Azalia - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Azalia - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Produkt leczniczy Azalia należy do grupy popularnych jednoskładnikowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nazywanych również mini-pills.

Mechanizm jego działania oparty jest na zawartości syntetycznego odpowiednika progestagenu, odgrywającego ważną rolę w regulacji żeńskiej gospodarki hormonalnej. Substancją aktywną leku jest dezogestrel, który poprzez swoje wielokierunkowe działanie przyczynia się do zapobiegania niepożądanej ciąży.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Azalia

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Azalia
Substancje czynne Desogestrelum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletka powlekana
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 75 mcg (Tabletka powlekana)
 • 75 mcg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Azalia

Substancja czynna: Dezogestrel.

Wskazania: Zapobieganie ciąży.

Zastosowanie: Doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka leku Azalia raz dziennie, codziennie o tej samej porze, zachowując 24-godzinny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami, po zakończeniu przyjmowania tabletek z jednego blistra należy rozpocząć kolejny.

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w składzie leku, aktywne żylne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, ciężka choroba wątroby, hormonozależne nowotwory złośliwe, krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie.

Główne działania niepożądane: Zmiana nastroju, obniżenie libido, nastrój depresyjny, bóle głowy, uczucie zmęczenia, nudności i wymioty, trądzik, ból piersi, nieregularne miesiączki lub ich brak, bolesne miesiączkowanie, zwiększenie masy ciała, zakażenia pochwy, torbiel jajnika, nietolerancja soczewek kontaktowych, łysienie.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Azalia?

Lek Azalia jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 37 zł za opakowanie 28 tabletek.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Azalia?

Lek Azalia należy do grupy jednoskładnikowych preparatów antykoncepcyjnych, opartych na zawartości progestagenów, które są stosowane przez pacjentki w celu zmniejszenia ryzyka zajścia w nieplanowaną ciążę.

Warto podkreślić, że hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak Azalia, nie mają właściwości chroniących przed zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, do których zaliczamy przede wszystkim zakażenie wirusem HIV, rzeżączkę oraz kiłę.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Dezogestrel, będący substancją czynną odpowiedzialną za działanie antykoncepcyjne produktu Azalia, stanowi syntetyczny analog progestagenów - hormonów płciowych naturalnie występujących w kobiecym organizmie. Dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu składnik ten skutecznie zapobiega ciąży.

Jednym z procesów, na które wpływa dezogestrel, jest zagęszczanie śluzu szyjkowego. To z kolei utrudnia przemieszczanie się plemników przez szyjkę macicy, co znacznie obniża szanse ich połączenia z komórką jajową i zapłodnienia.

Progestagen oddziałuje także na endometrium, czyli błonę śluzową macicy, sprawiając, że jest ona mniej sprzyjająca dla zygoty. Dzięki temu nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, proces implantacji jest hamowany.

W przeciwieństwie do innych mini-pigułek dezogestrel ma zdolność hamowania owulacji u większości kobiet. Dzieje się tak poprzez zatrzymanie wydzielania hormonów, które kontrolują uwalnianie dojrzałej komórki jajowej z jajnika.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jaki jest skład leku?

Lek Azalia występuje w postaci białawych tabletek powlekanych, z których każda zawiera 75 mikrogramów dezogestrelu.

Należy również wspomnieć, że produkt zawiera substancje pomocnicze, takie jak: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon K-30, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy, All-rac-alfa-tokoferol, alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 3000, talk.

Warto podkreślić, że stwierdzona reakcja nadwrażliwości na którąkolwiek substancję zawartą w składzie preparatu stanowi przeciwwskazanie do rozpoczęcia jego przyjmowania.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Azalia?

Tabletki antykoncepcyjne Azalia powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza oraz wskazówkami producenta zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Istnieją różne rekomendacje odnośnie do sposobu rozpoczęcia stosowania preparatu, w zależności od aktualnego stanu zdrowia pacjentki lub metod zapobiegania ciąży, jakie stosowała do tej pory.

Jeśli kobieta w poprzednim miesiącu nie stosowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, należy rozpocząć przyjmowanie tabletek Azalia w pierwszym dniu cyklu, czyli w dniu pojawienia się krwawienia miesiączkowego.

Dopuszczalne jest również rozpoczęcie terapii między 2. a 5. dniem cyklu, jednak wówczas należy zdawać sobie sprawy z konieczności dodatkowego stosowania prezerwatyw przez pierwsze 7 dni.

Jeśli dotychczas pacjentka wykorzystywała złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, najlepiej rozpocząć stosowanie leku Azalia pierwszego dnia po zażyciu ostatniej tabletki ze składnikiem aktywnym poprzedniego preparatu.

Jeżeli dotychczas stosowaną metodą zapobiegania ciąży były krążki dopochwowe lub plastry transdermalne, pierwszą dawkę Azalia należy przyjąć w dniu usunięcia odpowiednio krążka lub plastra.

W sytuacji, gdy pacjentka do tej pory stosowała inne środki oparte wyłącznie na progestagenie, postępowanie zależy od formy, w jakiej występują. Można zacząć przyjmować Azalia zaraz po ostatniej minipigułce, w dniu usunięcia implantu podskórnego lub wkładki wewnątrzmacicznej, lub w dniu planowanego kolejnego zastrzyku hormonalnego, jeśli stosowano iniekcje.

Według zaleceń, kobiety, które doświadczyły poronienia w pierwszym trymestrze ciąży, mogą rozpocząć stosowanie doustnej antykoncepcji Azalia od razu po tym zdarzeniu. W takim przypadku nie ma potrzeby korzystania z innych metod zapobiegania ciąży.

Jeżeli do poronienia doszło w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie, zaleca się rozpoczęcie przyjmowania Azalia po upływie 21 do 28 dni. W sytuacji, gdy rozpoczęcie stosowania leku nastąpi później, konieczne będzie użycie prezerwatyw przez pierwszy tydzień stosowania Azalia.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Powinno się zażywać jedną tabletkę każdego dnia o stałej porze, dbając o to, aby odstęp między poszczególnymi dawkami wynosił dokładnie 24 godziny.

Należy przyjąć pierwszą tabletkę Azalia w pierwszym dniu naturalnego cyklu menstruacyjnego, czyli w momencie rozpoczęcia miesiączki. Następnie, każdego dnia powinna być przyjmowana jedna tabletka, niezależnie od występującego krwawienia. Po zużyciu całego opakowania, od razu należy przejść do kolejnego blistra.

Warto wspomnieć, że zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą wpływać na wchłanianie leku. Dlatego, jeśli dojdzie do wymiotów w ciągu 3-4 godzin od zażycia tabletki, należy postąpić tak, jak przy opuszczeniu dawki antykoncepcyjnej, co zostanie wyjaśnione w dalszej części tego artykułu.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Produkt leczniczy Azalia jest dedykowany do stosowania dopiero po momencie wystąpienia pierwszej miesiączki. Nie są dostępne dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa przyjmowania leku u młodzieży poniżej 18. roku życia.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Źródła nie wskazują największej bezpiecznej do przyjęcia dawki leku Azalia.

Co w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Azalia?

Jeśli przerwa między kolejnymi dawkami przekroczy 36 godzin, efektywność antykoncepcji w zapobieganiu nieplanowanej ciąży może być obniżona. Niemniej jednak zalecenia, zawarte między innymi w treści ulotki informacyjnej producenta dołączonej do opakowania, szczegółowo opisują, w jaki sposób należy postępować w sytuacji pominięcia tabletki w zależności od czasu trwania opóźnienia.

W przypadku, gdy od zaplanowanego czasu przyjęcia leku upłynęło mniej niż 12 godzin, powinno się jak najszybciej zażyć zapomnianą tabletkę, a następną dawkę wziąć o zwykłej porze, bez konieczności wprowadzania zmian.

Z kolei, gdy opóźnienie w przyjęciu tabletki wynosi więcej niż 12 godzin, konieczne staje się stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych, na przykład prezerwatyw, przez następne 7 dni.

Ponadto, jeśli do pominięcia dawki doszło w pierwszym tygodniu po rozpoczęciu przyjmowania preparatu Azalia, a stosunek płciowy odbył się w tygodniu poprzedzającym opuszczenie tabletek, należy być świadomym ryzyka potencjalnej ciąży.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Podobnie jak w przypadku innych produktów farmaceutycznych, także przy użyciu Azalia mogą pojawić się skutki uboczne.

Do często i niezbyt często występujących działań niepożądanych należą:

 • zmiana nastroju, zaburzenia depresyjne, obniżenie libido;

 • ból głowy, nudności;

 • trądzik;

 • ból piersi, nieregularne miesiączki lub ich brak;

 • zwiększenie masy ciała;

 • zakażenie pochwy;

 • nietolerancja soczewek kontaktowych;

 • wymioty, zmęczenie;

 • bolesne miesiączkowanie, torbiel jajnika;

 • łysienie.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Do mniej często występujących działań niepożądanych zaliczamy:

 • wysypkę, pokrzywkę, rumień guzowaty;

 • reakcje nadwrażliwości, takie jak obrzęk naczynioruchowy czy anafilaksja.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

W badaniach nie zaobserwowano ciężkich i szkodliwych objawów wynikających z przyjęcia leku w nadmiernej ilości. W takiej sytuacji mogą pojawić się nudności, wymioty oraz słabo nasilone krwawienie z dróg rodnych u młodych dziewcząt.

W przypadku przedawkowania leczenie powinno skupić się na łagodzeniu objawów, gdyż nie istnieje specyficzne antidotum na lek Azalia.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przed rozpoczęciem stosowania doustnej antykoncepcji konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiedni preparat, uwzględniając stan zdrowia pacjentki. Istnieje szereg istotnych przeciwwskazań, które wykluczają stosowanie terapii Azalia, w tym:

 1. Nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję wymienioną w składzie preparatu.

 2. Aktywna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

 3. Ciężka choroba wątroby - obecnie lub w przeszłości.

 4. Nowotwory złośliwe zależne od hormonów płciowych, np. rak piersi, nowotwory narządów płciowych.

 5. Krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie.

Jeśli u pacjentki stwierdzono jeden lub więcej z opisanych wyżej stanów, należy poinformować o tym lekarza. Warto dodatkowo podkreślić, że jeżeli którykolwiek z nich wystąpi po raz pierwszy podczas przyjmowania leku Azalia, powinno się niezwłocznie zaprzestać jego zażywania.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Istnieją pewne substancje, które jeśli są stosowane równocześnie z antykoncepcją Azalia, mogą zmniejszać jej efektywność poprzez przyspieszenie wydalania hormonów płciowych przez nerki.

W takich przypadkach może dojść także do krwawienia śródcyklicznego. Do leków, które mogą wywoływać takie interakcje, należą między innymi barbiturany, karbamazepina, fenytoina, ryfampicyna, topiramat oraz produkty zawierające ziele dziurawca.

Inne produkty lecznicze, które mogą oddziaływać na efektywność antykoncepcji, to na przykład środki używane w leczeniu zakażeń HIV (takie jak rytonawir czy nelfinawir) lub HCV (między innymi boceprewir, telaprewir).

Czy przyjmuj─ůc lek Azalia mo┼╝na pi─ç alkohol?

Źródła nie opisują wpływu picia alkoholu na przyjmowanie leku Azalia, niemniej jednak w trakcie stosowania jakichkolwiek leków nie jest wskazane picie alkoholu.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Azalia w ci─ů┼╝y lub w okresie karmienia piersi─ů?

Preparat Azalia nie powinien być przyjmowany w ciąży, dlatego w momencie jej potwierdzenia należy natychmiast przerwać dalsze stosowanie.

Natomiast w sytuacji, gdy antykoncepcja była zażywana przed zajściem w ciążę lub nieświadomie na jej początku, badania nie wykazały zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u noworodków.

Z kolei podczas karmienia piersią możliwe jest korzystanie z antykoncepcji zawierającej jedynie progestagen, w tym także preparatu Azalia. Należy wówczas zwrócić uwagę na rozwój i wzrost niemowląt karmionych mlekiem matki.

Czy Azalia wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Badania nie wykazały, aby Azalia wywierała istotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Azalia, [online], [dost─Öp 12.11.2023r.], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17369/characteristic

Serwis Indeks lek├│w mp.pl, [online], [dost─Öp 14.02.2024 r.], dost─Öpny pod adresem:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=7215

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Czy m─Ö┼╝czyzna mo┼╝e kupi─ç tabletk─Ö dzie┼ä po? Czy mo┼╝e otrzyma─ç recept─Ö na antykoncepcj─Ö awaryjn─ů?
Czy m─Ö┼╝czyzna mo┼╝e kupi─ç tabletk─Ö dzie┼ä po? Czy mo┼╝e otrzyma─ç recept─Ö na antykoncepcj─Ö awaryjn─ů?

Tabletka dzie┼ä po jest skuteczn─ů form─ů antykoncepcji awaryjnej stosowan─ů┬áod wielu lat w celu zapobiegania niechcianej ci─ů┼╝y, np. po niezabezpieczonym stosunku. Dost─Öpna jest w aptekach i wydawana po okazaniu recepty. Czy w Polsce istnieje mo┼╝liwo┼Ť─ç, aby wypisa─ç recept─Ö na tabletk─Ö dzie┼ä po dla m─Ö┼╝czyzny? Czy m─Ö┼╝czy┼║ni mog─ů zrealizowa─ç recept─Ö na tabletk─Ö dzie┼ä po?

Artykuł
12.04.2024
Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lesine to preparat nale┼╝─ůcy do hormonalnych lek├│w antykoncepcyjnych. Zawiera syntetyczne pochodne dw├│ch r├│┼╝nych ┼╝e┼äskich hormon├│w zatem jest tak zwanym preparatem z┼éo┼╝onym. Jest dost─Öpny wy┼é─ůcznie na recept─Ö .

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
17.04.2024
Tabletka dzień po bez recepty  od kiedy?
Tabletka dzień po bez recepty - od kiedy?

Od 2017 roku w Polsce obowi─ůzuje ustawa, kt├│ra pozwala na kupno antykoncepcji awaryjnej wy┼é─ůcznie na recept─Ö. W czwartek (22.02.2024 roku) Sejm przyj─ů┼é projekt nowelizacji tej ustawy, dzi─Öki czemu tabletki dzie┼ä po w przysz┼éo┼Ťci mog─ů by─ç dost─Öpne bez recepty. Kiedy b─Ödzie dost─Öpna? Co to jest antykoncepcja awaryjna? Jak dzia┼éa tabletka dzie┼ä po? Kto b─Ödzie m├│g┼é j─ů kupi─ç?

Artykuł
02.04.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!