Ventolin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 21.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Ventolin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Ventolin to aerozol wziewny, inhalacyjny stosowany w przypadku skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych. Substancją czynną preparatu jest salbutamol.

Rozpocznij konsultacj臋 z Ventolin

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Ventolin
Substancje czynne Salbutamoli sulfas Salbutamolum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Aerozol wziewny, zawiesina
 • roztw贸r do nebulizacji
Dawki
 • 100 mcg/dawk臋 inh. (Aerozol wziewny, zawiesina)
 • 1 mg/ml (0,1%) (roztw贸r do nebulizacji)
 • 2 mg/ml (roztw贸r do nebulizacji)
 • 2 mg/ml (0,2%) (roztw贸r do nebulizacji)
 • 1 mg/ml (roztw贸r do nebulizacji)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Ventolin

Substancja czynna: Salbutamol

Wskazania: Leczenie nagłego skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych; Zapobieganie skurczu oskrzeli następującego po aktywności fizycznej lub kontakcie z alergenem

Zastosowanie: Wziewne

Dawkowanie: 100-200 mcg (1-2 dawki)

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie, poronienie zagrażające

Główne działania niepożądane: Bóle głowy, drżenie mięśni szkieletowych, tachykardia, poszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, reakcje nadwrażliwości, hipokaliemia

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ventolin - Cena, refundacja

Lek Ventolin jest objęty refundacją. Koszt preparatu różni się w zależności od rodzaju opakowania.

 • Ventolin (100 mcg/dawkę inh. aerozol inhalacyjny, zawiesina 200 dawek) - cena wynosi ok. 10 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł
 • Ventolin (1 mg/ml roztwór do nebulizacji 20 amp. 2,5 ml) - cena wynosi ok. 32 zł
 • Ventolin (2 mg/ml roztwór do nebulizacji 20 amp. 2,5 ml) - cena wynosi ok. 38 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Ventolin - czy to steryd? Czym jest?

Ventolin to produkt leczniczy wskazany w leczeniu skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych. Lek może być również stosowany zapobiegawczo - przed kontaktem z alergenami powodującymi duszność lub przed wysiłkiem u pacjentów z astmą wysiłkową. Jest szczególnie zalecany w leczeniu astmy, niezależnie od stopnia jej nasilenia, o ile terapia nie opóźnia momentu zastosowania glikokortykosteroidów wziewnych.

Ventolin występuje w formie aerozolu inhalacyjnego do stosowania wziewnego oraz jako roztwór do nebulizacji. Substancją czynną jest tu salbutamol - selektywny beta2-agonista, który w szybkim tempie (po około 5 minutach) umożliwia poszerzenie oskrzeli utrzymujące się około 4-6 godzin.

Ventolin bezpieczny jest dla osób dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt. Lek dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty. Na platformie Erecept recepta online dostępna nawet w 15 minut!

Jaki jest sk艂ad i forma leku Ventolin?

Ventolin ma formę aluminiowego pojemnika (inhalator), zamkniętego zaworem, zaopatrzonego w plastikowy dozownik. Produkt zawiera 200 dawek leku w postaci zawiesiny, która pod wpływem ciśnienia zmienia się w aerozol inhalacyjny.

W jednej dawce produktu zawarte jest 100 mcg substancji aktywnej - salbutamolu (Salbutamolum) w postaci siarczanu salbutamolu. Substancją pomocniczą użytą przy produkcji jest 1,1,1,2-tetrafluoroetan (HFA 134a). Lek pozbawiony jest freonów.

Jak stosowa膰 Ventolin?

Ventolin przeznaczony jest tylko do inhalacji. Przed użyciem należy wstrząsnąć inhalator, umieścić ustnik w jamie ustnej oraz zacisnąć na nim wargi. Wykonać wdech i natychmiast nacisnąć inhalator, aby lek został uwolniony.

Pacjenci mający trudność z synchronizacją oddechu i obsługi inhalatora mogą stosować Ventolin za pomocą komory inhalacyjnej. Dla niemowląt i małych dzieci, które nie współpracują przeznaczona jest komora inhalacyjna Babyhaler.

Jak dawkowa膰 Ventolin?

By przerwać nagły skurcz oskrzeli u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, zaleca się stosowanie od 100 mcg do 200 mcg sulbutamolu (zatem od 1 do 2 inhalacji). U dzieci poniżej 12 roku życia stosuje się zazwyczaj 100 mcg salbutamolu, w wyjątkowych okolicznościach dawkę można zwiększyć do 200 mcg.

By zapobiec obturacji oskrzeli, na 10-15 minut przed kontaktem z alergenem lub wysiłkiem fizycznym, osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia mogą zastosować Ventolin w dawce 200 mcg. Dzieciom poniżej 12 lat wystarczy zazwyczaj 100 mcg salbutamolu, w wyjątkowych okolicznościach dawkę można zwiększyć do 200 mcg.

Ventolin można stosować maksymalnie 4 razy w ciągu doby. Jeżeli zapotrzebowanie na lek wzrasta, oznacza to, że przebieg astmy jest źle kontrolowany. Zwiększenie dawkowania lub częstości inhalacji wymaga konsultacji medycznej.

U pacjentów z ciężkim przebiegiem astmy leki rozszerzające oskrzela nie powinny być stosowane w monoterapii, a w połączeniu z kortykosteroidami wziewnymi. Podczas ciężkiego napadu astmy do sterydów wziewnych warto niekiedy dołączyć kortykosteroidy podawane doustnie.

Jakie s膮 mo偶liwe dzia艂ania niepo偶膮dane?

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych podczas terapii za pomocą produktu Ventolin należą bóle głowy, drżenie mięśni szkieletowych oraz tachykardia (przyspieszenie akcji serca).

Po zastosowaniu produktu Ventolin odnotowano również działania niepożądane tj.: podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, obniżenie ciśnienia krwi, nadmierna pobudliwość czy zaburzenia rytmu serca.

Rzadko wskutek terapii beta2-agonistą obserwuje się spadek potasu we krwi (hipokaliemia). Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z astmą o ciężkim i ostrym przebiegu.

Ventolin może powodować paradoksalny skurcz oskrzeli, który objawia się świstem po inhalacji aerozolu. W takim przypadku należy niezwłocznie odstawić preparat oraz zastosować inny lek rozszerzający oskrzela.

Przedawkowanie produktu Ventolin

Przedawkowanie produktu leczniczego Ventolin zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych leku, przede wszystkim tachykardii, kołatania serca, zaburzenia rytmu serca lub hipokaliemii. W takim przypadku należy odstawić lek, a niekiedy również zastosować kardioselektywne ß-adrenolityki.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania produktu Ventolin

Ventolin przeciwwskazany jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik użyty w preparacie.

Salbutamol stosowany wziewnie przeciwwskazany jest u kobiet ciężarnych zagrożonych poronieniem.

Należy zachować dużą ostrożność podczas stosowania produktu Ventolin u pacjentów z tyreotoksykozą (nadczynnością tarczycy). Ostrożność zaleca się również w przypadku ciężkich chorób serca takich jak choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu czy niewydolność serca. Pojawienie się niepokojących objawów podczas terapii np. duszność, ból w klatce piersiowej czy zawroty i ból głowy jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Interakcje z innymi lekami

Z uwagi na przeciwstawny mechanizm działania produktu Ventolin nie należy łączyć z nieselektywnymi blokerami receptorów, np. propranolol.

Ventolin a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Ventolin, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Jednakże spożycie alkoholu, a nawet wdychanie jego oparów może zaostrzyć przebieg astmy, co jest efektem odwrotnym do zamierzonego.

Ventolin a ci膮偶a

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że duże dawki salbutamolu przyjmowane na wczesnym etapie ciąży mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu. Z tego względu nie zaleca się stosowania produktu Ventolin u kobiet w ciąży. Terapię można wdrożyć jedynie wtedy, gdy oczekiwane korzyści dla kobiety ciężarnej przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.

Ventolin a karmienie piersi膮

Salbutamol ma zdolność przenikania do mleka kobiecego, jednak nie wiadomo czy wywiera to negatywny wpływ na karmione dziecko. Ze względów bezpieczeństwa należy ograniczyć stosowanie produktu Ventolin do sytuacji, gdy jest to absolutnie konieczne.

Ventolin a prowadzenie pojazd贸w

Nie odnotowano negatywnego wpływu salbutamolu na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn. Przed rozpoczęciem wykonywania tych czynności należy jednak zapoznać się z indywidualną reakcją na lek.

Przed użyciem preparatu należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Ventolin - leki z t膮 sam膮 substancj膮 czynn膮

Leki, które zawierają tę samą substancję czynną co Ventolin, to:
- Aspulmo,
- Buventol Easyhaler,
- Sabumalin,
- Salbutamol Hasco,
- Ventolin Dysk.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Ventolin [online], dost臋pna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8935/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Grypa  przyczyny objawy leczenie Jak leczy膰 gryp臋?
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie. Jak leczy膰 gryp臋?

Grypa, b臋d膮ca chorob膮 zaka藕n膮 wywo艂ywan膮 przez wirusy grypy, co roku stanowi powa偶ne wyzwanie dla zdrowia publicznego na ca艂ym 艣wiecie. Jej szybka transmisja poprzez kropelki wydzielane podczas kaszlu czy kichania sprawia, 偶e wirus ten 艂atwo rozprzestrzenia si臋 w艣r贸d ludzi, dotykaj膮c miliony os贸b niezale偶nie od wieku czy stanu zdrowia. Leczenie grypy polega g艂贸wnie na 艂agodzeniu objaw贸w choroby, a w niekt贸rych sytuacjach tak偶e zastosowaniu lek贸w przeciwwirusowych (np. oseltamiwiru). Dost臋pne s膮 tak偶e skuteczne szczepionki przeciwko grypie.聽

Artyku艂
27.03.2024
Jak leczy膰 katar? Apteczne i domowe sposoby na nie偶yt b艂ony 艣luzowej
Jak leczy膰 katar? Apteczne i domowe sposoby na nie偶yt b艂ony 艣luzowej

Katar to uci膮偶liwa dolegliwo艣膰, cz臋sto wyst臋puj膮ca w okresie infekcji wirusowych, kt贸rej trudno unikn膮膰, a utrudnia codzienne funkcjonowanie. Mo偶e by膰 zwi膮zany tak偶e z alergiami jako alergiczny nie偶yt nosa.Je艣li wyst膮pi zatkany nos, to jak sobie z nim radzi膰? Czy mo偶liwe jest wyleczenie kataru domowymi sposobami? Jak si臋聽go szybko pozby膰? Czy 偶贸艂ty katar zawsze 艂膮czy si臋 z infekcjami bakteryjnymi?

Artyku艂
22.01.2024
Broncho-Vaxom - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Broncho-Vaxom - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Broncho-Vaxom to preparat zawieraj膮cy lizaty bakterii, polecany jako profilaktyka zaka偶e艅 obejmuj膮cych g贸rne drogi oddechowe. Na czym polega jego dzia艂anie? Jakie s膮 przeciwwskazania do jego stosowania?

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!