Ventolin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 01.12.2023

Ventolin  Recepta online  e Recepta z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Ventolin

Otrzymaj konsultacje lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Ventolin to aerozol wziewny, inhalacyjny stosowany w przypadku skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych. Substancją czynną preparatu jest salbutamol.

Nazwa preparatu Ventolin
Substancje czynne Salbutamoli sulfas Salbutamolum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Aerozol wziewny, zawiesina
 • roztw贸r do nebulizacji
Dawki
 • 100 mcg/dawk臋 inh. (Aerozol wziewny, zawiesina)
 • 1 mg/ml (0,1%) (roztw贸r do nebulizacji)
 • 2 mg/ml (roztw贸r do nebulizacji)
 • 2 mg/ml (0,2%) (roztw贸r do nebulizacji)
 • 1 mg/ml (roztw贸r do nebulizacji)

Spis tre艣ci

Ventolin - czy to steryd? Czym jest?

Ventolin to produkt leczniczy wskazany w leczeniu skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych. Lek może być również stosowany zapobiegawczo - przed kontaktem z alergenami powodującymi duszność lub przed wysiłkiem u pacjentów z astmą wysiłkową. Jest szczególnie zalecany w leczeniu astmy, niezależnie od stopnia jej nasilenia, o ile terapia nie opóźnia momentu zastosowania glikokortykosteroidów wziewnych.

Ventolin występuje w formie aerozolu inhalacyjnego do stosowania wziewnego oraz jako roztwór do nebulizacji. Substancją czynną jest tu salbutamol - selektywny beta2-agonista, który w szybkim tempie (po około 5 minutach) umożliwia poszerzenie oskrzeli utrzymujące się około 4-6 godzin.

Ventolin bezpieczny jest dla osób dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt. Lek dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty. Na platformie Erecept recepta online dostępna nawet w 15 minut!

e-Recepta online 58.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest sk艂ad i forma leku Ventolin?

Ventolin ma formę aluminiowego pojemnika (inhalator), zamkniętego zaworem, zaopatrzonego w plastikowy dozownik. Produkt zawiera 200 dawek leku w postaci zawiesiny, która pod wpływem ciśnienia zmienia się w aerozol inhalacyjny.

W jednej dawce produktu zawarte jest 100 mcg substancji aktywnej - salbutamolu (Salbutamolum) w postaci siarczanu salbutamolu. Substancją pomocniczą użytą przy produkcji jest 1,1,1,2-tetrafluoroetan (HFA 134a). Lek pozbawiony jest freonów.

Jak stosowa膰 Ventolin?

Ventolin przeznaczony jest tylko do inhalacji. Przed użyciem należy wstrząsnąć inhalator, umieścić ustnik w jamie ustnej oraz zacisnąć na nim wargi. Wykonać wdech i natychmiast nacisnąć inhalator, aby lek został uwolniony.

Pacjenci mający trudność z synchronizacją oddechu i obsługi inhalatora mogą stosować Ventolin za pomocą komory inhalacyjnej. Dla niemowląt i małych dzieci, które nie współpracują przeznaczona jest komora inhalacyjna Babyhaler.

Jak dawkowa膰 Ventolin?

By przerwać nagły skurcz oskrzeli u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, zaleca się stosowanie od 100 mcg do 200 mcg sulbutamolu (zatem od 1 do 2 inhalacji). U dzieci poniżej 12 roku życia stosuje się zazwyczaj 100 mcg salbutamolu, w wyjątkowych okolicznościach dawkę można zwiększyć do 200 mcg.

By zapobiec obturacji oskrzeli, na 10-15 minut przed kontaktem z alergenem lub wysiłkiem fizycznym, osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia mogą zastosować Ventolin w dawce 200 mcg. Dzieciom poniżej 12 lat wystarczy zazwyczaj 100 mcg salbutamolu, w wyjątkowych okolicznościach dawkę można zwiększyć do 200 mcg.

Ventolin można stosować maksymalnie 4 razy w ciągu doby. Jeżeli zapotrzebowanie na lek wzrasta, oznacza to, że przebieg astmy jest źle kontrolowany. Zwiększenie dawkowania lub częstości inhalacji wymaga konsultacji medycznej.

U pacjentów z ciężkim przebiegiem astmy leki rozszerzające oskrzela nie powinny być stosowane w monoterapii, a w połączeniu z kortykosteroidami wziewnymi. Podczas ciężkiego napadu astmy do sterydów wziewnych warto niekiedy dołączyć kortykosteroidy podawane doustnie.

Jakie s膮 mo偶liwe dzia艂ania niepo偶膮dane?

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych podczas terapii za pomocą produktu Ventolin należą bóle głowy , drżenie mięśni szkieletowych oraz tachykardia (przyspieszenie akcji serca).

Po zastosowaniu produktu Ventolin odnotowano również działania niepożądane tj.: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, obniżenie ciśnienia krwi, nadmierna pobudliwość czy zaburzenia rytmu serca.

Rzadko wskutek terapii beta2-agonistą obserwuje się spadek potasu we krwi (hipokaliemia). Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z astmą o ciężkim i ostrym przebiegu.

Ventolin może powodować paradoksalny skurcz oskrzeli, który objawia się świstem po inhalacji aerozolu. W takim przypadku należy niezwłocznie odstawić preparat oraz zastosować inny lek rozszerzający oskrzela.

Przedawkowanie produktu Ventolin

Przedawkowanie produktu leczniczego Ventolin zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych leku, przede wszystkim tachykardii, kołatania serca, zaburzenia rytmu serca lub hipokaliemii. W takim przypadku należy odstawić lek, a niekiedy również zastosować kardioselektywne ß-adrenolityki.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania produktu Ventolin

Ventolin przeciwwskazany jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik użyty w preparacie.

Salbutamol stosowany wziewnie przeciwwskazany jest u kobiet ciężarnych zagrożonych poronieniem.

Należy zachować dużą ostrożność podczas stosowania produktu Ventolin u pacjentów z tyreotoksykozą (nadczynnością tarczycy). Ostrożność zaleca się również w przypadku ciężkich chorób serca takich jak choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu czy niewydolność serca. Pojawienie się niepokojących objawów podczas terapii np. duszność, ból w klatce piersiowej czy zawroty i ból głowy jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Interakcje z innymi lekami

Z uwagi na przeciwstawny mechanizm działania produktu Ventolin nie należy łączyć z nieselektywnymi blokerami receptorów, np. propranolol.

Ventolin a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Ventolin, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Jednakże spożycie alkoholu, a nawet wdychanie jego oparów może zaostrzyć przebieg astmy, co jest efektem odwrotnym do zamierzonego.

Ventolin a ci膮偶a

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że duże dawki salbutamolu przyjmowane na wczesnym etapie ciąży mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu. Z tego względu nie zaleca się stosowania produktu Ventolin u kobiet w ciąży. Terapię można wdrożyć jedynie wtedy, gdy oczekiwane korzyści dla kobiety ciężarnej przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.

Ventolin a karmienie piersi膮

Salbutamol ma zdolność przenikania do mleka kobiecego, jednak nie wiadomo czy wywiera to negatywny wpływ na karmione dziecko. Ze względów bezpieczeństwa należy ograniczyć stosowanie produktu Ventolin do sytuacji, gdy jest to absolutnie konieczne.

Ventolin a prowadzenie pojazd贸w

Nie odnotowano negatywnego wpływu salbutamolu na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn. Przed rozpoczęciem wykonywania tych czynności należy jednak zapoznać się z indywidualną reakcją na lek.

Przed użyciem preparatu należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Ventolin - Cena, refundacja

Lek Ventolin jest objęty refundacją. Koszt preparatu różni się w zależności od rodzaju opakowania.

 • Ventolin (100 mcg/dawkę inh. aerozol inhalacyjny, zawiesina 200 dawek) - cena wynosi ok. 10 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł
 • Ventolin (1 mg/ml roztwór do nebulizacji 20 amp. 2,5 ml) - cena wynosi ok. 32 zł
 • Ventolin (2 mg/ml roztwór do nebulizacji 20 amp. 2,5 ml) - cena wynosi ok. 38 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Ventolin - leki z t膮 sam膮 substancj膮 czynn膮

Leki, które zawierają tę samą substancję czynną co Ventolin, to:
- Aspulmo,
- Buventol Easyhaler,
- Sabumalin,
- Salbutamol Hasco,
- Ventolin Dysk.

Podsumowanie informacji dotycz膮cych leku Ventolin

Substancja czynna: Salbutamol

Wskazania: Leczenie nagłego skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych; Zapobieganie skurczu oskrzeli następującego po aktywności fizycznej lub kontakcie z alergenem

Zastosowanie: Wziewne

Dawkowanie: 100-200 mcg (1-2 dawki)

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie, poronienie zagrażające

Główne działania niepożądane: Bóle głowy, drżenie mięśni szkieletowych, tachykardia, poszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, reakcje nadwrażliwości, hipokaliemia

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Ventolin [online], dost臋pna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8935/characteristic

Inne popularne leki:

Ventolin - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali r贸wnie偶

Antykoncepcja a choroby uk艂adu oddechowego - co je 艂膮czy?
Antykoncepcja a choroby uk艂adu oddechowego - co je 艂膮czy?

Antykoncepcja hormonalna (dost臋pna tylko na聽recept臋) to popularna metoda planowania rodziny, kt贸ra od dziesi臋cioleci pomaga kobietom kontrolowa膰 swoj膮 p艂odno艣膰. Cho膰 jej skuteczno艣膰 i korzy艣ci s膮 szeroko doceniane, to warto zastanowi膰 si臋 nad jej oddzia艂ywaniem na nasze zdrowie, kt贸re nie zawsze jest jednoznacznie pozytywne.聽W tym artykule skupimy si臋 na wp艂ywie antykoncepcji hormonalnej na choroby uk艂adu oddechowego i spr贸bujemy znale藕膰 powi膮zania pomi臋dzy tymi dwoma, pozornie oddzielnymi tematami.

Artyku艂
28.11.2023
Berodual - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Berodual - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Berodual to wziewny lek wskazany w profilaktyce i leczeniu obturacyjnych chor贸b dr贸g oddechowych - astmy oskrzelowej i POChP. Produkt zawiera dwie substancje czynne: fenoterol i bromek ipratropium.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
30.11.2023
Ksylometazolina - w艂a艣ciwo艣ci, zastosowanie, skutki uboczne
Ksylometazolina - w艂a艣ciwo艣ci, zastosowanie, skutki uboczne

Ksylometazolina to popularny zwi膮zek organiczny stosowany miejscowo w celu z艂agodzenia objaw贸w nie偶ytu nosa, cz臋艣ciej nazywanego katarem.Preparaty lecznicze dost臋pne na rynku zawieraj膮 w swoim sk艂adzie sam chlorowodorek ksylometazoliny lub po艂膮czenie tego zwi膮zku z ipratropium lub dekspantenolem.

Artyku艂
06.12.2023
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!