Salmex Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Salmex - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Salmex, jest to lek wziewny o działaniu przeciwzapalnym oraz rozszerzający oskrzela. Ze względu na właściwości przyczyniające się do zmniejszenia obrzęku, podrażniania dolnych dróg oddechowych i zapobieganiu stanom spastycznym stosowany jest w leczeniu astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Rozpocznij konsultacj─Ö z Salmex
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Salmex - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Salmex
Substancje czynne Fluticasoni propionas Salmeterolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Proszek do inhalacji
Dawki
 • (100 mcg + 50 mcg)/dawk─Ö inh. (Proszek do inhalacji)
 • (250 mcg + 50 mcg)/dawk─Ö inh. (Proszek do inhalacji)
 • (500 mcg + 50 mcg)/dawk─Ö inh. (Proszek do inhalacji)

Podstawowe informacje o leku Salmex

Substancja czynna: flutykazon + salmeterol

Wskazania: zaostrzenia astmy oskrzelowej, POChP

Zastosowanie: łagodzenie objawów astmy i zapobieganie jej zaostrzeniom, leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)

Dawkowanie: 1 inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 100/250/500 µg flutykazonu) 2 razy na dobę

Główne przeciwwskazania: napad duszności, zaostrzenie astmy lub pogorszenie jej przebiegu

Główne działania niepożądane: bóle głowy, zapalenia części nosowej gardła, łatwiejsze siniaczenie, kandydoza jamy ustnej i gardła

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Salmex?

Lek Salmex jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od dawki:

 • 100 mcg propionianu flutykazonu, 50 mcg salmeterolu; 60 dawek — ok. 73 zł, z refundacją ok. 4 zł;
 • 250 mcg propionianu flutykazonu, 50 mcg salmeterolu; 60 dawek — ok. 93 zł, z refundacją ok. 18 zł;
 • 500 mcg propionianu flutykazonu, 50 mcg salmeterolu; 60 dawek — ok. 112 zł, z refundacją ok. 21 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Salmex?

Salmex, to lek, w którego skład wchodzą 2 substancje czynne: flutykazon i salmeterol. Preparat, stosowany wziewnie, ma działanie przeciwzapalne i rozszerzające oskrzela. Dzięki niemu powietrze łatwiej przepływa przez drogi oddechowe.

Jaki jest mechanizm działania?

Salmex to lek zawierający 2 substancje czynne: flutykazon, syntetyczny kortykosteroid oraz salmeterol, długodziałający lek rozszerzający oskrzela z grupy sympatykomimetyków.

Flutykazon to substancja, która hamuje proces zapalny, zmniejsza obrzęk i podrażnienie, a także w pewnym stopniu cofa zmiany anatomiczne powstające w ścianie oskrzeli osób chorych na astmę.

Salmeterol jest lekiem rozszerzającym oskrzela z grupy sympamimetyków- Beta2-mimetyków. Substancja podawana wziewnie aktywuje receptory Beta2 znajdujące się w mięśniach gładkich oskrzeli. Po aktywacji tych receptorów dochodzi do rozkurczu mięśni i rozszerzeniu oskrzeli, co ułatwia swobodny przepływ powietrza w drogach oddechowych i poprawia wentylację płuc.

Salmex zamienniki

Lekami z t─ů sam─ů substancj─ů czynn─ů co Salmex s─ů:

 • Seretide Dysk 100
 • Seretide Dysk 250
 • Seretide Dysk 500
 • Seretide 50
 • Seretide 125
 • Seretide 250
 • Asaris
 • Symflusal
 • Fluticomb
 • AirFluSal Forspiro
 • Duexon
 • Comboterol
 • Salflumix Easyhaler
 • Duexon Pro

Jaki jest skład leku?

W skład leku wchodzą 2 substancje czynne: flutykazon i salmeterol. Jako substancja pomocnicza w leku znajduje się laktoza jednowodna, która zawiera białka mleka

Jak stosowa─ç lek?

Lek przeznaczony jest jedynie do stosowania wziewnego zgodnie z zaleceniami lekarza. Aby uzyskać skuteczność działania leczniczego, preparat należy stosować codziennie, nawet jeśli objawy choroby nie występują.

Preparat ma postać proszku, który znajduje się w inhalatorze zaopatrzonym w licznik dawek. Licznik dawek wskazuje, ile dawek leku pozostało jeszcze w aparacie. Gdy zawartość inhalatora kończy się, cyfry od 5 do zera pojawiają się na liczniku oznaczone kropką.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Lek powinien być dawkowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj lekarz dąży do stosowania najmniejszej dawki zapewniającej skuteczną kontrolę objawów astmy.

 • Leczenie astmy oskrzelowej u dorosłych i młodzieży po 12. roku życia:

w zależności od nasilenia objawów:

1 inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 100 µg flutykazonu) 2 razy na dobę lub;

1 inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 250 µg flutykazonu) 2 razy na dobę lub;

inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 500 µg flutykazonu) 2 razy na dobę.

 • Leczenie POChP u dorosłych:

  1 inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 500 µg flutykazonu) 2 razy na dobę.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Dawkowanie u dzieci chorujących na astmę oskrzelową różni się od stosowania dla dorosłych, ze względu na maksymalną dawkę dopuszczoną do stosowania u dzieci, a przyjmowanie leku powinno przebiegać pod kontrolą osoby dorosłej.

 • Dzieci po ukończeniu 4. roku życia: 1 inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 100 µg flutykazonu) 2 razy na dobę. Jest to zarazem maksymalna dawka dopuszczona do stosowania u dzieci;

 • Dzieci do ukończenia 4. roku życia: Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania preparatu w tej grupie wiekowej;

Jaka jest dawka maksymalna produktu dla dzieci?

Maksymalna dopuszczona do stosowania u dzieci dawka flutykazonu propionianu podawana z produktem leczniczym Salmex wynosi 100 µg dwa razy na dobę.

Pomini─Öcie dawki preparatu Salmex

W przypadku pominięcia dawki leku Salmex należy przyjąć ją niezwłocznie, a następnie kontynuować przyjmowanie leku według zaleceń lekarza. Należy unikać przyjmowania podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Jak każdy lek, Salmex może powodować działania niepożądane, chociaż nie występują one u wszystkich, którzy stosują preparat.

Działania niepożądane mogą wystąpić w przypadku obu składników preparatu, ale nie zaobserwowano dodatkowych efektów wynikających z jednoczesnego stosowania tych składników.

 • Bardzo często występujące skutki to bóle głowy i zapalenie części nosowo-gardłowej.

 • Często obserwowane objawy to skurcze mięśni, skłonność do siniaczenia, bóle stawów, bóle mięśni, złamania pourazowe, pleśniawki w jamie ustnej i gardle, podrażnienie gardła, chrypka, utrata głosu, zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli. Aby zminimalizować ryzyko pleśniawek, zaleca się płukanie jamy ustnej wodą po inhalacji.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

 • W przypadkach rzadkich możliwe są: hiperglikemia, lęk, zaburzenia snu, drżenia mięśni, zaćma, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, uczucie kołatania serca, tachykardia, migotanie przedsionków, choroba niedokrwienna serca, reakcje alergiczne, w tym reakcje skórne i duszność.

 • Rzadko występujące skutki to: pleśniawki w przełyku, zaburzenia rytmu serca, ogólne objawy działania kortykosteroidów (takie jak zahamowanie czynności kory nadnerczy, zespół Cushinga, zmiany w wyglądzie, spowolnienie wzrostu u dzieci), reakcje alergiczne, w tym anafilaksja.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Ze względu na brak danych pochodzących z badań klinicznych odnośnie przedawkowania leku Salmex, swoją wiedzę może opierać na objawach przedawkowania poszczególnych substancji wchodzących w skład produktu leczniczego.

Objawy przedawkowania salmeterolu to: drżenia, ból głowy i tachykardia. Jako odtrutkę zaleca się kardioselektywne β-adrenolityki, które należy stosować ostrożnie u pacjentów ze skurczem oskrzeli w wywiadzie.

Objawy ostrego przedawkowania flutykazonu propionianu: Zastosowanie wziewne większych niż zalecane dawek flutykazonu propionianu może powodować przemijające zahamowanie czynności kory nadnerczy.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Istnieją sytuacje, w których pewne choroby lub inne warunki mogą uniemożliwiać stosowanie preparatu, lub wymagać dostosowania dawki. W takich przypadkach konieczne może być również regularne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.

Preparat nie powinien być stosowany w przypadku ostrego napadu duszności! W takiej sytuacji powinno się zastosować lek o szybki działaniu np. Salbutamol.

Nie należy rozpoczynać stosowania preparatu w okresie zaostrzenia astmy ani wtedy gdy nastąpiło znaczące lub ostre pogorszenie jej przebiegu.

Jeśli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie: gruźlicę płuc (czynna lub przebyta) grzybicze, wirusowe lub bakteryjne zakażenia dróg oddechowych, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym zaburzenia rytmu serca, cukrzycę, nadczynność tarczycy, zmniejszone stężenie potasu we krwi- należy zachować ostrożność i przed zastosowaniem preparatu poinformować o tym lekarza.

Interakcje z innymi lekami

Przez włączeniem leku Salmex, aby uniknąć interakcji z innymi lekami, należy poinformować lekarza o aktualnych terapiach.

Nie należy stosować równolegle salmeterolu i leków blokujących receptory beta-adrenergiczne. Leki, które blokują receptory beta-adrenergiczne, używane do leczenia nadciśnienia, mogą wpływać negatywnie na skuteczność salmeterolu, powodując potencjalne ryzyko osłabienia jego działania rozszerzającego oskrzela.

Zastosowanie salmeterolu i innych leków aktywujących receptory adrenergiczne (sympatykomimetyków) może wiązać się z ryzykiem wystąpienia hipokaliemii, szczególnie gdy równocześnie stosowane są leki moczopędne, pochodne ksantyny (np. teofilina) lub kortykosteroidy.

Leki, takie jak rytonawir, itrakonazol, ketokonazol, erytromycyna i kobicystat, silnie hamujące aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, mogą istotnie zwiększać stężenie flutykazonu we krwi, co niesie ze sobą ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (takich jak zespół Cushinga czy zahamowanie czynności kory nadnerczy).

Należy unikać jednoczesnego stosowania tych leków. W przypadku konieczności takiego leczenia, lekarz może zalecić środki ostrożności, takie jak wydłużenie odstępu między przyjmowaniem leków czy zmniejszenie dawki flutykazonu, zgodnie z oceną korzyści i ryzyka.

Czy lek Salmex mo┼╝na stosowa─ç w ci─ů┼╝y?

Żaden lek nie powinien być stosowany w ciąży bez konsultacji z lekarzem.

Ze względu na brak jasnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku podczas ciąży, nie powinien być on stosowany. Jednak jeśli lekarz po rozważeniu oczekiwanych korzyści, uzna stosowanie preparatu za bezwzględnie konieczne, możliwe jest włączenie.

Czy lek Salmex mo┼╝e by─ç przyjmowany podczas karmienia piersi─ů?

Substancje czynne preparatu przenikają do mleka kobiecego, dlatego lek nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.

Czy Salmex wpływa na prowadzenie pojazdów?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego [dostęp online listopad 2023] artykuł dostępny w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/29126/characteristicInne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝