Clatra Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Clatra - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Clatra jest doustnym lekiem przeciwhistaminowym wskazanym w pokrzywce i uczuleniowym zapaleniu błony śluzowej nosa i spojówek. Substancją czynną zawartą w preparacie jest bilastyna
Rozpocznij konsultacj─Ö z Clatra
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Clatra - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Clatra
Substancje czynne Bilastinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
 • Tabletki ulegaj─ůce rozpadowi w jamie ustnej
 • roztw├│r doustny
Dawki
 • 20 mg (Tabletki)
 • 10 mg (Tabletki ulegaj─ůce rozpadowi w jamie ustnej)
 • 2,5 mg/ml (roztw├│r doustny)

Podstawowe informacje o leku Clatra

Substancja czynna: Bilastyna

Wskazania: Pokrzywka; objawowe uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie, na 1 godzinę przed lub 2 godziny po spożyciu pokarmu

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu

Główne działania niepożądane: Ból głowy i zawroty głowy, senność, zmęczenie, zwiększenie łaknienia, nudności, ból brzucha, biegunka, niestrawność, zapalenie żołądka, świąd, lęk , bezsenność, zmiany w EKG, duszność, uczucie dyskomfortu lub suchości w nosie, wzmożona ciepłota ciała, wzrost stężenia trójglicerydów, kreatyniny, transaminaz, GGT we krwi

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Clatra - Cena, refundacja

Clatra nie jest objęty refundacją leków i jego cena może się różnić w zależności od wielkości opakowania.

 • Clatra (10 mg tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 10 szt.) - cena wynosi ok. 13 zł
 • Clatra (10 mg tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 30 szt.) - cena wynosi ok. 34 zł
 • Clatra (20 mg tabletki 10 szt.) - cena wynosi ok. 14 zł
 • Clatra (20 mg tabletki 30 szt.) - cena wynosi ok. 32 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Clatra?

Lek Clatra wskazany jest dla osób cierpiących na pokrzywkę oraz objawowe uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek zarówno sezonowe, jak i całoroczne.

Substancją czynną leku jest bilastyna należąca do blokerów receptorów histaminowych.


Jaki jest mechanizm działania leku Clatra?

Substancja czynna zawarta w preparacie Clatra - bilastyna hamuje zależne od histaminy zaczerwienienie skóry i powstawanie bąbli pokrzywkowych.

Łagodzi także objawy takie jak kichanie, katar, świąd jamy nosowej lub spojówek, uczucie zatkania nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu.

Lek skutecznie kontroluje objawy przez dobę od przyjęcia pojedynczej dawki. Preparat nie ma właściwości uspokajających.

Jaki jest skład leku?

Clatra dostępna jest w postaci tabletek doustnych w tylko jednej dawce - 20 mg. Tabletka jest owalna, obustronnie wypukła, z zaznaczoną linią podziału po jednej ze stron.

Substancjami pomocniczymi są: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, krzemionka koloidalna bezwodną, magnezu stearynian.

W sprzedaży dostępne są opakowania zawierające 10, 20, 30, 40 lub 50 tabletek.

Clatra może przybierać także formę tabletek rozpadających się w jamie ustnej w dawce 10 mg. Tabletka jest biała, lekko wypukła o średnicy 8 mm.

Jak stosować lek u osób dorosłych?

Zaleca się przyjmowanie 1 tabletki leku Clatra raz dziennie. Lek można przyjmować niezależnie od pory dnia, jednak proponuje się stosowanie o stałych porach.

Produkt należy przyjmować 1 godzinę przed lub 2 godziny po spożyciu pokarmu lub soku owocowego (szczególnie grejpfrutowego), ponieważ jedzenie zmniejsza biodostępność bilastyny o 30%. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po około 1,3 godziny od doustnego przyjęcia leku.

Czas terapii w przypadku uczuleniowego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek powinien być ograniczony do okresu narażenia na alergeny. Jeśli choroba ma charakter sezonowy leczenie można przerwać w okresie ustąpienia objawów i wznowić po ich ponownym wystąpieniu.

W przypadku pokrzywki czas leczenia uzależniony jest od typu, nasilenia i czasu trwania dolegliwości.

Jak stosowa─ç lek u dzieci?

Dzieciom powyżej 12 r.ż zaleca się przyjmowanie leku w postaci tabletek doustnej, w dawce identycznej jak u osób dorosłych.

Dla dzieci w wieku 6-11 lat o masie ciała co najmniej 20 kg przeznaczony jest preparat w postaci tabletek rozpadających się w jamie ustnej. Stosuje się 1 tabletkę raz dziennie, na godzinę przed lub dwie godziny po spożyciu pokarmu lub soku owocowego.

Dzieci młodsze lub takie, które nie osiągnęły masy 20 kg nie powinny przyjmować leku Clatra.

Przyjmowanie preparatu przez osoby starsze

Nie jest wymagane personalizowanie dawki u osób starszych.

Jaka jest maksymalna dawka dobowa?

Dawka dobowa, której nie należy przekraczać to 20 mg bilastyny w postaci tabletek doustnych lub 10 mg w przypadku tabletek rozpadających się w jamie ustnej.

Nie ma konieczności modyfikacji dawki u osób z zaburzeniami funkcji nerek czy wątroby.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi podczas terapii lekiem Clatra są: bóle głowy i zawroty głowy, senność, zmęczenie.

Jakie s─ů rzadsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Wśród objawów niepożądanych zgłaszanych niezbyt często (obserwowane u mniej niż 1% pacjentów) są: zwiększenie łaknienia, nudności, ból brzucha, biegunka, niestrawność, zapalenie błony śluzowej żołądka, świąd, lęk, bezsenność, zmiany w EKG, duszność, uczucie dyskomfortu lub suchości w nosie, wzmożona ciepłota ciała, wzrost stężenia trójglicerydów, kreatyniny, transaminaz, GGT we krwi.

O częstotliwości nieznanej objawami niepożądanymi są: kołatanie serca (uczucie bicia serca), częstoskurcz (szybkie bicie serca).

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Przy stosowaniu wielokrotnie wyższych od zalecanych dawek leku Clatra istnieje ryzyko nasilenia objawów niepożądanych. Najczęściej obserwowane są wtedy bóle i zawroty głowy oraz nudności. Nie zaobserwowano wydłużenia odstępu QT.

W razie przedawkowania zaleca się leczenie objawowe i wspomagające. Nie istnieje swoista odtrutka na bilastynę.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Preparatu Clatra nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu: bilastyna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu.

Interakcje z innymi lekami

U pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku Clatra równocześnie z innymi lekami takimi jak: ketokonazol (lek przeciwgrzybiczy), erytromycyna (antybiotyk), diltiazem (lek stosowany w chorobie wieńcowej), cyklosporyna (stosowana na reumatoidalne zapalenie stawów, w przypadku chorób autoimmunologicznych, czy też na atopowe zapalenie skóry ), rytonawir (w leczeniu AIDS), ponieważ takie połączenie zwiększa maksymalne stężenie bilastyny we krwi.

Podczas terapii należy unikać spożywania soku grejpfrutowego, ponieważ substancje zawarte w napoju zmniejszają stężenie bilastyny we krwi.

Clatra a alkohol

Nie wykazano, że równoczesne stosowanie preparatu Clatra i alkoholu w wyższym stopniu pogarsza zdolności psychomotoryczne niż przy stosowaniu samego alkoholu. Zaleca się jednak unikanie spożywania alkoholu podczas terapii.

Clatra a ci─ů┼╝a

Badania na zwierzętach nie wykazały negatywnego wpływu leku Clatra na płodność, przebieg ciąży i rozwój dziecka. W celu zachowania środków ostrożności zaleca się jednak unikanie stosowania preparatu w ciąży.

Clatra a karmienie piersi─ů

Badania na zwierzętach wykazały, że substancja czynna zawarta w leku Clatra przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią, jednak ostateczną decyzję należy podjąć na podstawie oceny korzyści i ryzyka dla matki i dziecka.

Wp┼éyw leku na p┼éodno┼Ť─ç

Dostępne są nieliczne dane dotyczące wpływu leku na zdolność do prokreacji. Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały jednak negatywnego wpływu na płodność.

Clatra a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie wykazano znaczącego wpływu produktu Clatra na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn. Należy zaznaczyć jednak, że w rzadkich przypadkach objawem niepożądanym podczas stosowania leku może być senność, co stwarza ryzyko wypadku.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego Clatra, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24023/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝