Ventolin - stosowanie, dawkowanie i informacje o leku

Opublikowano 21.08.2021

Ventolin   stosowanie  dawkowanie i informacje o leku

Ventolin jest to produkt leczniczy, którego główną substancją czynną jest salbutamol. Zawiera również substancję pomocniczą 1,1,1,2- tetrafluoroetan HFA 134a. Salbutamol jest związkiem chemicznym stosowanym w celu rozszerzenia oskrzeli. Ułatwia oddychanie i zmniejsza duszność. Zalecany jest w leczeniu m.in. astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Lek ma postać aerozolu a jego efekty widoczne są już po 5 minutach od zastosowania. Przynosi ulgę do 6 godzin od przyjęcia leku. Częstotliwość oraz dawkę przyjmowanego leku wyznacza lekarz. Przeciwskazaniem do stosowania Ventolinu są m.in.: kardiomiopatia, niewydolność serca oraz choroba niedokrwienna mięśnia sercowego. Niepożądanymi skutkami ubocznymi mogą być: bóle głowy, drżenie rąk, zaburzenia rytmu serca czy pokrzywka. Jest to skuteczny i popularny lek polecany przez lekarzy, jednak przed użyciem należy zapoznać się z ulotką, zawierającą wskazania i przeciwwskazania, informację o działaniach niepożądanych oraz o dawkowaniu. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku

Ventolin to produkt leczniczy zawierający w jednej dawce 100µg salbutamolu (Salbutamolum) w postaci siarczanu salbutamolu. Jest to aerozol inhalacyjny, zalecany do stosowania u dorosłych, dzieci i młodzieży. Stosowany jest w leczeniu m.in. skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych. Lek może być również stosowany zapobiegawczo przed kontaktem pacjenta z alergenami powodującymi duszność, lub przed wysiłkiem u pacjentów z astmą wysiłkową. Jest szczególnie zalecany w leczeniu astmy o różnym przebiegu, o ile jego stosowanie nie opóźnia podawania glikokortykosteroidów wziewnych. Ventolin przeznaczony jest tylko do inhalacji. Dorośli oraz młodzież powinni przyjmować od 100 µg do 200 µg sulbutamolu (zatem od 1 do 2 inhalacji). W przypadku dzieci zaleca się stosowanie komory inhalacyjnej, poniżej 12 roku życia zaleca się stosowanie 100 µg, ale w razie potrzeby można ją zwiększyć do 200 µg. W przypadku, gdy pacjent spodziewa się kontaktu z alergenem lub wzmożonego wysiłku, zaleca się podawać dwie inhalacje po 100 µg. Przed użyciem należy wstrząsnąć inhalator, umieścić ustnik w jamie ustnej oraz zacisnąć na nim usta. Wykonać wdech i natychmiast nacisnąć inhalator, aby lek został uwolniony

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności ventolin

Należy pamiętać, aby nie stosować salbutomolu więcej niż cztery razy w ciągu doby. Jeżeli potrzeba zastosowania leku wzrasta, oznacza to, że przebieg astmy jest źle kontrolowany. Zwiększenie częstości stosowania lub zwiększenie dawki powinno być zatwierdzone przez lekarza. W przypadku pacjentów o ciężkim przebiegu choroby należy pamiętać, że leki rozszerzające oskrzela nie powinny być stosowane jako jedyne preparaty. Takie osoby powinny być pod stałą opieką medyczną i w przypadku zagrożenia ciężkiego napadu astmy do zalecanych dawek kortykosteroidów wziewnych warto dołączyć kortykosteroidy podawane doustnie. U pacjentów z tyreotoksykozą salbutamol powinno stosować z ostrożnością. Należy uważać na stosowanie beta2-agonistów, ponieważ mogą spowodować ciężką hipokaliemię. Pacjentom przechodzącym astmę o ciężkim i ostrym przebiegu zaleca się regularne kontrolowanie stężenia potasu w surowicy krwi. Ostrożność zaleca się również w przypadku ciężkich chorób serca takich jak choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu czy niewydolność serca. Objawy takie jak duszność i ból w klatce piersiowej należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. W przypadku, gdy nastąpi paradoksalny skurcz oskrzeli (objawem są świsty po przyjęciu leku) należy niezwłocznie podać inny lek rozszerzający oskrzela oraz zaprzestać podawania produktu leczniczego Ventolin. Lek nie jest zalecany, ale może być w wyjątkowych sytuacjach stosowany u kobiet w ciąży oraz  podczas karmienia piersią, gdy oczekiwana korzyść dla matki jest większa niż możliwe ryzyko dla płodu i dziecka. Nie znamy wpływu leku na płodność u ludzi, jednak nie wykryto niepożądanych efektów u zwierząt. Nie odnotowano również negatywnego wpływu salbutamolu na zdolność do prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn. Częstymi działaniami niepożądanymi związanymi z działaniem substancji aktywnej są: ból głowy, drżenie mięśni szkieletowych oraz tachykardia. Rzadko pojawia się zmniejszenie stężenia potasu we krwi, rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, skurcz oskrzeli, obniżenie ciśnienia krwi, nadmierna pobudliwość, zaburzenia rytmu serca czy paradoksalny skurcz oskrzeli.

Właściwości farmaologiczne

Salbutamol rozkłada się po około 4-6 godzin od podania. Znaczna część leku jest wydalana z organizmu w ciągu 72 godzin. Substancja wiążę się w 10 % z białkami znajdującymi się w osoczu pacjenta. W przypadku podawania wziewnego około 15% dawki leku trafia do dolnych dróg oddechowych, wchłania się w miąższu płucnym i trafia do układu krążenia pacjenta. Substancja nie jest metabolizowana w płucach. Reszta leku, pozostająca w jamie ustnej oraz gardle, jest połykana i wchłaniana w przewodzie pokarmowym, skąd krążeniem ogólnym trafia do wątroby gdzie jest metabolizowana. Substancja wydalana jest z moczem w postaci siarczanu. Produkt leczniczy Ventolin zawiera substancję pomocniczą 1,1,1,2-tetrafluoroetan (HFA 134a) nie zawierający freonów. Lek ważny jest przez okres 2 lat, należy go przechowywać w temperaturze do 30oC. Opakowanie zawiera aluminiowy pojemnik zawierający 200 dawek leku po 100 µg substancji czynnej. Zamknięty jest zaworem i zawiera plastikowy dozownik. 

Wyniki badań przedklinicznych

Po zastosowaniu dawki 2,5 mg/kh/dobę (4 krotnie większa dawka niż maksymalna dawka stosowana u ludzi) u 9,3% płodów myszy stwierdzono rozszczep podniebienia. Dawki 0,5; 2,32; 10,75 i 50 mg/kg/dobę nie spowodowały zaburzeń płodów u ciężarnych szczurów, natomiast po podaniu dawki 50 mg/kg/dobę stwierdzono zniekształcenie czaszki u płodów królików. W badaniach toksyczności u wielu gatunków 1,1,1,2- tetrafluoroetan HFA 134a podawany wziewnie każdego dnia przez 2 lata, w stężeniach przekraczający poziom podawany pacjentom, nie wykazano działań toksycznych.

Inni czytali również

Escapelle "Tabletka po" - Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku

Escapelle "Tabletka po" - Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku

Escapelle (tzw. ‘’tabletka dzień po’’) to lek antykoncepcyjny, wskazany do przyjęcia do 72 godzin od stosunku bez zastosowania skutecznej metody zapobiegania ciąży lub gdy dana metoda zawiodła. Preparat leczniczy dostępny jest tylko na receptę, nie jest refundowany. Produkt składa się z 1 tabletki zawierającej lewonorgestrel, która zapobiega owulacji i chroni przed zapłodnieniem (o ile do stosunku doszło przed owulacją) oraz utrudnia implantację zapłodnionej komórki jajowej w endometrium. Preparat stosuję się doustnie, wchłaniany jest niemal całkowicie, a następnie wydalany z organizmu w postaci metabolitów. Najczęstszymi skutkami ubocznymi związanymi z przyjęciem leku są: bóle głowy i podbrzusza, nudności i krwawienie niezwiązane z miesiączką. Mogą pojawić się również wymioty, biegunki, zawroty głowy, nieregularne krwawienia, opóźnienia miesiączki do 5 dni oraz tkliwość piersi. Lek escapelle 1500 nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią, ponieważ lewonorgestrel może być wydalany wraz z mlekiem matki. Escapelle nie powoduje przerwania ciąży. Produkt nie powinien być stosowany dwukrotnie podczas jednego cyklu, ponieważ może wystąpić ryzyko zaburzeń cyklu miesiączkowego. Istnieje ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej u osób, u których wcześniej ją zdiagnozowano lub mają schorzenia zwiększające ryzyko jej wystąpienia. Nie zaleca się podawania preparatu osobom z zaburzeniami czynności wątroby lub z zespołem złego wchłaniania. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Charakterystyka produktów leczniczych
20.08.2021