Euthyrox N 25 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 17.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Euthyrox N 25 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Euthyrox N 25 to lek przeznaczony do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy - głównie niedoczynności tarczycy. Substancja czynna leku to lewotyroksyna. Jest to syntetyczny odpowiednik naturalnej tyroksyny i ma takie same działanie jak hormony tarczycy występujące naturalnie.

Rozpocznij konsultacj臋 z Euthyrox N 25

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Euthyrox N 25
Substancje czynne Levothyroxinum natricum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki
Dawki
 • 25 mcg (Tabletki)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Euthyrox N 25

Substancja czynna: 25 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.

Wskazania: leczenie niedoczynności tarczycy, leczenie wola obojętnego, zapobieganie nawrotom wola po jego usunięciu, supresja w raku tarczycy.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka na dobę, 30 minut przed posiłkiem.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, nieleczona nadczynność tarczycy, nieleczona niedoczynność nadnerczy lub przysadki.

Główne działania niepożądane: niepoprawnie stosowana lewotyroksyna może wywołać nadczynność tarczycy i objawy dla niej typowe.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Euthyrox N 25

Lek Euthyrox N 25 kosztuje ok 7 zł w przypadku opakowania zawierającego 50 tabletek lub ok 10 zł w przypadku opakowanie zawierającego 100 tabletek.

Lek znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest Euthyrox N 25?

Substancją czynną leku Euthyrox N 25 jest lewotyroksyna sodowa. Jest to syntetyczny hormon tarczycy przeznaczony do suplementacji niedoboru naturalnych hormonów tarczycy.

Głównymi wskazaniami do stosowania lewotyroksyny są:

 • leczenie niedoczynności tarczycy,

 • leczenie farmakologiczne wola obojętnego z prawidłową czynnością tarczycy,

 • zapobieganie nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy,

 • terapia supresyjna w raku tarczycy (w celu zahamowania wzrostu guza)

 • suplementacja skojarzona ze stosowaniem leków przeciwtarczycowych w trakcie leczenia nadczynności tarczycy.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania?

Lewotyroksyna sodowa wywiera takie same działanie jak hormony tarczycy produkowane w organizmie. Organizm nie odróżnia lewotyroksyny egzogennej od endogennej. Lewotyroksyna sodowa ulega konwersji do T3 w narządach obwodowych i wywiera swoje specyficzne działanie, niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Jaki jest sk艂ad leku?

Substancją czynną leku Euthyrox N 25 jest lewotyroksyna sodowa. W jednej tabletce tego preparatu znajduje się 25 mikrogramów lewotyroksyny. Na rynku farmaceutycznym istnieją też inne warianty leku Euthyrox N - z różnymi dawkami substancji czynnej - Euthyrox N 50 ; Euthyrox N 75; Euthyrox N 100; Euthyrox N 125 itd.

Inne składniki leku Euthyrox N 25, czyli substancje pomocnicze, które znajdują się w preparacie to skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, żelatyna, laktoza jednowodna i magnezu stearynian.

Jak stosowa膰 lek?

Lek Euthyrox N 25 jest przeznaczony do stosowania doustnego. Należy przyjmować pojedynczą dawkę dobową, najlepiej rano, na czczo. Lek powinien być stosowany co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem dnia. Tabletkę najlepiej popić niewielką ilością wody.

Tabletki leku Euthyrox mają rowek dzielący, co pozwala na dzielenie tabletki na dwie równe dawki.

Lek Euthyrox występuje w różnych dawkach - od 25 ug do 200 ug, co zazwyczaj pozwala na dobranie takiej dawki, by pacjent mógł przyjmować pojedynczą tabletkę na dobę.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Indywidualną dawkę dobową ustala się na podstawie wyników laboratoryjnych oraz obrazu klinicznego pacjenta. Bardzo ważnym parametrem, który bierze się pod uwagę podczas ustalania docelowej dawki lewotyroksyny jest stężenie w surowicy hormonu pobudzającego tarczycę - tyreotropinę - TSH.

Leczenie hormonem tarczycy u dorosłych zaczyna się od małych dawek lewotyroksyny i zwiększa się je stopniowo co 2-4 tygodnie, kontrolując stężenie hormonów tarczycy. W pierwszych tygodniach leczenia konieczne będzie zgłaszanie się na badania laboratoryjne, które pozwolą lekarzowi dobrać właściwą dawkę. Czas osiągnięcia pełnej dawki docelowej może potrwać parę miesięcy.

U osób w podeszłym wieku, u osób obciążonych chorobą niedokrwienną serca lub ciężką, długotrwałą niedoczynnością tarczycy, należy zachować szczególną ostrożność - początkowe dawki leku Euthyrox N powinny być jak najmniejsze i zwiększanie dawki powinno postępować powoli. Zaleca się także częste kontrolowanie stężenia hormonów tarczycy.

Substytucja hormonów tarczycy trwa zazwyczaj całe życie, jeśli pacjent choruje na niedoczynność tarczycy, jest po wycięciu całej lub części tarczycy lub jeśli zachodzi potrzeba profilaktyki nawrotu wola po jego chirurgicznym usunięciu. Jeśli pacjent wymaga leczenia towarzyszącego terapii nadczynności tarczycy po uzyskaniu eutyreozy, lewotyroksynę należy stosować przez okres stosowania leków przeciwtarczycowych.

W przypadku farmakologicznego leczenia łagodnego wola obojętnego tarczycy, leczenie lewotyroksyną powinno trwać od 6 miesięcy do 2 lat. Aby uniknąć nawrotu wola zaleca się stosować profilaktykę przy pomocy małych dawek jodu . W przypadku braku poprawy po leczeniu farmakologicznym zaleca się podanie jodu radioaktywnego lub leczenie chirurgiczne.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

U dzieci również należy indywidualnie dostosowywać dawkę dobową Euthyroxu. Leczenie wygląda podobnie jak u dorosłych, z wyjątkiem noworodków, u których ważna jest szybka substytucja niedoborów hormonów tarczycy. Dawka początkowa dla noworodków i niemowląt z wrodzoną niedoczynnością tarczycy to 10 μg do 15 μg/kg mc./dobę przez pierwsze 3 miesiące.

Noworodkom i niemowlętom tabletki leku Euthyrox N należy rozmieszać w niewielkiej ilości wody, a powstałą zawiesinę podać dziecku co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem danego dnia. Przy każdym podaniu leku, należy przygotować na świeżo nową zawiesinę.

Jakie s膮 najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane?

Przy prawidłowym stosowaniu leku Euthyrox N 25 i regularnym monitorowaniu parametrów klinicznych i laboratoryjnych podczas leczenia nie powinny występować działania niepożądane. W momencie przekroczenia granicy tolerancji dla lewotyroksyny lub jej przedawkowaniu mogą wystąpić skutki uboczne, będące typowymi objawami nadczynności tarczycy:

 • tachykardia, uczucie kołatania serca, zaburzenia rytmu serca, bóle dławicowe

 • bóle głowy,

 • osłabienie mięśni, kurcze mięśni,

 • uderzenia gorąca, gorączka, wymioty

 • zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia snu,

 • drżenia, niepokój, nadmierne pocenie się,

 • biegunka, utrata masy ciała.

W przypadku wystąpienia takich objawów lub ogólnej złej tolerancji zaleconej dawki, należy się skonsultować z lekarzem, który zaleci ewentualne zmniejszenie dawki lewotyroksyny lub tymczasowe jej odstawienie.

Bardzo rzadko mogą pojawiać się objawy nadwrażliwości na substancję zawartą w preparacie Euthyrox N 25.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 objawy przedawkowania?

Objawy występujące, po przedawkowaniu lewotyroksyny to tachykardia, niepokój, pobudzenie, hiperkinezy. U wrażliwych pacjentów mogą wystąpić drgawki. U osób z historią przewlekłego nadużywania lewotyroksyny opisano wystąpienie nagłej śmierci sercowej.

Najbardziej wiarygodnym parametrem wskaźnikowym przedawkowania jest stężenie T3. Objawy przedawkowania można łagodzić lekami beta-adrenolitycznymi. W przypadku cięższego przedawkowania, może być przydatna plazmafereza.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Tak jak w przypadku każdego innego leku, istnieją przeciwwskazania do stosowania preparatu Euthyrox N 25. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z lewotyroksyną jest nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą, nieleczona nadczynność tarczycy, nieleczona niedoczynność nadnerczy lub przysadki.

Nie należy rozpoczynać leczenia preparatem Euthyrox N 25 w świeżym zawale serca, w czasie zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia innych warstw serca.

W związku z obecnością laktozy w składnie leku Euthyrox N 25, preparat ten nie powinien być stosowany u osób z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Jakie s膮 sytuacje wymagaj膮ce zachowania szczeg贸lnej ostro偶no艣ci?

Bardzo istotne jest, by przed wdrożeniem leczenia lekiem Euthyrox N wykluczyć lub rozpocząć leczenie następujących chorób:

 • niewydolność wieńcowa,

 • dławica piersiowa,

 • miażdżyca naczyń,

 • nadciśnienie tętnicze,

 • niedoczynność przysadki,

 • niedoczynność kory nadnerczy,

 • autonomiczna czynność tarczycy.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas leczenia lewotyroksyną osób chorujących na niewydolność serca, chorobę wieńcową lub zaburzenia rytmu serca z tachykardią. U takich pacjentów należy unikać nawet niewielkiej nadczynności tarczycy.

Należy starannie kontrolować stężenia hormonów tarczycy we krwi u kobiet po menopauzie chorujących na niedoczynność tarczycy. Należy unikać większych niż fizjologiczne stężeń lewotyroksyny we krwi ze względu na wyższe ryzyko rozwinięcia się osteoporozy u takich pacjentek.

Jakie s膮 interakcje z innymi lekami?

Lek Euthyrox N może wchodzić w interakcje z innymi lekami, jeśli są stosowanie równocześnie. Przed rozpoczęciem leczenia lewotyroksyną należy poinformować lekarza o lekach przyjmowanych na stałe.

Lek Euthyrox N może osłabiać działanie leków przeciwcukrzycowych. W trakcie dostosowywania dawki dobowej lewotyroksyny należy często kontrolować glikemię i ewentualnie modyfikować dawki leków obniżających stężenie cukru we krwi.

Hormony tarczycy mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, będących pochodnymi kumaryny, poprzez wyparcie ich z połączeń z białkami. W przypadku przewlekłego przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, podczas wdrażania terapii lekiem Euthyrox N należy regularnie mierzyć parametry krzepnięcia.

Preparaty zawierające cholestyraminę lub kolestypol, może hamować wchłanianie lewotyroksyny. Euthyrox N należy przyjmować około 4-5 godzin przed tymi lekami. Produkty zawierające soję, również mogą hamować wchłanianie lewotyroksyny z jelit.

Inhibitory proteaz mogą wpływać na działanie lewotyroksyny. Należy regularnie oceniać stężenia hormonów tarczycy w krwi i ewentualnie zmodyfikować dawkę lewotyroksyny.

Preparaty zawierające glin, żelazo, węglan wapnia, barbiturany i sertralinę mogą osłabiać działanie leku Euthyrox N.

Istnieją leki, które zmniejszają obwodową konwersję T4 do T3, tym samym osłabiając działanie leku Euthyrox. Są to: propylotiouracyl, glikokortykosteroidy, beta-blokery, amiodaron i środki kontrastowe zawierające jod.

U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną zawierającą estrogeny zapotrzebowanie na lewotyroksynę może być zwiększone.

Czy mo偶na stosowa膰 Euthyrox N 25 w ci膮偶y?

Leczenie hormonami tarczycy należy kontynuować w czasie ciąży, ale należy zachować szczególną ostrożność i kontrolować stężenie hormonów tarczycy. Zapotrzebowanie na lewotyroksynę może być większe u kobiet w ciąży.

Stosowanie leku Euthyrox N 25 w zalecanych dawkach nie wykazuje szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, ale nadmiernie wysokie dawki lewotyroksyny mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu i rozwój postnatalny.

W okresie ciąży nie powinno się stosować leku Euthyrox N 25 w skojarzeniu z lekami przeciwtarczycowymi w leczeniu nadczynności tarczycy. Dodatkowa lewotyroksyna może prowadzić do sytuacji, w której zajdzie potrzeba zwiększenia leków przeciwtarczycowych, a mogą mieć one negatywny wpływ na przebieg ciąży.

Czy mo偶na stosowa膰 Euthyrox N 25 w okresie karmienia piersi膮?

Nie należy przerywać leczenia lewotyroksyną w okresie karmienia piersią. Lewotyroksyna jest wydzielana do mleka kobiecego, ale podczas stosowania zalecanych dawek leku Euthyrox N nie osiąga ona na tyle dużych stężeń, by mieć negatywny wpływ na dziecko. Dawki terapeutyczne preparatu Euthyrox N stosowane przez matkę nie spowodują nadczynności tarczycy u dziecka.

Czy lek Euthyrox N 25 wp艂ywa na prowadzenie pojazd贸w mechanicznych?

Badania na temat wpływu lewotyroksyny zawartej w leku Euthyrox na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn nie zostały przeprowadzone. Jednak, ze względu na podobieństwo tej substancji czynnej z naturalnym hormonem tarczycy, nie oczekuje się istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Euthyox N 25 - leki z t膮 sam膮 substancj膮 czynn膮

Lekami z tą samą substancją czynną co Euthyrox N 25 są:
- Althyxin,
- Eferox,
- Eltroxin,
- Letrox,
- Tirosint sol.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Euthyrox N 25; dostępna w internecie; http://chpl.com.pl/data_files/Euthyrox_N_25.pdf

Medycyna Praktyczna [dostęp online luty 2024]:

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Euthyrox N 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Euthyrox N 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Euthyrox N 75 to lek przeznaczony do leczenia chor贸b i zaburze艅 czynno艣ci tarczycy - kiedy tarczyca nie wytwarza wystarczaj膮cych ilo艣ci hormon贸w - czyli kiedy wyst臋puje niedoczynno艣膰 tarczycy. Substancja czynna leku to lewotyroksyna. Jest to syntetyczny odpowiednik naturalnego hormonu i ma takie same dzia艂anie jak hormony tarczycy wyst臋puj膮ce naturalnie.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
21.02.2024
Letrox 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Letrox 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Letrox 100 jest syntetycznym hormonem tarczycy dost臋pnym po okazaniu recepty lekarskiej. Substancj膮 czynn膮 preparatu jest lewotyroksyna sodowa kt贸ra dzia艂a w taki sam spos贸b jak naturalny hormon produkowany w gruczole tarczycowym.聽

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Novothyral 75  E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania
Novothyral 75 - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Novothyral 75 to lek zawieraj膮cy lewotyroksyn臋 i liotyronin臋 - syntetyczne analogi naturalnych hormon贸w tarczycy. Jest wykorzystywany w stanach niedobor贸w tych hormon贸w. Do wskaza艅 zalicza si臋: substytucyjne leczenie niedoczynno艣ci tarczycy (pierwotna i wt贸rna niedoczynno艣膰 tarczycy), profilaktyk臋 nawracaj膮cego wola, po jego resekcji, leczenie wola nienowotworowego, leczenie supresyjne i substytucyjne w nowotworze z艂o艣liwym tarczycy.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
26.03.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!