Depralin Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Depralin - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Depresja to choroba, która według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyka blisko 280 milionów osób na całym świecie. Podstawę jej leczenia stanowią leki przeciwdepresyjne. Depralin jest jednym z dostępnych na receptę preparatów, stosowanych w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz zaburzeń lękowych.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Depralin
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Depralin - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024
Nazwa preparatu Depralin
Substancje czynne Escitalopramum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 10 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Depralin

Substancja czynna: Escitalopram

Wskazania: Duże epizody depresji, zaburzenia lękowe (również napady lęku panicznego) z agorafobią lub bez agorafobii, społeczne zaburzenie lękowe, uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 10-20 mg na dobę

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, jednoczesne stosowanie odwracalnych i nieodwracalnych inhibitorów MAO, wydłużenie odstępu QT

Główne działania niepożądane: Nudności, ból głowy, biegunka, suchość w jamie ustnej, nadmierna potliwość, zaburzenia seksualne (zaburzenia wzwodu, opóźnienie wytrysku), zwiększenie masy ciała

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Depralin?

Lek Depralin jest dostępny tylko na receptę. Opakowanie 28 tabletek powlekanych 10 mg kosztuje ok. 31 zł.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Depralin?

Depralin jest lekiem znanym głównie jako ten stosowany w leczeniu depresji, ale również w leczeniu takich schorzeń jak duże epizody depresji, zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, społeczne lub uogólnione zaburzenie lękowe, a także zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Substancją czynną preparatu Depralin jest escitalopram, zaliczany do grupy silnych i wybiórczych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)

Depralin jest dostępny w formie tabletek powlekanych, z linią podziału po jednej stronie.

Jaki jest mechanizm działania leku Depralin?

Substancja czynna, zawarta w preparacie Depralin to escitalopram-lek z grupy SSRI (Selektywne Inhibitory Wychwytu Zwrotnego Serotoniny). Serotonina to jeden z neuroprzekaźników, kluczowych substancji w procesie komunikacji między neuronami.

Neurony łączą się ze sobą w miejscu zwanym synapsą. Posiada ona przestrzeń, do której wydzielany jest mediator (neurotransmiter), którym w tym przypadku jest właśnie serotonina. Część cząsteczek serotoniny jest wychwytywana przez receptory neuronu przed synapsą i cały ten proces nazywamy wychwytem zwrotnym.

Mechanizm działania escitalopramu polega na zahamowaniu procesu wychwytu zwrotnego serotoniny, co powoduje wydłużenie działania serotoniny w przestrzeni synaptycznej, a także dłuższym pobudzeniem neuronu odbierającego sygnał. Dzięki czemu impulsy nerwowe są częstsze i przez to objawy związane z depresją ulegają osłabieniu.

Jaka jest cena preparatu Depralin?

Koszty leczenia preparatem Depralin nie są refundowane. Na rynku znajdziemy jedną wersję opakowania, która zawiera 28 tabletek powlekanych:

 • Depralin (10 mg tabletki 28 szt.) - cena wynosi ok. 31 zł

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie w najbliższej przyszłości.

Jaki jest skład leku Depralin?

Depralin zawiera jedną substancję czynną: Escitalopram w dawce 10 mg.

Substancje pomocnicze w rdzeniu tabletki: Celuloza mikrokrystaliczna, Kroskarmeloza sodowa, Krzemionka koloidalna bezwodna, Stearynian magnezu.

Substancje pomocnicze w otoczce tabletki: Hypromeloza 6 cP, Dwutlenek tytanu (E171), Makrogol 400.

Jak stosowa─ç lek Depralin?

Depralin należy stosować doustnie raz na dobę, lek można przyjmować z posiłkami lub niezależnie od posiłków. Stosowany może być rano lub wieczorem. Dobowe przyjmowanie leku nie powinno przekraczać dawki maksymalnej tj. 20 mg na dobę. Każde zwiększenie dawki powinno być poparte zaleceniami lekarza.

Jak dawkować lek Depralin u dorosłych?

Zalecana dawka leku Depralin jest zależna od przyczyny, z powodu której lek został przepisany.

W przypadku dużych epizodów depresji dawka początkowa to 10 mg na dobę. Po 2-4 tygodniach stosowania dochodzi zwykle do poprawy stanu pacjenta. Lekarz może dostosować dawkę w zależności od reakcji pacjenta, aż do osiągnięcia dawki maksymalnej tj. 20 mg raz na dobę. Należy kontynuować przyjmowanie leku przez min. 6 miesięcy.

W zaburzeniach lękowych z napadami lęku z agorafobią lub bez niej zaczynamy od 5 mg raz na dobę w 1 tygodniu leczenia, po czym w 2 tygodniu należy zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę. W zależności od reakcji pacjenta dawka może być zwiększona do dawki maksymalnej tj. 20 mg raz na dobę. Maksymalna skuteczność terapii jest uzyskiwana po 3 miesiącach stosowania leku Depralin.

W leczeniu fobii społecznej zaczyna się od dawki 10 mg raz na dobę. Do poprawy stanu pacjenta dochodzi zwykle po 2-4 tygodniach terapii. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie dozwolona jest modyfikacja dawki w przedziale od 5 mg do dawki maksymalnej tj. 20 mg na dobę. Należy kontynuować przyjmowanie leku przez min. 12 tygodni.

Zalecana dawka leku na początku leczenia zaburzeń lękowych uogólnionych oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych to 10 mg raz na dobę. Lekarz może dostosować dawkę w zależności od reakcji pacjenta, aż do osiągnięcia dawki maksymalnej tj. 20 mg raz na dobę. Farmakoterapia jest długoterminowa.

Jak dawkowa─ç lek Depralin u dzieci?

Depralin nie jest przeznaczony do stosowania u osób poniżej 18. roku życia. W badaniach wykazano większą skłonność osób z tej grupy wiekowej do zachowań agresywnych i samobójczych podczas stosowania escitalopramu.

Ponadto, nie są dostępne dane długoterminowe na temat bezpieczeństwa stosowania, a także wpływu na zachowanie, rozwój poznawczy wzrost oraz dojrzewanie dzieci i młodzieży.

U jakich grup pacjent├│w nale┼╝y ostro┼╝nie dawkowa─ç preparat Depralin?

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia)

W przypadku tych pacjentów należy rozpocząć leczenie od dawki leku 5 mg na dobę. W odpowiedzi na indywidualną reakcję pacjenta lekarz ma możliwość zwiększenia dawki do 10 mg na dobę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Przez pierwsze dwa tygodnie leczenia, zalecana dawka leku Depralin u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby to 5 mg raz na dobę. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg raz na dobę. Wymagana jest szczególna ostrożności podczas stosowania preparatu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci chorujący na zaburzenia metabolizmu z udziałem enzymu CYP2C19

Zalecana dawka leku Depralin przez pierwsze dwa tygodnie leczenia to 5 mg raz na dobę. Dawka dobowa może zostać zwiększona do 10 mg na dobę, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie.

Pacjenci z myślami i zachowaniami samobójczymi

Depresja niesie ze sobą zwiększone ryzyko wystąpienia myśli samobójczych, zachowań autoagresywnych, a także prób samobójczych. To niebezpieczeństwo utrzymuje się do osiągnięcia znaczącej poprawy stanu klinicznego, a sama poprawa może zostać osiągnięta dopiero po kilku tygodniach. Takie osoby powinny być pod obserwacją lekarza do czasu poprawy stanu klinicznego.

Interakcje preparatu Depralin z innymi lekami

Zawsze należy skontaktować się z lekarzem, jeśli przyjmowane są jednocześnie inne leki.

Lek Depralin nie powinien być przyjmowany, jeśli w tym samym czasie pacjent przyjmuje leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów MAO. Wynika to z dużego ryzyka wystąpienia zespołu serotoninowego. Podawanie escitalopramu można rozpocząć 14 dni po odstawieniu nieodwracalnego inhibitora MAO i co najmniej 24 h po odstawieniu odwracalnego inhibitora MAO.

Leczenie nieodwracalnym, niewybiórczym inhibitorem MAO można rozpocząć najwcześniej 7 dni po odstawieniu escitalopramu.

Podawanie leku Depralin razem z innymi lekami, mającymi działanie serotoninergiczne tj. tramadol (silny lek przeciwbólowy), tryptany (stosowane w leczeniu migreny) może skutkować wystąpieniem zespołu serotoninowego.

Escitalopram jako substancja z grupy SSRI, może obniżać próg drgawkowy. Wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas jednoczesnego stosowania z innymi lekami obniżającymi próg drgawkowy np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki.

Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe powinni mieć kontrolowane parametry krzepnięcia z uwagi na możliwy wpływ escitalopramu na ich działanie.

W przypadku pacjentów z cukrzycą, konieczne może być dostosowanie dawki insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych z uwagi na wpływ escitalopramu na poziom glukozy we krwi.

Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym przyjmowanie leku Depralin i produktów roślinnych zawierających ziele dziurawca, ponieważ może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

U osób przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą wystąpić przedłużające się, bądź nieprawidłowe krwawienia.

Z uwagi na metabolizm escitalopramu przez CYP2C19, leki będące inhibitorami tego enzymu mogą zwiększać poziom leku we krwi i nasilać jego efekt działania. Do wspomnianych leków należą m.in. omeprazol, esomeprazol czy fluwoksamina (stosowane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka).

U pacjentów przyjmujących leki tj. haloperidol, tiorydazyny (leki przeciwpsychotyczne), metoprolol (lek kardiologiczny, którego celem jest m.in. obniżenie ciśnienia krwi) czy meflochinę (lek przeciwmalaryczny) może spowodować wydłużenie odstępu QT, dlatego jest to przeciwwskazane.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Dobowa dawka maksymalna leku Depralin wynosi 20 mg na dobę.

Jak odstawia─ç lek Depralin?

Przy zakończeniu terapii należy zachować ostrożność. Depralin należy odstawiać stopniowo (przez min. 1-2 tygodnie), zgodnie z zaleceniami lekarza, gdyż nagłe zakończenie przyjmowania leku podnosi ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i może spowodować reakcję z odstawienia.

Objawy, jakie najczęściej są zgłaszane, to zaburzenia snu, uczucie lęku, nudności, wymioty, drżenia, bóle głowy, kołatanie serca

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Depralin?

Depralin jak każdy preparat leczniczy może powodować działania niepożądane, które w przypadku omawianego preparatu występują zwykle w 1-2 tygodniu leczenia.

Do najczęstszych działań niepożądanych leku Depralin należą: zawroty głowy, lęk, zaburzenia snu, ból głowy, biegunka, nudności, wymioty, zapalenie zatok, zwiększona potliwość, zwiększenie masy ciała, bóle stawów, zaburzenia seksualne (np. opóźnienie wytrysku, zaburzenia wzwodu, brak orgazmu u kobiet, zmniejszenie popędu płciowego).

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Depralin?

Działania niepożądane leku Depralin, które są zaliczane do rzadszych to:

 • nieprawidłowe krwawienia (w tym z przewodu pokarmowego);

 • zaburzenia smaku;

 • nieprawidłowe wyniki prób czynnościowych wątroby (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych) co może być objawem zaburzenia czynności wątroby;

 • zaburzenia widzenia;

 • zmniejszenie masy ciała;

 • nieprawidłowe wydzielanie hormonu antydiuretycznego;

 • zmniejszone stężenie sodu;

 • niedociśnienie ortostatyczne.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Depralin?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku Depralin?

Objawy przedawkowania escitalopramu, substancji czynnej leku Depralin dotyczą:

 • Układu Nerwowego: zawroty głowy, drżenia, drgawki;

 • Przewodu pokarmowego: wymioty, nudności;

 • Układu Sercowo-naczyniowego: niedociśnienie ortostatyczne, wydłużenie odstępu QT, arytmia;

 • Gospodarki wodno-elektrolitowej: hiponatremia (zmniejszone stężenie sodu we krwi), hipokaliemia (zmniejszone stężenie potasu we krwi).

Jeżeli u pacjenta wystąpią objawy przedawkowania, powinien on niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Depralin?

 • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, zawartą w preparacie Depralin.

 • Jednoczesne przyjmowanie leków z inhibitorów MAO.

 • Wydłużenie odstępu QT.

 • Jednoczesne przyjmowanie leku Depralin i leków, wydłużających odstęp QT np. leki przeciw malarii, niektóre leki przeciwhistaminowe, leki przeciwpsychotyczne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre leki stosowane w leczeniu arytmii (klasa IA i III).

Czy mo┼╝na pi─ç alkohol stosuj─ůc lek Depralin?

Nie zostały wykazane interakcje farmakokinetyczne (związane ze zmianami stężenia leku w czasie) i farmakodynamiczne (związane z wpływem leku na organizm) leku Depralin z alkoholem. Jednak nie jest zalecane spożywanie alkoholu podczas leczenia.

Czy mo┼╝na przyjmowa─ç lek Depralin w trakcie ci─ů┼╝y?

Dane dotyczące stosowania leku Depralin u kobiet w ciąży są ograniczone, natomiast stwierdzono, że stosowanie leku Depralin, szczególnie w trzecim trymestrze może spowodować rozwinięcie u dziecka ciężkiego zaburzenia tj. przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków.

Zatem nie należy stosować leku Depralin podczas ciąży, chyba że potencjalne korzyści z terapii przewyższają szkody. Ewentualne przyjmowanie leku Depralin w okresie ciąży, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy mo┼╝na przyjmowa─ç lek Depralin w okresie karmienia piersi─ů?

Istnieją przypuszczenia, że escitalopram jest wydzielany do mleka ludzkiego. Dlatego nie jest zalecane karmienie piersią w trakcie leczenia.

Czy lek Depralin wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

Substancja czynna leku Depralin, czyli escitalopram nie powoduje zaburzeń sprawności intelektualnej oraz psychofizycznej. Jednak jak każdy lek psychoaktywny może wpływać na zdolność osądu i jego sprawność.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora;

 • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny;

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Depralin [dost─Öp online grudzie┼ä 2023], dost─Öpna pod adresem internetowym: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/21928/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝