Aklief Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Aklief E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Aklief to preparat zawierający substancję czynną o nazwie trifaroten, która jest stosowana w leczeniu miejscowym trądziku pospolitego twarzy oraz tułowia u pacjentów w wieku od 12 lat. Trądzik jest powszechną chorobą, a mechanizm powstawania obejmuje wiele czynników dlatego ważne jest, aby w przypadku wystąpienia tej dermatozy, dobrze omówić plan leczenia z lekarzem.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Aklief
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Aklief E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024
Nazwa preparatu Aklief
Substancje czynne Trifarotenum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • krem
Dawki
 • 50 mcg/g (krem)

Podstawowe informacje o leku Aklief

Substancja czynna: Trifaroten

Wskazania: trądzik pospolity

Zastosowanie: miejscowe

Dawkowanie: cienka warstwa kremu, raz na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze, ciąża.

Główne działania niepożądane: podrażnienie w miejscu podania, świąd, nadwrażliwość słoneczna, pieczenie skóry

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Aklief?

Lek Aklief jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 99 zł za opakowanie 30 g.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Aklief?

Aklief to produkt w postaci kremu, który znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego (Acne vulgaris). Dermatoza ta jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu wieloczynnikowym oraz lokalizującą się w obrębie różnych części ciała. Najczęściej trądzik pojawia się na skórze twarzy oraz skórze szyi, górnej części pleców, ramion i klatki piersiowej.

Substancja czynną zawartą w kremie Aklief jest trifaroten, która należy do leków z grupy retinoidów. Preparat może być stosowany u pacjentów od 12. roku życia oraz u dorosłych w przypadku występowania licznych zaskórników, grudek i krost.

Zazwyczaj preparat jest stosowany u osób, u których występuje trądzik o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu oraz jako kolejny etap leczenia w przypadku pacjentów, którzy próbowali wcześniej innych leków na trądzik nieprzynoszących zamierzonych rezultatów.

Aby odebrać lek w aptece, niezbędne jest okazanie recepty (recepta online).

Jaki jest mechanizm działania?

Produkt leczniczy zawiera w 1 g 50 mg trifarotenu, który jest stabilną chemicznie pochodną kwasu terfenylowego o aktywności podobnej do retynoidu. Trifaroten ma działanie złuszczające oraz przeciwzapalne. Równocześnie dochodzi do zmniejszenia czynności gruczołów łojowych oraz zwiększenia produkcji kolagenu.

Jaki jest skład leku Aklief?

W skład leku wchodzi substancja Trifaroten. Jeden gram kremu zawiera 50 mikrogramów trifarotenu.

Do substancji pomocniczych zalicza się:

 • alantoina,

 • simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu, izoheksadekan, polisorbat 80, sorbitanu oleinian),

 • cyklometykon,

 • etanol 96%,

 • fenoksyetanol,

 • glikol propylenowy,

 • triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha,

 • woda oczyszczona.

Jak stosowa─ç lek?

Produkt leczniczy jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Na chorobowo zmienione miejsca na twarzy oraz tułowiu należy nanosić cienką warstwę kremu Aklief, raz na dobę.

Należy unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi, ustami oraz innymi obszarami o większej wrażliwości. Po zastosowaniu leku należy jak najszybciej umyć ręce.

Skuteczność leku może różnić się u pacjentów ze względu na zróżnicowany profil choroby, jednak zazwyczaj efekty można zauważyć po 4-8 tygodniach stosowania.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Zaleca się dawkowanie raz na dobę, wieczorem, na umytą i osuszoną skórę dotkniętą zmianami chorobowymi.

Według producenta, jedna doza kremu powinna wystarczyć na pokrycie twarzy, dwie dozy- na pokrycie górnej części tułowia.

Ze względu na możliwość wystąpienie rumienia, łuszczenia się skóry, suchości, podrażnienia skóry, zaleca się, aby od rozpoczęcia leczenia preparatem Aklief dodatkowo stosować preparat nawilżający.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Ze względu na brak określenia bezpieczeństwa i skuteczności podawania preparatu Aklief u dzieci poniżej 12. roku życia, włączenie leczenia powinno być ustalone z lekarzem indywidualnie.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y uwzgl─Ödni─ç podczas stosowania produktu?

Produktu leczniczego nie należy stosować na rany, otarcia, skórę z wypryskiem oraz na oparzenia słoneczne. Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu w okolicy oczu, powiek, ust czy błon śluzowych. W przypadku dostania się preparatu do oka należy jak najszybciej przemyć je dużą ilością letniej wody.

Podczas leczenia konieczne jest unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Należy powstrzymać się od korzystania z solarium oraz unikać fototerapii. W sytuacji, gdy nie da się uniknąć kontaktu z promieniami słonecznymi, zaleca się stosowanie wodoodpornego produktu o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej (filtrem przeciwsłonecznym).

W trakcie zażywania leku Aklief mogą wystąpić zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, suchość, a także uczucie kłucia lub pieczenia skóry. Aby zminimalizować ryzyko tych działań niepożądanych, zaleca się, żeby od momentu rozpoczęcia terapii-dostosowując się do indywidualnych potrzeb pacjenta-używać preparatu nawilżającego. W razie potrzeby można również zmniejszyć częstotliwość stosowania leku Aklief lub tymczasowo przerwać jego użytkowanie.

Pomini─Öcie zastosowania dawki

W przypadku pominięcia zastosowania wieczorem dawki leku Aklief, pacjent powinien przyjąć kolejną następnego dnia wieczorem. Nie powinno się podwajać dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Lek Aklief, tak jak wiele innych leków, może wywoływać różnego rodzaju działania niepożądane u pacjentów. Nie wszyscy pacjenci doświadczają tych objawów, a nasilenie skutków ubocznych może być zróżnicowane.

Do najczęstszych zgłaszanych działań niepożądanych należy:

 • podrażnienie w miejscu podania;

 • swędzenie skóry;

 • oparzenie słoneczne;

 • suchość skóry;

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do rzadziej występujących działań niepożądanych zalicza się:

 • rumień w miejscu podania;

 • pokrzywka w miejscu podania;

 • łojotokowe zapalenie skóry;

 • alergiczne zapalenie skóry;

 • uczucie pieczenia skóry;

 • nadmierna pigmentacja skóry;

 • zaczerwienienie;

 • spierzchnięte usta;

 • utrata pigmentacji skóry;

 • złuszczanie skóry powieki;

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku Aklief?

Należy pamiętać, że produkt leczniczy jest przeznaczony do stosowania wyłącznie na skórę raz na dobę i powinien być on nakładany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nadmierne stosowanie nie wpłynie na poprawienie czy przyspieszenie wyników leczenia, natomiast może spowodować wystąpienie zaczerwienienia, łuszczenia się czy dyskomfort skóry.

W razie przypadkowego połknięcia produktu leczniczego należy zastosować odpowiednie leczenie objawowe. Przewlekłe doustne przyjmowanie produktu leczniczego może powodować wystąpienie takich samych działań niepożądanych, jak w przypadku nadmiernego doustnego przyjmowania witaminy A.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Alkief jest nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Kobiety w ciąży lub planujące zajść w ciążę również nie powinny stosować leku.

Interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich dotychczas przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Zawarte w lekach składniki mogą znacząco na siebie oddziaływać.

W razie przyjmowania innych leków przeciwtrądzikowych należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na podwójne działanie czynnika wywołującego podrażnienia i łuszczenie się skóry.

Czy Aklief mo┼╝e by─ç stosowany w trakcie ci─ů┼╝y?

Jakiekolwiek leczenie włączone u kobiet w ciąży powinny być indywidualnie uzgodnienie z lekarzem.

Aklief jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i u kobiet planujących zajść w ciążę. W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania leku Aklief, należy przerwać leczenie, a następnie poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego.

Czy Aklief mo┼╝e by─ç stosowany w trakcie karmienia piersi─ů?

Ze względu na brak dokładnych danych czy substancja trifaroten zawarta w preparacie aklief lub jej metabolity przenikają do mleka ludzkiego, nie można wykluczyć zagrożenia dla dzieci karmionych piersią.

Jeśli jednak lekarz zaleci przyjmowanie leku Aklief w trakcie karmienia piersią zaleca się aby matka nie nakładała kremu na klatkę piersiową aby zapobiec spożyciu leku i narażeniu niemowlęcia.

Czy Aklief wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Stosowanie produktu leczniczego nie wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Aklief, [dostęp online grudzień 2023], dostępna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/41271/characteristic


Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝