Momecutan - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Momecutan - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Momecutan to preparat zawierający glikokortykosteroid do stosowania zewnętrznego w stanach zapalnych skóry. Jest dostępny w postaci maści oraz roztworu na skórę.

Rozpocznij konsultacj臋 z Momecutan

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Momecutan
Substancje czynne Mometasoni furoas
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • roztw贸r na sk贸r臋
  • Ma艣膰
Dawki
  • 1 mg/g (roztw贸r na sk贸r臋)
  • 1 mg/g (Ma艣膰)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Momecutan

Substancja czynna: furoinian mometazonu

Wskazania: stany zapalne skóry i jej świąd, w tym kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca

Zastosowanie: miejscowo na skórę

Dawkowanie: 1 raz na dobę, maksymalnie do 3 tygodni

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki preparatu, zakażenia skóry, zaniki skóry, trądzik

Główne działania niepożądane: mrowienie i kłucie w miejscu zastosowania

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Momecutan?

Lek Momecutan kosztuje 21 zł w przypadku opakowania zawierającego 1 tubkę maści.

Lek znajduje się na liście leków refundowanych i jego cena może wynosić ok 12 zł


Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest Momecutan?

Momecutan to lek zawierający mometazon, czyli substancję należącą do grupy glikokortykosteroidów (popularnie nazywanych sterydami). Przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Wskazany jest w następujących stanach: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry , kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia lub alergiczne oraz w leczeniu wszelkich innych stanów zapalnych skóry i świądu skóry.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku Momecutan?

Zawarta w preparacie substancja czynna, mometazon, jest glikokortykosteroidem. Mometazon ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwświądowe, immunosupresyjne (hamujące układ odpornościowy) i działa zwężająco na naczynia krwionośne. Te efekty wynikają z hamowaniem uwalniania mediatorów reakcji zapalnej.

Jaki jest sk艂ad leku Momecutan?

Maść Momecutan zawiera substancję czynną furoinian mometazonu w dawce 1 mg/g oraz substancje pomocnicze: wazelinę białą (zawiera all-rac-α-Tokoferol), wosk biały, monopalmitynostearynian glikolu propylenowego, glikol heksylenowy, 10% kwas fosforowy.

Płyn na skórę Momecutan zawiera tę samą substancję czynną w tej samej dawce – furoinian mometazonu 1 mg/g – ale częściowo inne substancje pomocnicze: sodu diwodorofosforan dwuwodny, hydroksypropylocelulozę, glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, wodę oczyszczoną, 10% kwas fosforowy.

Jak stosowa膰 lek Momecutan?

Momecutan należy stosować miejscowo na skórę, poprzez nałożenie cienkiej warstwy maści lub kilku kropel roztworu na zmienione chorobowo obszary skóry – ale nie więcej niż 20% powierzchni ciała u dorosłych i 10% u dzieci. Lek w postaci roztworu przeznaczony jest do stosowania na owłosioną skórę głowy, a w postaci maści na skórę suchą, spierzchniętą, łuszczącą się. Należy zapobiegać dostaniu się produktu do oczu.

Jak dawkowa膰 lek Momecutan u doros艂ych?

Momecutan zazwyczaj stosuje się raz na dobę, nie dłużej niż 3 tygodnie, a w przypadku skóry twarzy nie dłużej niż 5 dni. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie przerywane: Momecutan i produkt do stosowania zewnętrznego na zmianę w schemacie tygodniowym.

Przewlekła terapia glikokortykosteroidami wiąże się ze zwiększonym ryzykiem toksyczności.

Jak dawkowa膰 lek Momecutan u dzieci?

Nie należy stosować leku Momecutan u dzieci w 6 roku życia i młodszych. U dzieci powyżej 6 roku życia zwykle stosuje się preparat raz na dobę, możliwie najkrócej i najmniejszej dawce zapewniającej skuteczne leczenie. Niewskazane jest stosowanie leku dłużej niż 3 tygodnie. Przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami wiąże się z częstszym występowaniem toksyczności, zwłaszcza u dzieci; może także wpływać na wzrost i rozwój dzieci. Nie należy używać opatrunków okluzyjnych na leczoną mometazonem skórę.

Dzia艂ania niepo偶膮dane

Najczęściej występujące działania niepożądane leku Momecutan to mrowienie i kłucie w miejscu zastosowania. Niezbyt często lek powoduje grudki i krosty na skórze. Bardzo rzadkie działania niepożądane preparatu to zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, jaskra, świąd. Skutkami ubocznymi o częstości nieznanej są zaburzenia czucia (parestezje), pogorszenie ostrości wzroku, kontaktowe zapalenie skóry, zmniejszona pigmentacja skóry, nadmierne owłosienie, rozstępy, trądzikopodobne zapalenie skóry, zaniki skóry, ból w miejscu stosowania, czyraki.

Leczenie miejscowe glikokortykosteroidami wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich działań jak: podrażnienie skóry i przesuszenie, zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry (rozpulchnienie i zmiękczenie skóry), potówki, teleangiektazje (rozszerzenia naczyń krwionośnych położonych płytko pod skórą, tzw. pajączki) i wtórne zakażenia.

Lek Momecutan działa miejscowo, więc działania niepożądane w wyniku jego stosowania są głównie miejscowe. Pewne ilości glikokortykosteroidu mogą jednak przenikać do krążenia i wywoływać reakcje ogólnoustrojowe, jak odwracalne zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza czy zespół Cushinga. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które mają większy stosunek powierzchni ciała do masy ciała niż dorośli.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku Momecutan?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu Momecutan powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Momecutan

Długotrwałe stosowanie leku Momecutan może prowadzić do zaburzeń hormonalnych pod postacią zahamowania czynności osi przysadka-kora nadnerczy, co prowadzi do wtórej niewydolności kory nadnerczy (zwykle odwracalnej).

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku Momecutan?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Momecutan jest nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w produkcie. Nie należy preparatu stosować w następujących stanach: trądzik różowaty i trądzik pospolity, zanik skóry, zapalenie skóry wokół ust, świąd w okolicy odbytu i narządów płciowych, pieluszkowe zapalenie skóry, zakażenie skórne wywołane przez bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby, gruźlica, kiła, ospa wietrzna i półpasiec oraz odczyny poszczepienne.

Przeciwwskazaniem do leczenia miejscowo stosowanymi glikokortykosteroidami są także rany i owrzodzenia skórne.

Interakcje z innymi lekami

Możliwa jest interakcja leku Momecutan z glikokortykosteroidami stosowanymi ogólnoustrojowo. Ryzyko takiej interakcji zwiększa się w przypadku stosowania mometazonu długotrwale, na duże powierzchnie, na błony śluzowe i pod opatrunki okluzyjne ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo wchłaniania leku do organizmu.

Momecutan a ci膮偶a

Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Momecutan w ciąży. Należy brać pod uwagę, że glikokortykosteroidy mogą dostać się do ustroju i przenikać przez barierę łożyskową, co może wpłynąć na rozwój płodu. Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu leku podczas ciąży należy uwzględnić ewentualne korzyści i potencjalne ryzyko. Nie należy stosować preparatu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Momecutan a karmienie piersi膮

Mometazon może przenikać do mleka kobiecego. Zastosowanie leku jest wskazane tylko wtedy, kiedy ewentualne korzyści przewyższają ryzyko. W przypadku leczenia długotrwałego lub stosowania większych dawek należy przerwać karmienie piersią. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu na skórę okolic piersi w okresie karmienia.

Momecutan a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Wpływ leku Momecutan na prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługiwanie maszyn jest nieistotny.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Momecutan (maść) dostępna w internecie https://www.sunfarm.pl/library/2020/10/01/160155574721.pdf

Charakterystyka produktu leczniczego Momecutan (roztwór na skórę) dostępna w internecie https://www.sunfarm.pl/library/2020/10/01/160155574768.pdf

Inni czytali r贸wnie偶

Tr膮dzik na brodzie. Jak pozby膰 si臋 tych krost?
Tr膮dzik na brodzie. Jak pozby膰 si臋 tych krost?

Tr膮dzik jest to聽dermatoza sk贸rna, kt贸ra mo偶e przybiera膰 wiele postaci oraz wyst臋powa膰 nie tylko na twarzy, ale r贸wnie偶 na ca艂ym ciele z r贸偶n膮 cz臋stotliwo艣ci膮. Jedn膮 z cz臋stszych i bardziej problematycznych odmian jest tr膮dzik na brodzie.

Artyku艂
12.02.2024
Jak zdiagnozowa膰 艂ysienie androgenowe u kobiet? Przyczyny i leczenie
Jak zdiagnozowa膰 艂ysienie androgenowe u kobiet? Przyczyny i leczenie

艁ysienie zwykle postrzegane jest jako problem dotycz膮cy przede wszystkim m臋偶czyzn, jednak ocenia si臋, 偶e co najmniej 1/3聽 wszystkich kobiet r贸wnie偶 cierpi z tego powodu. Jakie s膮 przyczyny tego zjawiska i jak sobie z nim radzi膰? Jakie s膮 skuteczne sposoby na leczenie 艂ysienia?

Artyku艂
28.03.2024
Tr膮dzik neuropatyczny - jak wygl膮da, czemu powstaje i jakie s膮 metody leczenia?
Tr膮dzik neuropatyczny - jak wygl膮da, czemu powstaje i jakie s膮 metody leczenia?

Tr膮dzik neuropatyczny to rzadkie schorzenie z pogranicza dermatologii i psychiatrii (psychodermatologii). Powstaniu zmian sk贸rnych towarzysz膮 zaburzenia emocjonalne lub inne problemy psychiatryczne. Najcz臋艣ciej dotyka on nastolatki i m艂ode kobiety.聽

Artyku艂
10.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!