Aklief Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Aklief - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Aklief opinie

slon, 12/08/2024, 13:48
świetny lek na trądzik. minu - wysusza skórę
Weronika, 14/08/2024, 19:41
Mam go stosować jako terapia podtrzymująca po izoteku i na razie wyprysków brak. Jedyne co to tragicznie wysusza skórę na początku :(
Vera, 20/08/2024, 13:39
Pomógł mi wyleczyć trądzik.
Iza, 30/08/2024, 13:07
Chyba nie dla mnie - skóra tak wysuszona, że wygląda jeszcze gorzej niż z samym trądzikiem, a używam Aklief już 2 tygodnie

Lek Aklief to preparat zawierający substancję czynną o nazwie trifaroten, która jest stosowana w leczeniu miejscowym trądziku pospolitego twarzy oraz tułowia u pacjentów w wieku od 12 lat. Trądzik jest powszechną chorobą, a mechanizm powstawania obejmuje wiele czynników dlatego ważne jest, aby w przypadku wystąpienia tej dermatozy, dobrze omówić plan leczenia z lekarzem.

Rozpocznij konsultację z Aklief
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Aklief - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024
Nazwa preparatu Aklief
Substancje czynne Trifarotenum
Dostępność Na receptę
Postać
  • krem
Dawki
  • 50 mcg/g (krem)

Podstawowe informacje o leku Aklief

Substancja czynna: Trifaroten

Wskazania: trądzik pospolity

Zastosowanie: miejscowe

Dawkowanie: cienka warstwa kremu, raz na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze, ciąża.

Główne działania niepożądane: podrażnienie w miejscu podania, świąd, nadwrażliwość słoneczna, pieczenie skóry

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Aklief?

Lek Aklief jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 99 zł za opakowanie 30 g.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Aklief?

Aklief to produkt w postaci kremu, który znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego (Acne vulgaris). Dermatoza ta jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu wieloczynnikowym oraz lokalizującą się w obrębie różnych części ciała. Najczęściej trądzik pojawia się na skórze twarzy oraz skórze szyi, górnej części pleców, ramion i klatki piersiowej.

Substancja czynną zawartą w kremie Aklief jest trifaroten, która należy do leków z grupy retinoidów. Preparat może być stosowany u pacjentów od 12. roku życia oraz u dorosłych w przypadku występowania licznych zaskórników, grudek i krost.

Zazwyczaj preparat jest stosowany u osób, u których występuje trądzik o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu oraz jako kolejny etap leczenia w przypadku pacjentów, którzy próbowali wcześniej innych leków na trądzik nieprzynoszących zamierzonych rezultatów.

Aby odebrać lek w aptece, niezbędne jest okazanie recepty (recepta online).

Jaki jest mechanizm działania?

Produkt leczniczy zawiera w 1 g 50 mg trifarotenu, który jest stabilną chemicznie pochodną kwasu terfenylowego o aktywności podobnej do retynoidu. Trifaroten ma działanie złuszczające oraz przeciwzapalne. Równocześnie dochodzi do zmniejszenia czynności gruczołów łojowych oraz zwiększenia produkcji kolagenu.

Jaki jest skład leku Aklief?

W skład leku wchodzi substancja Trifaroten. Jeden gram kremu zawiera 50 mikrogramów trifarotenu.

Do substancji pomocniczych zalicza się:

  • alantoina,

  • simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu, izoheksadekan, polisorbat 80, sorbitanu oleinian),

  • cyklometykon,

  • etanol 96%,

  • fenoksyetanol,

  • glikol propylenowy,

  • triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha,

  • woda oczyszczona.

Jak stosować lek?

Produkt leczniczy jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Na chorobowo zmienione miejsca na twarzy oraz tułowiu należy nanosić cienką warstwę kremu Aklief, raz na dobę.

Należy unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi, ustami oraz innymi obszarami o większej wrażliwości. Po zastosowaniu leku należy jak najszybciej umyć ręce.

Skuteczność leku może różnić się u pacjentów ze względu na zróżnicowany profil choroby, jednak zazwyczaj efekty można zauważyć po 4-8 tygodniach stosowania.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Zaleca się dawkowanie raz na dobę, wieczorem, na umytą i osuszoną skórę dotkniętą zmianami chorobowymi.

Według producenta, jedna doza kremu powinna wystarczyć na pokrycie twarzy, dwie dozy- na pokrycie górnej części tułowia.

Ze względu na możliwość wystąpienie rumienia, łuszczenia się skóry, suchości, podrażnienia skóry, zaleca się, aby od rozpoczęcia leczenia preparatem Aklief dodatkowo stosować preparat nawilżający.

Jak dawkować lek u dzieci?

Ze względu na brak określenia bezpieczeństwa i skuteczności podawania preparatu Aklief u dzieci poniżej 12. roku życia, włączenie leczenia powinno być ustalone z lekarzem indywidualnie.

Jakie środki ostrożności należy uwzględnić podczas stosowania produktu?

Produktu leczniczego nie należy stosować na rany, otarcia, skórę z wypryskiem oraz na oparzenia słoneczne. Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu w okolicy oczu, powiek, ust czy błon śluzowych. W przypadku dostania się preparatu do oka należy jak najszybciej przemyć je dużą ilością letniej wody.

Podczas leczenia konieczne jest unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Należy powstrzymać się od korzystania z solarium oraz unikać fototerapii. W sytuacji, gdy nie da się uniknąć kontaktu z promieniami słonecznymi, zaleca się stosowanie wodoodpornego produktu o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej (filtrem przeciwsłonecznym).

W trakcie zażywania leku Aklief mogą wystąpić zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, suchość, a także uczucie kłucia lub pieczenia skóry. Aby zminimalizować ryzyko tych działań niepożądanych, zaleca się, żeby od momentu rozpoczęcia terapii-dostosowując się do indywidualnych potrzeb pacjenta-używać preparatu nawilżającego. W razie potrzeby można również zmniejszyć częstotliwość stosowania leku Aklief lub tymczasowo przerwać jego użytkowanie.

Pominięcie zastosowania dawki

W przypadku pominięcia zastosowania wieczorem dawki leku Aklief, pacjent powinien przyjąć kolejną następnego dnia wieczorem. Nie powinno się podwajać dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Najczęstsze działania niepożądane

Lek Aklief, tak jak wiele innych leków, może wywoływać różnego rodzaju działania niepożądane u pacjentów. Nie wszyscy pacjenci doświadczają tych objawów, a nasilenie skutków ubocznych może być zróżnicowane.

Do najczęstszych zgłaszanych działań niepożądanych należy:

  • podrażnienie w miejscu podania;

  • swędzenie skóry;

  • oparzenie słoneczne;

  • suchość skóry;

Rzadziej występujące działania niepożądane

Do rzadziej występujących działań niepożądanych zalicza się:

  • rumień w miejscu podania;

  • pokrzywka w miejscu podania;

  • łojotokowe zapalenie skóry;

  • alergiczne zapalenie skóry;

  • uczucie pieczenia skóry;

  • nadmierna pigmentacja skóry;

  • zaczerwienienie;

  • spierzchnięte usta;

  • utrata pigmentacji skóry;

  • złuszczanie skóry powieki;

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są objawy przedawkowania leku Aklief?

Należy pamiętać, że produkt leczniczy jest przeznaczony do stosowania wyłącznie na skórę raz na dobę i powinien być on nakładany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nadmierne stosowanie nie wpłynie na poprawienie czy przyspieszenie wyników leczenia, natomiast może spowodować wystąpienie zaczerwienienia, łuszczenia się czy dyskomfort skóry.

W razie przypadkowego połknięcia produktu leczniczego należy zastosować odpowiednie leczenie objawowe. Przewlekłe doustne przyjmowanie produktu leczniczego może powodować wystąpienie takich samych działań niepożądanych, jak w przypadku nadmiernego doustnego przyjmowania witaminy A.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Alkief jest nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Kobiety w ciąży lub planujące zajść w ciążę również nie powinny stosować leku.

Interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich dotychczas przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Zawarte w lekach składniki mogą znacząco na siebie oddziaływać.

W razie przyjmowania innych leków przeciwtrądzikowych należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na podwójne działanie czynnika wywołującego podrażnienia i łuszczenie się skóry.

Czy Aklief może być stosowany w trakcie ciąży?

Jakiekolwiek leczenie włączone u kobiet w ciąży powinny być indywidualnie uzgodnienie z lekarzem.

Aklief jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i u kobiet planujących zajść w ciążę. W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania leku Aklief, należy przerwać leczenie, a następnie poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego.

Czy Aklief może być stosowany w trakcie karmienia piersią?

Ze względu na brak dokładnych danych czy substancja trifaroten zawarta w preparacie aklief lub jej metabolity przenikają do mleka ludzkiego, nie można wykluczyć zagrożenia dla dzieci karmionych piersią.

Jeśli jednak lekarz zaleci przyjmowanie leku Aklief w trakcie karmienia piersią zaleca się aby matka nie nakładała kremu na klatkę piersiową aby zapobiec spożyciu leku i narażeniu niemowlęcia.

Czy Aklief wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Stosowanie produktu leczniczego nie wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Aklief, [dostęp online grudzień 2023], dostępna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/41271/characteristic


Inne popularne leki

Inni czytali również