Lek Alpicort E to złożony preparat stosowany w leczeniu różnych postaci łysienia zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym. Jest to lek do stosowania zewnętrznego, zawierający prednizolon, estradiol oraz kwas salicylowy.
Opublikowano 07.06.2023
Lek Alpicort E to złożony preparat stosowany w leczeniu różnych postaci łysienia zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym. Jest to lek do stosowania zewnętrznego, zawierający prednizolon, estradiol oraz kwas salicylowy.
Alpicort E ma formę bezbarwnego, przezroczystego płynu i jest wskazany do stosowania zewnętrznego - na skórę głowy. Substancjami czynnymi zawartymi w leku są: syntetyczny glikokortykosteroid - prednizolon, estradiol oraz kwas salicylowy. Preparat jest wskazany do stosowania u kobiet i mężczyzn w przebiegu różnych postaci łysienia zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym. Lek Alpicort E jest dostępny butelkach o pojemności 100 ml.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Benzoesan estradiolu zawarty w preparacie Alpicort E ma zmniejszać wypadanie włosów w dwóch mechanizmach - pobudzają ukrwienie skóry głowy i zmniejszają stężenie biologicznie czynnych androgenów. Prednizolon wykazuje działanie przeciwzapalne i dobrze nadaje się do leczenia dermatoz zapalnych ze względu na to, że nie wykazuje działania antyproliferacyjnego. Kwas salicylowy nasila wchłanianie substancji czynnych. Dodatkowo ma niewielkie działanie keratoplastyczne i antymikrobiotyczne.
W 1 ml płynu Alpicort E znajduje się 2 mg prednizolonu, 0,05 mg estradiolu benzoesanu oraz 4 mg kwasu salicylowego. Oprócz substancji czynnych, lek Alpicort E zawiera również substancje pomocnicze. Inne składniki preparatu to alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, arginina i woda oczyszczona.
Lek Alpicort E jest wskazany do stosowania zewnętrznego na skórę głowy. Lek nakłada się za pomocą aplikatora. Należy unikać długotrwałego leczenia glikokortykoidami. Ze względu na fakt, że składnikiem leku Alpicort E jest prednizolon, czas trwania leczenia niewielkich powierzchni skóry nie powinien być dłuższy niż 2-3 tyg. Należy unikać przechowywania leku Alpicort E w temperaturze powyżej 30°C. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Lek Alpicort E należy stosować 1 raz dziennie, najlepiej wieczorem. Gdy włosy zauważalnie zaczną mniej wypadać i gdy tylko objawy zapalne ustąpią, należy zmniejszyć częstotliwość dawkowania do 2-3 razy na tydzień.
Nie należy stosować leku Alpicort E u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Niepełnoletni wiek jest jednym z przeciwwskazań do stosowania tego preparatu.
Lek Alpicort E rzadko powoduje działania niepożądane o ile jest stosowany wyłącznie zewnętrznie. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania tego preparatu jest nadwrażliwość skórna w miejscu aplikowania leku np alergiczny wykwit kontaktowy. Glikol propylenowy i kwas salicylowy mogą powodować podrażnienie skóry - zaczerwienienie i pieczenie.
Bardzo rzadko zgłaszane są działania niepożądane, typowe dla stosowanych miejscowo preparatów z glikokortykosteroidami. Są to miejscowe skutki uboczne i obejmują ścieńczenie skóry, poszerzenie małych naczyń krwionośnych, tworzenie się pasemek, trądzik sterydowy i nadmierne owłosienie ciała. W przypadku stosowania niezgodnego z przeznaczeniem, stosowania większej niż zalecana dawki leku i przy długotrwałej terapii możliwe jest działanie ogólnoustrojowe kortykosteroidów. Należy pamiętać, że jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane należy je skonsultować z lekarzem.
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Wystąpienie skutków ubocznych po zastosowaniu leku Alpicort E Można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Dotychczas nie odnotowano przypadków zatrucia przy stosowaniu miejscowym preparatu Alpicort E. W przypadku przypadkowego spożycia doustnego, zwłaszcza przez dzieci, należy pamiętać, że lek Alpicort E zawiera alkohol izopropylowy i zgłosić się jak najszybciej do lekarza.
Istnieją przeciwwskazania i sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Alpicort E. Stany, w których leczenie za pomocą leku Alpicort E jest przeciwwskazane to: nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu wiek poniżej 18 r.ż. podejrzenie lub stwierdzenie nowotworu estrogenozależnego nieprzebadane, nieprawidłowe krwawienia z narządów rozrodczych ospa wietrzna, w przypadku szczególnych schorzeń skóry np. gruźlica i reakcji zapalnych na szczepienia grzybicze i bakteryjne zakażenia skóry okołoustne choroby zapalne skóry i trądzik różowaty w ostrych i wilgotnych schorzeniach skóry głowy. Stosowanie leku Alpicort E na błony śluzowe, w jamie ustnej, w okolice oczu i w okolicy genitaliów jest przeciwwskazane. Jeśli po dostaniu się preparatu do oczu u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia wzroku, należy skontaktować się z lekarzem. Ze względu na zawartość estradiolu w preparacie Alpicort E, należy stosować szczególne środki ostrożności u pacjentek, które już przyjmują preparaty zawierające estrogen albo cierpią na endometriozę lub mastopatię - szczególnie jeśli planowane jest długotrwałe leczenie. W takich sytuacjach leczenie należy prowadzić wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.
Lek Alpicort E nie wchodzi w poważne interakcje z innymi lekami. Ze względu na swój skład może jedynie zwiększać wchłanianie i działanie innych zewnętrznie stosowanych substancji czynnych.
Ze względu na zawartość estradiolu oraz glikokortykosteroidu, nie należy stosować preparatu Alpicort E w okresie ciąży. W przypadku niezamierzonej ekspozycji płodu na estrogen, dotychczasowe badania nie wykazały działania teratogennego ani toksycznego estradiolu. Prednizolon, tym bardziej stosowany długotrwale, może powodować wewnątrzmaciczne opóźnienia rozwoju i uszkodzenia nienarodzonego dziecka. Podanie glikokortykosteroidów w późniejszym okresie ciąży może powodować działania niepożądane takie jak zanik kory nadnerczy u płodu, co może wymagać podjęcia leczenia substytucyjnego u noworodka.
U kobiet w czasie karmienia piersią, estrogeny zawarte w preparacie Alpicort E mogą wpływać na laktację, ponieważ mogą zmieniać objętość i skład mleka matki. Niewielkie ilości estrogenów lub ich metabolitów mogą przenikać do mleka kobiet karmiących i wpływać na dziecko. Do mleka ludzkiego przenikają również glikokortykoidy. Dlatego w okresie karmienia piersią lekarz powinien podjąć decyzję o odstawieniu leku Alpicort E i wznowienia terapii po zakończeniu okresu karmienia piersią. Alternatywnie - jeśli zastosowanie leku Alpicort E jest konieczne, należy zaprzestać karmienia piersią.
Lek Alpicort E nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Substancja czynna: prednizolon, benzoesan estradiolu, kwas salicylowy. Wskazania: różne postacie łysienia, zwłaszcza łysienie androgenozależne. Zastosowanie: miejscowe na skórę głowy. Dawkowanie: stosować raz dziennie, najlepiej wieczorem. Gdy objawy zapalne nieco ustąpią stosować 2-3 razy na tydzień. Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składnik preparatu, niewyjaśnione krwawienia z narządów rozrodczych, nowotwory estrogenozależne; nie należy stosować na błony śluzowe, w miejscach bakteryjnych infekcji skórnych oraz przy trądziku różowatym. Główne działania niepożądane: nadwrażliwość skórna np. alergiczny wykwit kontaktowy, objawy podrażnienia skóry - zaczerwienienie i pieczenie.
Charakterystyka produktu leczniczego Alpicort E; http://chpl.com.pl/data_files/AlpicortE.pdf
Według powszechnej opinii, trądzik nie jest to choroba, która wyłącznie dotyka nastolatków. Występowanie trądziku to powszechny problem pojawiający się nie tylko w okresie dojrzewania, ale także w późniejszych latach życia. Czasem może prowadzić do wstydu, izolacji społecznej czy złego samopoczucia. Wiele kobiet zmagających się z problemami skórnymi zastanawia się, czy terapia hormonalna wywiera pozytywny wpływ na trądzik. Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych pomaga w leczeniu trądziku? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.
ArtykułPrezerwatywy są najczęściej stosowaną formą antykoncepcji wśród wybieranych środków antykoncepcyjnych. Cieszą się dużą popularnością m.in. dlatego, że są łatwo dostępne, stosunkowo tanie oraz do kupienia bez recepty. W poniższym artykule omówiono najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiednich prezerwatyw.
ArtykułLek Emla jest to krem powodujący miejscowe znieczulenie skóry, dostępny na receptę. Znajduje zastosowanie przed cewnikowaniem żył, pobieraniem krwi lub małymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie skóry. Jego substancjami czynnami są lidokaina oraz prylokaina, charakeryzujące się budowa amidową.
Charakterystyka produktów leczniczych