Efectin ER 150 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Efectin ER 150 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Efectin ER 150 to lek o znaczeniu kluczowym w terapii różnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja , zaburzenia lękowe, czy fobie społeczne. Głównym składnikiem aktywnym tego produktu jest wenlafaksyna, która wpływa na neuroprzekaźniki w mózgu, pomagając w poprawie samopoczucia i funkcjonowaniu pacjentów. Produkt ten jest dostępny w formie tabletek o przedłużonym uwalnianiu, co umożliwia dłuższe działanie składników aktywnych i utrzymanie stałego stężenia leku we krwi.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej Efectin ER, jego mechanizmowi działania oraz zastosowaniom klinicznym, aby zrozumieć, dlaczego jest to ważny lek w terapii wielu schorzeń psychiatrycznych.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Efectin ER 150
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Efectin ER 150 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Efectin ER 150
Substancje czynne Venlafaxini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • kapsu┼éki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu
Dawki
 • 150 mg (kapsu┼éki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu)

Czym jest produkt leczniczy Efectin ER 150?

Efectin ER 150 mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, to produkt leczniczy stosowany w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych. Głównym składnikiem aktywnym tego produktu jest wenlafaksyna, która jest inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Lek jest dostępny wyłącznie na receptę .

Ważne jest, aby stosować ten produkt leczniczy zgodnie z zaleceniami lekarza oraz regularnie dokonywać oceny leczenia, ponieważ dawkowanie i czas trwania leczenia mogą różnić się w zależności od rodzaju zaburzenia i indywidualnych potrzeb pacjenta.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Efectin ER 150?

Lek Efectin ER 150 kosztuje ok 45 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 kapsułek o przedłużonym uwalnianiu.

Cena przy refundacji 30% wynosi ok 13 zł

Dla dzieci do 18r.ż. oraz seniorów lek jest bezpłatny jeśli spełniają oni wymagania refundacji.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Mechanizm działania wenlafaksyny polega na zwiększeniu aktywności neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wenlafaksyna oraz jej aktywny metabolit O-demetylowenlafaksyna są inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, czyli blokują ich transport z przestrzeni międzykomórkowej do wnętrza komórki nerwowej. Prowadzi to do wzrostu poziomu danej substancji w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) i nasilenia jej działania na odpowiednie receptory.

Noradrenalina pełni ważną rolę w funkcjach takich jak procesy uczenia się i pamięci, rytm snu i czuwania, kontrola koncentracji i uwagi.

Serotonina wpływa na regulację rytmu dobowego snu i czuwania, funkcje poznawcze, percepcję czuciową (w tym odczuwanie bólu), kontrolę temperatury ciała, aktywność ruchową, łaknienie, zachowania seksualne, wydzielanie hormonów oraz nastrój.

Obniżenie poziomu serotoniny i noradrenaliny w OUN jest jednym z czynników przyczyniających się do wystąpienia objawów depresji.

Jaki jest skład leku?

Lek występuje w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Każda zawiera 167,7 mg chlorowodorku wenlafaksyny, co odpowiada 150 mg wenlafaksyny.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: celulozę mikrokrystaliczną, etylocelulozę 50 cps, hypromelozę 3 cps i 6 cps, talk, żelatynę, żelaza tlenek czerwony i żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171), szelak, glikol propylenowy, sodu wodorotlenek, powidon.

Jakie s─ů wskazania do stosowania produktu leczniczego Efectin ER 150?

Preparat Efectin ER 150 mg jest wskazany do stosowania:

 • w leczeniu epizodów dużej depresji oraz w zapobieganiu ich nawrotom

 • w leczeniu zaburzeń lękowych uogólnionych

 • w leczeniu fobii społecznej

 • w leczeniu lęku napadowego z lub bez towarzyszącej agorafobii

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę wenlafaksyny oraz regularnie dokonywać oceny leczenia, podchodząc indywidualnie do każdego pacjenta. Zwiększanie dawki należy przeprowadzać tylko po dokonaniu oceny klinicznej.

Leczenie epizodów dużej depresji

W leczeniu epizodów dużej depresji zalecana dawka początkowa wynosi 75 mg na dobę. W przypadku braku satysfakcjonującej odpowiedzi na leczenie, dawkowanie należy zwiększać stopniowo, w odstępie 2 tygodniowych lub dłuższych, do dawki maksymalnej równej 375 mg na dobę.

W przypadkach uzasadnionych klinicznie wynikających z ciężkości objawów, zwiększanie dawki może być przeprowadzone w krótszych odstępach czasu, jednak nie krótszych niż 4 dni.

W większości przypadków dawka zalecana w zapobieganiu nawrotom epizodów dużej depresji jest taka sama, jak dawka stosowana w leczeniu zaburzeń depresyjnych.

Leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych

Zalecana dawka początkowa w leczeniu zaburzeń lękowych uogólnionych wynosi 75 mg na dobę. Jeśli pacjent nie odpowiada na leczenie, zwiększanie dawki należy przeprowadzać stopniowo do dawki maksymalnej wynoszącej 225 mg na dobę.

Leczenie fobii społecznej

W terapii fobii społecznej zaczynamy od dawki 75 mg na dobę. Nie ma dowodów na to, że zwiększenie dawki przynosi dodatkowe korzyści, ale w przypadku pacjentów nie reagujących na leczenie można rozważyć zwiększenie dawki do maksymalnie 225 mg na dobę.

Leczenie lęku napadowego

Zalecane dawkowanie wenlafaksyny o przedłużonym uwalnianiu rozpoczyna się od 37,5 mg na dobę przez pierwsze 7 dni, po czym zaleca się zwiększenie dawki do 75 mg na dobę. W przypadku pacjentów, którzy nie odpowiadają na leczenie, można rozważyć zwiększenie dawki do maksymalnej, która wynosi 225 mg dziennie.

Pacjenci w podeszłym wieku

Nie ma konieczności modyfikowania dawki wenlafaksyny tylko ze względu na wiek pacjenta.

Niemniej jednak, należy być szczególnie ostrożnym podczas leczenia osób starszych, ze względu na potencjalne problemy z funkcjonowaniem nerek, zmienne reakcje organizmu oraz naturalne zmiany w działaniu przekaźników nerwowych związane z procesem starzenia się.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U osób z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby warto rozważyć obniżenie standardowej dawki leku Efectin ER 150 mg, zazwyczaj o połowę. Może być konieczne indywidualne dostosowanie dawkowania.

W przypadku pacjentów cierpiących na poważne zaburzenia czynności wątroby, dostępne dane są ograniczone, dlatego konieczne jest zachowanie ostrożności i rozważenie konieczności znacznego zmniejszenia standardowej dawki, o więcej niż 50%. Należy również uwzględnić ewentualne korzyści wynikające z leczenia tej grupy pacjentów w kontekście ryzyka.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Nie ma konieczności zmiany dawkowania u osób ze współczynnikiem filtracji kłębuszkowej od 30 do 70 ml/min, jednak należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania wenkafaksyny w tej grupie pacjentów.

W przypadku pacjentów wymagających hemodializ oraz tych z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (GFR zmniejszenie dawki o 50%. Może być konieczne indywidualne dostosowanie dawkowania.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Wenlafaksyna nie jest zalecana do stosowania u dzieci i młodzieży.

Jak długo powinna trwać terapia preparatem Efectin ER 150?

Leczenie powinno być kontynuowane przez odpowiednio długi czas, zazwyczaj trwający kilka miesięcy lub nawet dłużej. Należy regularnie dokonywać oceny leczenia, dostosowując podejście do potrzeb każdego pacjenta.

W terapii epizodów dużej depresji zaleca się stosowanie leków przeciwdepresyjnych przez co najmniej 6 miesięcy od czasu osiągnięcia remisji.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Najczęściej zgłaszane skutki uboczne preparatu Efectin ER 150 mg to: zaburzenia snu (bezsenność lub senność), ból głowy, zawroty głowy, nudności, suchość w jamie ustnej, zaparcia, nadmierna potliwość (w tym poty nocne).

Do częstych działań niepożądanych występujących podczas stosowania leku należy także: biegunka, wymioty, wysypka, świąd, hipertonia, zatrzymanie moczu, częstomocz, krwotok maciczny, zaburzenia erekcji , zaburzenia ejakulacji, zmęczenie, dreszcze, wzrost stężenia cholesterolu we krwi, zaburzenia naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, wzrost lub zmniejszenie masy ciała, zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi. Dodatkowo u osób dorosłych obserwowano zmniejszenie apetytu podczas leczenia preparatem Efectin ER 150 mg.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce skutki uboczne leku?

Rzadziej po przyjęciu leku Efectin ER 150 może wystąpić: hiponatremia (zmniejszenie stężenia sodu w surowicy krwi), majaczenie (delirium), złośliwy zespół neuroleptyczny, zespół serotoninowy, zwiększone stężenie prolaktyny, dystonia, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, krwawienia z przewodu pokarmowego i błon śluzowych, myśl i zachowania samobójcze oraz agresja.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku?

Ryzyko myśli i zachowań samobójczych: depresja niesie ze sobą zwiększone ryzyko myśli samobójczych, samookaleczenia i zachowań samobójczych. To ryzyko utrzymuje się nawet do momentu całkowitej remisji. Czasami poprawa stanu psychicznego może być opóźniona, co oznacza, że pacjenci muszą być starannie monitorowani aż do osiągnięcia wyraźnej poprawy.

Zespół serotoninowy: w trakcie leczenia wenlafaksyną istnieje ryzyko wystąpienia groźnego dla życia stanu znanego zespołem serotoninowym. To ryzyko jest większe, szczególnie jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje m.in. tryptany, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, pochodne amfetaminy, lit, ziele dziurawca zwyczajnego oraz opioidy.

Jaskra z wąskim kątem przesączania: w trakcie leczenia wenlafaksyną może wystąpić rozszerzenie źrenic, dlatego zaleca się dokładne monitorowanie pacjentów, zwłaszcza tych z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym lub pacjentów narażonych na ryzyko wystąpienia ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania (jaskra z zamkniętym kątem).

Wzrost ciśnienia krwi: u osób przyjmujących wenlafaksynę może dojść do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, dlatego w trakcie leczenia zaleca się regularne pomiary ciśnienia krwi.

Częstość akcji serca: w trakcie terapii może pojawić się przyspieszenie akcji serca, zwłaszcza w przypadku stosowania dużych dawek. Warto zachować szczególną ostrożność u pacjentów, u których istnieje ryzyko pogorszenia istniejących chorób w wyniku przyspieszonego rytmu serca.

Napady drgawkowe: stosowanie leku Efectin ER 150 wiąże się z ryzykiem wystąpienia napadów drgawkowych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy przepisywaniu wenlafaksyny pacjentom, u których występowały napady w przeszłości, a w przypadku wystąpienia drgawek leczenie należy natychmiast przerwać.

Hipercholesterolemia: w kontrolowanych placebo badaniach klinicznych stwierdzono istotne klinicznie zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi u pacjentów leczonych przez co najmniej 3 miesiące. W przypadku terapii długotrwałej zaleca się regularne badania poziomu cholesterolu we krwi w określonych odstępach czasu.

Cukrzyca: u pacjentów cierpiących na cukrzycę, stosowanie leków SSRI lub wenlafaksyny może wpływać na kontrolę poziomu glukozy we krwi. W związku z tym może być konieczne dostosowanie dawki insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Hiponatremia: podczas leczenia może dojść do obniżenia stężenia sodu w organizmie i(lub) do wystąpienia zespołu nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego (SIADH), szczególnie u pacjentów z obniżoną objętością krwi krążącej lub odwodnionych. Ryzyko jest również większe w przypadku osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów przyjmujących leki moczopędne.

Czy wyst─Öpuj─ů interakcje z innymi lekami?

Pacjentka powinna poinformować lekarza o wszystkich obecnie lub ostatnio stosowanych lekach oraz o planowanych lekach, zwłaszcza jeśli przyjmuje:

 • nieodwracalne, nieselektywne IMAO, moklobemid, linezolid

 • leki stwarzające podwyższone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego m.in. tryptany, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, lit, opioidy

 • leki wydłużające odstęp QT m.in. leki przeciwarytmiczne (np. amiodaron), niektóre leki przeciwpsychotyczne (np. tiorydazyna), niektóre antybiotyki makrolidowe (np. erytromycyna)

 • ketokonazol, itrakonazol

 • doustne środki antykoncepcyjne

Należy zachować szczególną ostrożność podczas jednoczesnego stosowania wenlafaksyny i imipraminy oraz haloperydolu.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku Efectin ER 150?

Przypadki przedawkowania wenlafaksyny były zazwyczaj związane z jednoczesnym spożyciem alkoholu i/lub innych leków.

Najczęstsze objawy przedawkowania obejmowały: przyspieszone bicie serca (tachykardia), zaburzenia świadomości, rozszerzenie źrenic, napady padaczkowe i wymioty, tachykardię komorową, bradykardię, niskie ciśnienie krwi do zgonu włącznie. Mogą również wystąpić zmiany w zapisie EKG, takie jak wydłużenie odstępu QT, blok odnogi pęczka Hisa, poszerzenie zespołu QRS.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować produktu leczniczego Efectin ER 150, jeśli występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie wenlafaksyny z nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy(IMAO), ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, który objawia się m.in. pobudzeniem, drżeniem i podwyższoną temperaturą ciała.

Rozpoczęcie leczenia wenlafaksyną powinno odbywać się nie wcześniej niż 14 dni po zakończeniu leczenia nieodwracalnymi IMAO. Ponadto, przyjmowanie wenlafaksyny należy przerwać co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem leczenia nieodwracalnymi IMAO.

Jakie s─ů zalecenia dotycz─ůce zaprzestania stosowania produktu?

Nagłe przerwanie leczenia jest niewskazane, ponieważ prowadzi to do zwiększonego ryzyka wystąpienia objawów odstawienia, dlatego zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki wenlafaksyny przez co najmniej 1 do 2 tygodni.

Objawy odstawienia obejmują m.in. zawroty głowy, zaburzenia czucia, problemy ze snem, uczucie pobudzenia lub lęku, nudności i/lub wymioty, drżenie, bóle głowy, zaburzenia widzenia oraz podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.

Sposób i czas redukcji dawki muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, w zależności od stosowanej dawki i czasu trwania leczenia. U niektórych pacjentów konieczne może być bardzo powolne odstawienie leku, trwające kilka miesięcy lub dłużej.

Jeśli pojawią się objawy odstawienia, które są trudne do zniesienia, można rozważyć wznowienie poprzedniej dawki i kontynuowanie procesu redukcji, ale w bardziej stopniowy sposób.

Czy mo┼╝na stosowa─ç preparat Efectin ER 150 w ci─ů┼╝y?

Nie zaleca się stosowania leku Efectin ER 150 mg w okresie ciąży.

Podobnie jak w przypadku innych leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI lub SNRI), przyjmowanie wenlafaksyny w ciąży lub tuż przed porodem może spowodować wystąpienie objawów odstawienia u noworodków.

Dzieci urodzone po stosowaniu SSRI lub SNRI pod koniec ciąży mogą prezentować pewne objawy, takie jak podrażnienie, drżenie, obniżone napięcie mięśniowe, długotrwały płacz oraz trudności w karmieniu lub zasypianiu. Przeważnie te komplikacje pojawiają się natychmiastowo lub w ciągu pierwszych 24 godzin po narodzinach.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi─ů?

Wenlafaksyna i jej czynny metabolit O-demetylowenlafaksyna przechodzą do mleka ludzkiego.

Istnieje potencjalne ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów u karmionego piersią dziecka. Dlatego decyzja o kontynuowaniu lub przerwaniu leczenia preparatem Efectin ER, powinna być podejmowana, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Czy Efectin ER 150 wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Pacjentów stosujących wenlafaksynę należy poinformować o możliwych zaburzeniach w ocenie, myśleniu i zdolnościach motorycznych, które mogą wpłynąć na ich zdolność do prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Efectin ER 150

Substancja czynna: chlorowodorek wenlafaksyny - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu.

Wskazania: leczenie oraz zapobieganie nawrotom epizodów dużej depresji, leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych, leczenie fobii społecznej, leczenie lęku napadowego.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: dawka początkowa wynosi 75 mg na dobę, w leczeniu lęku napadowego zaczynamy od dawki 37,5 mg na dobę i po tygodniu zwiększamy do 75 mg na dobę. Jeśli pacjent nie odpowiada na leczenie, zwiększanie dawki należy przeprowadzać stopniowo do dawki maksymalnej wynoszącej 225 mg na dobę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek inną substancję zawartą w preparacie, jednoczesne stosowanie wenlafaksyny z nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO).

Główne działania niepożądane: zaburzenia snu (bezsenność lub senność), ból głowy, zawroty głowy, nudności, suchość w jamie ustnej, zaparcia, nadmierna potliwość (w tym poty nocne), wzrost lub zmniejszenie masy ciała, zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Efectin ER 150, dostępna w internecie:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9490/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝