Alpicort E - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 07.06.2023

Alpicort E   informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Lek Alpicort E to złożony preparat stosowany w leczeniu różnych postaci łysienia zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym. Jest to lek do stosowania zewnętrznego, zawierający prednizolon, estradiol oraz kwas salicylowy.

Spis treści

Czym jest Alpicort E?

Alpicort E ma formę bezbarwnego, przezroczystego płynu i jest wskazany do stosowania zewnętrznego - na skórę głowy. Substancjami czynnymi zawartymi w leku są: syntetyczny glikokortykosteroid - prednizolon, estradiol oraz kwas salicylowy. Preparat jest wskazany do stosowania u kobiet i mężczyzn w przebiegu różnych postaci łysienia zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym.

Lek Alpicort E jest dostępny butelkach o pojemności 100 ml.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Mechanizm działania

Benzoesan estradiolu zawarty w preparacie Alpicort E ma zmniejszać wypadanie włosów w dwóch mechanizmach - pobudzają ukrwienie skóry głowy i zmniejszają stężenie biologicznie czynnych androgenów.

Prednizolon wykazuje działanie przeciwzapalne i dobrze nadaje się do leczenia dermatoz zapalnych ze względu na to, że nie wykazuje działania antyproliferacyjnego.

Kwas salicylowy nasila wchłanianie substancji czynnych. Dodatkowo ma niewielkie działanie keratoplastyczne i antymikrobiotyczne.

Skład leku

W 1 ml płynu Alpicort E znajduje się 2 mg prednizolonu, 0,05 mg estradiolu benzoesanu oraz 4 mg kwasu salicylowego. Oprócz substancji czynnych, lek Alpicort E zawiera również substancje pomocnicze. Inne składniki preparatu to alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, arginina i woda oczyszczona.

Jak stosować lek?

Lek Alpicort E jest wskazany do stosowania zewnętrznego na skórę głowy. Lek nakłada się za pomocą aplikatora.

Należy unikać długotrwałego leczenia glikokortykoidami. Ze względu na fakt, że składnikiem leku Alpicort E jest prednizolon, czas trwania leczenia niewielkich powierzchni skóry nie powinien być dłuższy niż 2-3 tyg.

Należy unikać przechowywania leku Alpicort E w temperaturze powyżej 30°C. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

W przypadku zapomnienia o zastosowaniu dawki leku Alpicort E, w celu uzupełnienia pominiętej dawki nie należy stosować dawki podwójnej jednego dnia.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Lek Alpicort E należy stosować 1 raz dziennie, najlepiej wieczorem. Gdy włosy zauważalnie zaczną mniej wypadać i gdy tylko objawy zapalne ustąpią, należy zmniejszyć częstotliwość dawkowania do 2-3 razy na tydzień.

Należy nanieś lek przeciągając aplikatorem po miejscu na skórze głowy wymagającym leczenia, a następnie masować to miejsce przez 2-3 minuty.

Jak dawkować lek u dzieci?

Nie należy stosować leku Alpicort E u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Niepełnoletni wiek jest jednym z przeciwwskazań do stosowania tego preparatu.

Najczęstsze działania niepożądane

Lek Alpicort E rzadko powoduje działania niepożądane o ile jest stosowany wyłącznie zewnętrznie. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania tego preparatu jest nadwrażliwość skórna w miejscu aplikowania leku np alergiczny wykwit kontaktowy. Glikol propylenowy i kwas salicylowy mogą powodować podrażnienie skóry - zaczerwienienie i pieczenie.

Rzadziej zgłaszane działania niepożądane

Bardzo rzadko zgłaszane są działania niepożądane, typowe dla stosowanych miejscowo preparatów z glikokortykosteroidami. Są to miejscowe skutki uboczne i obejmują ścieńczenie skóry, poszerzenie małych naczyń krwionośnych, tworzenie się pasemek, trądzik sterydowy i nadmierne owłosienie ciała.

W przypadku stosowania niezgodnego z przeznaczeniem, stosowania większej niż zalecana dawki leku i przy długotrwałej terapii możliwe jest działanie ogólnoustrojowe kortykosteroidów.

Należy pamiętać, że jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane należy je skonsultować z lekarzem.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Wystąpienie skutków ubocznych po zastosowaniu leku Alpicort E Można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Dotychczas nie odnotowano przypadków zatrucia przy stosowaniu miejscowym preparatu Alpicort E. W przypadku przypadkowego spożycia doustnego, zwłaszcza przez dzieci, należy pamiętać, że lek Alpicort E zawiera alkohol izopropylowy i zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Istnieją przeciwwskazania i sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Alpicort E. Stany, w których leczenie za pomocą leku Alpicort E jest przeciwwskazane to:

  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu

  • wiek poniżej 18 r.ż.

  • podejrzenie lub stwierdzenie nowotworu estrogenozależnego

  • nieprzebadane, nieprawidłowe krwawienia z narządów rozrodczych

  • ospa wietrzna, w przypadku szczególnych schorzeń skóry np. gruźlica i reakcji zapalnych na szczepienia

  • grzybicze i bakteryjne zakażenia skóry

  • okołoustne choroby zapalne skóry i trądzik różowaty

  • w ostrych i wilgotnych schorzeniach skóry głowy.

Stosowanie leku Alpicort E na błony śluzowe, w jamie ustnej, w okolice oczu i w okolicy genitaliów jest przeciwwskazane. Jeśli po dostaniu się preparatu do oczu u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia wzroku, należy skontaktować się z lekarzem.

Ze względu na zawartość estradiolu w preparacie Alpicort E, należy stosować szczególne środki ostrożności u pacjentek, które już przyjmują preparaty zawierające estrogen albo cierpią na endometriozę lub mastopatię - szczególnie jeśli planowane jest długotrwałe leczenie. W takich sytuacjach leczenie należy prowadzić wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Interakcje z innymi lekami

Lek Alpicort E nie wchodzi w poważne interakcje z innymi lekami. Ze względu na swój skład może jedynie zwiększać wchłanianie i działanie innych zewnętrznie stosowanych substancji czynnych.

Alpicort E a ciąża

Ze względu na zawartość estradiolu oraz glikokortykosteroidu, nie należy stosować preparatu Alpicort E w okresie ciąży. W przypadku niezamierzonej ekspozycji płodu na estrogen, dotychczasowe badania nie wykazały działania teratogennego ani toksycznego estradiolu. Prednizolon, tym bardziej stosowany długotrwale, może powodować wewnątrzmaciczne opóźnienia rozwoju i uszkodzenia nienarodzonego dziecka. Podanie glikokortykosteroidów w późniejszym okresie ciąży może powodować działania niepożądane takie jak zanik kory nadnerczy u płodu, co może wymagać podjęcia leczenia substytucyjnego u noworodka.

Alpicort E a karmienie piersią

U kobiet w czasie karmienia piersią, estrogeny zawarte w preparacie Alpicort E mogą wpływać na laktację, ponieważ mogą zmieniać objętość i skład mleka matki. Niewielkie ilości estrogenów lub ich metabolitów mogą przenikać do mleka kobiet karmiących i wpływać na dziecko. Do mleka ludzkiego przenikają również glikokortykoidy. Dlatego w okresie karmienia piersią lekarz powinien podjąć decyzję o odstawieniu leku Alpicort E i wznowienia terapii po zakończeniu okresu karmienia piersią. Alternatywnie - jeśli zastosowanie leku Alpicort E jest konieczne, należy zaprzestać karmienia piersią.

Alpicort E a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Lek Alpicort E nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Alpicort E

Substancja czynna: prednizolon, benzoesan estradiolu, kwas salicylowy.

Wskazania: różne postacie łysienia, zwłaszcza łysienie androgenozależne.

Zastosowanie: miejscowe na skórę głowy.

Dawkowanie: stosować raz dziennie, najlepiej wieczorem. Gdy objawy zapalne nieco ustąpią stosować 2-3 razy na tydzień.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składnik preparatu, niewyjaśnione krwawienia z narządów rozrodczych, nowotwory estrogenozależne; nie należy stosować na błony śluzowe, w miejscach bakteryjnych infekcji skórnych oraz przy trądziku różowatym.

Główne działania niepożądane: nadwrażliwość skórna np. alergiczny wykwit kontaktowy, objawy podrażnienia skóry - zaczerwienienie i pieczenie.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Alpicort E; http://chpl.com.pl/data_files/AlpicortE.pdf

Inni czytali również

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?
Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?

Według powszechnej opinii, trądzik nie jest to choroba, która wyłącznie dotyka nastolatków. Występowanie trądziku to powszechny problem pojawiający się nie tylko w okresie dojrzewania, ale także w późniejszych latach życia. Czasem może prowadzić do wstydu, izolacji społecznej czy złego samopoczucia. Wiele kobiet zmagających się z problemami skórnymi zastanawia się, czy terapia hormonalna wywiera pozytywny wpływ na trądzik. Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych pomaga w leczeniu trądziku? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Artykuł
01.06.2023
Prezerwatywy - wybór i stosowanie najlepszych opcji
Prezerwatywy - wybór i stosowanie najlepszych opcji

Prezerwatywy są najczęściej stosowaną formą antykoncepcji wśród wybieranych środków antykoncepcyjnych. Cieszą się dużą popularnością m.in. dlatego, że są łatwo dostępne, stosunkowo tanie oraz do kupienia bez recepty. W poniższym artykule omówiono najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiednich prezerwatyw.

Artykuł
25.07.2023
EMLA - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
EMLA - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Emla jest to krem powodujący miejscowe znieczulenie skóry, dostępny na receptę. Znajduje zastosowanie przed cewnikowaniem żył, pobieraniem krwi lub małymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie skóry. Jego substancjami czynnami są lidokaina oraz prylokaina, charakeryzujące się budowa amidową.

Charakterystyka produktów leczniczych
12.07.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!