Spamilan E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 13.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Spamilan E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Preparat leczniczy Spamilan jest używany w krótkotrwałej terapii zaburzeń lękowych oraz w celu złagodzenia symptomów lęku, niezależnie od tego, czy towarzyszy im depresja.

Jego aktywnym składnikiem jest buspiron, który jako agonista receptorów serotoninowych, wykazuje mniej efektów ubocznych i ma mniejszy potencjał uzależniający w porównaniu z innymi często używanymi lekami przeciwlękowymi, takimi jak benzodiazepiny.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Spamilan

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Spamilan
Substancje czynne Buspironi hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 5 mg (Tabletki)
 • 10 mg (Tabletki)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Spamilan

Substancja czynna: Buspiron

Wskazania: Stosowany w krótkotrwałym leczeniu zaburzeń lękowych i łagodzeniu objawów lęku z towarzyszącą depresją lub bez depresji.

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Początkowo zaleca się stosowanie dawki 5 mg dwa lub trzy razy dziennie. Można ją stopniowo zwiększać co 2-3 dni. Optymalna dawka lecznicza mieści się w zakresie od 15 do 30 mg na dobę, podawana w podzielonych dawkach.

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na buspiron lub substancje pomocnicze leku, padaczka, ciężka niewydolność wątroby i/lub nerek, ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi lub przeciwpsychotycznymi.

Główne działania niepożądane: Zawroty głowy, bóle głowy, senność, nerwowość, bezsenność, zaburzenia koncentracji, depresja, splątanie, zaburzenia snu, parestezje, zaburzenia ostrości wzroku, zaburzenia koordynacji ruchów, szumy uszne, tachykardia, ból w klatce piersiowej, przekrwienie śluzówek nosa, ból gardła i krtani, nudności, ból brzucha, biegunka, zaparcia, wymioty, ból mięśni

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Spamilan?

Lek Spamilan kosztuje około 20 złotych za opakowanie zawierające 60 tabletek w dawce 5 mg i około 35 złotych za 60 tabletek w dawce 10 mg. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę, w tym receptę online.

Jednakże dla osób z rozpoznanymi zaburzeniami psychicznymi została ustalona możliwość skorzystania z częściowej refundacji kosztów leku (do ok. 10 zł za opakowanie 5 mg i ok. 16 zł za opakowanie 10 mg)

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Jak działa lek Spamilan?

Buspiron, składnik aktywny leku Spamilan, jest stosowany przede wszystkim w terapii zaburzeń lękowych, a w szczególności w leczeniu lęku uogólnionego. Posiada on unikatowy mechanizm działania, który wyróżnia go spośród innych, często wykorzystywanych leków przeciwlękowych (anksjolitycznych), jak na przykład benzodiazepiny.

Jego działanie opiera się na wpływie na układ serotoninergiczny w obrębie mózgu. Buspiron działa jako agonista selektywnych receptorów serotoniny, ze szczególnym naciskiem na receptory 5-HT1A.

Jako agonista, buspiron aktywuje określone receptory, indukując specyficzną reakcję. W jego przypadku, stymulacja receptorów serotoniny przyczynia się do regulacji nastroju i łagodzenia objawów lękowych.

Ważne jest, że buspiron nie ingeruje bezpośrednio w działanie receptorów GABA, które są głównym punktem uchwytu dla benzodiazepin, co sprawia, że nie wywołuje charakterystycznych dla nich efektów, takich jak uspokajanie, rozluźnienie mięśni czy działanie przeciwdrgawkowe. Dzięki temu, buspiron jest postrzegany jako lek bezpieczniejszy i z mniejszym ryzykiem uzależnienia.

Należy podkreślić, że pełne działanie terapeutyczne buspironu rozwija się powoli, często wymagając kilkutygodniowego regularnego stosowania leku Spamilan, by zaobserwować oczekiwane efekty przeciwlękowe. To odróżnia go od benzodiazepin, które działają szybko, przynosząc natychmiastową ulgę w objawach lękowych, ale mają większe ryzyko uzależnienia i negatywnych skutków ubocznych.

Skład leku Spamilan

Lek Spamilan występuje na rynku farmaceutycznym pod postacią białawych płaskich tabletek o okrągłym kształcie, ściętych krawędziach i z linią podziału wytłoczoną po jednej stronie. Na powierzchni tabletek można zauważyć oznaczenie literą E i liczbą 151 lub 152 po drugiej w stronie w zależności od wariantu dawkowania.

Każda tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku buspironu, ponieważ lek dostępny jest w dwóch różnych wersjach dawkowania.

Poza substancją czynną preparat zawiera także szereg składników pomocniczych, do których należą: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), stearynian magnezu oraz krzemionka koloidalna bezwodna.

Należy podkreślić, że stwierdzona nadwrażliwość na buspiron lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu stanowi przeciwwskazanie do włączenia u pacjenta leku Spamilan. Co więcej, jeśli uczulenie pojawi się po raz pierwszy podczas stosowania preparatu, niezwłocznie należy przerwać zażywanie leku Spamilan.

Skutki uboczne leku Spamilan

Stosowanie leku Spamilan może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, tak jak w przypadku każdego innego preparatu leczniczego dostępnego na rynku farmaceutycznym. Nie oznacza to jednak, że każdy pacjent będzie doświadczał tych skutków ubocznych.

Efekty uboczne podczas stosowania Spamilanu pojawiają się zazwyczaj na wstępnym etapie terapii i w większości sytuacji zanikają w trakcie kontynuowania przyjmowania tabletek lub po zmniejszeniu dawki leku.

Najczęstsze działania niepożądane leku Spamilan

Wśród najczęściej występujących działań niepożądanych leków zawierających buspiron wymienia się zawroty głowy i uczucie omdlewania, bóle głowy, nerwowość, nudności, pobudzenie oraz zwiększoną potliwość.

Do częstych działań niepożądanych, które występują u co najmniej jednej osoby na sto, zalicza się:

 • bezsenność, zaburzenia koncentracji, depresję, splątanie, zaburzenia snu;

 • parestezje, zaburzenia ostrości wzroku, zaburzenia koordynacji ruchów, drżenia, szumy uszne;

 • przyspieszoną akcję serca, ból w klatce piersiowej;

 • przekrwienie śluzówki nosa, ból gardła i krtani;

 • ból brzucha, suchość w ustach, biegunkę, zaparcia, wymioty;

 • zimne poty, wysypkę;

 • bóle kostno-mięśniowe i uczucie nadmiernego zmęczenia.

Pozostałe, rzadziej występujące skutki uboczne to m.in. obrzęk naczynioruchowy, wybroczyny, pokrzywka, zaburzenia psychotyczne, omamy, zespół serotoninowy, drgawki, sztywność mięśni, amnezja, parkinsonizm, niepokój ruchowy, zatrzymanie moczu, mlekotok.

W przypadku wystąpienia wymienionych wcześniej objawów lub innych niepokojących sygnałów podczas stosowania leku, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Ostrze┼╝enia dotycz─ůce stosowania leku

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie u osób stosujących równocześnie inne leki i borykających się z innymi schorzeniami, ważne jest zapoznanie się z informacjami podanymi przez producenta w ulotce dołączonej do opakowania leku oraz przestrzeganie zaleceń wydanych przez lekarza prowadzącego.

Podczas leczenia Spamilanem należy unikać spożywania alkoholu, gdyż może to prowadzić do zwiększenia zaburzeń funkcji poznawczych i zdolności psychomotorycznych, które są znacznie mniej nasilone, gdy substancje te są używane oddzielnie.

Ponadto, konieczna jest wyjątkowa ostrożność przy rozpoczynaniu leczenia buspironem u osób cierpiących na jaskrę z wąskim kątem przesączania, miastenię, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, a także u osób z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek.

W przypadku, gdy pacjent wcześniej stosował inne leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy, na przykład benzodiazepiny lub inny często stosowany lek uspokajający, konieczna jest wyjątkowa ostrożność. O ile to możliwe, należy stopniowo odstawić te leki przed rozpoczęciem terapii Spamilanem.

Również nie zaleca się jednoczesnego stosowania buspironu i inhibitorów monoaminooksydazy (MAOI), takich jak selegilina czy moklobemid. Połączenie tych substancji może być niebezpieczne ze względu na ryzyko zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi.

Pod względem potencjalnych interakcji należy zwrócić uwagę na przyjmowane przez pacjenta preparaty stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego, antybiotyki (np. erytromycyna), leki przeciwgrzybicze (np. itrakonazol), inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz leki przeciwhistaminowe.

Kiedy przyjmowanie leku Spamilan jest przeciwwskazane?

Nie należy przyjmować leku Spamilan w poniższych sytuacjach:

 • rozpoznana reakcja nadwrażliwości na buspiron lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu;

 • padaczka;

 • ciężka niewydolność nerek, charakteryzująca się klirensem kreatyniny ≤ 20 ml/min/1,73 m2;

 • ciężka niewydolność wątroby;

 • pacjenci w stanie ostrego zatrucia alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi lub przeciwpsychotycznymi.

Dla kogo jest lek Spamilan?

Spamilan jest stosowany w krótkoterminowej terapii zaburzeń lękowych oraz w celu złagodzenia symptomów lęku, niezależnie od tego, czy występuje z depresją, czy bez niej.

Ze względu na brak przeprowadzonych badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności leku u osób niepełnoletnich, nie zaleca się prowadzenia terapii preparatem Spamilan u dzieci i młodzieży.

Warto zaznaczyć, że buspiron nie powinien być używany jako jedyny środek w terapii depresji, gdyż istnieje ryzyko, że może on zamaskować kliniczne symptomy tej choroby.

Dawkowanie

Zalecana dawka początkowa leku to 5 mg dwa lub trzy razy na dobę, którą można następnie intensyfikować co 2-3 dni. Dawkowanie należy zwiększać indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Zalecana dawka terapeutyczna to 15-30 mg dziennie, podawana w podzielonych dawkach. Jednakże nie powinno się przekraczać maksymalnej dozwolonej dawki dobowej, która wynosi 60 mg.

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej ustalonej porze. Tabletki należy popijać wodą i przyjmować je zawsze bez posiłku lub zawsze z posiłkiem.

Co więcej, przerwanie stosowania leku Spamilan powinno odbyć się po zaleceniu lekarza prowadzącego. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Pominięcie zastosowania leku Spamilan

W przypadku pominięcia zastosowania dawki należy możliwie jak najszybciej przyjąć zaległą tabletkę. Jednakże nie należy przyjmować pominiętej dawki, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki w ramach ustalonego schematu.

Jakie są objawy przedawkowania?

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Spamilan może objawiać się nudnościami, wymiotami zawrotami głowy, sennością, zwężeniem źrenic i zapaleniem błony śluzowej żołądka. Nie istnieje swoista odtrutka dla buspironu, dlatego postępowanie w razie przedawkowania opiera się na płukaniu żołądka i łagodzeniu objawów.

Spamilan a ci─ů┼╝a

Brak jest szczegółowych informacji na temat bezpieczeństwa i efektywności używania buspironu przez kobiety w ciąży. Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały negatywnego wpływu tej substancji na procesy rozrodcze.

Dla bezpieczeństwa zaleca się unikanie stosowania leku Spamilan podczas ciąży.

Ponadto, nie ma potwierdzenia, czy buspiron lub jego metabolity przenikają do mleka matki. Zaleca się, aby w kwestii przerwania karmienia piersią lub kontynuacji terapii lekiem Spamilan skonsultować się z lekarzem, biorąc pod uwagę zarówno korzyści płynące z karmienia piersią dla dziecka, jak i z leczenia dla matki.

Spamilan a prowadzenie pojazd├│w

Lek Spamilan może w umiarkowanym stopniu wpływać na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Istnieje dodatkowe ryzyko związane z często występującym działaniem niepożądanym, jakim są zawroty głowy.

Szczególnie na początku terapii mogą wystąpić przejściowe efekty uboczne, dlatego pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów do czasu, aż upewnią się, że buspiron nie wpływa na nich negatywnie.

Spamilan a alkohol

Podczas terapii lekiem zawierającym buspiron, należy unikać spożywania alkoholu, gdyż wspólne działanie tych substancji może prowadzić do poważnych zaburzeń poznawczych oraz osłabienia zdolności psychomotorycznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem, lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Spamilan 5 mg i 10 mg, [online], [dost─Öp 27.01.2024], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4254/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Prefaxine 150 mg - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Prefaxine 150 mg - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Prefaxine to preparat zawieraj─ůcy substancj─Ö czynn─ů o nazwie wenlafaksyna, kt├│ra jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu zaburze┼ä depresyjnych, zaburze┼ä l─Ökowych i innych schorze┼ä psychicznych.┬áLek ten nale┼╝y do grupy inhibitor├│w wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, co oznacza, ┼╝e wp┼éywa na poziomy tych dw├│ch neuroprzeka┼║nik├│w w m├│zgu, pomagaj─ůc poprawi─ç nastr├│j i redukowa─ç objawy depresji oraz l─Öku.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Czy da się leczyć samemu depresję? Jak wspomóc leczenie zaburzeń depresyjnych samodzielnie?
Czy da się leczyć samemu depresję? Jak wspomóc leczenie zaburzeń depresyjnych samodzielnie?

Depresja to choroba, kt├│ra w ostatnich latach dotyka coraz wi─Öcej os├│b, a statystyki jej dotycz─ůce bij─ů na alarm - w Polsce na zaburzenia depresyjne choruje oko┼éo 1,2 mln pacjent├│w, a recept─Ö na leki przeciwdepresyjne w 2021 roku zrealizowa┼éo a┼╝┬á1,5 mln Polak├│w.Depresja znacz─ůco obni┼╝a komfort funkcjonowania pacjenta i dotyka prawie ka┼╝dego aspektu jego ┼╝ycia, dlatego tak istotne jest leczenie tej choroby i zapobieganie jej negatywnym nast─Öpstwom.Czy zawsze w przypadku podejrzenia depresji trzeba si─Öga─ç┬ápo pomoc specjalisty, czy mo┼╝e da si─Ö j─ů leczy─ç samodzielnie?

Artykuł
12.02.2024
Setaloft 100 mg - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Setaloft 100 mg - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Setaloft 100 mg należy do leków przeciwdepresyjnych z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Wykorzystuje się go w przeciwdziałaniu nawrotom dużych epizodów depresyjnych, leczeniu zaburzeń depresyjnych.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
12.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!