Dipperam Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Dipperam - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nadciśnienie tętnicze jest szeroko występującą w społeczeństwie chorobą, którą nie zawsze udaje się opanować za pomocą jednej substancji czynnej. Dipperam jest złożonym lekiem obniżającym ciśnienie tętnicze. Zawiera dwie substancje czynne - amlodypinę i walsartan, które pomagają kontrolować wysokie ciśnienie tętnicze.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Dipperam
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Dipperam - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 26.05.2024
Nazwa preparatu Dipperam
Substancje czynne Amlodipini besilas Valsartanum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 5 mg + 160 mg (Tabletki powlekane)
 • 10 mg + 160 mg (Tabletki powlekane)
 • 5 mg + 80 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Dipperam

Substancje czynne: walsartan i amlodypina.

Wskazania: nadciśnienie tętnicze.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka 1 raz na dobę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze, II i III trymestr ciąży, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, niestabilna niewydolność serca, zwężenie drogi odpływu z lewej komory, ciężkie niedociśnienie tętnicze.

Główne działania niepożądane: objawy grypopodobne, hipokaliemia, obrzęki obwodowe, zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie i uderzenia gorąca.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Dipperam?

Lek Dipperam jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od dawki i opakowania:

 • 5 mg amlodypiny, 80 mg walsartanu; 28 tabletek — ok. 13 zł, z refundacją ok. 5 zł;
 • 5 mg amlodypiny, 80 mg walsartanu; 56 tabletek — ok. 24 zł, z refundacją ok. 9 zł;
 • 5 mg amlodypiny, 160 mg walsartanu; 28 tabletek — ok. 24 zł, z refundacją ok. 9 zł;
 • 5 mg amlodypiny, 160 mg walsartanu; 56 tabletek — ok. 45 zł, z refundacją ok. 15 zł;
 • 10 mg amlodypiny, 160 mg walsartanu; 28 tabletek — ok. 24 zł, z refundacją ok. 9 zł;
 • 10 mg amlodypiny, 160 mg walsartanu; 56 tabletek — ok. 45 zł, z refundacją ok. 15 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Dipperam?

Dipperam jest lekiem stosowanym w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego u pacjentów, u których monoterapia nie jest wystarczająca. Zawiera walsartan i amlodypinę jako substancje czynne. Te dwie substancje pomagają kontrolować wysokie ciśnienie tętnicze w dwóch różnych mechanizmach. Amlodypina jest substancją blokującą transport jonów wapnia, a walsartan należy do grupy substancji nazywanych antagonistami receptora AT1 angiotensyny II. Preparat Dipperam ten występuje w formie tabletek powlekanych i jest dostępny w różnych dawkach, i w opakowaniach różnej wielkości.

Jaki jest mechanizm działania?

Lek Dipperam zawiera dwie substancje czynne, które charakteryzują się odmiennym mechanizmem działania obniżającego ciśnienie tętnicze. Walsartan należy do grupy substancji nazywanych antagonistami receptorów angiotensyny II i blokuje działanie angiotensyny II, polegające między innymi na skurczu naczyń i podnoszeniu ciśnienia tętniczego. Amlodypina powstrzymuje transport jonów wapnia do mięśniowych komórek ścian naczyń krwionośnych - w ten sposób hamuje skurcz naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie tętnicze.

Jaki jest skład leku?

Lek Dipperam zawiera amlodypinę w dawce 5 mg lub 10 mg i walsartan w dawce 80 mg, lub 160 mg. Amlodypina występuje w postaci bezylanu amlodypiny. Oprócz substancji czynnych w skład tabletek leku Dipperam wchodzą substancje pomocnicze. Otoczkę tabletek 5 mg + 80 mg oraz 5 mg + 160 mg tworzą hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), makrogol 4000 oraz talk. Rdzeń tabletek tworzą celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon (typ A), magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna. Otoczka tabletek leku Dipperam 10 mg + 160 mg zawiera dodatkowo żelaza tlenek czerwony.

Jak stosowa─ç lek?

Lek podawany powinien być doustnie. Tabletki należy połykać popijając szklanką wody. Lek można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od niego.

Lek Dipperam należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w suchym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza.

Preparat należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie wątpliwości należy zwrócić się do specjalisty przed zastosowaniem leku Dipperam.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Standardowa, stosowana dawka leku to 1 tabletka raz na dobę. O tym, które tabletki leku Dipperam wybrać, decyduje lekarz na podstawie wcześniejszej odpowiedzi klinicznej na monoterapię walsartanem lub amlodypiną, lub na połączenie tych substancji czynnych w mniejszych dawkach.

Osobom dorosłym, w wieku podeszłym zaleca się stosowanie jak najmniejszych dawek.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Nie jest wskazane stosowanie leku Dipperam u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie określono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności tego preparatu w tej grupie chorych.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Dawka maksymalna amlodypiny wynosi 10 mg, a walsartanu 320 mg.

Pomini─Öcie zastosowania leku Dipperam

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć pominięta tabletkę zaraz po przypomnieniu sobie o tym, a następnie przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Jeśli jednak zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po zastosowaniu leku Dipperam są:

 • zapalenie nosowej części gardła, objawy grypopodobne (np. niedrożność nosa, ból gardła)

 • hipokaliemia;

 • zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, bóle głowy, senność;

 • uczucie kołatania serca;

 • nagłe zaczerwienienie twarzy, uderzenia gorąca;

 • ból i dyskomfort w jamie brzusznej, szczególnie w okolicy nadbrzusza, nudności;

 • obrzęki obwodowe np. obrzęk ramion, rąk, nóg, okolicy kostek;

 • osłabienie, zmęczenie.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Rzadziej zgłaszano następujące działania niepożądane: nadwrażliwość, zmiany w morfologii krwi, zaburzenie elektrolitowe, depresja , zaburzenia snu, zaburzenia smaku i widzenia, zawroty głowy pochodzenia obwodowego i szumy uszne, niedociśnienie tętnicze i ortostatyczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i zapalenie wątroby; zwiększona częstość oddawania moczu, wysypka, zaburzenia wzwodu i inne.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane lub wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, by zawsze stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza i samodzielnie nie modyfikować dawki - pozwoli to zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Brak jest danych związanych z przedawkowaniem produktu złożonego zawierającego amlodypinę i walsartan. Głównym objawem przedawkowania walsartanu jest znaczne obniżenie ciśnienia krwi i zawroty głowy. W przypadku przedawkowania amlodypiny może dojść do nadmiernego rozszerzenia naczyń obwodowych i tachykardii. Zdarza się, że przedawkowanie amlodypiny prowadzi do znacznego i potencjalnie długotrwałego obniżenia ciśnienia tętniczego, które może skończyć się wstrząsem i zgonem. Niekiedy, choć rzadko, po przedawkowaniu amlodypiny zgłaszano przypadki niekardiogennego obrzęku płuc, który może wystąpić z opóźnieniem i wymagać wsparcia oddechowego.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy przyjmować leku Dipperam w poniższych sytuacjach:

 • występuje nadwrażliwość na substancje czynne, pochodne dihydropirydyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą;

 • występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby, marskość żółciowa wątroby lub zastój żółci;

 • gdy jednocześnie przyjmowane są preparaty lecznicze zawierające aliskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek (GFR

 • pacjentka jest w drugim i trzecim trymestrze ciąży;

 • występuje ciężkie niedociśnienie tętnicze;

 • występuje wstrząs (w tym wstrząs kardiogenny).

 • obecne jest u pacjenta zwężenie drogi odpływu z lewej komory np. kardiomiopatia przerostowa lub zwężenie zastawki aorty;

 • jest obecna hemodynamicznie niestabilna niewydolność serca, powstała w wyniku zawału mięśnia sercowego.

Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta, nie należy przyjmować leku Dipperam i należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie s─ů specjalne ostrze┼╝enia dotycz─ůce stosowania leku Dipperam?

Istnieją sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność w trakcie terapii lekiem Dipperam.

U pacjentów, którzy mają zwiększone pobudzenie układu renina-angiotensyna, takich jak osoby odwodnione lub te, które przyjmują duże dawki leków moczopędnych i jednocześnie stosują leki z grupy AIIRA, istnieje ryzyko wystąpienia objawowego niedociśnienia tętniczego.

Lek Dipperam powinien być używany z ostrożnością w terapii nadciśnienia tętniczego u pacjentów, którzy mają jednostronne lub obustronne zwężenie tętnicy nerkowej, lub zwężenie tętnicy zaopatrującej jedyną czynną nerkę, ze względu na ryzyko zwiększenia poziomu mocznika i kreatyniny we krwi u tych pacjentów.

Lek należy stosować z ostrożnością u pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby.

Należy ostrożnie stosować lek Dipperam w terapii nadciśnienia u pacjentów, u których wystąpił w przeszłości obrzęk naczynioruchowy, a jeśli taki stan wystąpi podczas stosowania walsartanu, należy go natychmiast odstawić.

Podobnie jak w sytuacji innych leków, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów, którzy mają zwężoną zastawkę dwudzielną lub zastawkę aorty.

U pacjentów z ciężką niewydolnością serca, u których czynność nerek może zależeć od aktywności układu renina-angiotensyna-aldosteron, leczenie walsartanem może powodować zaburzenia funkcji nerek, a w rzadkich przypadkach ostrą niewydolność nerek. Ponadto w przypadku zastoinowej niewydolności serca, należy być wyjątkowo ostrożnym podczas stosowania amlodypiny, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowychi zgonu.

Jeśli którekolwiek z powyższych ostrzeżeń dotyczy pacjenta, należy o tym poinformować lekarza przed przyjęciem leku Dipperam, w celu ewentualnej decyzji o podjęciu leczenia i dobrania odpowiedniej dawki.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Tak jak każdy preparat leczniczy lek Dipperam może wchodzić w interakcje z innymi substancjami, a ich charakter może wynikać z farmakodynamiki i farmakokinetyki obu zawartych w leku substancji czynnych - walsartanu i amlopdypiny.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego przyjmowania leku Dipperam i innych substancji obniżających ciśnienie tętnicze (np. inne leki przeciwnadciśnieniowe, niektóre trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i leki stosowane w leczeniu przerostu prostaty). Takie połączenie może powodować znacznie zmniejszone ciśnienie krwi i objawy z nim związane.

Nie należy przyjmować leku Dipperam razem z grejpfrutem lub sokiem z tego owocu, ze względu na możliwe, w tej sytuacji, zwiększenie biodostępności amlodypiny i nasilenie jej działania obniżającego ciśnienie tętnicze.

Walsartan nie powinien być stosowany jednocześnie z litem, ze względu na ryzyko zwiększenia toksyczności litu. Nie powinno się również stosować jednocześnie leków zwiększających stężenie potasu we krwi (suplementy potasu, leki moczopędne oszczędzające potas) razem z walsartanem ze względu na ryzyko hiperkaliemii.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas jednoczesnego stosowania leku Dipperam z inhibitorami i induktorami CYP3A4 (np. niektóre leki przeciwpadaczkowe, leki stosowane w leczeniu zakażenia HIV oraz substancje w leczeniu zakażeń grzybiczych itd.), ze względu na ich interakcje z amlodypiną.

Równolegle stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą osłabiać efekt przeciwnadciśnieniowy leku Dipperam i pogarszać funkcję nerek. Nie zaleca się również łączyć walsartanu z innymi antagonistami receptorów angiotensyny i inhibitorami konwertazy angiotensyny ze względu na to, że takie połączenie może powodować działania niepożądane takie jak znacznie zmniejszone ciśnienie krwi, pogorszenie funkcji nerek i hiperkaliemia.

Dipperam a ci─ů┼╝a

Stosowanie leku Dipperam jest przeciwwskazane w okresie ciąży, ze względu na zawartość walsartanu, ponieważ ta substancja należy do grupy substancji o znanym toksycznym wpływie na płód i przebieg ciąży.

Dipperam a karmienie piersi─ů

Amlodypina przenika do mleka kobiecego i mimo że, jej wpływ na dziecko jest nieznany, odradza się przyjmowania leku Dipperam u kobiet karmiących. W okresie karmienia piersią lub u pacjentek planujących karmienie piersią zaleca się stosowanie preparatów o określonym, lepszym profilu bezpieczeństwa.

Dipperam a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Ze względu na możliwość pojawienia się zawrotów głowy lub zmęczenia podczas terapii lekiem Dipperam, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem, lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Dipperam; dost─Öpna w internecie; https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/37406/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝