Podróbki Ozempicu zalały rynek - jak rozpoznać fałszywy lek?

Opublikowano 21.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Podróbki Ozempicu zalały rynek   jak rozpoznać fałszywy lek?

Ozempic, czyli lek stosowany w leczeniu cukrzycy i otyłości, stał się w ostatnim czasie hitem na rynku farmaceutycznym. Sprzedawany jest on w wielu krajach na całym świecie i cieszy się ogromną popularnością oraz uznaniem pacjentów, przez których jest stosowany.

W październiku 2023 roku zaczęły pojawiać się niepokojące informacje na temat pojawienia się sfałszowanych partii leków w legalnym łańcuchu dystrybucji. Czy pacjenci powinni się tym martwić? Jak rozróżnić oryginał od podróbki Ozempicu? 

Spis treści

Czym jest lek Ozempic?

Substancją czynną leku Ozempic jest semaglutyd, czyli hormon inkretynowy wiążący i aktywujący receptor GLP-1, wynikiem czego jest zwiększone poposiłkowe stężenie insuliny, regulacja wydzielania glukagonu oraz opóźnione opróżnianie żołądka, co z kolei powoduje obniżenie glikemii oraz spadek masy ciała.

Ozempic stosowany jest w leczeniu cukrzycy oraz ze względu na swoje działanie obniżające masę ciała - w leczeniu otyłości.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Podróbki leku Ozempic na rynku

W ostatnim kwartale 2023 roku świat obiegła informacja o wykryciu na rynku farmaceutycznym tysięcy egzemplarzy leku Ozempic, które okazały się być podrobione.

Fałszywy Ozempic wykryto w ponad dwunastu krajach, w tym również w Europie (między innymi w Niemczech, Austrii i Wielkiej Brytanii), a eksperci ostrzegają, że część fałszywych produktów wciąż może być dostępna w aptekach.

Jak rozpoznać sfałszowany Ozempic?

Amerykańska Agencja Żywności i Leków( FDA), która intensywnie bada tę sprawę, ostrzega pacjentów przed stosowaniem sfałszowanych produktów i wyjaśnia, że można je zidentyfikować, weryfikując numer partii oraz numer seryjny.

Podrobione leki mają numer partii NAR0074 i numer seryjny 430834149057. Oba te numery można znaleźć na opakowaniu leku.


Oprócz tego podrobione partie leku Ozempic można rozpoznać za pomocą różnic w ich wyglądzie w porównaniu do oryginalnych produktów.

Oryginalny Ozempic - jak wygląda?

  • Podczas nastawiania dawki, w okienku dawki oryginalnego preparatu widnieje zawsze tylko jedna cyfra, ponieważ za pomocą oryginalnego wstrzykiwacza Ozempic da się nastawić tylko jedną możliwą dawkę, np. 1 mg.

  • Podczas przekręcania licznika dawki, wstrzykiwacz nie wydłuża się i nie zmienia swojego wyglądu.

  • Nie ma żadnej skali na części szklanej wstrzykiwacza.

Sfałszowany Ozempic - jak wygląda?

  • W okienku dawki mogą być widoczne różne dawki, ponieważ sfałszowany preparat pozwala na nastawienie różnych dawek od 0 do 80.

  • W trakcie przekręcania licznika dawki, wstrzykiwacz za każdym razem wydłuża się.

  • Na części szklanej wystającej z części plastikowej wstrzykiwacza widać skalę oraz towarzyszące jej liczby.Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, że podrobione preparaty Ozempic w Polsce mają niemieckie etykiety, co może dodatkowo ułatwić ich identyfikacje.

Czy sfałszowany Ozempic jest bezpieczny?

Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, żaden sfałszowany produkt medyczny nie jest w pełni bezpieczny, ponieważ takie leki nie są w żaden sposób kontrolowane ani badane pod kątem jakości. Ponadto składniki takich preparatów są często gorszej jakości oraz bywają zmieszane w nieodpowiednich proporcjach lub zanieczyszczane. Zdarza się nawet, że są to związki zupełnie inne od deklarowanych na opakowaniu.

Nie można mieć zatem pewności, czy podrobiony Ozempic faktycznie zawiera semaglutyd. Kilku pacjentów w Austrii trafiło do szpitala po skorzystaniu z podrobionego leku, gdzie zgłaszali pojawienie się drgawek i hipoglikemii. Objawy te sugerowały obecność insuliny w składzie podrobionego Ozempicu, co później zostało oficjalnie potwierdzone przez niemieckie władze.

Stosowanie insuliny bez konsultacji z lekarzem może powodować poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, więc używanie sfałszowanego leku Ozempic jest bardzo niebezpieczne i stanowczo odradzane.

Oprócz problemów z substancją czynną okazało się, że igły będące składem tego preparatu są również podrobione, przez co nie można potwierdzić ich sterylności. Używanie potencjalnie niesterylnych igieł (w celu iniekcji) może wiązać się z ryzykiem zakażenia groźnymi drobnoustrojami, co dodatkowo budzi niepokój związany z podrobionymi partiami leku.

Jak uniknąć kupna sfałszowanego produktu leczniczego Ozempic?

Doniesienia o podrobionych lekach wywołały panikę wśród pacjentów stosujących lek Ozempic, którzy zaczęli bać się o swoje zdrowie i rozważać odstawienie leku. W większości przypadków nagłe odstawienie leku nie jest zalecane, a pacjenci powinni skupić się raczej na weryfikacji leków i upewnieniu się, że stosowane przez nich preparaty pochodzą z legalnych źródeł.

Aby uniknąć sfałszowanego leku, produkt leczniczy Ozempic należy nabywać tylko i wyłącznie na podstawie recepty w legalnych aptekach z licencją państwową.

Ponadto, przed dokonaniem iniekcji, należy sprawdzić ulotkę dotyczącą leku Ozempic oraz zweryfikować wygląd wstrzykiwacza kierując się wskazówkami przedstawionymi we wcześniejszej części artykułu.

Absolutnie przeciwwskazane jest kupowanie leku Ozempic z jakichkolwiek innych źródeł takich jak: strony internetowe czy osoby nieupoważnione do sprzedaży. W przypadku gdy znajdziemy tego typu oferty lub natrafimy osobiście na fałszywy Ozempic, powinniśmy to jak najszybciej zgłosić odpowiednim instytucjom np. Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu lub policji.

Jaka jest dostępność leku Ozempic w aptekach?

W ostatnim czasie pacjenci zaczęli dostrzegać problem z dostępnością Ozempicu w aptekach. Brak leku na polskim rynku ma związek ze wzrostem zainteresowania pacjentów jego spektakularnym efektem odchudzającym i zwiększonym popytem na ten preparat.

Aktualnie (w styczniu 2024) według danych z portalu GdziePoLek, Ozempic można kupić tylko w 5 aptekach na terenie całego kraju.

Zobacz także: Ozempic- dlaczego nie ma go w aptekach?

Bibliografia

Portal FDA, [online] [dostęp 06.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-warns-consumers-not-use-counterfeit-ozempic-semaglutide-found-us-drug-supply-chain

Portal NBC News , [online] [dostęp 06.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.nbcnews.com/health/health-news/fake-ozempic-health-authorities-globe-issue-warnings-rcna131452

Portal gov.pl , [online] [dostęp 06.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.gov.pl/web/gif/leki-sfalszowane

Portal gov.pl , [online] [dostęp 06.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.gov.pl/web/gif/gif-ostrzega-pacjentow-sfalszowany-ozempic-w-legalnym-lancuchu-dystrybucji-w-ue

Inni czytali również

Antykoncepcja a dieta wegańska - jakie są zalecenia?
Antykoncepcja a dieta wegańska - jakie są zalecenia?

Dieta wykluczająca produkty odzwierzęce jest coraz częstszym sposobem odżywiania, zwłaszcza u młodych osób. Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może wzbudzać pewne kontrowersje u osób stosujących dietę wegańską. Czym grozi bezmięsna dieta dla kobiety stosującej antykoncepcję hormonalną? Czy tabletki antykoncepcyjne są wegańskie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
11.12.2023
Obwisła skóra po odchudzaniu   jak się jej pozbyć?
Obwisła skóra po odchudzaniu - jak się jej pozbyć?

Utrata elastyczności skóry to częsty problem występujący po zrzuceniu zbędnych kilogramów. Najbardziej podatne na zwiotczenie skóry lokalizacje to brzuch, uda oraz ramiona. Niegiętka, mało napięta skóra w tych miejscach może wydawać się nieestetyczna i być źródłem dyskomfortu, złego samopoczucia i kompleksów. Aby uniknąć problemów związanych z nadmiarem skóry, warto jak najwcześniej wdrożyć metody zapobiegające utracie jej elastyczności. Natomiast, jeśli domowe sposoby nie są wystarczające, można skorzystać z oferty medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

Artykuł
09.04.2024
Jaka dieta przy Hashimoto? Czy da się schudnąć z tą chorobą?
Jaka dieta przy Hashimoto? Czy da się schudnąć z tą chorobą?

Choroba Hashimoto jest przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. W jej przebiegu dochodzi do stopniowej destrukcji gruczołu przez komórki własnego organizmu. Osoby chore skarżą się na przemęczenie, odczuwany niedobór snu, przyrost masy ciała. W leczeniu, oprócz farmakoterapii, kładzie się nacisk na zalecenia dietetyczne obejmujące odpowiednią podaż kalorii, białka, zdrowych tłuszczy, jodu, selenu, cynku, żelaza, witamin D, A, E, C i flawonoidów. Poza tym nie należy spożywać w nadmiarze białka sojowego i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Artykuł
26.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!