Sylvie 20 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Sylvie 20 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Sylvie 20 jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz gestoden.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Sylvie 20
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Sylvie 20 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024
Nazwa preparatu Sylvie 20
Substancje czynne Gestodenum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki dra┼╝owane
Dawki
  • 20 mcg + 75 mcg (Tabletki dra┼╝owane)

Podstawowe informacje o leku Sylvie 20

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz gestoden

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Jedna tabletka raz dziennie przez 21 dni, później 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej ryzyko, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich ryzyko, wiek >35r.ż., nikotynizm, obecne lub przebyte nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, ciężka choroba wątroby, zapalenie trzustki przebiegające z hipertriglicerydemią

Główne działania niepożądane: Nudności, bóle brzucha, wzrost masy ciała, zawroty głowy , ból głowy, obniżenie nastroju, wahania nastroju, ból i tkliwość piersi

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Sylvie 20?

Lek Sylvie 20 kosztuje około 27 złotych za 21 tabletek i około 68 złotych za 63 tabletki.


Lek nie podlega obecnie refundacji.


Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Sylvie 20

Czym jest Sylvie 20?

Jest to doustny, hormonalny lek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje aktywne - etynyloestradiol oraz gestoden. Lek przeznaczony jest dla kobiet pełnoletnich, które już miesiączkują, ale nie przeszły jeszcze menopauzy.

Należy pamiętać, iż owy preparat, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Żadna z dotychczas dostępnych metod antykoncepcji nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania owego leku wynosi 1%, zwiększa się ono jednak wraz z każdą modyfikacją schematu terapii.

Jaki jest mechanizm działania leku Sylvie 20?

Sylvie 20 jest lekiem hormonalnym, który swoją skuteczność zawdzięcza dwóm składnikom czynnym - substancji z grupy estrogenów (etynyloestradiol) oraz należącej do gestagenów (gestoden). Wspólnie hamują one przysadkowe uwalnianie hormonów gonadotropowych, co uniemożliwia dojrzewanie komórki jajowej i wystąpienie owulacji.

Lek promuje również wystąpienie zmian w błonie śluzowej macicy, które utrudniają ewentualną implantację zapłodnionego zarodka. Zagęszcza śluz szyjkowy, przez co staje się on nieprzepuszczalny dla plemników oraz osłabia perystaltykę jajowodów.

Skład Sylvie 20

To preparat o charakterze jednofazowym - każda tabletka zawiera jednakową ilość substancji czynnych, w tym przypadku 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 0,075 mg gestodenu. Wśród substancji pomocniczych użytych przy produkcji leku wyróżniamy: wersenian sodowo-wapniowy, laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, magnezu stearynian, powidon 25.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jak stosować lek Sylvie 20?

Wskazany jest do stosowania doustnego. Tabletkę należy połknąć w całości (nie należy jej rozgniatać czy żuć), popijając niewielką ilością wody. Pokarm nie ma wpływu na wchłanianie substancji czynnych, w związku z tym lek można przyjmować razem z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Tabletki należy przyjmować codziennie, raz dziennie, mniej więcej o tej samej porze! przez pierwsze 21 dni cyklu menstruacyjnego. Po zakończeniu blistra należy zrobić 7 dniową przerwę od antykoncepcji, po czym rozpocząć nowe opakowanie.

W ciągu pierwszych 2-3 dni przerwy od antykoncepcji powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Jest ono podobne do typowej miesiączki, jednak zazwyczaj bardziej skąpe i pozbawione współtowarzyszących dolegliwości bólowych.

Ochrona antykoncepcyjna zapewniona jest po co najmniej siedmiodniowym, nieprzerwanym stosowaniu leku Sylvie 20. Warto zaznaczyć, że pacjentka chroniona jest również podczas siedmiodniowej przerwy od antykoncepcji, oczywiście tylko jeśli w danym cyklu właściwie prowadziła terapię. Przerwy tej nie należy wydłużać.

Dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną można kontynuować tak długo jak to jest korzystne, pożądane i bezpieczne dla pacjentki. Podczas terapii niezbędna jest coroczna konsultacja ginekologiczna.

Jak rozpocząć stosowanie preparatu?

Decyzję o rozpoczęciu stosowania leku podejmuje ginekolog po uprzednim wykonaniu badania fizykalnego, USG przezpochwowego, badania piersi i odpowiednich badań laboratoryjnych. Konieczna jest również ocena indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, terapię lekiem należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Można także rozpocząć między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, lecz konieczne będzie wtedy używanie dodatkowych metod antykoncepcji barierowej przez pierwszych 7 dni.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletki, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, terapię można rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzedniego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany z preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletki, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu Sylvie 20 w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciu tabletki poprzedniego preparatu. Przez pierwsze 7 dni terapii konieczne jest jednak korzystanie z dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, Sylvie 20 można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności używania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

Lek można zacząć stosować w okresie od 21. do 28. dnia po poronieniu w drugim trymestrze lub po porodzie. Nie ma tu konieczności używania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej. Jeśli decyzja zostanie podjęto po tym okresie, przez 7 pierwszych dni należy dodatkowo korzystać z prezerwatyw.

Opóźnianie miesiączki

Niektóre modyfikacje harmonogramu leczenia, przeprowadzone zgodnie z zaleceniami, nie niosą za sobą ryzyka utraty ochrony antykoncepcyjnej. Takie postępowanie nie jest jednak zalecane.

By uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zakończeniu jednego blistra należy od razu rozpocząć nowe opakowanie, z pominięciem tygodniowej przerwy. Dalej kontynuuje się zgodnie z dotychczasowym schematem.

By przesunąć moment wystąpienia krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, należy skrócić czas trwania przerwy od antykoncepcji o dowolną ilość dni. Dalej należy kontynuować zgodnie z dotychczasowym schematem.

Należy pamiętać, że im krótszy będzie okres przerwy w przyjmowaniu preparatu, tym większa szansa na pojawienie się krwawień śródcyklicznych lub plamień w czasie stosowania drugiego opakowania.

Pomini─Öcie dawki preparatu Sylvie 20

Co zrobić w razie pominięcia dawki Sylvie 20?

Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki jest krótsze niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a skuteczność antykoncepcyjna będzie tu zachowana.

Jeśli jednak opóźnienie jest większe niż 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna może ulec zmniejszeniu. Należy jak najszybciej przyjąć zaległą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch pastylek na raz (zapomnianej i aktualnej), a przez następne 7 dni stosować dodatkowe metody antykoncepcji barierowej.

Jeżeli w 1. tygodniu cyklu w ciągu poprzednich 7 dni doszło do stosunku, to należy wykluczyć ciążę, wykonując test ciążowy. Im więcej pominiętych tabletek i im bliżej przerwy, to większe ryzyko zajścia w ciążę.

Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w 2. tygodniu cyklu menstruacyjnego, to pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Potem kobieta powinna powrócić do normalnego przyjmowania tabletek o zwykłej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni przed zapomnieniem zachowała zalecane dawkowanie, nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji.

Natomiast jeżeli nie przyjęto więcej niż 1 pigułki, to powinno się stosować dodatkową metodę, np. prezerwatywę.

Pominięcie dawki podczas 3. tygodnia cyklu powoduje, że skuteczność preparatu ulega zmniejszeniu z uwagi na zbliżającą się przerwę w stosowaniu. Aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia, pacjentka może przyjąć pominięta tabletkę jak najszybciej i kontynuować terapię o normalnej porze. Po zakończeniu opakowania powinna pominąć przerwę na krwawienie i od razu rozpocząć nowy blister.

Druga opcją jest natychmiastowe przerwanie stosowania preparatu na 7 dni, podczas których powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Po przerwie terapię należy kontynuować według dotychczasowego schematu.

Jeśli pacjentka pominęła kilka tabletek preparatu, a w przerwie od stosowania nie wystąpi krwawienie, należy rozważyć możliwość zajścia w ciążę.

Co zrobić, jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku biegunki lub wymiotów wchłanianie produktu może zostać zmniejszone, co wiąże się z osłabioną ochroną antykoncepcyjną i koniecznością stosowania dodatkowych metod ochrony.

Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy zastosować nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Sylvie 20

Najczęstsze działania niepożądane

U kobiet przyjmujących preparat Sylvie 20, tak jak i innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, najczęściej opisuje się następujące działania niepożądane: nudności, ból brzucha, wzrost masy ciała, zawroty głowy, bóle głowy, obniżenie nastroju (nawet zaburzenia depresyjne ), wahania nastroju, ból i tkliwość piersi.

Rzadko występujące działania niepożądane

Rzadziej podczas terapii obserwuje się: wymioty, biegunkę, obrzęki obwodowe wynikające z zatrzymania płynów, zmniejszenie popędu płciowego (libido), migreny, rumień guzowaty, zaburzenia cyklu miesiączkowego (nieregularne krwawienia, brak miesiączki, skąpe miesiączki), grzybicze infekcje pochwy, suchość pochwy, zmiany skórne (trądzik, wysypka, ostuda, pokrzywka), reakcje nadwrażliwości.

Dwuskładnikowe preparaty antykoncepcji hormonalnej mogą również sprzyjać lub zaostrzać stany tj.: żółtaczka związana z zastojem żółci, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, pląsawica Sydenhama, utrata słuchu związana z otosklerozą, obrzęk naczynioruchowy, insulinooporność i nietolerancja glukozy, nieswoiste zapalne choroby jelit.

Sylvie 20 a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Wszystkie dwuskładnikowe, hormonalne preparaty antykoncepcyjne mają dużą predyspozycję do podwyższania krzepliwości krwi. Ryzyko zakrzepowo-zatorowe jest szczególnie duże podczas pierwszego roku terapii antykoncepcyjnej lub po powrocie do terapii po przerwie trwającej co najmniej 4 tygodnie.

Należy jednak zaznaczyć, że ryzyko zakrzepowo-zatorowe w okresie ciąży jest wciąż wyższe od ryzyka, które niesie za sobą złożona antykoncepcja hormonalna.

Do czynników ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, manifestującej się jako zatorowość płucna lub zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, należą dodatkowo: wiek >35 roku życia, otyłość (BMI>30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, operacje w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałe unieruchomienie, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi, stany, które przebiegają z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy.

Do czynników ryzyka tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, manifestującej się jako udar niedokrwienny mózgu, przejściowy napad niedokrwienny mózgu (TIA) czy zawał serca, należą również: wiek >35 roku życia, palenie papierosów, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca, hiperhomocysteinemia, wady zastawkowe serca, zaburzenia rytmu serca - migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy.

Sylvie 20 a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają inne czynniki np. zachowania seksualne zwiększające ryzyko zakażenia kancerogennym typem wirusa HPV, który jest główną przyczyną nowotworu w ogólnej populacji.

U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania terapii hormonalnej.

Zaobserwowano również wzrost częstotliwości rozwoju nowotworów wątroby - zazwyczaj łagodnych, rzadko złośliwych.

Przedawkowanie preparatu Sylvie 20

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje czynne zawarte w produkcie, dlatego w takim przypadku leczenie może być jedynie objawowe.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Przeciwwskazania do stosowania Sylvie 20

Sylvie 20 przeciwwskazany jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Z uwagi na zawartość laktozy i sacharozy produkt przeciwwskazany jest u osób z dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nietolerancją fruktozy lub niedoborem sacharazyizomaltazy.

Istnieje jeszcze szereg innych schorzeń, w przypadku których nie należy stosować złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Należą do nich: aktualny lub przebyty epizod zatorowości płucnej czy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, duże ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, dławica piersiowa, aktualny lub przebyty udar niedokrwienny mózgu, TIA, zawał serca, duże ryzyko wystąpienia tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, obecne lub przebyte nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, ciężka choroba wątroby, zapalenie trzustki przebiegające z hipertriglicerydemią.

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Z uwagi na zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe stosowanie produktów złożonej antykoncepcji hormonalnej przeciwwskazane jest u kobiet >35 roku życia, szczególnie jeśli nie zaprzestały palenia papierosów.

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania preparatu może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.

Sylvie 20 można zastosować po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi wyżej wymienione substancje.

Sylvie 20 a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Stan upojenia alkoholowego predysponuje jednak do wymiotów, które mogą osłabiać wchłanianie leku lub popełnienia błędu w schemacie leczenia.

Sylvie 20 a ciąża

Produkt nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii antykoncepcyjnej, lek należy jak najszybciej odstawić.

Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę lub nieumyślnie podczas wczesnego okresu ciąży.

Sylvie 20 a karmienie piersią

Preparat może negatywnie wpływać na laktację - powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Z tego względu lek przeciwwskazany jest do momentu całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Sylvie 20 a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na jakość wykonywania powyższych czynności.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Sylvie 20 - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Leki z tymi samymi substancjami czynnymi co Sylvie 20 to:
- Artilla
-Harmonet
- Kontracept
- Logest.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Sylvie 20, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/20273/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝