Naraya Plus Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Naraya Plus- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat leczniczy Naraya Plus jest przykładem złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego przeznaczonego do stosowania w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży.

W składzie Naraya Plus znajdują się dwie substancje aktywne - etynyloestradiol i drospirenon, które stanowią syntetyczne odpowiedniki hormonów płciowych występujących fizjologicznie w organizmie.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Naraya Plus
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Naraya Plus- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Naraya Plus
Substancje czynne Ethinylestradiolum Drospirenonum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 0,02 mg + 3 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Naraya Plus

Substancja czynna: Etynyloestradiol i Drospirenon

Wskazania: Zapobieganie ciąży

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka leku Naraya Plus, raz na dobę, przez 28 kolejnych dni. Należy rozpocząć nowe opakowanie następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra.

Główne przeciwwskazania: występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo zatorowej, zawał serca lub udar mózgu, ciężka choroba wątroby, niewydolność nerek lub ostre zaburzenie czynności nerek, hormonozależne nowotwory narządów płciowych lub piersi, krwawienie z pochwy o niewyjaśnionej przyczynie, nadwrażliwość na substancje zawarte w składzie leku, jednoczesne przyjmowanie tabletek z ombitaswirem, parytaprewirem, rytonawirem lub dasabuwirem

Główne działania niepożądane: chwiejność emocjonalna i depresja, ból głowy, migrena, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, nudności, wymioty, ból i powiększenie piersi, nieregularne krwawienia lub plamienia, nadciśnienie tętnicze, ból brzucha, zapalenie żołądka, trądzik, grzybicze zakażenie pochwy, zaburzenia miesiączkowania (bolesne i skąpe krwawienia miesiączkowe), zmniejszone zainteresowanie sferą seksualną, zwiększenie masy ciała, zwiększenie liczby płytek krwi, zaburzenia hormonalne, znaczne zwiększenie stężenia potasu i znaczne zmniejszenie stężenia sodu, znaczne przyspieszenie akcji serca, zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi, powiększenie obwodu brzucha, zaburzenia jelitowe, grzybicze zakażenie jamy ustnej, ból pęcherzyka żółciowego.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Naraya Plus?

Lek Naraya Plus jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od opakowania:

 • 28 tabletek powlekanych — ok. 35 zł;
 • 84 tabletki powlekane — ok. 85 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Naraya Plus?

Lek Naraya Plus należy do grupy złożonych tabletek antykoncepcyjnych, które są przyjmowane przez pacjentki w celu zapobiegania niechcianej ciąży.

Preparat powinien być stosowany doustnie w formie dwuskładnikowych tabletek powlekanych. W jednym opakowaniu 24 tabletki zawierają obie substancje aktywne - etynyloestradiol i drospirenon, czyli syntetyczne odpowiedniki naturalnie występujących żeńskich hormonów płciowych. Natomiast pozostałe 4 sztuki w blistrze to tabletki placebo.

Należy być świadomym, że produkt Naraya Plus, podobnie jak w przypadku innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, do których należy m.in. zakażenie wirusem HIV, kiła czy rzeżączka.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Działanie antykoncepcyjne leku Naraya Plus opiera się na współdziałaniu kilku różnych czynników, z których największą rolę odgrywa proces hamowania owulacji oraz inicjowania zmian w obrębie błony śluzowej macicy.

Składnikami aktywnymi leku są dwie substancje działające względem siebie synergistycznie, będące syntetycznymi odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych - etynyloestradiol i drospirenon.

Etynyloestradiol stanowi formę estrogenu, który poprzez działanie w kilku różnych mechanizmach pełni ważną funkcję w gospodarce hormonalnej organizmu. Jego główną rolą w tabletkach antykoncepcyjnych jest hamowanie owulacji oraz modyfikacja składu śluzu szyjkowego.

Poprzez wpływ na przysadkę mózgową, etynyloestradiol zatrzymuje uwalnianie z niej hormonu luteinizującego (LH), który jest niezbędny do uwolnienia pęcherzyka dojrzałego z jajnika. Dlatego obniżając poziom LH, etynyloestradiol zapobiega wystąpieniu owulacji, co jest kluczowe w ochronie przed niechcianą ciążą, ponieważ bez obecności komórki jajowej nie może dojść do procesu zapłodnienia.

Co więcej, etynyloestradiol wpływa na skład śluzu szyjkowego, sprawiając, że staje się gęstszy i mniej przenikliwy dla plemników, ulegających transportowi przez kanał szyjki macicy. W ten sposób dotarcie plemników do komórki jajowej jest utrudnione, dlatego jest to kolejny mechanizm, w którym ten składnik może zapobiegać zapłodnieniu.

Ponadto, etynyloestradiol może spowodować zmiany w błonie śluzowej macicy i sprawić, że będzie "mniej przyjazna" dla ewentualnej zapłodnionej komórki jajowej, co uniemożliwia jej zagnieżdżenie się, czyli proces implantacji.

Z kolei drugi ze składników aktywnych zawartych w składzie leku - drospirenon - jest syntetyczną odmianą innych hormonów płciowych, czyli progestagenów. Substancja ta ma udowodnione dodatkowe właściwości antyandrogenne i antymineralokortykosteroidowe.

Profil działania drospirenonu jest podobny do progesteronu. Wykazuje silne działanie antygonadotropinowe, co przyczynia się do zahamowania stymulacji pęcherzyków jajnikowych i owulacji.

Drospirenon wpływa również na szyjkę macicy, zwiększając gęstość śluzu, co utrudnia penetrację plemników. Ponadto, wpływa na błonę śluzową macicy, prowadząc do zmniejszenia jej grubości.

Skuteczność antykoncepcyjna leku Naraya Plus jest wynikiem obecności zarówno etynyloestradiolu, jak i drospirenonu. Oba te aktywne składniki, za pomocą swoich różnorodnych mechanizmów, przyczyniają się do unikania nieplanowanej ciąży.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jaki jest skład leku?

W opakowaniu leku Naraya Plus znajdują się 24 różowe tabletki zawierające substancje aktywne oraz 4 białe tabletki placebo. Oba rodzaje mają postać okrągłej tabletki powlekanej o średnicy 5,7 mm.

Wszystkie różowe tabletki zawierające substancje czynne mają w swoim składzie 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.

Wśród substancji pomocniczych obecnych w tabletkach ze składnikami aktywnymi wyróżniamy: laktozę jednowodną, skrobię żelowaną kukurydzianą, powidon K-30 (E1201), kroskarmelozę sodową, polisorbat 80, stearynian magnezu, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk oraz tlenki żelaza.

Z kolei w składzie tabletek placebo występują następujące substancje pomocnicze: laktoza bezwodna, powidon K-30 (E1201), stearynian magnezu, alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 3350 oraz talk.

Należy być świadomym, że stwierdzona nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek z wymienionych substancji pomocniczych stanowi przeciwwskazanie do włączenia preparatu. Natomiast jeśli reakcja nadwrażliwości wystąpi po raz pierwszy podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, natychmiast należy przerwać stosowanie leku Naraya Plus.

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku Naraya Plus?

Stosowanie leku Naraya Plus, dwuskładnikowego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, jest wskazane w celu zapobiegania ciąży.

Decyzja o rozpoczęciu zażywania tabletek leku Naraya Plus powinna zostać dokonana tylko po dogłębnej analizie czynników ryzyka u pacjentki. Analiza ta powinna uwzględniać prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi w żyłach (na przykład żylna choroba zakrzepowo-zatorowa), które jest związane ze stosowaniem preparatu Naraya Plus, w porównaniu do innych leków zawierających złożone hormonalne środki antykoncepcyjne.

Zanim zainicjuje się przyjmowanie leku Naraya Plus, niezbędna jest konsultacja z lekarzem w celu zapoznania się z wszelkimi środkami ostrożności oraz dokonania prawidłowego i spersonalizowanego wyboru preparatu antykoncepcyjnego.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie produktu Naraya Plus?

Przyjmowanie leku Naraya Plus powinno być zgodne ze wskazówkami lekarza oraz instrukcjami producenta umieszczonymi w ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania. Sposób, w jaki należy zainicjować zażywanie tabletek, zależy od aktualnego stanu zdrowia pacjentki lub dotychczas używanych metod zapobiegania niepożądanej ciąży.

Jeśli pacjentka w poprzednim miesiącu nie stosowała żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, czyli w dniu pojawienia się krwawienia menstruacyjnego.

W przypadku, gdy kobieta planuje zmianę z innego złożonego środka antykoncepcyjnego (np. inny dwuskładnikowy lek doustny, system dopochwowy lub plastry transdermalne) na preparat Naraya Plus, sposób rozpoczęcia jego zażywania zależy od dotychczas wykorzystywanej metody zapobiegania ciąży.

Jeśli do tej pory pacjentka przyjmowała inny doustny złożony środek antykoncepcyjny, powinna rozpocząć stosowanie leku Naraya Plus następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki poprzedniego preparatu. Tabletki Naraya Plus należy przyjąć najpóźniej kolejnego dnia po zakończeniu wymaganej przerwy w zażywaniu dotychczasowych tabletek lub po przyjęciu tabletek placebo.

W sytuacji stosowania antykoncepcyjnego systemu dopochwowego lub plastrów transdermalnych zaleca się przyjąć pierwszą tabletkę Naraya Plus w dniu usunięcia krążka lub plastra, ale nie później niż w dniu, w którym należałoby użyć kolejnego systemu dopochwowego lub transdermalnego.

Inną metodą, jaką pacjentka może dotychczasowo wykorzystywać, są produkty zawierające wyłącznie progestagen, do których należą minitabletki, zastrzyki, implanty podskórne lub systemy wewnątrzmaciczne. Wszystkie te produkty łączy konieczność stosowania dodatkowej mechanicznej antykoncepcji - prezerwatyw - przez pierwsze 7 dni zażywania tabletek Naraya Plus.

Kobieta przyjmująca do tej pory minitabletkę może przejść do stosowania preparatu Naraya Plus w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. W przypadku implantu podskórnego lub wkładki wewnątrzmacicznej pierwszą tabletkę należy zażyć w dniu ich usunięcia. Natomiast w sytuacji dotychczasowego stosowania zastrzyków z progestagenem, należy rozpocząć przyjmowanie tabletek w dniu planowanej kolejnej iniekcji.

Co więcej, u kobiet, które doświadczyły poronienia w pierwszym trymestrze ciąży, stosowanie Naraya Plus może zostać zainicjowane od razu, bez zachowywania przerw i bez konieczności korzystania z dodatkowych mechanicznych metod antykoncepcji.

Sytuacja jest nieco odmienna w przypadku poronienia w drugim trymestrze ciąży lub u kobiet po porodzie. Wówczas przyjmowanie tabletek można rozpocząć po odczekaniu od 21 do 28 dni, w przeciwnym razie niezbędne będzie stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. prezerwatyw przez pierwszych 7 dni.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Naraya Plus należy skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo przyjmować preparat, aby uniknąć niepożądanego spadku skuteczności w zapobieganiu niechcianej ciąży.

Ze względu na przeciwwskazania dotyczące doustnej antykoncepcji hormonalnej, istotne jest również, aby upewnić się, że pacjentka nie jest aktualnie w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy przyjmować różowe tabletki codziennie, o tej samej porze dnia, przez kolejne 24 dni, zgodnie z kolejnością zobrazowaną na opakowaniu. W razie potrzeby można je popijać niewielką ilością płynu.

Po upływie 24 dni należy przyjąć raz dziennie 4 białe tabletki placebo, które znajdują się w ostatnim rzędzie opakowania. Krwawienie z odstawienia pojawia się zwykle w 2. lub 3. dniu od rozpoczęcia przyjmowania tabletek placebo i może trwać nadal pomimo rozpoczęcia kolejnego opakowania preparatu Naraya Plus.

Łącznie tabletki z substancjami aktywnymi i placebo należy przyjmować przez 28 kolejnych dni, a kolejne opakowanie należy rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego blistra.

Dostępne są również rekomendacje dotyczące postępowania w sytuacji, gdy pacjentka chciałaby opóźnić krwawienie z odstawienia. W takim przypadku należy kontynuować zażywanie różowych tabletek z następnego blistra bez przyjmowania tabletek placebo.

Warto mieć na uwadze, że wówczas mogą pojawić się niespodziewane krwawienia podczas trwania cyklu oraz ewentualne plamienia.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Zaleca się zacząć stosowanie leku Naraya Plus wyłącznie po momencie wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Źródła nie podają największej bezpiecznej do przyjęcia dawki leku Naraya Plus.

Co w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Naraya Plus?

Zażywanie leku Naraya Plus powinno następować każdego dnia o stałej godzinie. Nie powinno się zmieniać wyznaczonej pory przyjmowania tego środka antykoncepcyjnego.

Niemniej jednak wytyczne, zawarte między innymi w treści ulotki informacyjnej producenta dołączonej do opakowania, dokładnie opisują, w jaki sposób należy postępować w przypadku pominięcia tabletki w zależności od czasu trwania opóźnienia oraz fazy cyklu miesiączkowego.

W opakowaniu preparatu Naraya Plus znajdują się zarówno tabletki zawierające substancje aktywne, jak i tabletki placebo. Pominięcie tabletek placebo z ostatniego rzędu blistra nie przynosi konsekwencji w postaci obniżenia skuteczności. Niemniej jednak należy je wyrzucić, aby nie wydłużać okresu stosowania placebo.

Jeżeli od momentu planowego przyjęcia kolejnej tabletki ze składnikami czynnymi minęło mniej niż 24 godziny, nie dochodzi do obniżenia ochrony antykoncepcyjnej. Wówczas należy przyjąć zapomnianą różową tabletkę jak najszybciej po przypomnieniu sobie o pomyłce, a kolejne dawki preparatu zażywać według dotychczasowego harmonogramu.

Z kolei w sytuacji, gdy od ustalonej godziny zażycia różowej tabletki minęło więcej niż 24 godziny, istnieje ryzyko obniżenia skuteczności ochrony przed niechcianą ciążą. Zalecane postępowanie różni się od dnia cyklu miesiączkowego, w którym aktualnie znajduje się pacjentka:

 • od 1. do 7. dnia - należy przyjąć różową tabletkę jak najszybciej po przypomnieniu sobie o pominięciu dawki, nawet jeśli oznacza to jednoczesne zażycie dwóch tabletek. Kolejne tabletki powinny być przyjmowane o zwykłej porze. Co więcej, przez 7 następnych dni należy używać prezerwatyw jako dodatkowego zabezpieczenia.

  Jeżeli w ciągu mijających 7 dni doszło do stosunku, istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Ponadto, im więcej pominięto tabletek i im mniej czasu minęło od zastosowania tabletek placebo, tym większe jest ryzyko niechcianej ciąży.

 • od 8. do 14. dnia - tak samo, jak w poprzedniej sytuacji, należy zażyć zapomnianą tabletkę możliwie jak najszybciej, a następne dawki według wcześniej ustalonego harmonogramu. Używanie dodatkowej metody antykoncepcji jest konieczne, dopiero gdy pacjentka pominęła więcej niż 1 tabletkę.

 • od 15. do 24. dnia - istnieje znaczne ryzyko zmniejszenia skuteczności preparatu ze względu na zbliżający się okres przyjmowania tabletek placebo. Jeśli w ciągu minionych 7 dni stosowano prawidłowe dawkowanie, wystarczy zastosować się do jednej z dwóch niżej opisanych metod, aby uniknąć konieczności używania dodatkowego zabezpieczenia:

  1. Pacjentka powinna przyjąć pominiętą dawkę jak najszybciej po zorientowaniu się o pomyłce, a następnie stosować jak zwykle aż do wyczerpania różowych tabletek z danego opakowania. Później należy zignorować białe tabletki z ostatniego rzędu i od razu rozpocząć nowe opakowanie produktu.

  2. Druga metoda polega na zaprzestaniu zażywania różowych tabletek z bieżącego blistra i przyjęciu placebo przez okres do 4 dni z wliczeniem dni, w których doszło do pominięcia dawek. W dalszej kolejności konieczne jest rozpoczęcie nowego opakowania leku.

Uwzględnienie powyższych sugestii w sytuacji zapomnienia dawki preparatu może zapobiec zmniejszeniu skuteczności ochrony antykoncepcyjnej i pozwolić na uniknięcie nieplanowanej ciąży. Natomiast jeżeli pacjentka pominęła tabletki, a podczas stosowania placebo nie pojawia się krwawienie z odstawienia, należy brać pod uwagę możliwość zajścia w ciążę.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Podobnie jak w przypadku każdego leku dostępnego na rynku medycznym, również podczas przyjmowania dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych mogą występować skutki uboczne. Nie oznacza to jednak, że każda pacjentka będzie ich doświadczać.

Do najczęstszych działań niepożądanych leku Naraya Plus należą: chwiejność emocjonalna, ból głowy, nudności, ból piersi, nieregularne krwawienia lub plamienia, brak miesiączki.

Inne częste skutki uboczne dotyczą różnych układów w organizmie. Mogą pojawić się:

 • depresja, nerwowość i senność;

 • zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, parestezje;

 • migrena, żylaki, nadciśnienie tętnicze ;

 • ból brzucha, wymioty, wzdęcia, zapalenie żołądka, biegunka;

 • trądzik, świąd, wysypka;

 • ból pleców lub kończyn, skurcze mięśni;

 • grzybicze zakażenie pochwy, ból w miednicy, powiększenie piersi, krwawienia z macicy lub pochwy, upławy, uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania (skąpe lub bolesne krwawienia miesiączkowe), zmniejszone zainteresowanie sferą seksualną;

 • ogólne osłabienie, wzmożona potliwość, obrzęki, zwiększenie masy ciała.

Jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z wymienionych powyżej stanów w trakcie dalszego stosowania leku, szczególnie ciężkie i nieprzemijające działania niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Oprócz wcześniej wymienionych działań niepożądanych, leki zawierające etynyloestradiol i drospirenon, takie jak Naraya Plus, mogą przyczyniać się do wystąpienia innych, mniej częstych skutków ubocznych.

Wśród rzadziej występujących działań niepożądanych preparatu wyróżniamy:

 • niedokrwistość, zwiększenie liczby płytek krwi;

 • reakcje alergiczne, w tym nadwrażliwość na składniki tabletek;

 • znaczne zwiększenie stężenia potasu, znaczne zmniejszenie stężenia sodu;

 • senność, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, drżenia;

 • zapalenie spojówek, zespół suchego oka;

 • krwawienie z nosa, omdlenia, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe;

 • powiększony obwód brzucha, uczucie pełności, grzybicze zakażenie jamy ustnej, zaparcia;

 • ból i zapalenie pęcherzyka żółciowego;

 • wyprysk, łysienie, zapalenie skóry przypominające trądzik, suchość skóry, nadmierny porost włosów, rozstępy, guzowate zapalenie skóry;

 • zapalenie pochwy, krwawienie po stosunku, torbiele i rozrost piersi, nowotwory narządów płciowych i piersi, zanik błony śluzowej macicy, torbiel jajnika, powiększenie macicy.

Dodatkowo podczas stosowania leku Naraya Plus istnieje pewne prawdopodobieństwo ciężkich działań niepożądanych, m.in. nowotworów wątroby. Również rak piersi jest nieznacznie częściej rozpoznawany u kobiet stosujących antykoncepcję doustną, jednak związek częstości występowania nowotworu z tymi preparatami nie jest znany.

Brak jest jednoznacznie potwierdzających dowodów na temat związku doustnej dwuskładnikowej antykoncepcji z takimi chorobami jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, padaczka, migrena, mięśniaki i znaczny rozrost błony śluzowej macicy, toczeń rumieniowaty układowy czy opryszczka ciężarnych.

Czy przyjmowanie leku Naraya Plus wi─ů┼╝e si─Ö ze zwi─Ökszonym ryzykiem powstania zakrzep├│w krwi?

U kobiet stosujących jakiekolwiek hormonalne preparaty antykoncepcyjne odnotowano podwyższone ryzyko powstania zakrzepów krwi w postaci zakrzepicy żył i tętnic, zawału serca, udaru mózgu, przemijającego napadu niedokrwiennego oraz zatorowości płucnej.

Warto podkreślić, że ryzyko powikłań zakrzepowo zatorowych (czyli ryzyko powstania zakrzepów krwi) może istotnie wzrosnąć, gdy jednocześnie występują inne czynniki ryzyka, zwłaszcza w przypadku obecności wielu z nich.

Co więcej, przyjmowanie tabletek Naraya Plus jest przeciwwskazane, gdy pacjentka obciążona jest kilkoma czynnikami ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej.

Do czynników ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej należą:

 • otyłość;

 • długotrwałe unieruchomienie, np. po zabiegach chirurgicznych;

 • występowanie żylnych zakrzepów krwi u rodzeństwa lub rodziców, szczególnie w młodym wieku;

 • nowotwór, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, przewlekłe zapalne choroby jelit, niedokrwistość sierpowata;

 • wiek powyżej 35 lat.

Ważne jest poinformowanie pacjentki o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza, jeśli wystąpią takie objawy żylnych zakrzepów krwi, jak obrzęk nogi lub stopy, tkliwość i zwiększona temperatura w obrębie zmienionej kończyny, nagły napad kaszlu, ostry ból w klatce piersiowej.

Z kolei wśród czynników ryzyka tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych wyróżniamy:

 • wiek powyżej 35 lat;

 • palenie papierosów;

 • nadciśnienie tętnicze;

 • podejrzenie predyspozycji genetycznej;

 • migrena;

 • cukrzyca, wady zastawkowe serca, migotanie przedsionków.

Objawy zakrzepów tętniczych obejmują nagłe zdrętwienie lub osłabienie części ciała, zaburzenia równowagi, trudności z mówieniem, ciężkie lub długotrwałe bóle głowy, utratę przytomności, ból w klatce piersiowej, uczucie pełności, przyspieszone lub nieregularne bicie serca.

Jeśli zauważyłaś u siebie powyższe objawy sugerujące zakrzepy krwi, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania leku Naraya Plus. Opierając się na ogólnych doświadczeniach stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, symptomami obecnymi w sytuacji przedawkowania mogą być nudności, wymioty oraz krwawienie z pochwy.

Na ten moment nie istnieje antidotum, dlatego w przypadku przedawkowania produktu należy zastosować leczenie łagodzące objawy.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy przyjmować leku Naraya Plus, jeśli u pacjentki występuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą zawartą w jego składzie.

Stosowanie preparatu nie jest zalecane również w poniższych sytuacjach:

 1. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa - zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna - lub predyspozycje do jej wystąpienia, np. niedobór antytrombiny III lub białka C, konieczność długotrwałego unieruchomienia;

 2. Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, do których należy zawał serca oraz udar. Również czynniki ryzyka ich rozwoju, m. in. hiperhomocysteinemia, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi lub ciężkie nadciśnienie tętnicze;

 3. Poważna choroba wątroby, w tym nowotwory tego narządu obecnie lub w przeszłości;

 4. Ciężka niewydolność nerek;

 5. Nowotwory narządów płciowych lub piersi;

 6. Krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie;

 7. Jednoczesne stosowanie leków zawierających ombitaswir, parytaprewir, rytonawir lub dasabuwir.

W przypadku wystąpienia jednego lub więcej z wymienionych wyżej schorzeń należy skonsultować się z lekarzem. Ponadto, jeżeli którykolwiek z nich pojawi się po raz pierwszy podczas zażywania leku Naraya Plus, należy jak najszybciej przerwać jego zażywanie.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Podobnie jak w przypadku różnorodnych produktów leczniczych, przy jednoczesnym zażywaniu tabletek Naraya Plus oraz innych leków występuje ryzyko wytworzenia pomiędzy nimi interakcji, co może zakłócać działanie leku.

Leki mogące redukować skuteczność złożonych środków antykoncepcyjnych to między innymi barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna czy produkty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.

Z drugiej strony, lek Naraya Plus może zmieniać metabolizm innych przyjmowanych substancji czynnych, przez co ich stężenia organizmu wzrosną, jak w przypadku leków zawierających cyklosporynę, lub spadną tak jak podczas stosowania lamotryginy.

Jeżeli pacjentka planująca rozpocząć stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych przyjmuje również inne leki, należy powiedzieć lekarzowi o tym fakcie przed decyzją o wystawieniu recepty.

W przypadku wątpliwości na temat relacji leku Naraya Plus z innymi preparatami medycznymi dostępnymi na rynku również należy skonsultować się z lekarzem.

Czy przyjmuj─ůc Naraya Plus mo┼╝na pi─ç alkohol?

Źródła nie opisują oddziaływania alkoholu na stosowanie preparatu Naraya Plus, jednak podczas przyjmowania jakichkolwiek leków nie jest rekomendowane picie alkoholu.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Naraya Plus w ci─ů┼╝y?

Produkt Naraya Plus nie jest wskazany do przyjmowania w trakcie ciąży.

W związku z tym, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie zażywania tabletek, należy natychmiastowo przerwać terapię.

Co więcej, prowadzone badania nie wykazały związku pomiędzy podwyższonym prawdopodobieństwem wad wrodzonych u dzieci a korzystaniem ze złożonej doustnej antykoncepcji przez ich matki.

Zalecane postępowanie u kobiet, które doświadczyły poronienia w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, zostało omówione w sekcji "Jak rozpocząć stosowanie produktu Naraya Plus?".

Czy mo┼╝na przyjmowa─ç lek Naraya Plus w okresie karmienia piersi─ů?

Doustna dwuskładnikowa antykoncepcja może wpływać na proces laktacji poprzez redukcję ilości produkowanego pokarmu kobiecego, a także modyfikując jego skład.

Dodatkowo niewielkie ilości substancji zawartych w produktach hormonalnych zapobiegających ciąży mogą przenikać do mleka matki i w ten sposób oddziaływać na dziecko. Dlatego nie zaleca się przyjmowania tabletek aż do całkowitego zaprzestania karmienia piersią.

Czy Naraya Plus wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Nie zostały przeprowadzone dokładne badania dotyczące możliwości prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn podczas zażywania leku Naraya Plus. Jednakże nie zaobserwowano takiego wpływu u kobiet, które przyjmują doustne dwuskładnikowe preparaty antykoncepcyjne.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Naraya Plus, [online], [dost─Öp 29.10.2023r.], dost─Öpna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28781/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝