Metformax 850 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Metformax 850 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Metformax 850 jest doustnym lekiem przeciwcukrzycowym stosowanym głównie w leczeniu pacjentów z rozpoznaniem cukrzycy typu II. Szczególnie polecany pacjentom z otyłością . Jest dostępny wyłącznie za okazaniem recepty.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Metformax 850
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Metformax 850 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Metformax 850
Substancje czynne Metformini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 850 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Metformax 850

Substancja czynna: chlorowodorek metforminy

Wskazania: cukrzyca typu II, stan przedcukrzycowy, zespół policystycznych jajników

Zastosowanie: doustnie

Dawkowanie: dawkowanie leku różni się w zależności od rodzaju leczenia pacjenta, zazwyczaj jest to 1 tabletka od 2 do 3 razy na dobę. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek określona jest dawka maksymalna.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na metforminy chlorowodorek i substancje pomocnicze, ostre stany z ryzykiem zaburzeń zmiany czynności nerek, ostre lub przewlekłe choroby mogące powodować hipoksję tkanek, niewydolność wątroby, niewydolność serca, ostre zatrucie alkoholem, alkoholizm, karmienie piersią, rodzaje ostrej kwasicy metabolicznej, ciężka niewydolność nerek.

Główne działania niepożądane: zaburzenia układu nerwowego, żołądka i jelit, metabolizmu i odżywiania, wątroby i dróg żółciowych, skóry i tkanki podskórnej.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Metformax 850?

Lek Metformax 850 jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od opakowania:

 • 30 tabletek — ok. 8 zł, z refundacją ok. 5 zł;
 • 60 tabletek — ok. 15 zł, z refundacją ok. 5 zł;
 • 90 tabletek — ok. 22 zł, z refundacją ok. 6 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Metformax 850?

Metformax 850 jest często stosowanym, doustnym lekiem przeciwcukrzycowym z grupy biguanidów. Preparat leczniczy zawierający chlorowodorek metforminy znajduje zastosowanie głównie u pacjentów z rozpoznaniem cukrzycy typu II, ale także w stanach przedcukrzycowych poprzedzających cukrzycę przy niepowodzeniu leczenia dietą, czy w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS) w celu utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Metformina działa poprzez obniżenie stężenia glukozy we krwi na czczo i po posiłkach. Lek nie powoduje hipoglikemii, ponieważ jego działanie nie jest związane z uwalnianiem dodatkowych ilości insuliny.

Można wymienić trzy podstawowe mechanizmy działania przeciwcukrzycowego leku Metformax 850:

 • zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie w procesach glukoneogenezy i glikogenolizy

 • zwiększa wrażliwość na insulinę, poprawiając obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie

 • opóźnia absorpcję glukozy w jelicie, co zmniejsza stężenie glukozy po posiłku

Ważnym aspektem działania leku Metformax, oprócz działania przeciwcukrzycowego jest jego korzystny efekt metaboliczny na gospodarkę lipidową organizmu. Lek zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL i trójglicerydów.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka leku zawiera 850mg substancji czynnej, jaką jest chlorowodorek metforminy (metformini hydrochloridum).

Do substancji pomocniczych należą powidon, talk oraz stearynian magnezu.

Jak stosowa─ç lek Metformax 850?

Tabletki preparatu Metformax 850, należy zażywać w dawce zaleconej przez lekarza. Lek należy przyjmować w trakfcieposiłku lub zaraz po nim, co pozwoli na zminimalizowanie działań niepożądanych dotyczących trawienia. Tabletki należy popić wodą.

Pora dnia przyjmowana leku zależna jest od jego dawki:

 • jeżeli pacjent przyjmuje jedną dawkę na dobę, należy przyjmować ją rano (śniadanie).

 • jeżeli pacjent przyjmuje 2 dawki podzielone, należy przyjmować je rano (śniadanie) oraz wieczorem (kolacja).

 • jeżeli pacjent przyjmuje 3 dawki podzielone, należy przyjmować je rano (śniadanie), w południe (obiad) oraz wieczorem (kolacja).

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak dawkować lek Metformax 850 u dorosłych?

Przyjmowanie leku powinno być poprzedzone oznaczeniem czynności nerek na podstawie pomiaru kreatyniny w osoczu krwi żylnej.

U pacjentów z prawidłową funkcją nerek (GFR >90) zalecaną dawką początkową leku jest 850mg (1 tabletka), przyjmowana od 1 do 3 razy na dobę, zgodnie z początkowym zaleceniem lekarza. Powyższa dawka leku może być dawką początkową zarówno w monoterapii, jak i w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Po 10-15 dniach należy ocenić zmiany stężenia glukozy we krwi żylnej. Na podstawie wyników lekarz poinformuje pacjenta o ewentualnej modyfikacji dawki początkowej. Stopniowe powolne zwiększanie dawki preparatu, pozwala na poprawę tolerancji produktu leczniczego w przewodzie pokarmowym.

Należy okresowo określać czynność nerek (GFR), ponieważ ze spadkiem funkcji nerek może być konieczne zmniejszenie dawki leku lub zaprzestanie jego stosowania (przy GFR

W przypadku stosowania leku Metformax 850 mg w leczeniu stanu przedcukrzycowego lub zespołu policystycznych jajników (PCOS) dawka początkowa wynosi 850mg dwa razy na dobę.

Jaka jest maksymalna dawka metforminy?

U dorosłych z prawidłową czynnością nerek (GFR ≥ 90 ml/min), gdy mamy do czynienia z monoterapią lub leczeniem skojarzonym z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi zalecana dawka maksymalna metforminy wynosi 3 g na dobę.

U pacjentów, u których występują zaburzenia czynności nerek całkowita maksymalna dawka dobowa (w 2-3 dawkach podzielonych na dobę) różni się w zależności od wartości GFR:

 • przy wartości GFR wynoszącej 60-89 ml/min jest to 3000mg

 • przy wartości GFR wynoszącej 45–59 ml/min jest to 2000mg

 • przy wartości GFR wynoszącej 30-44 ml/min jest to 1000mg

Pomini─Öcie dawki preparatu Metformax 850- co nale┼╝y zrobi─ç?

W przypadku pominięcia dawki preparatu Metformax 850 nie należy stosować dawki podwójnej. Należy przyjąć kolejną dawkę leku o stałej porze.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jak każdy preparat leczniczy, także Metformax 850 mg może wiązać się z wystąpieniem pewnych efektów ubocznych.

Do stosunkowo częstych działań niepożądanych leku należą zaburzenia smaku (metaliczny posmak) oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe, np. nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu.

Wymienione objawy niepożądane dotyczące układu pokarmowego występują najczęściej na początku leczenia i w większości przypadków przemijają samoistnie. Aby im zapobiec, zaleca się przyjmowanie metforminy w 2 lub 3 dawkach na dobę w czasie lub po posiłku. Powolne zwiększanie dawki może poprawić tolerancję leku ze strony przewodu pokarmowego.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Do bardzo rzadkich efektów ubocznych stosowania preparatu leczniczego Metformax 850 należą

 • ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej

 • niedokrwistość megaloblastyczna w wyniku obniżenia wchłaniania witaminy B12

 • zaburzenia czynności wątroby

 • reakcje skórne takie, jak rumień, świąd skóry, pokrzywka

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane pacjent powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Kiedy nale┼╝y zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç podczas stosowania Metformax 850?

Należy pamiętać, że metformina jest wydalana przez nerki, dlatego tak istotne jest określenie ich czynności przed rozpoczęciem leczenia oraz w jego trakcie. Zaleca się wykonywanie oznaczeń kreatyniny w surowicy krwi żylnej minimum raz w roku u pacjentów z prawidłową czynnością nerek przed leczeniem oraz 2-4 razy do roku u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lub osób w podeszłym wieku.

Dodatkowe oznaczenia kreatyniny należy wykonać w przypadku rozpoczynania leczenia nadciśnienia tętniczego lub przewlekłego leczenia NLPZ, ponieważ powyższe terapie mogą zaburzeń czynność nerek.

Szczególne środki ostrożności należy podjąć także w przypadku konieczności wykonania badań obrazowych z podaniem jodowego środka kontrastowego, mogącego powodować ryzyko zaburzeń czynności nerek. Przed wykonaniem badania należy przerwać terapię lekiem Metformax, a leczenie wznowić nie szybciej, niż po 48 godzinach i tylko po dokonaniu oceny czynności nerek.

Rzadkim, ale bardzo poważnym powikłaniem stosowania metforminy, wynikającym z jej kumulacji przy niewydolności nerek jest kwasica mleczanowa. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku wystąpienia niespecyficznych objawów takich, jak kurcze mięśni wraz z zaburzeniami trawienia takimi, jak ból brzucha oraz ciężka astenia. Przy podejrzeniu kwasicy metabolicznej należy natychmiast przerwać podawanie leku i skierować pacjenta do szpitala.

Należy przerwać terapię lekiem Metformax przed planowanym zabiegiem chirurgicznym wymagającym znieczulenia ogólnego, podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym. Podawanie leku można wznowić nie wcześniej niż po 48 godzinach od zabiegu lub wznowieniu odżywiania doustnego i tylko po stwierdzeniu, że czynność nerek jest prawidłowa.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku Metformax 850?

Podczas podawania dawek metforminy nawet do 85g nie stwierdzono występowania hipoglikemii, aczkolwiek w takich przypadkach odnotowano występowanie kwasicy mleczanowej. Kwasica mleczanowa jest stanem zagrożenia życia i musi być leczona w szpitalu. Najbardziej skuteczną metodą usuwania mleczanów i metforminy jest hemodializa.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Metformax 850?

Oczywistym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na substancję czynną zawartą w nim lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Ostre stany z ryzykiem zaburzeń zmiany czynności nerek takie jak: odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs, donaczyniowe podanie środków kontrastowych zawierających jod, choroby, które mogą powodować hipoksję tkanek takie jak: niewydolność serca lub niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał serca, stanowią przeciwwskazanie do stosowania leku ze względu na zwiększone ryzyko kwasicy mleczanowej.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także niewydolność wątroby, ostre zatrucie alkoholem i alkoholizm.

Nie należy stosować leku Metformax 850 w okresie karmienia piersią.

Jakie s─ů interakcje leku Metformax 850 z innymi lekami?

W związku z tym, że metformina prawie w całości jest wydalana przez nerki, produkty lecznicze wywierające niekorzystne działanie na czynność tego narządu mogą zwiększać ryzyko np. kamicy mleczanowej. Do takich leków należą niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym selektywne inhibitory COX II, inhibitory ACE (ACEI), antagoniści receptora angiotensyny II oraz leki moczopędne, głównie pętlowe (np. furosemid). W razie rozpoczynania stosowania lub stosowania takich produktów w skojarzeniu z metforminą, konieczne jest dokładne monitorowanie czynności nerek.

W pewien sposób osłabiać działanie leku Metformax mogą produkty lecznicze zwiększające aktywność hiperglikemiczną, np. glikokortykosteroidy oraz sympatykomimetyki. Wówczas może być konieczna częsta kontrola glikemii oraz odpowiednie dostosowanie dawki po przeanalizowaniu wyników badań.

Czy mo┼╝na ┼é─ůczy─ç lek Metformax 850 z alkoholem?

Należy unikać spożywania alkoholu oraz leków zawierających alkohol w składzie, ponieważ zatrucie alkoholem związane jest ze zwiększonym ryzykiem kwasicy mleczanowej, szczególnie w przypadkach głodzenia, niedożywienia lub zaburzeń czynności wątroby.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Metformax 850 w trakcie ci─ů┼╝y?

Nieleczona lub źle kontrolowana cukrzyca w trakcie ciąży może powodować wystąpienie poważnych nieprawidłowości u płodu. Z tego względu leczenie cukrzycy w okresie ciąży jest bardzo istotne.

Ograniczona ilość danych na temat stosowania metforminy u kobiet ciężarnych nie wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia wrodzonych nieprawidłowości. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu metforminy na ciążę, zarodek i rozwój płodu, przebieg porodu i rozwój dziecka po urodzeniu.

Mimo to, jeśli pacjentka planuje ciążę i podczas ciąży, cukrzyca nie powinna być leczona metforminą lecz insuliną, która jest złotym standardem leczenia utrzymującego właściwe stężenie glukozy we krwi w trakcie ciąży.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Metformax 850 w trakcie karmienia piersi─ů?

Metformina przenika do mleka matek karmiących. Do tej pory nie zaobserwowano negatywnego wpływu leku na noworodki i dzieci karmione piersią podczas stosowania preparatu. Mimo tego, ponieważ dostępne są jedynie ograniczone dane, nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia metforminą.

Decyzję o ewentualnym zaprzestaniu karmienia piersią należy podjąć biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią oraz potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u dziecka.

Stosowanie leku Metformax 850 a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Monoterapia metforminą nie powoduje hipoglikemii, tym samym nie wykazuje wpływu lub ma znikomy wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Należy zwrócić pacjentowi uwagę na ryzyko wystąpienia hipoglikemii w przypadku stosowania metforminy jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, o innym mechanizmie działania (np. sulfonylomoczniki).

Bibliografia

 • Metformax 850 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania http://chpl.com.pl/data_files/2013-05-08_metformax_850_tab_spc__2013.04.11_claen_final.pdf
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝