Dicortineff - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 05.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Dicortineff - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Dicortineff to krople do oczu i uszu, stosowane w stanach zapalnych i po urazach tych narządów. Lek zawiera neomycynę i gramicydynę, które mają działanie przeciwbakteryjne oraz fludrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym.

Nazwa preparatu Dicortineff
Substancje czynne Fludrocortisoni acetas Gramicidinum Neomycinum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • krople do oczu i uszu, zawiesina
Dawki
  • (2 500 j.m. + 25 j.m. + 1 mg)/ml (krople do oczu i uszu, zawiesina)

Spis tre艣ci

Informacje og贸lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Dicrotineff

Czym jest Dicortineff

Produkt Dicortineff to krople do oczu i uszu w postaci zawiesiny, bezpieczny od 2 roku życia. Stosowany jest w stanach zapalnych oczu (gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek, brzegów powiek), także stany zapalne ucha zewnętrznego i środkowego mogą być wskazaniami do stosowania. Dicortineff jest używany także po urazach lub zabiegach operacyjnych w obrębie zewnętrznego przewodu słuchowego.

Dicortineff to lek złożony, który stanowi połączenie substancji przeciwzakaźnych i przeciwzapalnych. Zawiera trzy substancje aktywne: neomycynę (w postaci siarczanu neomycyny), gramicydynę i octan fludrokortyzonu.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Dzięki zawartości trzech substancji Dicortineff ma szerokie spektrum działania. Neomycyna zapewnia efekt bakteriobójczy na tlenowe pałeczki Gram (-), gronkowce i in., z kolei gramicydyna działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie na ziarniaki Gram (-), Gram (+) i mykobakterie. Fludrokortyzon to substancja sterydowa, zwalczająca odczyny zapalne i uczuleniowe.

Jaki jest skład leku?

1 ml kropli Dicortineff zawiera 2500 j.m. neomycyny, 25 j.m. gramicydyny i 1 mg fludrokortyzonu. Ponadto Dicortineff ma w składzie substancje pomocnicze tj. chlorek benzalkoniowy, trolaminę, rozcieńczony kwas solny, chlorek sodu, etanol i wodę oczyszczoną.

Jak dawkować lek?

Produkt leczniczy Dicortineff wskazany jest wyłącznie do użytku miejscowego.

W przypadku problemów okulistycznych zwykle podaje się 1-2 krople produktu Dicortineff do worka spojówkowego od 2 do 5 razy dziennie.

W stanach laryngologicznych podaje się 2-4 krople do przewodu słuchowego na opatrunku z częstością 2-4 razy na dobę. Produkt może być również wkroplony bezpośrednio do przewodu słuchowego, w tym wypadku jednak pacjent powinien pozostać w pozycji leżącej na boku przez około kwadrans po aplikacji leku.

Lek stosuje się przez minimum 2 dni, ale nie dłużej niż tydzień. Pozwala to uniknąć nadkażeń, wzrostu ciśnienia śródgałkowego, a także jaskry czy zaćmy posterydowej u podatnych osób.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Dicortineff - Cena, refundacja

Lek Dicortineff nie podlega refundacji. Cena preparatu jest zależna od opakowania.

  • Dicortineff (2500 j.m. + 25 j.m. + 1 mg/ml krople do oczu i uszu, zawiesina 1 but. 5 ml) - cena wynosi ok. 26 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Mo偶liwe dzia艂ania niepo偶膮dane preparatu Dicortineff

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

Zwykle produkt leczniczy Dicortineff jest dobrze tolerowany przez pacjentów. U osób predysponowanych może dojść do rozwinięcia reakcji nadwrażliwości (reakcji alergicznych ), objawiających się np. pieczeniem, świądem, kłuciem.

Jakie są rzadsze działania niepożądane?

Innymi działaniami niepożądanymi są reakcje uczuleniowe i rzadko niespecyficzne zapalenie spojówek.

Przewlekłe stosowanie sterydu (fludrokortyzon) do gałki ocznej może prowadzić do perforacji (przedziurawienia) rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrz oka, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia widzenia i rozwoju zaćmy podtorebkowej tylnej.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz 艣rodki ostro偶no艣ci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Najważniejsze przeciwwskazanie do korzystania z kropli Dicortneff to nadwrażliwość na którykolwiek składnik aktywny lub pomocniczy preparatu, a także inne antybiotyki z grupy aminoglikozydów.

Dicortineff nie powinien być stosowany do leczenia wirusowych, gruźliczych lub grzybiczych zakażeń oczu lub uszu.

Aplikacja kropli do oczu jest przeciwwskazana u pacjentów z ubytkami nabłonka rogówki lub jaskrą. Perforacja błony bębenkowej stanowi przeciwwskazanie do podawania do ucha.

Interakcje z innymi lekami

Ze względu na miejscowe zastosowanie produktu Dicortineff, tylko niewielkie ilości substancji czynnych mogą przedostawać się do krążenia ogólnego i wywoływać interakcje. Przewlekłe stosowanie kropli zwiększa ryzyko reakcji z lekami zwiotczającymi, przeciwzakrzepowymi lub przeciwcukrzycowymi.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego ogólnoustrojowego stosowania antybiotyku aminoglikozydowego, gdyż zwiększa się ryzyko działania ototoksycznego, nefrotoksycznego i neurotoksycznego leków.

Jednoczesne stosowanie leków z grupy inhibitorów CYP3A4 (np. kobicystat) zwiększa ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Dicortineff a soczewki kontaktowe

Pacjenci noszący soczewki kontaktowe powinni z nich zrezygnować na czas leczenia kroplami Dicortineff stanów zapalnych w obrębie oka. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, który może doprowadzić do zabarwienia soczewek i podrażnienia oczu, powinno się odroczyć założenie soczewek na co najmniej 15 minut od zakroplenia preparatu.

Dicortineff a alkohol

W trakcie terapii lekiem Dicortineff należy powstrzymać się od spożywania alkoholu. Etanol wpływa na wchłanianie i dystrybucje substancji aktywnych zawartych w leku i może obniżać jego skuteczność.

Dicortineff a ciąża

Ze względu na zawartość antybiotyku aminoglikozydowego i sterydu Dicortineff jest niewskazany u kobiet w ciąży.

W testach na zwierzętach stwierdzono większą częstotliwość rozszczepu podniebienia i zaburzeń rozwoju wewnątrzmacicznego u płodu po zastosowaniu sterydu, z kolei aminoglikozydy wykazują działanie ototoksyczne na płód (uszkadzają ucho wewnętrzne). Tego typu ryzyko jest jednak bardzo niskie wśród ludzi.

Dicortineff a karmienie piersią

Nie wiadomo czy i na ile substancje zawarte w kroplach Dicortineff przenikają do mleka kobiecego po zastosowaniu miejscowym. Ze względu na niemożliwość ustalenia ryzyka decyzja o podaniu leku i podtrzymaniu lub zatrzymaniu karmienia piersią powinna być podjęta wraz z lekarzem.

Dicortineff a zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych

Po podaniu kropli Dicortineff do oka może dojść do przemijającego zaburzenia ostrości widzenia - zamazania czy zamglenia obrazu. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych lub obsługiwać maszyn do momentu ustąpienia dolegliwości.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz膮cych leku Dicortineff

Substancje czynne: neomycyna, gramicydyna, fludrokortyzon
Wskazania: stany zapalne oczu i uszu
Zastosowanie: do oka (worka spojówkowego), do ucha (przewodu słuchowego)
Dawkowanie: do oka: 1-2 krople do worka spojówkowego od 2 do 5 razy dziennie; do ucha 2-4 krople do przewodu słuchowego na opatrunku 2-4 razy na dobę
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku, zakażenie grzybicze, wirusowe, gruźlicze, perforacja błony bębenkowej, ubytki rogówki, jaskra
Główne działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości (kłucie, pieczenie, świąd)

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Dicortineff, [online], dost臋pna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/1881/characteristic

Inni czytali r贸wnie偶

Jak leczy膰 zapalenie ucha u dziecka? Domowe i apteczne sposoby
Jak leczy膰 zapalenie ucha u dziecka? Domowe i apteczne sposoby

Zapalenie ucha jest jednym z najcz臋stszych schorze艅 wyst臋puj膮cych u dzieci. M贸wi膮c o zapaleniu ucha, mamy na my艣li zapalenie ucha 艣rodkowego. Przewa偶nie rozwija si臋 ono jako powik艂anie infekcji g贸rnych dr贸g oddechowych, jednak nie zawsze.U mniejszych dzieci objawy mog膮 by膰 niespecyficzne: p艂acz, gor膮czka, wymioty czy rozdra偶nienie, st膮d wa偶na jest wizyta u lekarza z badaniem i kontrola wziernikowa b艂ony b臋benkowej.

Artyku艂
08.01.2024
Doxycyclinum TZF - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Doxycyclinum TZF - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Doxycyclinum TZF zawiera doksycyklin臋 - antybiotyk z grupy tetracyklin, charakteryzuj膮cy si臋 szerokim spektrum dzia艂ania. Ten preparat jest stosowany w wielu zaka偶eniach bakteryjnych. Jest dost臋pny w formie kapsu艂ek do stosowania doustnego oraz roztworu do infuzji do偶ylnych.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
17.02.2024
B贸l ucha u dziecka   co to oznacza? Przyczyny  objawy  leczenie
B贸l ucha u dziecka - co to oznacza? Przyczyny, objawy, leczenie

B贸l ucha jest cz臋st膮 dolegliwo艣ci膮 i przyczyn膮 zg艂aszania si臋 rodzica z dzieckiem do lekarza pediatry, szczeg贸lnie w sezonie jesienno-zimowym. Ta uporczywa dolegliwo艣膰 mo偶e powodowa膰 du偶y b贸l i dyskomfort, a w konsekwencji - nawet upo艣ledzenie s艂uchu. Przyczyn b贸lu ucha mo偶e by膰 wiele- od zapalenia w przebiegu infekcji przez zablokowane cia艂a obce, a偶 po urazy. Jak radzi膰 sobie z b贸lem ucha u dziecka?

Artyku艂
15.04.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!