Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Doxycyclinum TZF - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Doxycyclinum TZF zawiera doksycyklinę - antybiotyk z grupy tetracyklin, charakteryzujący się szerokim spektrum działania. Ten preparat jest stosowany w wielu zakażeniach bakteryjnych. Jest dostępny w formie kapsułek do stosowania doustnego oraz roztworu do infuzji dożylnych.

Doxycyclinum TZF - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Doxycyclinum TZF
Substancje czynne Doxycyclini hyclas Doxycyclinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • roztw├│r do infuzji
 • kapsu┼éki twarde
Dawki
 • 20 mg/ml (roztw├│r do infuzji)
 • 100 mg (kapsu┼éki twarde)

Podstawowe informacje o leku Doxycyclinum TZF

Substancja czynna: hyklan doksycykliny; 100 mg 10 kapsułek.

Wskazania: zakażenia wywołane przez przez wrażliwe drobnoustroje - zakażenia przewodu pokarmowego, zakażenia dróg oddechowych, zapalenie migdałków podniebiennych, zakażenia dróg moczowych, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zakażenia tkanek miękkich, zakażenia okulistyczne wywołane przez Chlamydia trachomatis, choroby przenoszone drogą płciową itd..

Zastosowanie: doustne lub dożylne.

Dawkowanie: zazwyczaj 200 mg doksycykliny na dobę w dawce jednorazowej lub podzielonej. Dawkowanie i czas leczenia zależy od wskazania, wieku i wagi pacjenta.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w leku, ciężka niewydolność wątroby, ciąża i okres karmienia piersią.

Główne działania niepożądane: kandydozy, zapalenie jamy ustnej, zaburzenia rozwoju kości i zębów, przebarwienia szkliwa, bóle głowy, wymioty, biegunka, zapalenie języka, nadwrażliwość na światło, bóle brzucha.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Doxycyclinum TZF?

Lek Doxycyclinum TZF kosztuje ok 13 zł w przypadku opakowania zawierającego 10 tabletek, 100mg. Lek znajduje się na liście leków refundowanych i jego cena może wynosić ok 8 zł.

Preparat jest również dostępny w postaci ampułek i jego cena może wynosić ok 95 zł w przypadku opakowania zawierającego 10 sztuk.


Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest Doxycyclinum TZF?

Doxycyclinum TZF to preparat leczniczy zawierający antybiotyk z grupy tetracyklin - doksycyklinę. Lek ten stosowany jest w wielu różnych zakażeniach bakteryjnych. Jest wskazany w leczeniu m.in.:

 • zakażenia przewodu pokarmowego,

 • zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych - zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego

 • zakażenia dróg moczowych - odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej

 • zakażenia tkanek miękkich

 • boreliozy, papuzicy, brucelozy.

Ten antybiotyk może być też stosowany w zapobieganiu malarii. Doksycyklinę można zastosować u pacjentów cierpiących na choroby przenoszone drogą płciową i cierpiących na zakażenia okulistyczne (np. przewlekłe zapalenie spojówek wywołane przez Chlamydia trachomatis).

Doxycyclinum TZF występuje w dwóch formach. Są to doustne, nieprzezroczyste, ciemnozielone kapsułki oraz przezroczysty, żółty lub bursztynowy roztwór do infuzji. Jedna kapsułka zawiera 100 mg doksycykliny, a w jednym opakowaniu tego leku jest 10 kapsułek.

Jaki jest mechanizm działania?

Doksycyklina, antybiotyk z grupy tetracyklin, wykazuje szerokie działanie przeciwbakteryjne, zarówno wobec bakterii Gram-ujemnych, jak i Gram-dodatnich, oraz niektórych pierwotniaków. Bakteriostatyczny mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy białek na poziomie rybosomu, co prowadzi do zahamowania wzrostu i rozmnażania patogenów.

Możliwe jest wystąpienie oporności na doksycyklinę, szczególnie u bakterii Gram-dodatnich.

Jaki jest skład leku?

Substancją czynną leku Doxycyclinum TZF jest półsyntetyczny antybiotyk z grupy tetracyklin - doksycyklina w postaci hyklanu. W jednej kapsułce tego leku znajduje się 100 mg doksycykliny, a stężenie substancji czynnej w roztworze do infuzji wynosi 20 mg/ml.

Substancje pomocnicze zawarte w kapsułkach leku Doxycyclinum to kwas alginowy, magnezu stearynian sodu laurylosiarczan, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, barwnik indygo, tytanu dwutlenek, tlenek żelaza żółty, żelatyna.

W roztworze do wstrzykiwań substancjami pomocniczymi są powidon K17, etanoloamina, magnezu chlorek sześciowodny, pirosiarczyn sodu i woda do wstrzykiwań.

Jak stosowa─ç lek?

Kapsułki leku Doxycyclinum należy przyjmować doustnie - połykać w całości, popijając szklanką wody. W związku z możliwym pojawieniem się działania niepożądanego jakim jest podrażnienie gardła i jelit i owrzodzenie przełyku, lek należy przyjmować co najmniej 30 minut przed snem lub przyjęciem pozycji leżącej. Kapsułkę należy połykać w pozycji stojącej lub siedzącej.

Pacjentom, u których występują uporczywe działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, można zalecić przyjmowanie leku podczas posiłku. Przyjęcie doksycykliny razem z jedzeniem nie wpłynie znacząco na wchłanianie leku.

W większości przypadków zakażeń, zakończenie podawania doksycykliny powinno nastąpić 24-48 godzin po ustąpieniu objawów. Przy leczeniu infekcji wywołanych przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A, doksycyklina powinna być stosowana przez co najmniej 10 dni.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawkowanie różni się zależnie od choroby będącej wskazaniem do leczenia antybiotykiem, wieku oraz wagi pacjenta:

 • dorośli pacjenci ważący mniej niż 70 kg - w pierwszej dobie terapii, należy zalecić przyjmowanie leku w dawce 200 mg - jednorazowo lub w dawkach podzielonych. W następne dni należy przyjmować 100 mg doksycykliny jako leczenie podtrzymujące. W cięższych przypadkach zaleca się przyjmowanie dawki 200 mg doksycykliny przez cały okres antybiotykoterapii;

 • dorośli pacjenci ważący powyżej 70 kg - przez cały okres leczenia antybiotykiem, należy przyjmować 200 mg dziennie;

 • niepowikłana rzeżączka - należy stosować lek Doxycyclinum w dawce 100 mg co 12 godzin przez co najmniej 7 dni. Wyniki leczenia zakażeń rzeżączkowych należy potwierdzić wykonując kontrolny posiew 3 do 4 dni po zakończeniu leczenia;

 • choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez Chlamydia trachomatis lub Ureaplasma urealyticum - należy przyjmować doksycyklinę w dawce 100 mg 2 razy na dobę (co 12 godzin) przez okres 7-10 dni;

 • kiła pierwotna i drugorzędowa u pacjentów uczulonych na penicylinę - od 200 mg do 300 mg w dawkach podzielonych, przez 14 dni;

 • borelioza - 100 mg doksycykliny 2 razy na dobę przez okres 14-28 dni.

W celu zapobieganiu malarii, w przypadku podróży do rejonów zagrożonych malarią, należy stosować 100 mg na dobę. Antybiotykoterapię należy rozpocząć 1-2 dni przed planowaną podróżą, stosować przez okres pobytu w danym rejonie oraz przez 4 tygodnie po zakończeniu podróży.

U pacjentów z niewydolnością nerek zmiana dawkowania nie jest konieczna.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Doxycyclinum jest przeciwwskazany u dzieci w wieku poniżej 8 lat, ze względu na wysokie ryzyko przebarwienia szkliwa.

U dzieci w wieku od 8 do 12 lat, leczenie doksycykliną jest dopuszczalne tylko w sytuacjach, kiedy inne leki są niedostępne, przeciwwskazane lub w przypadku gdy podejrzewa się, że nie będą skuteczne. W takiej sytuacji u dzieci ważących mniej niż 45 kg powinno się podawać 4,4 mg/kg mc. w dawce pojedynczej lub podzielonej jako dawka początkowa, a dawka dobowa podtrzymująca wynosi 2,2 mg/kg mc. U dzieci ważących więcej niż 45 kg doksycyklinę należy podawać w dawkach takich jak dla dorosłych.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Podczas antybiotykoterapii z użyciem tetracyklin, mogą pojawić się działania niepożądane. Ze względu na ograniczenie danych, nie można określić częstości niektórych z nich.

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi w trakcie przyjmowania doksycykliny były:

 • Miejscowe zakażenia skóry lub nabłonka przez patogeny oporne na tetracykliny np. drożdżaki. To działanie niepożądane występuje szczególnie przy długotrwałym stosowaniu doksycykliny lub po powtórnym leczeniu tym antybiotykiem. Objawia się swędzeniem odbytu, zapaleniem nabłonka jamy ustnej i języka, zewnętrznych narządów płciowych oraz pochwy. W podobnym mechanizmie rzadziej może też występować rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego lub gronkowcowe zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy.

 • Nadwrażliwość skóry na światło.

 • Zaburzenia rozwoju zębów i kości, przebarwienia szkliwa.

 • Ból głowy, wymioty, biegunka i wysypka plamkowo-grudkowa.

Jakie s─ů rzadziej zg┼éaszane dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Rzadziej występującymi działaniami niepożądanymi antybiotykoterapii doksycykliną są między innymi:

 • zaburzenia krwi i układu chłonnego - porfiria, niedokrwistość spowodowana rozpadem krwinek, zmniejszenie liczby płytek krwi, neutropenia i eozynofilia;

 • zaburzenia układu immunologicznego - reakcje nadwrażliwości, objawy choroby posurowiczej, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny, niedociśnienie, zapalenie osierdzia, duszność i tachykardia;

 • zaburzenia układu nerwowego - łagodne nadciśnienie śródczaszkowe, zaburzenia widzenia, ból i zawroty głowy, nagłe czerwienienie twarzy;

 • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - brak łaknienia, trudności w przełykaniu, owrzodzenie przełyku, zapalenie jelita, bóle brzucha, zmiany zapalne okolic odbytu - te objawy mają charakter przejściowy i najczęściej ustępują po odstawieniu leku;

 • zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, niewydolność wątroby przebiegająca z żółtaczka;

 • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej - wysypka, świąd, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, pęcherzowy rumień wielopostaciowy, toksyczna nekroliza naskórka, fotoonycholiza;

 • Inne - szumy uszne, bóle mięśni i stawów, zwiększenie stężenia mocznika, złe samopoczucie.

Jeśli pacjent zauważy występowanie działań niepożądanych powinien skonsultować je z lekarzem, a jeśli u pacjenta wystąpią objawy mogą świadczyć o nadwrażliwości na lek, powinien odstawić lek.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Do przedawkowania antybiotyków z grupy tetracyklin dochodzi bardzo rzadko. Objawami przedawkowania są gorączka, zaczerwienienie twarzy, zawroty głowy, a w niektórych przypadkach może wystąpić nawet omdlenie. Jeśli wystąpią powyższe objawy, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i podjąć działania mające na celu szybkie usunięcie niewchłoniętej substancji czynnej z organizmu lub zmniejszenie jej wchłaniania z przewodu pokarmowego przez np. indukowanie wymiotów i płukanie żołądka. Należy również podać leki zobojętniające sok żołądkowy lub sole wapnia i magnezu. W przypadku konieczności, należy zastosować leczenie objawowe i monitorować podstawowe funkcje życiowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Głównymi przeciwwskazaniami do leczenia doksycykliną są:

 • nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w leku Doxycyclinum TZF i nadwrażliwość na inne tetracykliny;

 • ciężka niewydolność wątroby;

 • kobiety będące w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Względnie przeciwwskazane jest stosowanie doksycykliny u pacjentów w wieku poniżej 8 lat, ze względu na ryzyko wystąpienia trwałego przebarwienia szkliwa. W tej grupie pacjentów preparaty z doksycykliną można stosować tylko wtedy, gdy nie ma odpowiednich alternatywnych terapii, a potencjalne korzyści jej zastosowania w ciężkich lub zagrażających życiu stanach przewyższają ryzyko ewentualnego trwałego przebarwienia zębów.

Ze względu na zawartość laktozy w preparacie Doxycyclinum TZF, lek ten nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

W jakich sytuacjach nale┼╝y zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç?

W trakcie antybiotykoterapii doksycykliną, mogą wystąpić sytuacje wymagające konkretnych środków ostrożności.

W przypadku niewydolności wątroby albo jednoczesnym stosowaniu leków o działaniu hepatotoksycznym należy zachować szczególną ostrożność i przeprowadzać regularne badanie czynności wątroby.

Antybiotyk z grupy tetracyklin, w tym doksycyklina, mogą powodować nadwrażliwość na światło. Podczas antybiotykoterapii należy unikać nasłonecznienia i promieniowania UV, ze względu na ryzyko wystąpienia fotodermatoz. W przypadku wystąpienia rumienia skóry, lek należy odstawić i zgłosić się do lekarza.

Podczas antybiotykoterapii doksycykliną może dojść do namnożenia się niewrażliwych patogenów i wystąpienia objawów innych zakażeń - np. kandydoza. W przypadku podejrzenia pojawienia się takiego zakażenia, należy przerwać antybiotykoterapię i konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Ze względu na ryzyko wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego podczas antybiotykoterapii doksycykliną, należy zwrócić uwagę na objawy ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli w trakcie leczenia lub krótko po jego zakończeniu pojawi się biegunka należy zwrócić się do lekarza.

Należy zachować szczególną ostrożność u osób z ciężka niewydolnością nerek, ponieważ wydalenie doksycykliny może być zmniejszone.

U pacjentów z chorobami wenerycznymi i z podejrzeniem równoczesnego zakażenia kiłą przed rozpoczęciem leczenia, należy wykonać badanie mikroskopowe. Badania serologiczne krwi pod kątem tych zakażeń należy wykonywać co miesiąc, przez co najmniej 4 miesiące.

Doskycyklina może nasilać objawy chorób takich jak porfiria, miastenia, toczeń rumieniowaty układowy.

Interakcje z innymi lekami

Doksycyklina może wpływać na działanie innych, stosowanych jednocześnie leków, jak również stosowane przewlekle leki mogą osłabiać działanie i skuteczność antybiotykoterapii. Należy zwrócić uwagę na możliwe wystąpienie interakcji między lekami stosowanymi w jednym czasie.

Leki zobojętniające sok żołądkowy zawierające jony glinu, wapnia i magnezu oraz preparaty zawierające jony żelaza, cynku i bizmutu zmniejszają wchłanianie doksycykliny. Tego typu leki i pokarmy należy przyjmować w odstępie co najmniej 2 h od przyjęcia doksycykliny.

Dokscycyklina może zmniejszać skuteczność i działanie bakteriobójcze innych antybiotyków np. penicylin.

Jeśli pacjent przyjmuje przewlekle leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny) lub przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika), podczas antybiotykoterapii doksycykliną należy kontrolować glikemię oraz parametry krzepnięcia. Doksycyklina nasila działanie tych leków - może być konieczna redukcja dawki doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz przeciwzakrzepowych.

Doksycyklina nasila nefrotoksyczność metoksyfluranu. Nie należy stosować znieczulenia ogólnego z wykorzystaniem tego leku podczas antybiotykoterapii.

Doksycyklina nasila toksyczność cyklosporyny. Podczas jednoczesnego podawania doskycykliny i cyklosporyny, konieczne jest monitorowanie stężenia cyklosporyny we krwi.

Skuteczność antykoncepcyjnych środków hormonalnych może być zmniejszona podczas jednoczesnego stosowania doksycykliny. Konieczne jest stosowanie dodatkowej, niehormonalnej formy antykoncepcji w czasie antybiotykoterapii, by uchronić się przed niechcianą ciążą.

Przy jednoczesnym podawaniu doksycykliny z lekami indukującymi enzymy mikrosomalne działanie tego antybiotyku może być osłabione. Leki takie jak m.in. rifampicyna, fenytoina, barbiturany, karbamazepina przyspieszają metabolizm doksycykliny. Jeśli pacjent przewlekłe stosuje wymienione leki, może być konieczne zwiększenie dobowej dawki doksycykliny.

Częstotliwość występowania działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego może być zwiększona podczas jednoczesnego przyjmowania doksycykliny i teofiliny.

Doxycyclinum TZF a alkohol

Przyjmowanie alkoholu podczas antybiotykoterapii jest zabronione. Alkohol przyspiesza metabolizm doksycykliny i może w ten sposób zmniejszać skuteczność jej działania. Jednoczesne przyjmowanie doksycykliny z alkoholem, może powodować nieosiągnięcie stężenia terapeutycznego antybiotyku we krwi.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Doxycyclinum TZF w ci─ů┼╝y?

Stosowanie doksycykliny w ciąży jest przeciwwskazane. Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że doksycyklina może przechodzić przez barierę łożyska i odkładać się w tkankach płodu. Może w ten sposób mieć toksyczny wpływ na rozwój ciąży. Ponadto, stosowanie doksycykliny w okresie kształtowania się zębów (ostatni trymestr ciąży, okres okołoporodowy, wczesne dzieciństwo) może prowadzić do przebarwień i uszkodzeń zębów.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Doxycyclinum TZF w okresie karmienia piersi─ů?

Ze względu na to, że doksycyklina przenika do mleka kobiecego, nie należy jej stosować w okresie karmienia piersią. Na czas stosowania doksycykliny należy przerwać karmienie piersią, ze względu na ryzyko wystąpienia u niemowląt trwałych reakcji nadwrażliwości na światło lub zakażeń grzybiczych, a także ze względu na możliwe zaburzenia rozwoju zębów i kości.

Czy lek Doxycyclinum TZF wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?

Zgłaszano pojedyncze przypadki zaburzeń widzenia podczas stosowania doksycykliny. Może to wpływać na zdolność i bezpieczeństwo obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Doxycyclinum TZF; dostępna w internecie; https://www.polfa-tarchomin.com.pl/wp-content/uploads/2018/08/1ChPL_Doxycyclinum-_roztw_20mg_ml_012018.pdf; https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/2061/characteristic


Inni czytali r├│wnie┼╝