Yasmin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 16.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Yasmin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Yasmin jest jednofazowym, dwuskładnikowym doustnym środkiem antykoncepcyjnym zawierającym dwie substancje czynne: drospirenon oraz etynyloestradiol. Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian (E470b), hypromeloza (E464), talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171) i barwnik: żelaza tlenek czerwony (E172). Na platformie Erecept recepta online  nawet w 10 minut!

Rozpocznij konsultacj─Ö z Yasmin

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Yasmin
Substancje czynne Ethinylestradiolum Drospirenonum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 0,03 mg + 3 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Yasmin

Substancja czynna: Drospirenon oraz etynyloestradiol

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Stosować 1 tabletkę raz dziennie

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną zawartą w leku, ciąża lub okres karmienia piersią, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, nowotwór piersi lub inny nowotwór hormonozależny, zdekompensowana marskość wątroby, nowotwory wątroby, epizod zakrzepowo-zatorowy lub czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo zatorowej

Główne działania niepożądane: Nudności, bóle brzucha, bóle migrenowe, wzrost masy ciała, ból głowy, obniżenie samopoczucia, wahania nastroju, zaburzenia miesiączkowania, kandydoza pochwy, bolesność piersi.

Należy pamiętać, że żadne stosowane leki antykoncepcyjne nie chronią przed wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową!


e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Yasmin - Cena, refundacja

Lek Yasmin nie podlega refundacji. Cena preparatu jest zależna od opakowania.

  • Yasmin (0,03 mg + 3 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 40 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Yasmin?

Yasmin należy do grupy doustnych, złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych . Przeznaczony jest dla kobiet powyżej 18. roku życia. Nie jest odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki i po menopauzie. Substancjami czynnymi zawartymi w leku są drospirenon oraz etynyloestradiol.

Należy pamiętać, że żaden z doustnych środków antykoncepcyjnych nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą kontaktów płciowych.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Dzięki zawartości substancji z grupy gestagenowej oraz estrogenowej lek hamuje wydzielanie gonadotropin przez przysadkę i tym samym uniemożliwia wystąpienie owulacji. Jest to główny mechanizm, który zapobiega zapłodnieniu.

Yasmin wywiera również wpływ na endometrium (błonę śluzową macicy), co sprawia że jest ona nieprzystosowana do ewentualnego zagnieżdżenia zarodka.

Niestety żadna ze znanych metod antykoncepcji nie zapewnia całkowitej skuteczności, tylko zmniejsza ryzyko, że pacjentka zajdzie w ciążę. Współczynnik zawodności prawidłowo przyjmowanego produktu Yasmin wynosi około 1% na rok.

Według niektórych badań lek, oprócz ochrony przed zajściem w ciążę, dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy oraz raka jajnika.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka leku Yasmin zawiera substancje aktywne tj. 30 mikrogramów etynyloestradiolu (substancji należącej do grupy estrogenów) oraz 3 miligramy drospirenonu (substancja gestagenna). Wśród substancji pomocniczych wyróżniamy m.in.: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą i modyfikowaną, powidon, magnezu stearynian.

Opakowanie leku Yasmin zawiera 21 jasnożółtych, okrągłych, dwuwypukłych tabletek powlekanych. W zależności od apteki jeden blister kosztuje od 20 do 60 zł. Należy pamiętać, że lek dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub kodu do erecepty. Na platformie Erecept recepta online nawet w 10 minut!

Jak przyjmowa─ç lek Yasmin?

Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparat powinno się przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu. Tabletki stosuje się przez kolejne 21 dni, później następuje 7 dni przerwy, po których należy rozpocząć kolejne opakowanie. Jeśli doszło do stosunku, przed rozpoczęciem przyjmowania złożonego doustnego preparatu antykoncepcyjnego należy wykluczyć ciążę lub odczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Zazwyczaj w ciągu pierwszych 2-3 dni przerwy między kolejnymi opakowaniami pojawia się krwawienie z odstawienia - podobne, jednak mniej intensywne i bolesne od typowego krwawienia miesięcznego. Może być ono aktywne jeszcze pierwszego dnia nowego cyklu, nie wpływa to jednak na harmonogram terapii.

Do zapewnienia skuteczności antykoncepcji konieczne jest co najmniej 7-dniowe, nieprzerwane stosowanie leku. Ochrona antykoncepcyjna zapewniona jest również podczas przerwy między kolejnymi blistrami produktu Yasmin, nie powinna ona trwać jednak dłużej niż 7 dni.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. Konieczna jest jednak coroczna konsultacja ginekologiczna, by zweryfikować bezpieczeństwo stosowania leku.

Jak rozpocz─ů─ç przyjmowanie tabletek Yasmin?

Przed rozpoczęciem terapii preparatem Yasmin niezbędna jest konsultacja lekarska. Specjalista po ocenie indywidualnych czynników ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej zdecyduje, czy jest to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza forma antykoncepcji.

Jeżeli pacjentka w poprzednim miesiącu nie stosowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie preparatu należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Nie ma wtedy potrzeby korzystania z dodatkowej metody antykoncepcji mechanicznej. Rozpocząć można także między 2. a 5. dniem cyklu menstruacyjnego, jednak przez kolejne 7 dni zaleca się dodatkową ochronę.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletki, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć terapię w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - tabletki, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć przyjmowanie preparatu Yasmin w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciu tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest, by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jak stosowa─ç lek po poronieniu?

Yasmin można zacząć stosować natychmiast po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży. W takim wypadku nie ma konieczności używania dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Lek można zacząć przyjmować w okresie od 21 do 28 dnia po poronieniu w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie.

Op├│┼║nianie miesi─ůczki

By uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zakończeniu jednego opakowania leku należy od razu zacząć przyjmować tabletki z kolejnego blistra, z pominięciem 7 dniowej przerwy. Dalej terapia powinna być kontynuowana zgodnie z wcześniejszym harmonogramem.

By przesunąć termin krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia niż dotychczas, należy skrócić najbliższą przerwę między kolejnymi opakowaniami o dowolną ilość dni. Dalej terapia powinna być kontynuowana zgodnie z wcześniejszym harmonogramem.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia tabletki Yasmin?

W razie opóźnienia w przyjęciu tabletki krótszego niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. W tym przypadku skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana, nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji. Kolejne dawki należy przyjmować o normalnej porze.

Jeśli od typowego terminu przyjęcia tabletki minęło więcej niż 12 godzin, istnieje ryzyko, że ochrona antykoncepcyjna może zostać osłabiona. Postępowanie zależy od części cyklu, w którym doszło do pomyłki. Jeśli dawka pominięta została w trakcie pierwszego tygodnia cyklu menstruacyjnego, pacjentka powinna przyjąć zaległą tabletkę jak najszybciej, a każdą kolejną już według ustalonego schematu dawkowania. W tym przypadku, aby zapobiec ciąży konieczne jest stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji mechanicznej przez kolejne 7 dni.

Jeśli taka sytuacja ma miejsce w trakcie drugiego tygodnia cyklu menstruacyjnego, pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę leku, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Jeżeli w ciągu ostatnich 7 dni pigułki były przyjmowane prawidłowo to nie ma konieczności stosowania dodatkowej metody antykoncepcji.

Jeśli tabletka została pominięta w trakcie trzeciego tygodnia cyklu, skuteczność preparatu ulega zmniejszeniu. Zaległą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, po czym kontynuować leczenie zgodnie z harmonogramem. Po zakończeniu opakowania pominąć 7 dniową przerwę i od razu rozpocząć nowy blister. Alternatywnie można od razu zakończyć stosowanie preparatu na kolejne 7 dni, po czym rozpocząć nowe opakowanie o zwykłej porze.

Co zrobi─ç je┼Ťli dosz┼éo do wymiot├│w?

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów wchłanianie produktu Yasmin może zostać osłabione, co zwiększa ryzyko utraty skuteczności leku.

Jeśli do wymiotów lub biegunki doszło w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy jak najszybciej przyjąć kolejną dawkę.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Yasmin

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi, które mogą wystąpić po przyjęciu złożonych doustnych preparatów antykoncepcyjnych takich jak Yasmin są: nudności, ból brzucha, bóle głowy, w tym bóle migrenowe, wzrost masy ciała, objawy depresji, obniżenie samopoczucia, wahania nastroju, zaburzenia miesiączkowania, grzybicze zapalenie pochwy, ból i tkliwość piersi.

Podczas stosowania leku Yasmin niezbyt często obserwuje się: wymioty, biegunkę, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, zawroty głowy, obrzęki, powiększenie piersi, zmniejszenie libido (popędu płciowego), zmiany skórne (trądzik, wypryski, świąd, łysienie, wysypka, pokrzywka).

Bardzo rzadkimi działaniami niepożądanymi są: astma, upośledzenie słuchu, zmniejszenie masy ciała, wzrost libido, upławy, pojawienie się wydzieliny z piersi, zapalenie trzustki, rumień guzowaty lub wielopostaciowy.

Przyjmowanie antykoncepcji zawierającej steroidy (np. drospirenon zawarty w preparacie Yasmin) może wpływać na wyniki biochemicznych parametrów czynności wątroby, tarczycy, nadnerczy, nerek oraz stężenia niektórych białek (np. globulin).

Yasmin a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki np. zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy w ogólnej populacji.

U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zakończenia terapii.

Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych.

Yasmin a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Ryzyko utworzenia się zakrzepów jest największe w czasie pierwszego roku stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych po raz pierwszy.

Yasmin, podobnie jak inne złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, niesie za sobą ryzyko wystąpienia tętniczych epizodów zakrzepowo-zatorowych np. udar mózgu, przemijający napad niedokrwienny (TIA), zawał serca. Ryzyko to jest szczególnie wysokie u kobiet >35 roku życia, które palą >15 papierosów dziennie.

W trakcie terapii istnieje również zagrożenie rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej tj. zatorowość płucna lub zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych. Ryzyko to jest szczególnie wysokie podczas pierwszego roku terapii oraz po przerwie w stosowaniu preparatu dłuższej niż 4 tygodnie. Jeśli pacjentka zobaczy objawy wystąpienia zakrzepów krwi (zakrzepica żylna, zatorowość płucna, zawał serca lub udar), należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Przedawkowanie leku Yasmin

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Yasmin. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje hormonalne zawarte w leku, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe.

Jeżeli podejrzewasz u siebie przedawkowanie leku natychmiast skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą!

Przeciwwskazania do stosowania leku Yasmin

Do bezwzględnych przeciwwskazań leczenia złożonymi, doustnymi preparatami antykoncepcyjnymi tj. Yasmin należą: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciąża lub okres karmienia piersią (do 6 miesięcy po porodzie), niezdiagnozowane krwawienia z macicy, nowotwór piersi lub inny nowotwór hormonozależny (np. rak błony śluzowej macicy), zdekompensowana marskość wątroby, nowotwory wątroby.

Przeciwwskazaniem jest aktualna lub występująca w przeszłości żylna choroba zakrzepowo-zatorowa oraz czynniki ryzyka do jej wystąpienia (m.in.: trombofilia - predyspozycja do tworzenia się zakrzepów krwi np. oporność na aktywowane białko C lub S, niedobór antytrombiny III, mutacja V Leiden, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, wiek >35 r.ż., BMI >30, palenie papierosów, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, choroba zatorowo-zakrzepowa w najbliższej rodzinie, dyslipidemia, cukrzyca, uszkodzenia zastawek serca oraz zaburzenia rytmu serca).

Do przeciwwskazań należy też aktualna tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej czynniki ryzyka (zawał lub udar w przeszłości, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, migrena z aurą, ciężka dyslipoproteinemia).

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy przerwać stosowanie preparatu.

Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, głównie ze strony układu sercowo-naczyniowego, ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej z wiekiem i ilością wypalanych papierosów. Z tego powodu kobiety >35 roku życia palące papierosy powinny zrezygnować ze złożonej hormonalnej antykoncepcji na rzecz innych metod np. jednoskładnikowych preparatów hormonalnych.

Interakcje z innymi lekami

Tabletki antykoncepcyjne Yasmin mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami tj.: leki indukujące enzymy mikrosomalne (np. fenytoina, barbiturany, prymidon, karbamazepina, ryfampicyna, bosentan), leki stosowane do leczenia zakażenia wirusem HIV (np. rytonawir, newirapina), okskarbamazepiny, topiramat, felbamat, gryzeofulwina, produkty ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), niektóre antybiotyki (penicylina, tetracyklina).

U pacjentek stosujących na co dzień lek Yasmin zaleca się korzystanie z dodatkowych metod barierowej antykoncepcji np. prezerwatyw w okresie terapii za pomocą wyżej wymienionych substancji oraz przez 7 dni po jej zakończeniu.

Yasmin a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na działanie preparatów złożonej antykoncepcji hormonalnej. Zauważono jednak, że stan upojenia alkoholowego zwiększa ryzyko wystąpienia błędu podczas terapii np. opóźnienie lub pominięcie codziennej tabletki. Wymioty, do których predysponuje stan upojenia alkoholowego, mogą zmniejszać wchłanianie i tym samym skuteczność antykoncepcyjną leku.

Yasmin a ci─ů┼╝a

Produkt leczniczy Yasmin przeciwwskazany jest podczas ciąży. Jeśli podczas terapii dojdzie do zapłodnienia, należy jak najszybciej odstawić preparat antykoncepcyjny.

Nie wykazano działania teratogennego i wzrostu ryzyka wad wrodzonych u dzieci matek, które przyjmowały tabletki antykoncepcyjne Yasmin przed zajściem w ciążę lub nieumyślnie we wczesnych etapach ciąży.

Yasmin a karmienie piersi─ů

Złożone środki antykoncepcyjne mogą negatywnie wpływać na ilość i jakość pokarmu kobiecego, dlatego Yasmin przeciwwskazany jest do czasu zakończenia karmienia piersią. Substancje czynne zawarte w preparacie mogą w niewielkim stopniu przenikać do mleka, powodując zmiany w organizmie dziecka.

Yasmin a prowadzenie pojazd├│w

Nie zaobserwowano negatywnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługi urządzeń mechanicznych.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki tabletek Yasmin znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Yasmin - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Leki z tymi samymi substancjami czynnymi co Yasmin to:
- Axia Forte,
- Axia Forte Plus,
-Drosfemineh Forte,
-Lesine
-Midiana,
- Sidretella 30,
- Varel (dawkowanie 24+4),
-Vibin.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Yasmin, [online], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12978/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Jak dzia┼éaj─ů dwusk┼éadnikowe pigu┼éki antykoncepcyjne? Czy s─ů skuteczne?
Jak dzia┼éaj─ů dwusk┼éadnikowe pigu┼éki antykoncepcyjne? Czy s─ů skuteczne?

Wsp├│┼écze┼Ťnie kobiety maj─ů do wyboru wiele┬ámetod┬ázapobiegania nieplanowanej ci─ů┼╝y. Du┼╝─ů popularno┼Ťci─ů ciesz─ů si─Ö tabletki antykoncepcyjne. Dziel─ů si─Ö one na tabletki jednosk┼éadnikowe oraz dwusk┼éadnikowe. Czym r├│┼╝ni─ů si─Ö oba rodzaje i kt├│ry wybra─ç?Antykoncepcja hormonalna dost─Öpna jest tylko na recept─Ö (recepta online).

Artykuł
16.04.2024
Drosfemine mini - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Drosfemine mini - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Drosfemine mini to dwusk┼éadnikowe hormonalne tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania ci─ů┼╝y. Zawieraj─ů zar├│wno pochodn─ů estrogenu jak i progestagen.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
18.02.2024
Sylvie 20 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Sylvie 20 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Sylvie 20 jest doustnym, dwusk┼éadnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym s─ů: etynyloestradiol oraz gestoden.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!