Fortrans Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Fortrans - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat Fortrans jest doustnym środkiem przeczyszczającym wykorzystywanym w celu oczyszczenia jelita przed badaniem endoskopowym oraz zabiegiem chirurgicznym w obrębie okrężnicy.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Fortrans
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Fortrans - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Fortrans
Substancje czynne Kalii chloridum Macrogolum Natrii hydrogenocarbonas Natrii chloridum Natrii sulfas anhydricum Produkt złożony
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • proszek do sporz─ůdzania roztworu doustnego
Dawki
  • - (proszek do sporz─ůdzania roztworu doustnego)
  • 74 g (proszek do sporz─ůdzania roztworu doustnego)

Podstawowe informacje o leku Fortrans

Substancja czynna: makrogol 4000.

Wskazania: przygotowanie do zabiegów chirurgicznych oraz badań endoskopowych.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 litr roztworu na 15-20 kg masy ciała w pojedynczej dawce lub dwóch dawkach podzielonych.

Główne przeciwwskazania: zaostrzenie chorób zapalnych jelit, choroba nowotworowa okrężnicy, ciężka niewydolność serca, ryzyko perforacji lub niedrożności jelit, nadwrażliwość na substancję czynną zawartą w preparacie, dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia.

Główne działania niepożądane: nudności, ból i rozdęcie brzucha, wysypka, świąd, wstrząs anafilaktyczny.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Fortrans?

Opakowanie leku Fortrans zawierające 4 saszetki leku kosztuje 47,50 złotych oraz nie podlega refundacji.

Czym jest Fortrans?

Lek Fortrans to biały proszek do sporządzania roztworu doustnego o działaniu przeczyszczającym, który należy rozpuścić w określonej ilości wody.

Jest dostępny wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji.

Głównym składnikiem preparatu jest makrogol 400.

Skład leku Fortrans

Substancją czynną zawartą w preparacie Fortrans jest polimer z grupy makrogoli (występuje także pod nazwą PEG, glikol polietylenowy) - makrogol 4000, sodu siarczan bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu chlorek oraz potasu chlorek.

Substancją pomocniczą jest sacharyna sodowa.

Jedna dawka leku zawiera 2,890 g sodu, co odpowiada 144,5% zalecanej maksymalnej dobowej dawki sodu, która u osób dorosłych wynosi 2 g na dzień.

Wskazania do stosowania

Lek Fortrans należy stosować w trakcie przygotowywania do badań endoskopowych (np. kolonoskopii czy sigmoidoskopii) lub badań radiologicznych (np. enterografii).

Jest on również używany w celu oczyszczenia okrężnicy u osób zakwalifikowanych do zabiegów chirurgicznych w obrębie jelita grubego.

Mechanizm działania preparatu

Produkt leczniczy Fortrans wykazuje działanie osmotyczne, ponieważ w swoim składzie zawiera makrogole, które wiążą się z cząsteczkami wody i powodują zwiększony napływ płynów do światła jelita. W efekcie dochodzi do rozluźnienia mas kałowych.

Zwiększona objętość stolca powoduje pobudzenie mięśni okrężnicy, co ułatwia wydalenie miękkiego stolca i skutkuje szybkim opróżnieniem jelita grubego.

Dodatkowo, elektrolity zawarte w leku Fortrans zapobiegają niepożądanej utracie sodu, potasu i wody.

Jak stosowa─ç produkt leczniczy Fortrans?

Lek przeznaczony jest do przyjęcia doustnego.

Zawartość saszetki należy rozpuścić w jednym litrze wody. Następnie mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia proszku i spożyć od razu po przygotowaniu.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Zwykle zaleca się, aby pacjent przyjmował jeden litr płynu na każde 15-20 kilogramów masy ciała.

Roztwór może być podawany w jednej lub dwóch dawkach, ale w obu przypadkach powinna być przyjęta cała objętość, która wynosi średnio 3-4 litry, w zależności od wagi pacjenta.

W dwóch dawkach podzielonych należy przyjąć odpowiednio 2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg, następnie 1-2 litry następnego dnia rano lub 3 litry wieczorem i 1 litr rano w dniu badania.

Najczęściej zaleca się, aby ostatnią porcję roztworu przyjąć na 3-4 godziny przed badaniem lub zabiegiem.

W przypadku pojedynczej dawki, pacjent powinien wypić 3-4 litry płynu w dniu poprzedzającym badanie, z możliwą 1-godzinną przerwą po wypiciu pierwszych 2 litrów.

Najlepiej spożywać od 1 do 1,5 litra roztworu na godzinę, czyli 250 ml co 10 do 15 minut.

Preparat powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza, który może dostosować zalecaną dawkę płynów w zależności od stanu zdrowia pacjenta i chorób towarzyszących.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych.

Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności preparatu Fortrans u dzieci, dlatego przeciwwskazane jest przyjmowanie produktu przez osoby poniżej 18 roku życia.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu

Do często występujących skutków ubocznych leku Fortrans zaliczamy zaburzenia żołądkowo-jelitowe tj. nudności, wymioty, ból czy rozdęcie brzucha.

Mogą również pojawić się reakcje nadwrażliwości pod postacią wstrząsu anafilaktycznego, obrzęku naczynioruchowego, pokrzywki, wysypki oraz świądu.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przedawkowanie leku

W razie przyjęcia większej dawki preparatu niż zalecana mogą pojawić się nudności, biegunka oraz zaburzenia elektrolitowe. Rekomendowane jest wówczas leczenie zachowawcze, czyli doustna terapia nawadniająca.

W rzadkich sytuacjach przedawkowanie powoduje ciężkie zaburzenia metaboliczne wymagające podawania płynów dożylnie.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania produktu Fortrans?

Leku Fortrans nie należy przyjmować, jeśli występuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Przygotowanie do badania za pomocą tego preparatu jest niewskazane u osób z ciężką niewydolnością serca, w ciężkim stanie ogólnym, w przypadku zaawansowanej choroby nowotworowej lub innych chorób okrężnicy, które mogą prowadzić do nadmiernej kruchości błony śluzowej jelita, a także u osób z ryzykiem perforacji przewodu pokarmowego, niedrożności lub jego zwężenia.

Choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego) w okresie zaostrzenia oraz zaburzenia opróżniania żołądka (np. gastropareza), również stanowią przeciwwskazania do stosowania tego preparatu.

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa, lek Fortrans nie jest zalecany u osób poniżej 18 roku życia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Biegunka wywołana podaniem leku Fortrans może wpłynąć na wchłanianie równolegle stosowanych leków. Dotyczy to szczególnie substancji o krótkim okresie półtrwania tj. digoksyna, lamotrygina czy acenokumarol.

Należy również zachować ostrożność, jeśli równolegle przyjmowane są preparaty wywołujące zaburzenia elektrolitowe, przede wszystkim pod postacią hiponatremii lub hipokaliemii.

Z tego względu należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, aby przygotowanie do procedury medycznej było bezpieczne.

Fortrans a ci─ů┼╝a

Nie dysponujemy wystarczającymi informacjami na temat bezpieczeństwa przyjmowania leku Fortrans w okresie ciąży, dlatego stosowanie preparatu jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne.

Fortrans a okres laktacji

Nie można wykluczyć, że substancja zawarta w preparacie przenika wraz z mlekiem do organizmu noworodka, dlatego nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Inni czytali r├│wnie┼╝