Salmex - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Salmex - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Salmex, jest to lek wziewny o działaniu przeciwzapalnym oraz rozszerzający oskrzela. Ze względu na właściwości przyczyniające się do zmniejszenia obrzęku, podrażniania dolnych dróg oddechowych i zapobieganiu stanom spastycznym stosowany jest w leczeniu astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Rozpocznij konsultacj臋 z Salmex

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Salmex
Substancje czynne Fluticasoni propionas Salmeterolum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Proszek do inhalacji
Dawki
 • (100 mcg + 50 mcg)/dawk臋 inh. (Proszek do inhalacji)
 • (250 mcg + 50 mcg)/dawk臋 inh. (Proszek do inhalacji)
 • (500 mcg + 50 mcg)/dawk臋 inh. (Proszek do inhalacji)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Salmex

Substancja czynna: flutykazon + salmeterol

Wskazania: zaostrzenia astmy oskrzelowej, POChP

Zastosowanie: łagodzenie objawów astmy i zapobieganie jej zaostrzeniom, leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)

Dawkowanie: 1 inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 100/250/500 µg flutykazonu) 2 razy na dobę

Główne przeciwwskazania: napad duszności, zaostrzenie astmy lub pogorszenie jej przebiegu

Główne działania niepożądane: bóle głowy, zapalenia części nosowej gardła, łatwiejsze siniaczenie, kandydoza jamy ustnej i gardła

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Salmex?

Lek Salmex jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od dawki:

 • 100 mcg propionianu flutykazonu, 50 mcg salmeterolu; 60 dawek — ok. 73 zł, z refundacją ok. 4 zł;
 • 250 mcg propionianu flutykazonu, 50 mcg salmeterolu; 60 dawek — ok. 93 zł, z refundacją ok. 18 zł;
 • 500 mcg propionianu flutykazonu, 50 mcg salmeterolu; 60 dawek — ok. 112 zł, z refundacją ok. 21 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Salmex?

Salmex, to lek, w którego skład wchodzą 2 substancje czynne: flutykazon i salmeterol. Preparat, stosowany wziewnie, ma działanie przeciwzapalne i rozszerzające oskrzela. Dzięki niemu powietrze łatwiej przepływa przez drogi oddechowe.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania?

Salmex to lek zawierający 2 substancje czynne: flutykazon, syntetyczny kortykosteroid oraz salmeterol, długodziałający lek rozszerzający oskrzela z grupy sympatykomimetyków.

Flutykazon to substancja, która hamuje proces zapalny, zmniejsza obrzęk i podrażnienie, a także w pewnym stopniu cofa zmiany anatomiczne powstające w ścianie oskrzeli osób chorych na astmę.

Salmeterol jest lekiem rozszerzającym oskrzela z grupy sympamimetyków- Beta2-mimetyków. Substancja podawana wziewnie aktywuje receptory Beta2 znajdujące się w mięśniach gładkich oskrzeli. Po aktywacji tych receptorów dochodzi do rozkurczu mięśni i rozszerzeniu oskrzeli, co ułatwia swobodny przepływ powietrza w drogach oddechowych i poprawia wentylację płuc.

Jaki jest sk艂ad leku?

W skład leku wchodzą 2 substancje czynne: flutykazon i salmeterol. Jako substancja pomocnicza w leku znajduje się laktoza jednowodna, która zawiera białka mleka

Jak stosowa膰 lek?

Lek przeznaczony jest jedynie do stosowania wziewnego zgodnie z zaleceniami lekarza. Aby uzyskać skuteczność działania leczniczego, preparat należy stosować codziennie, nawet jeśli objawy choroby nie występują.

Preparat ma postać proszku, który znajduje się w inhalatorze zaopatrzonym w licznik dawek. Licznik dawek wskazuje, ile dawek leku pozostało jeszcze w aparacie. Gdy zawartość inhalatora kończy się, cyfry od 5 do zera pojawiają się na liczniku oznaczone kropką.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Lek powinien być dawkowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj lekarz dąży do stosowania najmniejszej dawki zapewniającej skuteczną kontrolę objawów astmy.

 • Leczenie astmy oskrzelowej u dorosłych i młodzieży po 12. roku życia:

w zależności od nasilenia objawów:

1 inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 100 µg flutykazonu) 2 razy na dobę lub;

1 inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 250 µg flutykazonu) 2 razy na dobę lub;

inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 500 µg flutykazonu) 2 razy na dobę.

 • Leczenie POChP u dorosłych:

  1 inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 500 µg flutykazonu) 2 razy na dobę.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Dawkowanie u dzieci chorujących na astmę oskrzelową różni się od stosowania dla dorosłych, ze względu na maksymalną dawkę dopuszczoną do stosowania u dzieci, a przyjmowanie leku powinno przebiegać pod kontrolą osoby dorosłej.

 • Dzieci po ukończeniu 4. roku życia: 1 inhalacja preparatu Salmex (50 µg salmeterolu + 100 µg flutykazonu) 2 razy na dobę. Jest to zarazem maksymalna dawka dopuszczona do stosowania u dzieci;

 • Dzieci do ukończenia 4. roku życia: Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania preparatu w tej grupie wiekowej;

Jaka jest dawka maksymalna produktu dla dzieci?

Maksymalna dopuszczona do stosowania u dzieci dawka flutykazonu propionianu podawana z produktem leczniczym Salmex wynosi 100 µg dwa razy na dobę.

Pomini臋cie dawki preparatu Salmex

W przypadku pominięcia dawki leku Salmex należy przyjąć ją niezwłocznie, a następnie kontynuować przyjmowanie leku według zaleceń lekarza. Należy unikać przyjmowania podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane

Jak każdy lek, Salmex może powodować działania niepożądane, chociaż nie występują one u wszystkich, którzy stosują preparat.

Działania niepożądane mogą wystąpić w przypadku obu składników preparatu, ale nie zaobserwowano dodatkowych efektów wynikających z jednoczesnego stosowania tych składników.

 • Bardzo często występujące skutki to bóle głowy i zapalenie części nosowo-gardłowej.

 • Często obserwowane objawy to skurcze mięśni, skłonność do siniaczenia, bóle stawów, bóle mięśni, złamania pourazowe, pleśniawki w jamie ustnej i gardle, podrażnienie gardła, chrypka, utrata głosu, zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli. Aby zminimalizować ryzyko pleśniawek, zaleca się płukanie jamy ustnej wodą po inhalacji.

Rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane

 • W przypadkach rzadkich możliwe są: hiperglikemia, lęk, zaburzenia snu, drżenia mięśni, zaćma, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, uczucie kołatania serca, tachykardia, migotanie przedsionków, choroba niedokrwienna serca, reakcje alergiczne, w tym reakcje skórne i duszność.

 • Rzadko występujące skutki to: pleśniawki w przełyku, zaburzenia rytmu serca, ogólne objawy działania kortykosteroidów (takie jak zahamowanie czynności kory nadnerczy, zespół Cushinga, zmiany w wyglądzie, spowolnienie wzrostu u dzieci), reakcje alergiczne, w tym anafilaksja.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Ze względu na brak danych pochodzących z badań klinicznych odnośnie przedawkowania leku Salmex, swoją wiedzę może opierać na objawach przedawkowania poszczególnych substancji wchodzących w skład produktu leczniczego.

Objawy przedawkowania salmeterolu to: drżenia, ból głowy i tachykardia. Jako odtrutkę zaleca się kardioselektywne β-adrenolityki, które należy stosować ostrożnie u pacjentów ze skurczem oskrzeli w wywiadzie.

Objawy ostrego przedawkowania flutykazonu propionianu: Zastosowanie wziewne większych niż zalecane dawek flutykazonu propionianu może powodować przemijające zahamowanie czynności kory nadnerczy.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Istnieją sytuacje, w których pewne choroby lub inne warunki mogą uniemożliwiać stosowanie preparatu, lub wymagać dostosowania dawki. W takich przypadkach konieczne może być również regularne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.

Preparat nie powinien być stosowany w przypadku ostrego napadu duszności! W takiej sytuacji powinno się zastosować lek o szybki działaniu np. Salbutamol.

Nie należy rozpoczynać stosowania preparatu w okresie zaostrzenia astmy ani wtedy gdy nastąpiło znaczące lub ostre pogorszenie jej przebiegu.

Jeśli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie: gruźlicę płuc (czynna lub przebyta) grzybicze, wirusowe lub bakteryjne zakażenia dróg oddechowych, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym zaburzenia rytmu serca, cukrzycę, nadczynność tarczycy, zmniejszone stężenie potasu we krwi- należy zachować ostrożność i przed zastosowaniem preparatu poinformować o tym lekarza.

Interakcje z innymi lekami

Przez włączeniem leku Salmex, aby uniknąć interakcji z innymi lekami, należy poinformować lekarza o aktualnych terapiach.

Nie należy stosować równolegle salmeterolu i leków blokujących receptory beta-adrenergiczne. Leki, które blokują receptory beta-adrenergiczne, używane do leczenia nadciśnienia, mogą wpływać negatywnie na skuteczność salmeterolu, powodując potencjalne ryzyko osłabienia jego działania rozszerzającego oskrzela.

Zastosowanie salmeterolu i innych leków aktywujących receptory adrenergiczne (sympatykomimetyków) może wiązać się z ryzykiem wystąpienia hipokaliemii, szczególnie gdy równocześnie stosowane są leki moczopędne, pochodne ksantyny (np. teofilina) lub kortykosteroidy.

Leki, takie jak rytonawir, itrakonazol, ketokonazol, erytromycyna i kobicystat, silnie hamujące aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, mogą istotnie zwiększać stężenie flutykazonu we krwi, co niesie ze sobą ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (takich jak zespół Cushinga czy zahamowanie czynności kory nadnerczy).

Należy unikać jednoczesnego stosowania tych leków. W przypadku konieczności takiego leczenia, lekarz może zalecić środki ostrożności, takie jak wydłużenie odstępu między przyjmowaniem leków czy zmniejszenie dawki flutykazonu, zgodnie z oceną korzyści i ryzyka.

Czy lek Salmex mo偶na stosowa膰 w ci膮偶y?

Żaden lek nie powinien być stosowany w ciąży bez konsultacji z lekarzem.

Ze względu na brak jasnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku podczas ciąży, nie powinien być on stosowany. Jednak jeśli lekarz po rozważeniu oczekiwanych korzyści, uzna stosowanie preparatu za bezwzględnie konieczne, możliwe jest włączenie.

Czy lek Salmex mo偶e by膰 przyjmowany podczas karmienia piersi膮?

Substancje czynne preparatu przenikają do mleka kobiecego, dlatego lek nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.

Czy Salmex wp艂ywa na prowadzenie pojazd贸w?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online listopad 2023] artykuł dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/82843,Salmex-proszek-do-inhalacji

Charakterystyka Produktu Leczniczego [dostęp online listopad 2023] artykuł dostępny w internecie:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/29126/characteristic

Indeks leków mp.pl [dostęp online luty 2024] dostępny w internecie:
https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=11488


Inni czytali r贸wnie偶

Bactrim- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Bactrim- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Bactrim to antybiotyk o dzia艂aniu bakteriob贸jczym. Jego g艂贸wne wskazania to zaka偶enia dr贸g oddechowych, zaka偶enia uk艂adu moczowego i zaka偶enia przewodu pokarmowego.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
15.02.2024
Zapalenie p艂uc: przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie p艂uc: przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie p艂uc jest chorob膮, kt贸ra cz臋sto kojarzy si臋 z ci臋偶kim przebiegiem i zagro偶eniem 偶ycia. Co prawda, pozaszpitalne zapalenie p艂uc jest problemem ca艂orocznym, ale w okresie zimowym wyst臋puje najwi臋cej zachorowa艅.聽Czy ka偶de zapalenie p艂uc jest niebezpieczne? Co mo偶e je wywo艂ywa膰? Jak uchroni膰 si臋 przed zapaleniem p艂uc?

Artyku艂
11.02.2024
Augmentin- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Augmentin- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Augmentin to antybiotyk szerokospektralny, kt贸ry jest dost臋pny wy艂膮cznie聽na recept臋. Dzia艂a zar贸wno na bakterie Gramm-dodatnie, jak i na Gramm-ujemne. Wykorzystywany jest w leczeniu doros艂ych jak i dzieci. Dost臋pny jest w r贸偶nych dawkach oraz postaciach. Stosowany jest w r贸偶nego rodzaju zaka偶eniach. Po艂膮czenie amoksycyliny z kwasem klawulanowym w jednym preparacie pozwoli艂o na rozszerzenie zakresu dzia艂ania amoksycyliny na wiele bakterii wytwarzaj膮cych 尾-laktamazy. Antybiotyk ten wchodzi r贸wnie偶 w sk艂ad niekt贸rych wielolekowych schemat贸w eradykacji bakterii H. pylori w chorobie wrzodowej 偶o艂膮dka.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!