Condyline - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Condyline - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Condyline to lek przeznaczony do stosowania miejscowego w celu leczenia kłykcin kończystych. Substancją aktywną preparatu jest podofilotoksyna.

Rozpocznij konsultacj臋 z Condyline

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Condyline
Substancje czynne Podophyllotoxinum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • roztw贸r na sk贸r臋
Dawki
  • 5 mg/ml (roztw贸r na sk贸r臋)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Condyline

Substancja czynna: Podofilotoksyna

Wskazania: Leczenie kłykcin kończystych

Zastosowanie: Miejscowe

Dawkowanie: Roztwór aplikuje się na zmiany chorobowe 2 razy dziennie przez 3 dni

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; Ciąża i okres karmienia piersią

Główne działania niepożądane: Ból, rumień, owrzodzenie powierzchniowe

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Condyline - Cena, refundacja

Lek Condyline nie jest refundowany. Cena produktu zależy od opakowania.

  • Condyline (5 mg/ml roztwór na skórę 1 but. 3,5 ml) - cena wynosi ok. 66 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og贸lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Condyline

Czym jest Condyline?

Condyline to lek przeciwwirusowy, stosowany w celu usunięcia kłykcin kończystych - zmian powstałych wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki te najczęściej zlokalizowane są w okolicy odbytu, kanału odbytu i narządów płciowych.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Substancja czynna zawarta w leku - podofilotoksyna ma działanie antymitotyczne i cytolitycznie tzn. zapobiega dzieleniu się komórek i przyspiesza ich obumarcie.

Jaki jest skład leku?

Condyline dostępny jest w formie roztworu do stosowania na zmienioną chorobowo skórę. 1 ml roztworu zawiera 5 mg podofilotoksyny. Substancjami pomocniczymi są: kwas mlekowy, mleczan sodu, etanol oraz woda oczyszczona.

Zestaw zawiera nieprzezroczystą buteleczkę z 3,5 ml roztworu oraz 2 zestawy z 15 aplikatorami. Preparat należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Jak stosować lek u osób dorosłych?

Roztwór nakłada się na zmiany skórne za pomocą aplikatora dołączonego do leku, następnie pozostawia się do wyschnięcia. Lek stosuje się przez 3 dni, nanosząc na zmiany skórne dwa razy dziennie. Terapię można powtarzać co tydzień, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych tygodni.

Należy unikać stosowania preparatu na rozległe powierzchnie, ponieważ może to wywołać ogólnoustrojowe reakcje toksyczne. Możliwość precyzyjnej aplikacji preparatu zmniejsza ryzyko pojawienia się ciężkich miejscowych działań niepożądanych.

Preparat nakłada się wyłącznie na kłykciny kończyste, należy unikać kontaktu preparatu ze zdrową skórą, śluzówkami i oczami.

Kontakt roztworu z oczami powoduje silne podrażnienie. W takim przypadku należy niezwłocznie przepłukać worki spojówkowe dużą ilością wody.

Kontakt roztworu Condyline ze zdrową błoną śluzową lub skórą otaczającą kłykciny może powodować miejscowe podrażnienia i owrzodzenia - aby uniknąć tego powikłania można nanieść warstwę obojętnego kremu, wazeliny czy maści cynkowej na zdrową skórę otaczającą kłykciny przed zaaplikowaniem preparatu.

Jak stosować lek u dzieci?

Stosowanie produktu przeciwwskazane jest u dzieci

Mo偶liwe dzia艂ania niepo偶膮dane preparatu Condyline

Jakie mogą być działania niepożądane?

Najczęściej występującymi objawami niepożądanymi podczas stosowania preparatu Condyline (obserwowane u 10% pacjentów) są: ból, rumień i owrzodzenie powierzchniowe. Pojawiają się one najczęściej w drugiej i trzeciej dobie stosowania leku.

Do niezbyt częstych działań niepożądanych produktu Condyline zalicza się: miejscowy obrzęk, zapalenie żołędzi i napletka u pacjentów z kłykcinami po wewnętrznej stronie napletka.

Objawy miejscowe można złagodzić stosując miejscowo np. lek sterydowy.

Jakie są objawy przedawkowania leku?

W przypadku zastosowania większych dawek preparatu niż jest to zalecane, istnieje ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji miejscowych i ogólnoustrojowe objawów zatrucia. Niebezpieczeństwo niesie za sobą także stosowanie leku na rozległe powierzchnie.

W przypadku nieopatrznego połknięcia roztworu, może dojść do ciężkich objawów zatrucia takich jak: nudności, wymioty, biegunka, częstoskurcz (przyspieszenie akcji serca), niedociśnienie, przyśpieszenie oddechu, a nawet niewydolność oddechowa. Mogą pojawić się również objawy takie jak: zawroty głowy, otępienie, śpiączka i neuropatia obwodowa świadczące o zaburzeniach centralnego układu nerwowego.

Postępowanie lecznicze w takiej sytuacji polega na zahamowaniu wchłaniania preparatu: sprowokowanie wymiotów, płukanie żołądka niezwłocznie po połknięciu roztworu, przyjęcie węgla aktywowanego i środków przeczyszczających. Następnie stosowane jest już leczenie objawowe.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz 艣rodki ostro偶no艣ci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Condyline?

Condyline nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu: podofilotoksynę, kwas mlekowy, mleczan sodu lub etanol 100%.

Leku nie należy stosować równocześnie z innymi produktami zawierającymi podofilinę, gdyż zwiększa się wtedy ryzyko działania toksycznego substancji.

Interakcje z innymi lekami

Dotychczas nie wykazano żeby Condyline wchodził w interakcję z jakimkolwiek innym produktem leczniczym.

Condyline a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Condyline, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Condyline a ciąża

Stosowanie leku w okresie ciąży jest przeciwwskazane. Podofilotoksyna ma działanie uszkadzające komórki, w związku z czym istnieje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu. Nie zmienia sytuacji fakt, że lek stosowany jest miejscowo, gdyż substancja czynna, zwłaszcza nanoszona na dużą powierzchnię, może mieć działanie ogólnoustrojowe.

Condyline a karmienie piersią

Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Nie udowodniono żeby substancja czynna przenikała do mleka kobiecego, jednak ze względu na działanie cytotoksyczne konieczna jest ostrożność.

Condyline a prowadzenie pojazdów

Nie ma przesłanek by uważać, że lek może negatywnie wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Condyline, [online], dost臋pna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/1562/characteristic

Inni czytali r贸wnie偶

Encorton - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Encorton - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Encorton jest lekiem sterydowym o silnym dzia艂aniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, maj膮cym zastosowanie w licznych jednostkach chorobowych. Co zawiera lek Encorton? W jakim celu si臋 go stosuje?

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
15.02.2024
Zajad a opryszczka   r贸偶nice i podobie艅stwa  Jak leczy膰?
Zajad a opryszczka - r贸偶nice i podobie艅stwa. Jak leczy膰?

Zajad a opryszczka, chocia偶 na poz贸r wygl膮daj膮 podobnie, maj膮 zupe艂nie inn膮 etiologi臋 i przebieg leczenia. Zajady w przeciwie艅stwie do opryszczki nie s膮 zara藕liwe i ograniczaj膮 si臋 wy艂膮cznie do okolicy k膮cik贸w ust. Opryszczce natomiast cz臋sto towarzyszy sw臋dzenie oraz ryzyko powik艂a艅 w przypadku nieprawid艂owego leczenia i piel臋gnacji.

Artyku艂
15.04.2024
Piel臋gnacja cery na przestrzeni 4 p贸r roku   jak dba膰 o sk贸r臋 twarzy?
Piel臋gnacja cery na przestrzeni 4 p贸r roku - jak dba膰 o sk贸r臋 twarzy?

Piel臋gnacja sk贸ry przez r贸偶ne pory roku jest kluczowa, poniewa偶 warunki atmosferyczne wp艂ywaj膮 na jej stan. Wiosn膮 koncentrujemy si臋 na nawil偶eniu i z艂uszczaniu, aby przywr贸ci膰 sk贸rze blask po zimie. Latem wa偶na jest ochrona przeciws艂oneczna - stosowanie krem贸w z filtrem SPF. Jesieni膮 si臋gamy po kremy z bogatym nawil偶eniem, a tak偶e oczyszczaj膮ce zabiegi z艂uszczaj膮ce. Zim膮 szczeg贸ln膮 uwag臋 zwracamy na intensywne nawil偶enie i ochron臋 przed mrozem.Odpowiednia piel臋gnacja dostosowana do warunk贸w pogodowych pomo偶e utrzyma膰 sk贸r臋 w dobrej kondycji przez ca艂y rok.

Artyku艂
01.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!