Momecutan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 09.08.2023

Momecutan   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Momecutan

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Momecutan to preparat zawierający glikokortykosteroid do stosowania zewnętrznego w stanach zapalnych skóry. Jest dostępny w postaci maści oraz roztworu na skórę.

Spis treści

Czym jest Momecutan?

Momecutan to lek zawierający mometazon, czyli substancję należącą do grupy glikokortykosteroidów (popularnie nazywanych sterydami). Przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Wskazany jest w następujących stanach: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry , kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia lub alergiczne oraz w leczeniu wszelkich innych stanów zapalnych skóry i świądu skóry.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm działania leku Momecutan?

Zawarta w preparacie substancja czynna, mometazon, jest glikokortykosteroidem. Mometazon ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwświądowe, immunosupresyjne (hamujące układ odpornościowy) i działa zwężająco na naczynia krwionośne. Te efekty wynikają z hamowaniem uwalniania mediatorów reakcji zapalnej.

Jaki jest skład leku Momecutan?

Maść Momecutan zawiera substancję czynną furoinian mometazonu w dawce 1 mg/g oraz substancje pomocnicze: wazelinę białą (zawiera all-rac-α-Tokoferol), wosk biały, monopalmitynostearynian glikolu propylenowego, glikol heksylenowy, 10% kwas fosforowy.

Płyn na skórę Momecutan zawiera tę samą substancję czynną w tej samej dawce – furoinian mometazonu 1 mg/g – ale częściowo inne substancje pomocnicze: sodu diwodorofosforan dwuwodny, hydroksypropylocelulozę, glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, wodę oczyszczoną, 10% kwas fosforowy.

Jak stosować lek Momecutan?

Momecutan należy stosować miejscowo na skórę, poprzez nałożenie cienkiej warstwy maści lub kilku kropel roztworu na zmienione chorobowo obszary skóry – ale nie więcej niż 20% powierzchni ciała u dorosłych i 10% u dzieci. Lek w postaci roztworu przeznaczony jest do stosowania na owłosioną skórę głowy, a w postaci maści na skórę suchą, spierzchniętą, łuszczącą się. Należy zapobiegać dostaniu się produktu do oczu.

Jak dawkować lek Momecutan u dorosłych?

Momecutan zazwyczaj stosuje się raz na dobę, nie dłużej niż 3 tygodnie, a w przypadku skóry twarzy nie dłużej niż 5 dni. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie przerywane: Momecutan i produkt do stosowania zewnętrznego na zmianę w schemacie tygodniowym.

Przewlekła terapia glikokortykosteroidami wiąże się ze zwiększonym ryzykiem toksyczności.

Jak dawkować lek Momecutan u dzieci?

Nie należy stosować leku Momecutan u dzieci w 6 roku życia i młodszych. U dzieci powyżej 6 roku życia zwykle stosuje się preparat raz na dobę, możliwie najkrócej i najmniejszej dawce zapewniającej skuteczne leczenie. Niewskazane jest stosowanie leku dłużej niż 3 tygodnie. Przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami wiąże się z częstszym występowaniem toksyczności, zwłaszcza u dzieci; może także wpływać na wzrost i rozwój dzieci. Nie należy używać opatrunków okluzyjnych na leczoną mometazonem skórę.

Działania niepożądane

Najczęściej występujące działania niepożądane leku Momecutan to mrowienie i kłucie w miejscu zastosowania. Niezbyt często lek powoduje grudki i krosty na skórze. Bardzo rzadkie działania niepożądane preparatu to zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, jaskra, świąd. Skutkami ubocznymi o częstości nieznanej są zaburzenia czucia (parestezje), pogorszenie ostrości wzroku, kontaktowe zapalenie skóry, zmniejszona pigmentacja skóry, nadmierne owłosienie, rozstępy, trądzikopodobne zapalenie skóry, zaniki skóry, ból w miejscu stosowania, czyraki.

Leczenie miejscowe glikokortykosteroidami wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich działań jak: podrażnienie skóry i przesuszenie, zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry (rozpulchnienie i zmiękczenie skóry), potówki, teleangiektazje (rozszerzenia naczyń krwionośnych położonych płytko pod skórą, tzw. pajączki) i wtórne zakażenia.

Lek Momecutan działa miejscowo, więc działania niepożądane w wyniku jego stosowania są głównie miejscowe. Pewne ilości glikokortykosteroidu mogą jednak przenikać do krążenia i wywoływać reakcje ogólnoustrojowe, jak odwracalne zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza czy zespół Cushinga. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które mają większy stosunek powierzchni ciała do masy ciała niż dorośli.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku Momecutan?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu Momecutan powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Momecutan

Długotrwałe stosowanie leku Momecutan może prowadzić do zaburzeń hormonalnych pod postacią zahamowania czynności osi przysadka-kora nadnerczy, co prowadzi do wtórej niewydolności kory nadnerczy (zwykle odwracalnej).

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Momecutan?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Momecutan jest nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w produkcie. Nie należy preparatu stosować w następujących stanach: trądzik różowaty i trądzik pospolity, zanik skóry, zapalenie skóry wokół ust, świąd w okolicy odbytu i narządów płciowych, pieluszkowe zapalenie skóry, zakażenie skórne wywołane przez bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby, gruźlica, kiła, ospa wietrzna i półpasiec oraz odczyny poszczepienne.

Przeciwwskazaniem do leczenia miejscowo stosowanymi glikokortykosteroidami są także rany i owrzodzenia skórne.

Interakcje z innymi lekami

Możliwa jest interakcja leku Momecutan z glikokortykosteroidami stosowanymi ogólnoustrojowo. Ryzyko takiej interakcji zwiększa się w przypadku stosowania mometazonu długotrwale, na duże powierzchnie, na błony śluzowe i pod opatrunki okluzyjne ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo wchłaniania leku do organizmu.

Momecutan a ciąża

Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Momecutan w ciąży. Należy brać pod uwagę, że glikokortykosteroidy mogą dostać się do ustroju i przenikać przez barierę łożyskową, co może wpłynąć na rozwój płodu. Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu leku podczas ciąży należy uwzględnić ewentualne korzyści i potencjalne ryzyko. Nie należy stosować preparatu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Momecutan a karmienie piersią

Mometazon może przenikać do mleka kobiecego. Zastosowanie leku jest wskazane tylko wtedy, kiedy ewentualne korzyści przewyższają ryzyko. W przypadku leczenia długotrwałego lub stosowania większych dawek należy przerwać karmienie piersią. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu na skórę okolic piersi w okresie karmienia.

Momecutan a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Wpływ leku Momecutan na prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługiwanie maszyn jest nieistotny.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Momecutan

Substancja czynna: furoinian mometazonu

Wskazania: stany zapalne skóry i jej świąd, w tym kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca

Zastosowanie: miejscowo na skórę

Dawkowanie: 1 raz na dobę, maksymalnie do 3 tygodni

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki preparatu, zakażenia skóry, zaniki skóry, trądzik

Główne działania niepożądane: mrowienie i kłucie w miejscu zastosowania

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Momecutan (maść) dostępna w internecie https://www.sunfarm.pl/library/2020/10/01/160155574721.pdf

Charakterystyka produktu leczniczego Momecutan (roztwór na skórę) dostępna w internecie https://www.sunfarm.pl/library/2020/10/01/160155574768.pdf

Momecutan - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Hydroxyzinum Espefa- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Espefa- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Espefa jest produktem leczniczym, który dostępny jest wyłącznie na podstawie recepty. Zawiera substancję czynną o nazwie chlorowodorek hydroksyzyny. Lek ten przejawia różnorodne właściwości, w tym przede wszystkim działanie przeciwhistaminowe. Cena produktu wynosi około 8-12 złotych.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.07.2023
Posterisan H - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Posterisan H - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Posterisan H to preparat zawierający glikokortykosteroid i zawiesinę kultury bakteryjnej. Jest stosowany w szczególnie ciężkich przypadkach świądu i zapalenia okolicy odbytu spowodowanych guzkami krwawniczymi.

Charakterystyka produktów leczniczych
11.06.2023
Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?
Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?

Według powszechnej opinii, trądzik nie jest to choroba, która wyłącznie dotyka nastolatków. Występowanie trądziku to powszechny problem pojawiający się nie tylko w okresie dojrzewania, ale także w późniejszych latach życia. Czasem może prowadzić do wstydu, izolacji społecznej czy złego samopoczucia. Wiele kobiet zmagających się z problemami skórnymi zastanawia się, czy terapia hormonalna wywiera pozytywny wpływ na trądzik. Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych pomaga w leczeniu trądziku? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Artykuł
01.06.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!