Symbicort Turbuhaler - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 25.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Symbicort Turbuhaler - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

W dzisiejszym świecie medycyny i technologii pacjenci mają dostęp do innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają zarządzanie swoim zdrowiem. Jednym z takich rozwiązań jest Symbicort Turbuhaler - lek stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, który można zdobyć za pośrednictwem e-recepty z konsultacją online

Rozpocznij konsultacj臋 z Symbicort Turbuhaler

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Symbicort Turbuhaler
Substancje czynne Budesonidum Formoteroli fumaras
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Proszek do inhalacji
Dawki
 • (80 mcg + 4,5 mcg)/dawk臋 inh. (Proszek do inhalacji)
 • (160 mcg + 4,5 mcg)/dawk臋 inh. (Proszek do inhalacji)
 • (320 mcg + 9 mcg)/dawk臋 inh. (Proszek do inhalacji)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Symbicort Turbuhaler

Substancja czynna: budezonid i formoterol

Wskazania: astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Zastosowanie: wziewne

Dawkowanie: Zalecana dawka podtrzymująca to 2 inhalacje na dobę.

Główne przeciwwskazania: nie przyjmować leku Symbicort Turbuhaler, jeśli występuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu.

Główne działania niepożądane: ból głowy, infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel, dysfonia w tym chrypka, drżenie mięśni, kołatanie serca i zapalenie płuc

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Symbicort Turbuhaler?

Lek Symbicort Turbuhaler jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od dawki:

 • 60 dawek; gdzie 1 dawka odmierzona zawiera: 100 µg budezonidu, 6 µg dwuwodnego fumaranu formoterolu — ok. 75 zł, z refundacją ok. 24 zł;
 • 120 dawek; gdzie 1 dawka odmierzona zawiera: 200 µg budezonidu, 6 µg dwuwodnego fumaranu formoterolu — ok. 128 zł, z refundacją ok. 37 zł;
 • 60 dawek; gdzie 1 dawka odmierzona zawiera: 400 µg budezonidu, 12 µg dwuwodnego fumaranu formoterolu — ok. 127 zł, z refundacją ok. 37 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Symbicort Turbuhaler?

Symbicort Turbuhaler to innowacyjny lek stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, głównie astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jest to kombinacja dwóch składników czynnych: budezonidu, który jest glikokortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym, oraz formoterolu, który jest selektywnym agonistą receptorów β2-adrenergicznych, działającym rozszerzająco na oskrzela. Symbicort Turbuhaler działa synergistycznie, co pozwala na kontrolę objawów chorób układu oddechowego i zmniejszenie liczby zaostrzeń. Jest dostępny w formie inhalatora, co ułatwia pacjentom jego stosowanie. Lek ten jest często przepisywany przez lekarzy w celu poprawy jakości życia osób cierpiących na te schorzenia.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku Symbicort Turbuhaler?

Symbicort Turbuhaler to lek, który zawiera dwie substancje czynne: budezonid i formoterol. Oba te składniki działają na drogi oddechowe w organizmie w następujący sposób:

 1. Budezonid to glikokortykosteroid, który ma działanie przeciwzapalne. Po inhalacji budezonid zmniejsza stan zapalny w drogach oddechowych, co pomaga zmniejszyć obrzęk błony śluzowej oskrzeli oraz zwężenie oskrzeli. Działa miejscowo, zmniejszając stan zapalny w drogach oddechowych.

 2. Formoterol należy do długo działających agonistów receptorów β2-adrenergicznych, który działa rozszerzająco na oskrzela. Po inhalacji formoterol powoduje szybki i długo utrzymujący się rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli co umożliwia pacjentom łatwiejsze oddychanie.

Kombinacja tych dwóch składników w Symbicort Turbuhaler pozwala na kontrolę objawów astmy i POChP poprzez redukcję stanu zapalnego w drogach oddechowych oraz rozszerzenie oskrzeli, co ułatwia swobodne oddychanie. Działanie synergistyczne obu substancji pomaga pacjentom utrzymać lepszą kontrolę nad swoimi schorzeniami i zmniejszyć ryzyko zaostrzeń.

Jaki jest sk艂ad leku?

Każda dawka dostarczona (dawka leku opuszczająca ustnik inhalatora) zawiera 160 mikrogramów budezonidu i 4,5 mikrograma formoterolu fumaranu dwuwodnego.

Każda dawka odmierzona zawiera 200 mikrogramów budezonidu i 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego.

Ponadto, produkt zawiera substancję pomocniczą w postaci 730 mikrogramów laktozy jednowodnej.

Jak stosowa膰 lek Symbicort Turbuhaler?

Lek Symbicort Turbuhaler należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania, aby odpowiednio kontrolować objawy choroby. Oto ogólne wskazówki dotyczące sposobu stosowania:

 1. Przed użyciem inhalatora, sprawdź datę ważności produktu i upewnij się, że jest on w odpowiednich warunkach przechowywania.

 2. Usiądź lub stój w wygodnej pozycji, trzymając inhalator pionowo.

 3. Otwórz ustnik inhalatora, obracając go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

 4. Wydech powietrza, aby opróżnić płuca.

 5. Wdychaj głęboko przez usta, jednocześnie wkładając ustnik inhalatora do ust.

 6. Wciskaj dno inhalatora jednym, energicznym ruchem, aby uwolnić dawkę leku, a następnie kontynuuj wdychanie, aby w pełni dostarczyć lek do płuc.

 7. Wyjmij inhalator z ust i zatrzymaj oddech na kilka sekund (zwykle około 10 sekund), aby umożliwić lekowi rozprzestrzenić się w płucach.

 8. Wydychaj powoli przez usta.

 9. Po użyciu, zamknij ustnik inhalatora.

 10. Jeśli konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki, odczekaj co najmniej 30 sekund przed ponownym użyciem inhalatora.

 11. Po użyciu, zawsze spłucz usta wodą, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości leku.

Pamiętaj, że dokładna dawka i częstotliwość stosowania leku Symbicort Turbuhaler będą zależały od zaleceń lekarza, a także od indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie zmieniaj dawki ani częstotliwości stosowania bez konsultacji z lekarzem. Jeśli masz wątpliwości dotyczące sposobu stosowania leku, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Dawkowanie leku Symbicort Turbuhaler u dorosłych zależy od stopnia ciężkości astmy lub POChP oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Zawsze powinieneś stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza w celu odpowiedniej kontroli objawów choroby. Ogólnie jednak, zalecane dawkowanie dla dorosłych wygląda następująco:

Astma oskrzelowa

 • W leczeniu podtrzymującym:

  Zazwyczaj stosuje się jedną inhalację (160 mikrogramów budezonidu i 4,5 mikrogramów formoterolu) dwa razy na dobę.

 • W leczeniu doraźnym:

  W przypadku wystąpienia objawów astmy lub potrzeby szybkiego działania leku, można zastosować jedną inhalację.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

 • Dla leczenia pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej postaci POChP:

  Zazwyczaj stosuje się jedną inhalację (160 mikrogramów budezonidu i 4,5 mikrogramów formoterolu) dwa razy na dobę.

Powyższe to ogólne wytyczne dotyczące dawkowania. Rzeczywiste dawkowanie może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń lekarza i nie zmieniać dawki ani częstotliwości stosowania leku bez konsultacji medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące dawkowania, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Dawkowanie leku Symbicort Turbuhaler u dzieci zależy od wieku i stopnia ciężkości astmy. Zawsze powinieneś stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lek Symbicort Turbuhaler nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat ze względu na ograniczone dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza i nie stosować leku u dzieci poniżej 6 roku życia bez konsultacji medycznej.

Dla dzieci w wieku 6-11 lat z astmą:

 • W leczeniu podtrzymującym: Zazwyczaj stosuje się jedną inhalację (80 mikrogramów budezonidu i 4,5 µg formoterolu) dwa razy na dobę.

 • W leczeniu doraźnym: W przypadku wystąpienia objawów astmy lub potrzeby szybkiego działania leku, można zastosować jedną inhalację.

Dla dzieci w wieku 12 lat i starszych z astmą:

 • Zazwyczaj stosuje się dawkę przeznaczoną dla dorosłych, czyli jedną inhalację (160 mikrogramów budezonidu i 4,5 µg formoterolu) dwa razy na dobę.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

W przypadku dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych, zazwyczaj zaleca się stosowanie do maksymalnie 4 inhalacji dziennie. Nie należy zmieniać dawki leku bez konsultacji z lekarzem.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane leku Symbicort Turbuhaler

Najczęstsze działania niepożądane po zastosowaniu leku Symbicort Turbuhaler obejmują: ból głowy, infekcje górnych dróg oddechowych, łagodne podrażnienie gardła, kaszel, dysfonia w tym chrypka, drżenie mięśni, kołatanie serca i zapalenie płuc (u pacjentów z POChP)

Rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane

Rzadziej po przyjęciu leku może wystąpić: reakcja anafilaktyczna, zespół Cushinga, depresja, zmiany zachowania (głównie u dzieci), agresja, nadpobudliwość psychoruchowa, niepokój, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia smaku, dreszcze, zaćma i jaskra, bezsenność, zawroty głowy, kurcze mięśni, dławica piersiowa, wysypki skórne i nudności.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie formoterolu może wywołać typowe objawy charakterystyczne dla agonistów receptorów β2-adrenergicznych, takie jak drżenia mięśni, bóle głowy i uczucie kołatania serca. W pojedynczych przypadkach zgłaszano również tachykardię (przyspieszone bicie serca), hiperglikemię, hipokaliemię (niedobór potasu we krwi), wydłużenie odstępu QTc (zmiany w elektrokardiogramie), arytmie serca, nudności oraz wymioty. W takich sytuacjach może być konieczne leczenie objawowe i podtrzymujące.

Budezonid stosowany długotrwale w zbyt dużych dawkach może powodować występowanie ogólnoustrojowych działań glikokortykosteroidów, takich jak podwyższone stężenie tych hormonów we krwi i zahamowanie czynności nadnerczy.

W przypadku podejrzenia przedawkowania Symbicort Turbuhaler lub wystąpienia tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym. Może być konieczne leczenie objawowe i podtrzymujące.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku Symbicort Turbuhaler?

Lek Symbicort Turbuhaler jest przeciwwskazany w następujących sytuacjach:

 • Nadwrażliwość (uczulenie) na budezonid, formoterol lub inne składniki leku.

 • Ciężka nadwrażliwość na laktozę lub nietolerancja galaktozy.

 • U dzieci w wieku poniżej 6 lat.

 • Leczenie ostrych epizodów duszności lub astmatycznych ataków - Symbicort Turbuhaler nie jest przeznaczony rozpoczynania leczenia astmy oskrzelowej lub ataków astmy.

Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję o jego zastosowaniu, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta, inne leki przyjmowane przez pacjenta oraz inne czynniki wpływające na leczenie.

Jeżeli podczas stosowania produktu Symbicort Turbuhaler u pacjenta wystąpi duszność lub świsty, należy kontynuować stosowanie leku, ale jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne zastosowanie dodatkowego leczenia.

Czy wyst臋puj膮 interakcje z innymi lekami?

Tak, Symbicort Turbuhaler może wykazywać interakcje z innymi lekami. Ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich innych lekach i suplementach, które przyjmujesz, aby uniknąć ewentualnych interakcji. Niektóre z potencjalnych interakcji leku Symbicort Turbuhaler obejmują:

 1. Leki beta-adrenomimetyczne

  Stosowanie innych leków beta-adrenomimetycznych, takich jak salbutamol, może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z układem sercowo-naczyniowym, takich jak tachykardia.

 2. Leki przeciwarytmiczne

  Niektóre leki przeciwarytmiczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nieregularnych rytmów serca, gdy są stosowane jednocześnie z formoterolem.

 3. Leki przeciwgrzybicze

  Stosowanie leku przeciwgrzybiczego, takiego jak ketokonazol, może wpłynąć na metabolizm formoterolu, co zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

 4. Inhibitory monoaminooksydazy (MAO)

  Stosowanie inhibitorów MAO może zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego, jeśli są stosowane jednocześnie z formoterolem.

 5. Leki przeciwpadaczkowe

  Niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą obniżać poziom potasu we krwi, co może zwiększać ryzyko arytmii przy jednoczesnym stosowaniu leku symbicort turbuhaler.

 6. Leki przeciwdepresyjne

  Leki przeciwdepresyjne, takie jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD), mogą zwiększać ryzyko arytmii przy jednoczesnym stosowaniu z formoterolem.

 7. Leki przeciwhistaminowe

  Niektóre leki przeciwhistaminowe, takie jak terfenadyna, mogą wykazywać interakcje z formoterolem, co może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanychw obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Warto pamiętać, że powyższa lista nie jest wyczerpująca, a interakcje lekowe mogą być różne dla różnych pacjentów. Dlatego zawsze powinieneś konsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania Symbicort Turbuhaler w połączeniu z innymi lekami. Lekarz może dostosować dawkę lub wybrać alternatywne leczenie, jeśli istnieje ryzyko interakcji lekowych.

Czy przyjmuj膮c lek Symbicort Turbuhaler mo偶na pi膰 alkohol?

Nie ma bezpośrednich przeciwwskazań do picia alkoholu podczas stosowania leku Symbicort Turbuhaler, ale zawsze istnieje pewne ryzyko interakcji między alkoholem a lekami. Picie alkoholu może wpływać na organizm każdej osoby inaczej, więc zawsze warto zachować umiar i unikać nadmiernego spożycia alkoholu, zwłaszcza jeśli ma się jakiekolwiek obawy dotyczące potencjalnych interakcji z lekami.

Czy mo偶na stosowa膰 lek Symbicort Turbuhaler w ci膮偶y?

Nie ma wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania produktu leczniczego Symbicort lub jednoczesnego stosowania formoterolu i budezonidu u kobiet w ciąży. Wyniki badań przeprowadzonych na szczurach nie wykazały dodatkowego wpływu na rozwój zarodka i płodu w przypadku stosowania tych leków jednocześnie. Jednakże brak odpowiednich danych dotyczących stosowania formoterolu w ciąży, a badania na zwierzętach sugerują, że może on wywoływać działania niepożądane w badaniach nad rozrodczością przy bardzo dużej ekspozycji ogólnoustrojowej.

W związku z tym, produkt leczniczy Symbicort można rozważyć do stosowania u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko. W takim przypadku zaleca się stosowanie jak najmniejszej skutecznej dawki budezonidu, która zapewni kontrolę astmy. Ważne jest, aby decyzję o leczeniu w ciąży konsultować z lekarzem prowadzącym.

Czy podczas stosowania leku Symbicort Turbuhaler mo偶na karmi膰 piersi膮?

Budezonid przechodzi do mleka kobiecego, ale w zalecanych dawkach terapeutycznych nie powinno to mieć wpływu na dziecko karmione piersią. Nie jest jednak jasne, czy formoterol również przenika do mleka kobiecego. Badania na szczurach wykazały obecność niewielkich ilości formoterolu w mleku karmiących samic. Zastosowanie produktu leczniczego Symbicort przez kobiety karmiące piersią powinno być poprzedzone dokładną konsultacją lekarską, uwzględniając potencjalne korzyści dla matki i potencjalne ryzyko dla dziecka.

Czy lek Symbicort Turbuhaler wp艂ywa na prowadzenie pojazd贸w mechanicznych?

Stosowanie leku Symbicort Turbuhaler nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Symbicort Turbuhaler, dostępna w internecie:

https://www.astrazeneca.pl/content/dam/az-pl/SPC/SPC_SymbicortTBH(160)_2021-02-26.pdf

Indeks leków mp.pl, dostęp luty 2024, dostępny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=4442

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Ismigen - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Ismigen - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Ismigen to szczepionka stosowana w profilaktyce nawracaj膮cych lub przewlek艂ych聽zaka偶e艅 g贸rnych oraz dolnych dr贸g oddechowych . Preparat Ismigen zawiera tabletki podj臋zykowe, przeznaczone do stosowania u os贸b doros艂ych oraz dla dzieci w wieku od 3 lat . Lek Ismigen jest dost臋pny wy艂膮cznie na recept臋.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
16.04.2024
Ventolin Dysk E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania
Ventolin Dysk E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Ventolin Dysk to lek w postaci proszku do inhalacji, nale偶膮cy do selektywnych agonist贸w receptor贸w beta-2-adrenergicznych. Stosowany w przerywaniu nag艂ego skurczu oskrzeli,聽w odwracalnej obturacji dr贸g oddechowych, w celu zapobiegania astmie wysi艂kowej,聽w zapobieganiu objawom astmy wywo艂anym po kontakcie z alergenem.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
21.03.2024
Berodual N - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Berodual N - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Berodual N to preparat leczniczy zawieraj膮cy dwie substancje czynne: bromek ipratropiowy i bromowodorek fenoterolu. Jest przyk艂adem lek贸w stosowanych wziewnie. Znajduje zastosowanie w leczeniu przewlek艂ych chor贸b dr贸g oddechowych, kt贸re charakteryzuj膮 si臋 skurczem oskrzeli, czyli u pacjent贸w z astm膮 oskrzelow膮 lub przewlek艂膮 obturacyjn膮 chorob膮 p艂uc. Dzia艂a on rozszerzaj膮co na oskrzela, co pomaga z艂agodzi膰 objawy takie jak duszno艣膰 i utrudnione oddychanie.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
25.03.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!