Axia Forte Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Axia Forte - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Axia Forte jest jednym z popularnych doustnych produktów antykoncepcyjnych stosowanym w celu zapobiegania ciąży. Preparat ten należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych i zawiera dwie substancje czynne: etynyloestradiol i drospirenon.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Axia Forte
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Axia Forte - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Axia Forte
Substancje czynne Ethinylestradiolum Drospirenonum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 0,03 mg + 3 mg (Tabletki powlekane)

Czym jest Axia Forte?

Lek Axia Forte jest zaliczany do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych stosowanych w celu zapobiegania ciąży. Preparat należy przyjmować doustnie w formie dwuskładnikowych tabletek zawierających jednocześnie dwie różne substancje należące do syntetycznych żeńskich hormonów płciowych - etynyloestradiol i drospirenon.

Należy pamiętać, że stosowanie leku Axia Forte, tak jak innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nie zapobiega zakażeniu chorobami przenoszonymi drogą płciową, do których należy między innymi zakażenie wirusem HIV.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Axia Forte?

Lek Axia forte kosztuje 38,34 zł w przypadku opakowania zawierającego 21 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Jaki jest mechanizm działania?

Substancje czynne zawarte w leku Axia Forte to syntetyczne hormony żeńskie: etynyloestradiol oraz drospirenon. Oba te hormony działają synergistycznie, oddziałując na różne reakcje układu hormonalnego organizmu oraz fizjologiczne, co skutkuje skutecznym działaniem antykoncepcyjnym .

Pierwsza z substancji - etynyloestradiol - jest syntetycznym odpowiednikiem żeńskiego hormonu estrogenu. Etynyloestradiol naśladuje działanie hormonów naturalnie produkowanych w organizmie kobiety i dzięki temu hamuje proces owulacji poprzez negatywny wpływ na wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) z przysadki mózgowej.

Drospirenon, będący syntetycznym progestagenem, również działa jako analog naturalnie występującego hormonu płciowego - progesteronu. Zatrzymuje proces owulacji poprzez zwrotne hamowanie wydzielania hormonu luteinizującego (LH) z przysadki mózgowej.

Zarówno etynyloestradiol jak i drospirenon mają również wpływ na zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia przemieszczanie się plemników w kierunku jajnika. Powodują także zmiany w błonie śluzowej macicy, które z kolei mają zapobiegać implantacji zarodka.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jaki jest skład leku?

Lek Axia Forte występuje pod postacią okrągłych, różowych tabletek powlekanych, z których każda zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.

W skład preparatu wchodzą również substancje pomocnicze takie jak laktoza jednowodna, skrobia żelowana (kukurydziana), krospowidon typ A i B, powidon K-30, polisorbat 80 oraz stearynian magnezu. Pozostałe substancje pomocnicze składające się na otoczkę tabletki to alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 3350, talk, tlenek żelaza żółty (E172).

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku Axia Forte?

Wskazaniem do stosowania leku Axia Forte, złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, jest zapobieganie ciąży.

Decyzja o rozpoczęciu przyjmowania preparatu leczniczego Axia Forte powinna zostać poprzedzona indywidualną oceną czynników ryzyka u pacjentki, w skład której wchodzi ryzyko powstania zakrzepów krwi, zwłaszcza ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanej ze stosowaniem leku Axia Forte, w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

W celu zachowania pełnego bezpieczeństwa i odpowiedniego wyboru leku, należy zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem stosowania leku Axia Forte.

Jak rozpocz─ů─ç przyjmowanie leku?

W przypadku, gdy pacjentka nie stosowała antykoncepcji hormonalnej w poprzednim miesiącu, przyjmowanie tabletek leku Axia Forte należy rozpocząć w 1. dniu naturalnego cyklu miesiączkowego, czyli w dniu pojawienia się następnego krwawienia miesiączkowego.

Obok każdej tabletki wydrukowano dzień tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Jeżeli na przykład przyjmowanie tabletek zaczyna się w środę, należy zażyć tabletkę oznaczoną napisem „Śr”. Należy przesuwać się zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze, aż do przyjęcia wszystkich 21 tabletek z blistra.

Jeśli następuje zmiana z innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego np. innego preparatu doustnego, złożonego antykoncepcyjnego systemu dopochwowego lub plastra transdermalnego na lek Axia Forte, możliwość rozpoczęcia stosowania leku zależy od stosowanej dotychczas metody.

Należy rozpocząć przyjmowanie tabletek Axia Forte następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki poprzedniego doustnego preparatu antykoncepcyjnego.

W sytuacji, gdy wcześniejszą metodę stanowił system dopochwowy, przyjmowanie tabletek Axia Forte zaleca się rozpocząć w dniu usunięcia ostatniego systemu np. złożonego antykoncepcyjnego krążka dopochwowego. W przypadku dotychczasowego stosowania transdermalnego plastra należy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi systemu dopochwowego, czyli stosowanie Axia Forte rozpocząć w dniu usunięcia ostatniego plastra.

Pacjentki, które do tej pory stosowały preparaty zawierające w swoim składzie wyłącznie progestagen (mini tabletka, zastrzyki, implant) mogą rozpocząć przyjmowanie leku Axia Forte w dowolnym momencie cyklu - w dniu usunięcia implantu lub w dniu planowanego kolejnego zastrzyku. W każdym z tych przypadków należy pamiętać o stosowaniu dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez pierwsze 7 dni przyjmowania leku Axia Forte.

Po porodzie lek Axia Forte można zacząć przyjmować po odczekaniu od 21 do 28 dni od jego terminu lub później, pamiętając wówczas o konieczności używania prezerwatyw przez pierwsze 7 dni stosowania leku.

Kobiety, które doświadczyły poronienia w pierwszym trymestrze ciąży, mogą rozpocząć stosowanie leku natychmiast, bez konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Jeśli utrata ciąży nastąpiła w drugim trymestrze, po poronieniu należy postępować zgodnie z zaleceniami mówiącymi o stosowaniu leku Axia Forte po porodzie.

Z uwagi na opisywane w dalszej części artykułu przeciwwskazania, należy upewnić się, że pacjentka nie przyjmuje tabletek będąc w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Lek Axia Forte należy przyjmować raz dziennie, o tej samej godzinie, z uwzględnieniem kolejności zaznaczonej na blistrze, przez 21 kolejnych dni. Nie należy przesuwać ustalonej godziny przyjmowania tabletki.

Następny blister należy rozpocząć po zachowaniu 7-dniowej przerwy. Krwawienie z odstawienia zwykle pojawia się po 2-3 dniach od ostatniej tabletki i może skończyć się już po rozpoczęciu kolejnego blistra.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Zaleca się zacząć stosowanie leku Axia Forte wyłącznie po momencie wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Źródła nie podają największej bezpiecznej do przyjęcia dawki leku Axia Forte.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Axia Forte?

Lek Axia Forte należy przyjmować o tej samej, ustalonej porze. Nie należy przesuwać ustalonej godziny stosowania preparatu antykoncepcyjnego.

W przypadku, gdy od planowanego terminu przyjęcia tabletki minęło mniej niż 12 godzin, należy przyjąć lek Axia Forte jak najszybciej, a następną dawkę jak zwykle o ustalonej porze.

Natomiast, gdy lek Axia Forte powinien być przyjęty więcej niż 12 godzin temu, skuteczność ochrony przed zajściem w ciążę może być ograniczona. Nigdy nie należy przyjmować tabletek z przerwą dłuższą niż 7 dni, a im więcej tabletek zostało pominiętych, tym większe jest ryzyko zajścia w ciążę.

Jeśli do pominięcia dawki doszło w 1. tygodniu cyklu, pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć zaległą tabletkę (nawet gdy oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie). Następnie, przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jeśli do pominięcia dawki doszło w 2. tygodniu cyklu, tak samo należy rozpocząć przyjmowanie tabletek jak najszybciej. Nie ma konieczności dodatkowego stosowania prezerwatyw, o ile pacjentka nie pominęła więcej niż 1 tabletki.

Jeśli do pominięcia dawki doszło w 3. tygodniu cyklu, pacjentka wykorzystać jedno z dwóch opisywanych niżej rozwiązań, aby nie dopuścić do obniżenia ochrony antykoncepcyjnej. Jeśli pacjentka stosowała tabletki prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pomyłkę, nie musi używać dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.

 1. Przyjąć jak najszybciej zaległą dawkę, a następne tabletki o zwykłej, ustalonej porze. Przed rozpoczęciem kolejnego blistra należy zrezygnować z przerwy między opakowaniami leku Axia Forte, czyli bezpośrednio po ukończeniu bieżącego blistra zacząć przyjmować tabletki z następnego.

 2. Natychmiastowo zakończyć przyjmowanie tabletek z aktualnego blistra, odczekać okres do 7 dni bez stosowania leku Axia Forte, a następnie powrócić do przyjmowania tabletek z kolejnego blistra.

Pacjentka powinna uwzględnić możliwość zajścia w ciążę w przypadku, gdy nie wystąpi krwawienie z odstawienia w trakcie pierwszej normalnej przerwy podczas stosowania leku Axia Forte.

Co zrobi─ç w przypadku wyst─ůpienia wymiot├│w lub biegunki?

Wymioty lub biegunka mogą wpłynąć na wchłanianie preparatu Axia Forte, dlatego w takiej sytuacji należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne.

Jeżeli zaburzenia żołądkowo-jelitowe wystąpią w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia dawki, pacjentka powinna przyjąć nową tabletkę, najlepiej przed upłynięciem 12 godzin od ostatniej tabletki. Gdy minie więcej niż 12 godzin od poprzedniej tabletki, należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi pominięcia dawki.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jak każdy lek, Axia Forte może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego pacjenta one wystąpią. W przypadku, gdy u przyjmującego lek Axia Forte wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, szczególnie ciężkie i nieprzemijające zmiany w stanie zdrowia, należy skontaktować się z lekarzem.

Najczęściej obserwowane skutki uboczne leku Axia Forte to depresja, bóle głowy, migrena, nudności, tkliwość piersi, zaburzenia miesiączkowania, krwawienia niezależne od cyklu miesiączkowego, upławy.

Niezbyt częste działania niepożądane, które mogą pojawić się przyjmując złożone hormonalne środki antykoncepcyjne to: wahania libido, niskie ciśnienie krwi, nadciśnienie tętnicze, wymioty, biegunka, trądzik, powiększenie piersi, zapalenie pochwy, obrzęki na ciele. Jego stosowanie może wiązać się również ze spadkiem lub wzrostem masy ciała.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Tabletki antykoncepcyjne zawierające złożone hormonalne środki antykoncepcyjne mogą powodować również inne, rzadko występujące działania niepożądane takie jak: reakcja alergiczna, astma, niedosłuch, rumień guzowaty, rumień wielopostaciowy.

U pacjentek przyjmujących lek Axia Forte, tak jak w przypadku innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, odnotowano podwyższone ryzyko powstania zakrzepów krwi i zdarzeń z nimi związanych. Wśród nich wyróżniamy takie zaburzenia jak: zawał serca, udar, przemijający napad niedokrwienny (transient ischemic attack, TIA), zakrzepica żył głębokich czy zatorowość płucna.

Prawdopodobieństwo powstania zakrzepu krwi może być większe, gdy u pacjentki występują inne czynniki podwyższające ryzyko powstania zakrzepów krwi. W przypadku podejrzenia objawów wystąpienia zakrzepów krwi należy zasięgnąć porady lekarza.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Czy podczas stosowania leku Axia Forte wyst─Öpuje zwi─Ökszone ryzyko powstania zakrzep├│w krwi?

U kobiet przyjmujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne prawdopodobieństwo wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej może zauważalnie wzrosnąć, gdy obecne są u nich dodatkowe czynniki ryzyka. Ryzyko wzrasta, gdy antykoncepcja doustna jest przyjmowana ponownie po przerwie, która wyniosła 4 tygodnie lub więcej.

Zakrzepy krwi mogą tworzyć się częściej u osób otyłych (BMI powyżej 30 kg/m2), w wieku powyżej 35 lat, długotrwale unieruchomionych czy po rozległych operacjach, szczególnie w obrębie kończyn dolnych lub miednicy. Istotny czynnik ryzyka stanowi dodatni wywiad rodzinny, czyli obecność zaburzeń zakrzepowo-zatorowych u rodzeństwa lub rodziców, szczególnie jeśli do zdarzenia doszło w młodym wieku.

Choroby, w których z większym prawdopodobieństwem mogą tworzyć się zakrzepy krwi to między innymi nowotwory, toczeń rumieniowaty układowy, przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna) oraz niedokrwistość sierpowatokrwinkowa (dziedziczna choroba czerwonych krwinek).

Przyjmowanie leku Axia Forte może również zwiększać ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, do których należy zawał serca, udar, przemijający napad niedokrwienny (TIA).

Ryzyko jest znacząco podwyższone, gdy u pacjentki występują również: nikotynizm, otyłość, migreny, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe serca, migotanie przedsionków.

Jeśli zauważyłaś u siebie poniższe objawy sugerujące zakrzepy krwi natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

 • ból i obrzęk kończyn dolnych, zwiększona temperatura skóry na nodze

 • duszność, nagły napad kaszlu

 • ból w klatce piersiowej

 • nagły ból głowy lub zawroty głowy

 • nagłe zdrętwienie lub osłabienie twarzy lub kończyn, szczególnie po jednej stronie ciała

Czy podczas stosowania leku Axia Forte wyst─Öpuje zwi─Ökszone ryzyko choroby nowotworowej?

Długotrwałe stosowanie leku Axia Forte może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka szyjki macicy oraz nieznacznie zwiększonym ryzykiem raka piersi. Ryzyko wystąpienia raka piersi stopniowo spada w ciągu 10 lat od czasu zakończenia przyjmowania tabletek. Ponadto zauważono, że u kobiet, które stosowały złożone doustne preparaty antykoncepcyjne częściej rozpoznanie raka piersi następuje w niższym stadium klinicznym nowotworu.

W rzadkich przypadkach podczas przyjmowania złożonej doustnej antykoncepcji obserwowano występowanie łagodnych nowotworów wątroby. Ponadto złośliwe nowotwory wątroby rozpoznawano z jeszcze mniejszą częstością.

Warto dodać, że przyjmowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych zawierających większe dawki hormonów płciowych wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia raka endometrium oraz raka jajnika.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku Axia Forte?

Z uwagi na przeciwstawne działanie drospirenonu wobec aldosteronu mającego wpływ na gospodarkę sodowo-potasową organizmu, u kobiet przyjmujących lek Axia Forte, które chorują na niewydolność nerek zaleca się monitorowanie stężenia potasu w surowicy

Jeśli u pacjentki, jej rodzeństwa lub rodziców występuje hipertriglicerydemia, złożona antykoncepcja doustna może zwiększać ryzyko zapalenia trzustki.

Nie należy przyjmować tabletek leku Axia Forte w sytuacji, gdy u kobiet wcześniej chorujących na nadciśnienie tętnicze utrzymuje się stale podwyższone ciśnienie krwi lub znaczne jego podwyższenie niereagujące na leki przeciwnadciśnieniowe.

Należy również skontaktować się z lekarzem, gdy przyjmując antykoncepcję doustną u pacjentki pojawią się zmiany nastroju lub objawy sugerujące depresję, które stanowią często obserwowane działania uboczne leku Axia Forte. Depresja może mieć znaczące skutki i jest dobrze znanym czynnikiem ryzyka zachowań samobójczych i samobójstw.

Nieprawidłowe wartości parametrów czynności wątroby mogą sugerować zaburzenia funkcjonowania tego narządu, dlatego taka sytuacja wymaga niekiedy przerwania stosowania leku Axia Forte. Również ponowne pojawienie się żółtaczki cholestatycznej i/lub świądu związanego z zastojem żółci, które wcześniej występowały podczas ciąży lub przyjmowania egzogennych hormonów, może wymagać odstawienia tabletek antykoncepcyjnych.

Dwuskładnikowe hormonalne preparaty antykoncepcyjne mogą oddziaływać na insulinooporność tkanek obwodowych oraz na tolerancję glukozy, dlatego należy ściśle monitorować stan pacjentek z cukrzycą rozpoznaną przed stosowaniem leku Axia Forte, szczególnie w początkowym okresie przyjmowania tabletek.

Z zastosowaniem leku Axia Forte może także wiązać się ryzyko nasilenia przebiegu padaczki, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Jeżeli w przeszłości u pacjentki wystąpiła ostuda ciążowa powinna unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne podczas przyjmowania leku Axia Forte, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej nawrotu.

Przyjmowanie leku Axia Forte nie jest wskazane u osób z rzadką dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, ponieważ jedną z substancji pomocniczych zawartych w tabletce jest laktoza.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Dotychczas nie zostały opisane przypadki przedawkowania leku Axia Forte. Opierając się na ogólnych doświadczeniach stosowania złożonych hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych objawami obecnymi w sytuacji przedawkowania mogą być nudności, wymioty oraz krwawienie z odstawienia.

Na ten moment nie istnieje antidotum, dlatego w przypadku przedawkowania preparatu należy zastosować leczenie łagodzące objawy.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Jeżeli przed stosowaniem leku Axia Forte u pacjentki wystąpiła nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą obecną w jego składzie nie należy przyjmować tabletek.

Jego stosowanie jest również przeciwwskazane w jakimkolwiek z wymienionych niżej stanów:

 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (żylne zakrzepy krwi) lub stwierdzona predyspozycja do jej wystąpienia np. niedobór białka C, mutacja Leiden czynnika V, niedobór antytrombiny III, niedobór białka S

 • tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (tętnicze zakrzepy krwi) takie jak zawał serca lub objawy poprzedzające np. dławica piersiowa

 • choroby naczyń mózgowych takie jak udar, przemijający napad niedokrwienny lub stwierdzona skłonność do ich wystąpienia np. obecność przeciwciał antyfosfolipidowych i hiperhomocysteinemia

 • migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi

 • jednoczesne występowanie wielu czynników ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych lub obecność jednego z poważnych czynników np. cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, wysokie nadciśnienie, wysokie stężenie lipoprotein we krwi (cholesterol, triglicerydy)

 • ciężka choroba wątroby lub guzy wątroby w wywiadzie

 • ciężkie zaburzenia funkcji nerek np. ostra niewydolność nerek

 • obecność lub podejrzenie hormonozależnych nowotworów złośliwych np. narządów płciowych lub piersi

 • krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie

 • ciąża oraz w okresie karmienia piersią

Przed rozpoczęciem stosowania leku Axia Forte należy również upewnić się, że pacjentka nie przyjmuje tabletek z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C, do których należą: ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dazabuwir i inne.

W przypadku wystąpienia jednego lub więcej z opisywanych wyżej schorzeń należy skontaktować się z lekarzem.

Czy przyjmuj─ůc lek Axia Forte mo┼╝na pi─ç alkohol?

Źródła nie podają wpływu alkoholu na przyjmowanie preparatu Axia Forte, jednak podczas stosowania jakichkolwiek leków nie jest wskazane picie alkoholu.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Axia Forte w ci─ů┼╝y?

Przyjmowanie leku Axia Forte nie jest wskazane w ciąży. W sytuacji, gdy pacjentka przyjmując lek Axia Forte zajdzie w ciążę, należy natychmiastowo przerwać jego stosowanie. Po poronieniu należy postępować zgodnie z zaleceniami opisanymi w podrozdziale "Jak rozpocząć przyjmowanie leku?".

W badaniach nie stwierdzono podwyższonego prawdopodobieństwa wad wrodzonych u dzieci kobiet, które przed zajściem w ciążę przyjmowały złożoną antykoncepcję doustną.

Czy podczas stosowania leku Axia Forte mo┼╝na karmi─ç piersi─ů?

Jeżeli pacjentka karmi piersią nie jest zalecane przyjmowanie preparatu Axia Forte ze względu na jego wpływ na proces laktacji. W okresie karmienia piersią tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych mogą redukować ilość i modyfikować skład kobiecego pokarmu. Ponadto obecność we krwi leku Axia Forte może powodować przenikanie śladowych ilości syntetycznych hormonów i ich metabolitów do mleka matki.

Ze względu na potencjalny wpływ na rozwój dziecka, niewskazane jest stosowanie złożonych środków antykoncepcyjnych, w sytuacji gdy pacjentka karmi piersią.

Czy lek Axia Forte wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Szczegółowe badania dotyczące wpływu preparatu leczniczego Axia Forte na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn nie zostały przeprowadzone. Jednak nie zaobserwowano takiego wpływu podczas przyjmowania innych złożonych doustnych produktów antykoncepcyjnych.

Czym r├│┼╝ni si─Ö lek Axia Forte od leku Axia?

Oba te preparaty lecznicze, zarówno Axia jak i Axia Forte, należą do popularnych dwuskładnikowych hormonalnych produktów antykoncepcyjnych. Stosowane są w celu zapobiegania ciąży. Zawierają te same substancje czynne, czyli etynyloestradiol i drospirenon, a to co je różni to dawka komponenty estrogenowej.

Preparat Axia Forte zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu, podczas gdy preparat Axia zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.


Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Axia Forte

Substancja czynna: Etynyloestradiol i drospirenon

Wskazania: Zapobieganie ciąży

Zastosowanie: Doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka leku raz dziennie przez 21 kolejnych dni, następny blister należy rozpocząć po zachowaniu 7-dniowej przerwy.

Główne przeciwwskazania: Ciąża i w okresie karmienia piersią, występowanie obecnie lub zwiększone ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (w tym zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna), zaburzenie krzepnięcia krwi, zawał serca lub udar mózgu, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi, ciężka choroba wątroby lub guzy wątroby, niewydolność nerek, nowotwory narządów płciowych lub piersi, przyjmowanie leków z powodu zapalenia wątroby typu C zawierających m.in. ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir.

Główne działania niepożądane: Depresja, ból głowy, nudności, tkliwość piersi, powiększenie piersi, zaburzenia miesiączkowania, krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym, upławy, niskie ciśnienie krwi, nadciśnienie tętnicze.

Bibliografia:

Charakterystyka Produktu Leczniczego Axia Forte, [online], [dostęp 30.08.2023r.], dostępna pod adresem:https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/33936/characteristic


Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝