Levopront - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 15.05.2023

Levopront   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Levopront

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Levopront to lek stosowany w objawowym leczeniu nieproduktywnego kaszlu. Co jest substancją czynną leku Levopront? Kiedy nie należy stosować leku Levopront?

Spis treści

Czym jest Levopront 60 mg/10 ml? Stosowanie leku Levopront

Levopront jest syropem, który w 10 ml zawiera 60 mg substancji czynnej - lewodropropizyny. To substancja, która pozwala na zwalczanie kaszlu nieproduktywnego (tzw. kaszel suchy), bez wykrztuszania wydzieliny (leku nie można stosować jeśli mamy do czynienia z obfitą wydzieliną oskrzelową). Levopront działa objawowo, nie leczy przyczyny kaszlu.

Lewodropropizyna działa przeciwkaszlowo obwodowo (główne punkty uchwytu leku znajdują się w oskrzelach i tchawicy, ponadto jest lekiem znoszącym skurcz oskrzeli. Wiadomo również, że u zwierząt wykazuje działanie miejscowo znieczulające.

Lek stosuje się maksymalnie do 7 dni, po tym czasie, jeśli kaszel nie minął, należy zasięgnąć porady lekarza - konieczne może być rozpoznanie przyczyny kaszlu i zastosowanie specyficznego leczenia farmakologicznego.

Levopront należy przyjmować między posiłkami. Odmierzanie syropu Levopront ułatwia dołączona do opakowania miarka.

Nie należy przyjmować syropu Levopront po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Należy zapytać farmaceutę jak bezpiecznie zutylizować lek.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Butelka zawiera 120 ml syropu.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, a także przy jednoczesnym stosowaniu leków uspokajających.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Levopront - skład

Poza lewodropropizyną, lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, wodę oczyszczoną. W skład syropu Levopront należy także substancja poprawiająca smak i zapach, która w składzie zawiera m.in. glikol propylenowy.

Lek Levopront zawiera sacharozę.

Jak dawkować produkt leczniczy Levopront u dorosłych?

U dorosłych stosuje się 10 ml syropu do 3 razy na dobę, w co najmniej sześciogodzinnych odstępach.

Jak dawkować lek Levopront u dzieci?

Produktu leczniczego Levopront nie stosuje się u dzieci poniżej 2 roku życia.

U starszych dzieci dawkę dostosowuje się w zależności od masy ciała. W przypadku wagi 10-20 kg - Levopront podaje się w porcjach 3 ml syropu 3 razy na dobę, jeśli dziecko waży 20-30 kg - 5 ml syropu 3 razy na dobę.

Levopront - działania niepożądane

Jak każdy produkt leczniczy, Levopront może powodować działania niepożądane, jednak występują one rzadko. Ewentualne objawy zwykle ustępują po odstawieniu leku.

Do możliwych skutków niepożądanych należą objawy ze strony skóry (pokrzywka, rumień, świąd), w tym alergiczne reakcje skórne, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, wymioty, aftowe zapalenie jamy ustnej; cholestatyczne zapalenie wątroby i śpiączkę hipoglikemiczną zaobserwowano raz).

Inne możliwe działania niepożądane to zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drażliwość, drżenia, senność, zaburzenia rytmu serca (np. ryzyko wystąpienia bigeminii przedsionkowej - to działanie zaobserwowano jednokrotnie), obniżenie ciśnienia tętniczego, obrzęk błony śluzowej w obrębie układu oddechowego, duszność, kaszel. Wystąpiły przypadki uogólnionego obrzęku.

Mogą wystąpić również reakcje alergiczne (np. obrzęk naczynioruchowy, ciężkie przypadki reakcji skórnych) i anafilaksja, obniżenie napięcia mięśni, osłabienie kończyn dolnych, duszność, kaszel.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku Levopront?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania Levopront

Nie wykazano istotnych skutków ubocznych po podaniu pojedynczej dawki 240 mg i 120 mg 3x na dobę przez kolejnych 8 dni.

Wystąpił jeden przypadek przedawkowania Levopront, dawka dobowa u trzyletniego dziecka wyniosła łącznie 360 mg. U dziecka wystąpił ból brzucha i wymioty, które ustąpiły.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Levopront?

Levopront nie może być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek pomocniczą (np. jeśli wykryto u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów) . Ponadto zaburzenia czynności rzęsek obecnych w oskrzelach i obfita wydzielina w drogach oddechowych stanowią przeciwwskazania do stosowania leku Levopront.

Interakcje Levopront z innymi lekami

Jednoczesne stosowanie Levopront i leków uspokajających u szczególnie wrażliwych osób wymaga zastosowania szczególnej ostrożności.

Levopront a ciąża

Nie dowiedziono, że Levopront jest w pełni bezpieczny u ludzi, w badaniach na zwierzętach przy zastosowaniu dawki 24 mg/kg zaobserwowano negatywny wpływ na przyrost masy ciała i wzrostu u płodów.

Levopront a karmienie piersią

W badaniach wykazano, że substancja czynna produktu leku Levopront była wykrywalna w mleku szczurów. W związku z tym Levopront nie powinien być stosowany w okresie laktacji.

Levopront a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie przeprowadzono badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów po zastosowaniu leku Levopront. Wśród możliwych działań niepożądanych produktu leczniczego Levopront wymienia się senność, co wpływa na możliwość prowadzenia pojazdów.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Levopront

Substancja czynna: lewodropropizyna

Wskazania: suchy kaszel (nieproduktywny)

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: dorośli: 3x dziennie po 10 ml; dzieci powyżej 2 r.ż.: 10-20 kg masy ciała 3 ml 3 x dziennie, 20-30 kg - 5 ml 3x dziennie

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą

Główne działania niepożądane: rzadko: zawroty głowy, zaburzenia równowagi, bóle brzucha, reakcje skórne, reakcje alergiczne, aftowe zapalenie jamy ustnej, osłabienie kończyn dolnych, obniżenie ciśnienia tętniczego, obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych, obrzęk naczynioruchowy

Źródła

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/10536/characteristic

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Levopront - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Budixon Neb - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Budixon Neb - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Budixon Neb to lek w postaci zawiesiny do nebulizacji, który zawiera syntetyczny kortykosteroid- budezonid. Preparat leczniczy stosować można już od 6. miesiąca życia dziecka.

Charakterystyka produktów leczniczych
25.04.2023
Broncho-Vaxom - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Broncho-Vaxom - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Broncho-Vaxom to preparat zawierający lizaty bakterii, polecany jako profilaktyka zakażeń obejmujących górne drogi oddechowe. Na czym polega jego działanie? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Charakterystyka produktów leczniczych
22.12.2022
Metypred - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Metypred - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Metypred jest dostępnym na receptę lekiem zawierającym metyloprednizolon. Czy Metypred to steryd? Jakie zaburzenia endokrynologiczne może wywołać Metypred? Jak go przyjmować?

Charakterystyka produktów leczniczych
10.02.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!