Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy? Jakie choroby pokazuje pochwa?

Opublikowano 12.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy? Jakie choroby pokazuje pochwa?

Wydzielina wydostająca się z pochwy to fizjologiczny element obecny u każdej zdrowej kobiety w wieku rozrodczym. Produkowana jest ona przez gruczoły układu rozrodczego, zlokalizowane w macicy, jajowodach i pochwie, a jej obecność niesie ze sobą wiele korzyści.

Dzięki obserwacji śluzu pochwowego można rozpoznać choroby takie jak: infekcje grzybicze, infekcje bakteryjne, podrażnienia, waginozę oraz zaburzenia hormonalne.


Spis treści

Jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy? Jak odróżnić prawidłową od nieprawidłowej?

Fizjologiczną wydzielinę z pochwy łatwo jest rozpoznać i odróżnić od nieprawidłowej, ponieważ ma ona kilka charakterystycznych cech: 

  • zapach - bezwonna, zapach jest niewyczuwalny, nawet podczas wąchania jej z bliska; 

  • ilość - może być ona różna w zależności od wielu czynników, ale nie powinna przeszkadzać w funkcjonowaniu ani wymagać noszenia wkładek higienicznych. Co istotne,  codzienne noszenie wkładek może nasilać wydzielanie śluzu, a także prowokować infekcje - nie należy przesadzać z częstotliwością ich noszenia.

  • konsystencja - jednorodna, może różnić się w zależności od fazy cyklu; 

  • kolor - przezroczysta lub biaława, a niekiedy lekko żółtawa.


Zobacz także: Brzydki zapach z pochwy - co oznacza? Jak się go pozbyć?

@erecept.pl Masz obawy, że twoja nie jest prawidłowa? Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj nas! Odpowiemy na każde Wasze pytanie i wątpliwości. #zdrowie #wydzielina #edukacjaseksualna #ciałokobiety #erecept ♬ Say So (Instrumental Version) [Originally Performed by Doja Cat] - Elliot Van Coup

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy - co to są upławy i o czym świadczą?

Upławy to zmieniona patologicznie - pod względem ilości, wyglądu i zapachu - wydzielina z pochwy, która może świadczyć o trwającej infekcji, stanie zapalnym lub innych nieprawidłowych procesach.


Obserwując uważnie swoją wydzielinę z pochwy, można ze sporym prawdopodobieństwem określić, z jakim problemem mamy do czynienia. Najważniejsze objawy alarmowe dotyczące wydzieliny z pochwy obejmują: 


  1. serowata konsystencja - jeżeli śluz staje się gęsty, biały i ma widoczne grudki przypominające twarożek, może to być oznaką drożdżakowej infekcji grzybiczej, szczególnie jeśli objawom tym towarzyszy świąd i pieczenie;

  2. brązowy kolor - takie zabarwienie może pojawiać się fizjologicznie w okresie okołomiesiączkowym i świadczy zazwyczaj o obecności śladowych ilości krwi. Brązowe upławy w innych fazach cyklu mogą świadczyć m.in. o zaburzeniach hormonalnych;

  3. zielony kolor - może być wynikiem obecności ropy w śluzie i jest częstym objawem infekcji bakteryjnych; 

  4. różowy kolor - różowe zabarwienie śluzu pojawia się, gdy obecna jest w nim śladowa ilość krwi. Sytuacja taka ma często miejsce w wyniku istnienia nadżerek, procesów nowotworowych lub podrażnień śluzówki nabytych na przykład podczas seksu, badania ginekologicznego czy pobierania cytologii.

  5. szarawy kolor i rybi zapach - sugeruje występowanie waginozy bakteryjnej, czyli wystąpienia dysproporcji w mikrobiomie pochwy. Objawami towarzyszącymi mogą być świąd i podrażnienie. 

  6. pienista konsystencja, żółty lub szaro-żółty kolor i nieprzyjemny zapach - sugerują infekcję pasożytniczą rzęsistkiem pochwowym. Rozpoznanie to jest szczególnie prawdopodobne, jeśli dodatkowo występuje zaczerwienienie, świąd sromu, ból podbrzusza, ból w trakcie stosunku oraz objawy dyzuryczne. 


W przypadku pojawienia się któregokolwiek z powyższych objawów warto skontaktować się z lekarzem, który wykona badanie ginekologiczne i cytologię, ponieważ nieleczone patologie w obrębie narządów rozrodczych mogą prowadzić do różnych powikłań. W razie potrzeby można rozważyć odbycie wizyty online, bez wychodzenia z domu i zbędnego czekania w kolejkach. W serwisie erecept.pl dostępne są konsultacje z ginekologami online.

Dlaczego produkowana jest wydzielina z pochwy?

Wydzielina produkowana przez narządy rodne kobiet pełni kilka bardzo istotnych funkcji: 

  1. ochrona przed infekcjami - śluz tworzy barierę chroniącą układ rozrodczy przed różnymi drobnoustrojami;

  2. regulacja płodności - w okresie okołoowulacyjnym wodnisty śluz pochwowy ułatwia plemnikom przemieszczanie się w kierunku komórki jajowej, natomiast w fazie lutealnej, kiedy staje się on lepki i gęsty, stanowi dla nich blokadę uniemożliwiającą im przeniknięcie do macicy;

  3. zapewnienie odpowiedniej wilgotność - wydzielina z pochwy odpowiada za nawilżenie, poślizg i umożliwia bezbolesne współżycie. Ponadto w codziennych sytuacjach odpowiednia wilgotność pozwala chronić okolice intymne przed podrażnieniami i uszkodzeniami.

Zobacz także: Suchość pochwy - sposoby na nawilżenie miejsc intymnych


Jak zmienia się śluz w pochwie w trakcie cyklu?

Śluz pochwowy jest podatny na działanie hormonów i jego wygląd zmienia się w zależności od fazy cyklu

  • faza folikularna -  śluz jest wodnisty, bezbarwny i ma rzadką konsystencję;

  • okres okołoowulacyjny - śluz jest bardziej obfity, staje się elastyczny i rozciągliwy, a wyglądem przypomina białko jaja kurzego. Dzięki takim cechom śluz jest w tym czasie bardzo dobrym nośnikiem dla plemników; 

  • faza lutealna - w tym czasie obfitość śluzu się zmniejsza, lepkość zwiększa, a jego barwa, dzięki zwiększeniu gęstości, zmienia się na białawą lub lekko żółtą

  • okres okołomiesiączkowy - śluz może na kilka dni przed oraz po miesiączce przybrać kolor brunatny. Związane jest to z obecnością niewielkiej ilości krwi. 

Kiedy wzrasta ilość śluzu pochwowego?

W fizjologicznych warunkach ilość śluzu pochwowego jest niewielka i prawie niezauważalna. Istnieją jednak sytuacje, gdy jego ilość się zwiększa i nie powinno to budzić niepokoju

  1. ciąża -  ilość śluzu pochwowego wzrasta już w pierwszym trymestrze i sytuacja ta utrzymuje się przez całą ciążę. Rolą zwiększonej ilości wydzieliny z pochwy jest między innymi ochrona kobiety oraz płodu przed infekcjami;

  2. owulacja -  w trakcie owulacji śluz jest produkowany w większej ilości, ponieważ stanowi on bardzo dobry nośnik dla plemników

  3. stosunek płciowy - w trakcie seksu i podniecenia, produkcja śluzu jest zwiększona, co zapewnia odpowiednie nawilżenie, chroni śluzówkę przed uszkodzeniem mechanicznym oraz zapewnia ochronę przed infekcjami.

Bibliografia

Serwis MP, [online], [dostęp 07.04.2024], dostępna w Internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/263860,uplawy

Portal Invag, [online], [dostęp 07.04.2024], dostępna w Internecie:

www.invag.pl/uplawy-niepokojaca-wydzielina-pochwy/

Portal Pirolam, [online], [dostęp 07.04.2024], dostępna w Internecie:

www.pirolam.pl/o-grzybicy/wydzielina-z-pochwy-jaka-powinna-byc-prawidlowa

Inni czytali również

Czy można dostać pigułki antykoncepcyjne bez recepty?
Czy można dostać pigułki antykoncepcyjne bez recepty?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to często wybierana metoda antykoncepcji. Taka sytuacja nie powinna nikogo dziwić, gdyż faktycznie pigułki antykoncepcyjne należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Czy jednak, aby otrzymać w aptece hormonalne leki antykoncepcyjne, zawsze trzeba odbyć wcześniejszą konsultację z lekarzem ginekologiem i otrzymać stosowną receptę (recepta online)? 

Artykuł
27.03.2024
Krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych - kiedy jest to niebezpieczne?
Krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych - kiedy jest to niebezpieczne?

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegających ciąży, a jej skuteczność jest bardzo wysoka. Stosowanie antykoncepcji pozwala zapobiec zapłodnieniu komórki jajowej. Jednak jak każdy lek, może ona powodować pewne skutki uboczne, w tym krwawienie międzymiesiączkowe. Chociaż krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest często normalne, istnieją okoliczności, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy i należy je wtedy wykluczyć.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest wyłącznie na receptę (recepta online).

Artykuł
19.12.2023
Endometrioza a ciąża   czy endometrioza zagraża ciąży? Jak wpływa na jej przebieg?
Endometrioza a ciąża - czy endometrioza zagraża ciąży? Jak wpływa na jej przebieg?

W endometriozie obserwuje się występowanie błony śluzowej macicy poza jej jamą. Najczęściej fragmenty zlokalizowane są w jamie otrzewnej, ale mogą przemieszczać się nawet do klatki piersiowej. Charakterystycznym objawem choroby jest silnie bolesne miesiączkowanie. Endometrioza zaburza prawidłowe funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego i powoduje zmiany hormonalne. Utrudnia zajście w ciążę, a także powoduje niepożądane działania w trakcie ciąży, na przykład cukrzycę ciążową i poród przedwczesny.

Artykuł
26.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!