Aknemycin Plus Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Aknemycin Plus - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry dotykającą osoby w każdym wieku i stanowiącą duże wyzwanie terapeutyczne. Jedną z metod jego leczenia są środki przeznaczone do stosowania miejscowego- takie jak Aknemycin Plus. Jak działa i dla kogo przeznaczony jest ten preparat leczniczy?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Aknemycin Plus
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Aknemycin Plus - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Aknemycin Plus
Substancje czynne Erythromycinum Tretinoinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • P┼éyn na sk├│r─Ö
Dawki
  • (40 mg + 0,25 mg)/g (P┼éyn na sk├│r─Ö)

Podstawowe informacje o leku Aknemycin Plus

Substancja czynna: erytromycyna + tretynoina.

Wskazania: trądzik, postać niezapalna z zaskórnikami, postać zapalna z grudkami krostkowymi.

Zastosowanie: miejscowe, na skórę.

Dawkowanie: raz do dwóch razy na dobę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne bądź pomocnicze, trądzik różowaty, ostry wyprysk, ostre stany zapalne skóry, pierwszy trymestr ciąży.

Główne działania niepożądane: miejscowe podrażnienie skóry w postaci zaczerwienienia, suchość, łuszczenie, pieczenie, zmniejszenie pigmentacji.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Aknemycin Plus?

Lek Aknemycin Plus jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 44 zł za opakowanie 25 ml płynu.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Aknemycin Plus?

Aknemycin Plus jest lekiem przeznaczonym do miejscowego stosowania na skórę, zalecanym w leczeniu wszystkich postaci trądziku. Można go stosować zarówno, gdy u pacjenta występuje postać niezapalna z zaskórnikami, jak i zapalna z grudkami krostkowymi, szczególnie, gdy towarzyszy temu nasilony łojotok.

Jaki jest mechanizm działania leku Aknemycin Plus?

Erytromycyna zaliczana jest do antybiotyków z grupy makrolidów. Wykazuje ona działanie bakteriostatyczne poprzez odwracalne łączenie się z podjednostką 50S rybosomu bakteryjnego, co hamuje biosyntezę białek bakterii. Działa ona na bakterie Gram-dodatnie oraz na część bakterii Gram-ujemnych, w tym na gatunek Propionibacterium acnes, mający udowodniony udział w patogenezie trądziku.

Tretynoina należy do grupy retinoidów. Poprzez pobudzenie proliferacji keratynocytów, wspomaga złuszczanie skóry. Miejscowe stosowanie tej substancji prowadzi do wzmożonego skórnego przepływu krwi, przez co niewykrywalne zaskórniki przekształcają się w postaci zapalne i są usuwane, natomiast już istniejące krostki są usuwane szybciej.

Tretynoina powoduje usunięcie zaskórników. Ma także właściwości zmniejszające wielkość gruczołów łojowych.

Jaki jest skład leku Aknemycin Plus?

1 gram płynu zawiera 40 mg erytromycyny oraz 0,25 mg tretynoiny.

Do substancji pomocniczych zalicza się etanol bezwodny, glicerol 85% oraz kopowidon.

Jak stosowa─ç lek Aknemycin Plus?

Lek ten jest przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę.

Przed zastosowaniem leku skórę należy oczyścić, a następnie nanieść na nią płyn za pomocą aplikatora dołączonego do produktu. Aplikator ten zapobiega przemieszczeniu się zanieczyszczeń ze skóry do płynu.

Jak dawkować lek Aknemycin Plus u dorosłych?

U dorosłych zaleca się stosowanie leku na chorobowo zmienioną skórę raz lub dwa razy na dobę.

Czas trwania leczenia jest zależny od stanu ogólnego skóry. Nie może on jednak przekraczać okresu 12 tygodni.

Jaka jest dawka maksymalna produktu Aknemycin Plus?

Obecnie nie określono dawki maksymalnej tego produktu leczniczego.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Aknemycin Plus?

Do najczęstszych działań niepożądanych obserwowanych po zastosowaniu leku zalicza się zmniejszenie pigmentacji oraz podrażnienie skóry w postaci zaczerwienienia, pieczenia oraz suchości i złuszczania.

Na początku leczenia może dojść do przemijającego zaostrzenia zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Aknemycin Plus?

Rzadko po zastosowaniu preparatu może dojść do wystąpienia reakcji nadwrażliwości- zaobserwować można wówczas alergiczny wyprysk kontaktowy.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Aknemycin Plus?

Produktu Aknemycin Plus nie należy stosować, jeśli stwierdzono nadwrażliwość na erytromycynę, tretynoinę lub jakąkolwiek z substancji pomocniczych.

Do innych przeciwskazań zaliczamy również ostre stany zapalne skóry, zwłaszcza okołowargowe zapalenie skóry, ostry wyprysk, trądzik różowaty, a także I trymestr ciąży.

Szczególne środki ostrożności

Produktu Aknemycin Plus nie należy stosować na okolice warg i nozdrzy, a także na oczy lub powieki. Jeśli płyn dostanie się pod powierzchnię powiek, należy przemyć oczy obfitą ilością wody.

Jeśli mimo użycia aplikatora płyn będzie miał kontakt z palcami pacjenta, należy dokładnie umyć ręce.

Podczas stosowania leku może pojawić się reakcja nadwrażliwości na światło, która może ulec dodatkowemu nasileniu przez działanie promieniowania UV lub kąpiele w wodzie chlorowanej. Dotyczy to w szczególności osób narażonych na przedłużoną ekspozycję na światło słoneczne lub szczególnie na nią wrażliwych. Z tego względu podczas terapii lekiem Aknemycin Plus należy zachować ostrożność i unikać korzystania z solarium lub łóżek opalających.

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy wyleczyć istniejące oparzenia słoneczne.

W początkowym okresie leczenia może dojść do przemijającego zaostrzenia zmian trądzikowych. Nie jest to wskazaniem do przerwania stosowania leku, można jednakże okresowo zmniejszyć częstość stosowania płynu na skórę.

Czy lek Aknemycin Plus wchodzi w interakcje z innymi lekami lub substancjami?

Podczas stosowania produktu Aknemycin Plus należy unikać jednoczesnego stosowania na skórę innych leków- zwiększa to ryzyko zaostrzenia podrażnień skóry.

Podrażnienie skóry może ulec nasileniu podczas ekspozycji na działanie promieniowania UV. Jego źródłem może być światło słoneczne, solarium oraz lampy kwarcowe. Za czynniki drażniące uznawane są również promieniowanie RTG oraz kąpiel w wodzie chlorowanej lub słonej.

Czy mo┼╝na pi─ç alkohol podczas stosowania leku Aknemycin Plus?

Obecnie nie określono wpływu alkoholu na skuteczność terapii lekiem Aknemycin Plus. Należy zachować szczególną ostrożność podczas łączenia alkoholu z lekami.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Aknemycin Plus w czasie ci─ů┼╝y?

Produktu leczniczego Aknemycin Plus ze względów bezpieczeństwa nie należy stosować w pierwszym trymestrze ciąży. W pozostałych trymestrach ciąży oraz w okresie starania się o ciążę nie zaleca się terapii tym produktem leczniczym.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Aknemycin Plus w okresie karmienia piersi─ů?

Jeśli w okresie laktacji stosowanie tego produktu leczniczego zostanie uznane za konieczne, należy zachować szczególną ostrożność. Nie należy również stosować płynu na skórę piersi, aby zapobiec bezpośredniego kontaktu leku ze skórą noworodka.

Czy preparat Aknemycin Plus wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

Ten produkt leczniczy nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Aknemycin Plus, [dost─Öp online 10.2023], dost─Öpna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/342/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝