MACROMAX - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 24.11.2023

MACROMAX  E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Substancją czynną leku Macromax jest azytromycyna, czyli antybiotyk makrolidowy hamujący syntezę białek bakterii. Lek Macromax to preparat wykorzystywany w leczeniu zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę, czyli m.in. zakażeń górnych dróg oddechowych, zakażeń dolnych dróg oddechowych, ostrego zapalenia ucha środkowego, zakażeń skóry i tkanek miękkich oraz niektórych chorób przenoszonych drogą płciową.

Lek przeznaczony jest do podania doustnego. Preparat ten jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę.

Nazwa preparatu Macromax
Substancje czynne Azithromycinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
 • Tabletki ulegaj─ůce rozpadowi w jamie ustnej
Dawki
 • 500 mg (Tabletki powlekane)
 • 20 mg (Tabletki ulegaj─ůce rozpadowi w jamie ustnej)
 • 100 mg (Tabletki ulegaj─ůce rozpadowi w jamie ustnej)

Spis tre┼Ťci

Czym jest Macromax?

Lek Macromax jest preparatem, którego substancją czynną jest azytromycyna. Jest to preparat wykorzystywany w leczeniu zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę. Znajduje zastosowanie w leczeniu jednostek chorobowych takich jak:

 1. Zakażenia górnych dróg oddechowych: bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie zatok, zapalenie migdałków.

 2. Zakażenia dolnych dróg oddechowych: zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, ostre zapalenie oskrzeli, lekkie do umiarkowanie ciężkiego zapalenie płuc, w tym śródmiąższowe.

 3. Ostre zapalenie ucha środkowego.

 4. Zakażenia skóry i tkanek miękkich: róża, liszajec oraz wtórne ropne zapalenie skóry, rumień wędrujący, trądzik pospolity.

 5. Choroby przenoszone drogą płciową: niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydię trachomatis.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm działania leku Macromax?

Substancja czynna preparatu Macromax — azytromycyna - antybiotyk azalidowy należący do makrolidów. Azytromycyna przyłączając się do podjednostki 50S rybosomu w centrum aktywnym peptydylotransferazy i uniemożliwiając w ten sposób zależną od RNA syntezę białka, hamuje syntezę białek bakterii.

Jaki jest skład leku?

Oprócz substancji czynnej - azytromycyny, tabletki preparatu Macromax zawierają również szereg substancji takich jak: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, powidon K25, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, a także składniki otoczki: kopolimer metakrylanu butylu zasadowy (Eudragit E PO), talk, tytanu dwutlenek (E 171), dibutylu sebacynian, sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, indygotyna (E 132), lak.

Jak stosowa─ç lek Macromax?

Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparat Macromax należy podawać raz na dobę, niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości. Dawkowanie jest zależne od wskazania, w którym lek ma być stosowany.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawkowanie leku zależy od diagnozy postawionej przez lekarza.

W zakażeniu górnych i dolnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha środkowego, zakażeniu skóry i tkanek miękkich stosuje się dawkę 500 mg raz dziennie przez trzy dni. (Dawka całkowita 1.5 g).

U pacjentów z rumieniem wędrującym pierwszego dnia leczenia stosuje się dwie tabletki po 500 mg (łącznie 1 g), a następnie od 2.do 5. dnia jedną tabletkę po 500 mg. (Dawka całkowita 3 g).

Przy rozpoznaniu trądziku pospolitego o umiarkowanym nasileniu stosuje się jedną tabletkę 500 mg przez 3 dni, a następnie po 4 dniach przerwy jedną tabletkę 500 mg raz na tydzień przez kolejnych 9 tygodni. (Dawka całkowita 6 g)

W leczeniu niepowikłanego zakażenia wywołanego przez Chlamydię trachomatis stosuje się 2 tabletki po 500 mg w pojedynczym podaniu. (Dawka całkowita 1 g)

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek można stosować u dzieci i młodzieży o masie ciała powyżej 45 kg - dawkowanie tak jak u dorosłych. Nie należy stosować leku Macromax u dzieci w celu leczenia trądziku pospolitego.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Źródła nie podają maksymalnej dawki Azytromycyny, lek Macromax należy stosować zgodnie z dawkowaniem zaleconym w ulotce dołączonej do opakowania.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Macromax?

W przypadku pominięcia dawki preparatu Macromax należy jak najszybciej podać pominiętą dawkę leku, a kolejne dawki przyjmować według zaplanowanego schematu.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Macromax?

Do najczęściej obserwowanych działań niepożądanych leku Macromax (częstotliwość≥1/10) należy biegunka.

Inne często występujące działania niepożądane preparatu Macromax(częstotliwość ≥1/100) to:

 • ból głowy,

 • zaburzenia żołądka i jelit: wymioty, nudności, ból brzucha,

 • odchylenia w badaniach diagnostycznych: zmniejszenie liczby limfocytów, zwiększenie liczby eozynofilów, zmniejszenie stężenia wodorowęglanów we krwi, zwiększenie liczby bazofilów, zwiększenie liczby monocytów, zwiększenie liczby neutrofilów.

Jakie s─ů rzadsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Macromax?

Do rzadziej występujących działań niepożądanych podczas stosowania leku Macromax należą między innymi:

 • zaburzenia psychiczne: nerwowość, bezsenność, pobudzenie, jadłowstręt;

 • zaburzenia neurologiczne: zawroty głowy, senność, zaburzenia smaku, parestezje, zaburzenia widzenia;

 • zaburzenia kardiologiczne: kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca;

 • zaburzenia naczyniowe: uderzenia gorąca;

 • zaburzenia gastroenterologiczne: wzdęcia, niestrawność, zaparcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zaburzenia połykania, wzdęty brzuch, suchość błony śluzowej jamy ustnej, odbijanie się ze zwracaniem treści żołądkowej lub gazu, owrzodzenie jamy ustnej, nadmierne wydzielanie śliny;

 • zaburzenia dermatologiczne: wysypka, świąd, pokrzywka, zapalenie skóry, suchość skóry, nadmierna potliwość;

 • zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: choroba zwyrodnieniowa stawów, ból mięśni, ból pleców, ból szyi, ból karku;

 • zaburzenia urologiczne: zaburzenia oddawania moczu, ból nerek;

 • zaburzenia układu rozrodczego: krwotok maciczny, zaburzenia czynności jąder;

 • zaburzenia ogólne: osłabienie, złe samopoczucie, obrzęk, ból, uczucie zmęczenia, obrzęk twarzy, ból w klatce piersiowej, gorączka, obrzęk obwodowy.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania preparatu Macromax?

Zastosowanie dawki większej niż zalecana wiąże się z podobnymi skutkami ubocznymi do stosowania preparatu w zalecanej dawce, czyli zazwyczaj: przemijająca utrata słuchu, silne nudności, wymioty i biegunka.

Jeżeli doszło do przedawkowania preparatu Macromax, należy przyjąć węgiel aktywny oraz zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące czynności życiowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Macromax?

Nie powinno się stosować leku Macromax, jeżeli pacjent wykazuje nadwrażliwość na substancję czynną - azytromycynę lub inne antybiotyki z grupy makrolidów lub ketolidów lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w preparacie.

Czy lek Macromax wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Lek Macromax wchodzi w liczne interakcje lekowe, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leku Macromax z poniższymi lekami:

 1. Leki zobojętniające: leki zobojętniające mogą zmniejszać stężenie azytromycyny w surowicy, a tym samym obniżać jej skuteczność.

 2. Alkaloidy sporyszu - jednoczesne stosowanie azytromycyny i sporyszu może przyspieszyć pojawienie się objawów zatrucia sporyszem.

 3. Cyzapryd- równoczesne stosowanie cyzaprydu i azytromycny zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzenia rytmu serca.

 4. Digoksyna - jednoczesne stosowanie azytromycyny i digoksyny może zwiększać stężenie digoksyny w surowicy.

 5. Doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny- przyjmowanie azytromycyny może nasilać działanie przeciwzakrzepowe leków przeciwzakrzepowych z grupy pochodnych kumaryny.

 6. Cyklosporyna- azytromycyna może zwiększać stężenie cyklosporyny we krwi.

Co istotne, udowodniono, że azytromycyna nie wchodzi w istotne interakcje z wątrobowym cytochromem P450, co znacznie zmniejsza ryzyko działań niepożądanych, wynikających z interakcji azytromycyny z lekami metabolizowanymi przez ten cytochrom.

Czy mo┼╝na pi─ç alkohol stosuj─ůc lek Macromax?

Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie terapii preparatem Macromax.

Czy mo┼╝na przyjmowa─ç lek Macromax w trakcie ci─ů┼╝y?

Do tej pory nie potwierdzono bezpieczeństwa stosowania azytromycyny u kobiet ciężarnych, więc preparat Macromax należy stosować jedynie według zaleceń lekarza w przypadkach, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko.

Czy mo┼╝na przyjmowa─ç lek Macromax w okresie karmienia piersi─ů?

Składnik aktywny leku Macromax - azytromycyna przenika do mleka kobiecego. Ze względu na brak badań klinicznych badających bezpieczeństwo stosowania leku w trakcie karmienia piersią, odradza się stosowanie leku przez kobiety karmiące.

Czy lek Macromax wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

Nie istnieją dowody potwierdzające, że azytromycyna wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mimo wszystko należy mieć świadomość, że zażywanie preparatu Macromax wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy i drgawki, co może zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Macromax

Substancja czynna: azytromycyna w postaci azytromycyny dwuwodnej

Wskazania: zakażenia wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę: zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz choroby przenoszone drogą płciową

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: w zależności od wskazania dawka całkowita waha się od 1 g do 6 g

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną - azytromycynę lub inne antybiotyki z grupy makrolidów lub ketolidów, lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w preparacie

Główne działania niepożądane: ból głowy, biegunka, wymioty, nudności, ból brzucha, zmniejszenie liczby limfocytów, zwiększenie liczby eozynofilów, zmniejszenie stężenia wodorowęglanów we krwi, zwiększenie liczby bazofilów, zwiększenie liczby monocytów, zwiększenie liczby neutrofilów

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dost─Öp 15.11.2023], dost─Öpna w Internecie:

http://chpl.com.pl/#detail=32861900!71545424

Serwis MP, [online] [dost─Öp 15.11.2023] dost─Öpny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/90794,Macromax-tabletki-powlekane

Inni czytali r├│wnie┼╝

Dalacin C - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Dalacin C - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Dalacin C jest lekiem zawieraj─ůcym antybiotyk. W jakich sytuacjach stosowanie preparatu Dalacin C jest wskazane?

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
02.03.2023
Sumamed ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Sumamed ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Sumamed to produkt leczniczy zawieraj─ůcy antybiotyk ÔÇô azytromycyn─Ö. Stosowany jest w leczeniu zaka┼╝e┼ä wywo┼éanych przez bakterie, w tym niekt├│rych infekcji dr├│g oddechowych, sk├│ry i tkanek mi─Ökkich. Nie jest skuteczny w leczeniu infekcji wirusowych. Dost─Öpny jest wy┼é─ůcznie na recept─Ö.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
29.11.2023
Amoksiklav ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Amoksiklav ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Antybiotyki┬áodgrywaj─ů kluczow─ů rol─Ö w walce z infekcjami bakteryjnymi. Do tych lek├│w nale┼╝y Amoksiklav, b─Öd─ůcy po┼é─ůczeniem amoksycyliny i kwasu klawulanowego. Jego unikalna kombinacja aktywnych sk┼éadnik├│w czynnych sprawia, ┼╝e jest┬áskuteczny w zwalczaniu wielu rodzaj├│w bakterii, zar├│wno tych wra┼╝liwych na antybiotyki, jak i tych, kt├│re wykszta┼éci┼éy mechanizmy oporno┼Ťci.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
24.11.2023
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!