Mozarin Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Mozarin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Mozarin jest lekiem, który stosuje się w niektórych schorzeniach psychiatrycznych. Jakie są wskazania do przyjmowania leku Mozarin? Kiedy nie należy stosować leku Mozarin?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Mozarin
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Mozarin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Mozarin
Substancje czynne Escitalopramum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 15 mg (Tabletki powlekane)
  • 10 mg (Tabletki powlekane)
  • 20 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Mozarin

Substancja czynna: escitalopram

Wskazania: stany depresyjne, zaburzenia lękowe, fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: zależne od wskazań, zwykle dawka początkowa to 10 mg na dobę w pojedynczej dawce

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą, stosowanie inhibitorów MAO, wydłużony odcinek QT, stosowanie leków wydłużających odcinek QT

Główne działania niepożądane: bóle głowy, nudności

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Mozarin?

Cena leku Mozarin zależy od dawki i wielkości opakowania:

- 28 tabletek o dawce 10 mg kosztuje 24,25 zł
- 56 tabletek o dawce 10 mg kosztuje 45,50 zł
- 84 tabletek o dawce 10 mg kosztuje 62,50 zł
- 28 tabletek o dawce 15 mg kosztuje 41,50 zł
- 28 tabletek o dawce 20 mg kosztuje 72,50 zł
Lek nie podlega refundacji.

Czym jest Mozarin?

Mozarin zawiera substancję czynną - escitalopram (w postaci szczawianu escitalopramu). Jest to lek przeciwdepresyjny z grupy wybiórczych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Dostępne są tabletki Mozarin zawierające 10, 15 lub 20 mg substancji czynnej.

Mechanizm działania leku Mozarin

Dzięki swojemu działaniu hamującemu wychwyt serotoniny, escitalopram zwiększa poziom tej aminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Pozwala to na uzyskanie efektu leczniczego.

Escitalopram jest wydalany przez wątrobę i nerki, w związku z czym niewydolność tych narządów może wymagać dostosowania odpowiedniej dawki leku Mozarin.

Skład leku Mozarin

Poza substancją czynną, lek Mozarin zawiera substancje pomocnicze: celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę sodową, bezwodną krzemionkę koloidalną, stearynian magnezu.

Tabletka leku Mozarin jest powleczona otoczką Opadry White Y-1-7000.

Jak stosowa─ç lek Mozarin?

Lek przyjmuje się doustnie, raz dziennie, w trakcie posiłku lub pomiędzy nimi. Tabletkę należy popić wodą.

Co istotne, lek działa stopniowo i efekt ujawnia się w ciągu pierwszych kilku tygodni stosowania.

Leczenie trwa co najmniej kilka miesięcy, a odstawianie leku należy przeprowadzać przez stopniowe zmniejszanie dawki leku.

Jak dawkować lek Mozarin u dorosłych?

Dawkowanie leku Mozarin jest uzależnione od wskazań pacjenta, lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku dużych epizodów depresji zwykle stosuje się 10 mg escitalopramu na dobę, możliwe jest zwiększenie dawki do 20 mg.

W przypadku zaburzeń lękowych napadowych początkowo zaleca się dawkę 5 mg raz na dobę, a później zwiększa się ją do 10 mg (ewentualnie później do 20 mg na dobę).

W przypadku lęku panicznego na początku leczenia może dojść do zwiększenia objawów przed uzyskaniem poprawy. Szczególnej ostrożności wymagają pacjenci z podwyższonym ryzykiem myśli samobójczych, zachowań autodestrukcyjnych.

Fobia społeczna jest wskazaniem, w którym zwykle stosuje się dawkę 10 mg na dobę, po początkowym okresie możliwa jest modyfikacja dawki (zmniejszenie do 5 mg lub zwiększenie do 20 mg). Co istotne, nadmierna śmiałość nie jest fobią społeczną - to ściśle sklasyfikowana choroba.

W zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych leczenie rozpoczyna się od dawki 10 mg, z późniejszą możliwością modyfikacji.

U pacjentów w podeszłym wieku i pacjentów z niewielkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby leczenie rozpoczyna się od dawki 5 mg.

Jak dawkowa─ç lek Mozarin u dzieci?

Leku Mozarin nie stosuje się u osób w wieku poniżej 18 lat.

Dawka maksymalna produktu Mozarin

Maksymalna dawka leku Mozarin to 20 mg na dobę.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Mozarin

Działania niepożądane z reguły występują na początku terapii lekiem Mozarin.

Do najczęstszych działań niepożądanych należą bóle głowy i nudności. Rzadsze skutki to zmniejszenie lub zwiększenie łaknienia, zwiększenie masy ciała, osłabienie popędu seksualnego, bezsenność, zawroty głowy, zaburzenia czucia, zaburzenia wzwodu i wytrysku, bóle stawów i mięśni, wahania ciepłoty ciała, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (np. wymioty, biegunka), napady lęku panicznego, zaburzenia widzenia, snu, smaku, nerwowość, przyspieszona częstość pracy serca, krwawienie z nosa, skórne odczyny alergiczne.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Mozarin

Mozarin może także powodować działania niepożądane występujące rzadziej, na przykład omamy, agresję, zespół serotoninowy, obniżoną częstość pracy serca.

Możliwa jest także zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, siniaki, obrzęki, zatrzymanie moczu i inne.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Mozarin?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Mozarin

Mozarin w przypadku przedawkowania może wywołać objawy z wielu układów i narządów: nerwowego (zawroty głowy, drżenie, śpiączka), pokarmowego (nudności, wymioty), sercowo-naczyniowego (wydłużenie zespołu QT) oraz zaburzenia elektrolitowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Mozarin?

Główne przeciwwskazania do stosowania leku Mozarin to nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, a ponadto jednoczesne stosowanie leku z grupy inhibitorów MAO (sprawdź akapit "Interakcje z innymi lekami").

Ponadto Mozarin nie powinien być stosowany u pacjentów z wydłużonym odstępem QT lub stosującymi inne leki wydłużające ten odstęp (są to m.in. leki przeciw malarii, niektóre antybiotyki, leki przeciwpsychotyczne i in.).

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, jaskrą z zamkniętym kątem przesączania, leczonych elektrowstrząsami.

Interakcje Mozarin z innymi lekami

Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie leku Mozarin oraz nieselektywnych nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), odwracalnych selektywnych inhibitorów MAO-A, odwracalnych nieselektywnych inibitorów MAO (do nich należy linezolid), nieodwracalnych selektywnych inhibitorów MAO-B.

Ponadto nie należy stosować leku Mozarin w trakcie leczenia lekami wydłużającymi odstęp QT, do których należą m.in. leki przeciwpsychotyczne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwhistaminowe, niektóre antybiotyki, leki przeciwarytmiczne klasy Ia i III.

Niektóre grupy leków wymagają zachowania szczególnej ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu leku Mozarin. Są to leki o działaniu serotoninergicznym (np. tramadol), leki obniżające próg drgawkowy (np. neuroleptyki, leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona), lit, tryptofan.

W trakcie terapii produktem Mozarin nie powinno stosować się ziela dziurawca ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, należy szczególnie uważnie kontrolować parametry krzepnięcia. Na skłonność do krwawień będą też wpływać niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Mozarin a alkohol

Escitalopram należy do leków psychotropowych, w trakcie terapii tymi lekami spożywanie alkoholu jest niewskazane.

Mozarin a ci─ů┼╝a

Ze względu na ograniczone dane, nie można stwierdzić, że przyjmowanie leku Mozarin w trakcie ciąży jest bezpieczne. Należy ostrożnie rozważyć potencjalne korzyści i ryzyka i stosować lek tylko jeśli jest to konieczne.

Mozarin a karmienie piersi─ů

Ze względu na przypuszczalne przenikanie leku Mozarin do pokarmu kobiecego, nie powinno się karmić piersią podczas stosowania leku Mozarin lub zaprzestać stosowania leku Mozarin w okresie karmienia piersią.

Mozarin a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Jak każdy lek psychotropowy, Mozarin może wpływać na zdolność oceny sytuacji i sprawność, a co za tym idzie, wpływać negatywnie na umiejętność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Rejestry Medyczne, [online], [02.2024], dost─Öpna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/21682/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝