Cyprodiol Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Cyprodiol -E-recepta -recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cyprodiol to produkt leczniczy stosowany do leczenia hirsutyzmu oraz trądziku związanego z wrażliwością na androgeny. Rekomendowany, gdy zawiodła terapia miejscowa i ogólnoustrojowe leczenie antybiotykami. 

Rozpocznij konsultacj─Ö z Cyprodiol
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Cyprodiol E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Cyprodiol
Substancje czynne Cyproteroni acetas Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 2 mg + 0,035 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Cyprodiol

Substancje czynne: cyproteron octanu i etynyloestradiol,

Wskazania: leczenie umiarkowanego do ciężkiego trądziku (z łojotokiem lub bez) związanego z wrażliwością na androgeny i hirsutyzmu u kobiet w wieku rozrodczym,

Zastosowanie: doustne,

Dawkowanie: jedna tabletka preparatu Cyprodiol na dobę przez kolejne 21 dni, następnie 7 dni przerwy w przyjmowaniu tabletek i rozpoczęcie kolejne opakowanie leku. Tabletki należy przyjmować zgodnie z kolejnością wyznaczoną na blistrze. Nie przerywać przyjmowania tabletek na dłużej niż 7 dni,

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwości na substancje czynne lub którekolwiek substancje pomocnicze, jednoczesne przyjmowanie produktów zawierających ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dasabuwir, jeśli jednocześnie stosuje się inny środek antykoncepcyjny, przy żylnej choroby zakrzepowo -zatorowej potwierdzonej w wywiadzie indywidualnym lub rodzinnym (rodzeństwo, rodzice), zakrzepica żylna aktualna lub przebyta (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna), zakrzepica tętnicza aktualna lub przebyta (zawał serca) lub objawy prodromalne (dławica piersiowa, przemijający napad niedokrwienny), dziedziczna lub nabyta predyspozycja do wystąpienia zakrzepicy żylnej, lub tętniczej, udar mózgu aktualny lub przebyty, obecność czynników ryzyka zakrzepicy żylnej lub tętniczej (cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia), niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, obecne lub przebyte zapalenie trzustki z ciężką hipertriglicerydemią, ciężkie zaburzenia czynności wątroby w przeszłości lub obecnie, jeśli parametry czynności wątroby nie wróciły do normy, występowanie guzów wątroby (łagodnych lub złośliwych), krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, występowanie w przeszłości migreny z ogniskowymi objawami neurologicznymi, palenia tytoniu, planowania ciąży, ciąży, karmienia piersią,

Główne działania niepożądane: nudności, ból brzucha, zwiększenie masy ciała, ból głowy, depresyjny nastrój, zmiany nastroju, ból piersi, tkliwość piersi, krwawienie śródcykliczne.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Cyprodiol?

Lek Cyprodiol (21 tabletek) jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 11 zł, z refundacją ok. 5 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Cyprodiol?

Cyprodiol to produkt leczniczy stosowany w leczeniu umiarkowanego do ciężkiego trądziku (z łojotokiem lub bez) związanego z wrażliwością na androgeny i hirsutyzmu u kobiet w wieku rozrodczym. Lek powinien być stosowany wyłącznie w przypadku, gdy zawiodła terapia miejscowa i ogólnoustrojowe leczenie antybiotykami.

Jaki jest mechanizm działania?

Trądzik jest zwykle spowodowany zaburzeniem czynności gruczołów łojowych, które są androgenozależne. Cyprodiol zawiera substancje czynne, które hamują owulację i zmniejszają stężenie androgenów w osoczu, przez co wykazują korzystne działanie terapeutyczne. Preparat posiada działanie antykoncepcyjne, jednak nie należy go przyjmować jedynie w celu doustnej antykoncepcji.

Lek Cyprodiol nie powinien być stosowany w skojarzeniu z innymi hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi.

Preparat nie zapewnia ochrony przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jaki jest skład leku?

Lek Cyprodiol ma postać okrągłych, żółtych tabletek powlekanych.

Substancje czynne: Jedna tabletka to 2 mg cyproteronu octanu i 0,035 mg etynyloestradiolu.

Substancje pomocnicze: 47,4 mg laktozy jednowodnej, skrobia kukurydziana, maltodekstryna, magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 400, makrogol 4000, laktoza jednowodna, sodu cytrynian, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172), żółcień chinolinowa, lak (E 104).

Jak stosowa─ç lek?

Preparat należy przyjmować regularnie, o tej samej porze w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego i skutecznej antykoncepcji. Należy rozpocząć przyjmowanie preparatu w kolejności zaznaczonej na blistrze, w razie potrzeby tabletkę popić wodą.

Po zakończeniu blistra należy zrobić 7 -dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek- w tym okresie występuje zwykle krwawienie z odstawienia (zaczyna się w 2-3 dniu przerwy i może się utrzymać jeszcze w czasie stosowania tabletek z kolejnego blistra). Po upływie 7 dni należy kontynuować przyjmowanie preparatu. Stosowanie dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej nie jest konieczne, ponieważ ochrona antykoncepcyjna rozpoczyna się od momentu rozpoczęcia stosowania preparatu i utrzymuje się również podczas 7-dniowej przerwy w stosowaniu tabletek.

Przed rozpoczęciem leczenia preparatem Cyprodiol należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ lek ten jest dostępny wyłącznie na receptę.

Rozpocz─Öcie stosowania leku Cyprodiol

Jeśli nie stosowano w ostatnim miesiącu innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych

Należy przyjąć pierwszą tabletkę z blistra w dniu wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego (1. dzień cyklu). Kontynuować przyjmowanie tabletek codziennie (1 raz dziennie), kolejne tabletki należy przyjmować zgodnie z kolejnością.

Zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji w przypadku, gdy włączenie tabletek nastąpiło między 2. a 5. dniem cyklu- najlepiej stosować antykoncepcję mechaniczną (np.prezerwatywę) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek. U kobiet, które nie miesiączkują, pierwszy dzień stosowania tabletek uznaje się za pierwszy dzień cyklu.

Jeśli przyjmowano inne złożone doustne środki antykoncepcyjne, dopochwowy system terapeutyczny lub transdermalny

Rozpocząć przyjmowanie leku Cyprodiol w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne wcześniej stosowanego złożonego środka antykoncepcyjnego (po usunięciu dopochwowego systemu terapeutycznego lub transdermalnego), nie później niż w dniu po zwykłej przerwie w stosowaniu tabletek lub w następnym dniu po przyjęciu tabletki placebo.

Zmiana z produktu leczniczego zawierającego tylko progesteron (minitabletka, wstrzyknięcie, implant) lub systemu terapeutycznego domacicznego uwalniającego progesteron

 • minitabletka- jeśli pacjentka przyjmowała minitabletkę może rozpocząć przyjmowanie leku Cyprodiol w dowolnym dniu,

 • implant lub system terapeutyczny domaciczny- przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w dniu po usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego lub implantu,

 • wstrzyknięcie- przyjąć produkt leczniczy Cyprodiol w dniu, w którym powinno zostać wykonane kolejne wstrzyknięcie.

  W każdym z powyższych przypadków zalecane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

  Po poronieniu lub usunięciu ciąży w pierwszym trymestrze

  Można rozpocząć przyjmowanie tabletek od razu, a stosowanie dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej nie jest konieczne.

  Po porodzie, poronieniu lub usunięciu ciąży w drugim trymestrze

  Należy rozpocząć przyjmowanie tabletek między 21. a 28 dniem po porodzie, poronieniu lub usunięciu ciąży w drugim trymestrze. Jeśli rozpoczęcie stosowania produktu nastąpiło później, zalecane jest przyjmowanie barierowego środka antykoncepcyjnego przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

Jeśli pacjentka odbyła stosunek płciowy przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek, należy upewnić się, że nie jest w ciąży lub poczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Jak długo stosować lek Cyprodiol?

Czas niezbędny do złagodzenia objawów trądziku to minimum 3 miesiące- tabletki należy przyjmować codziennie.

Jeśli po 3 miesiącach objawy nadal się utrzymują, należy skonsultować konieczność kontynuowania leczenia z lekarzem prowadzącym.

W przypadku hirsutyzmu pierwsze efekty zauważalne są po czasie nie krótszym niż kilka miesięcy.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy przyjmować jedną tabletkę preparatu Cyprodiol na dobę przez kolejne 21 dni, następnie zrobić 7- dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek i rozpocząć kolejne opakowanie leku. Tabletki należy przyjmować zgodnie z kolejnością wyznaczoną na blistrze. Nie przerywać przyjmowania tabletek na dłużej niż 7 dni.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Produkt leczniczy Cyprodiol jest przeciwwskazany u dzieci. Do stosowania wyłącznie dla kobiet w wieku rozrodczym, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Post─Öpowanie w przypadku pomini─Öcia tabletek. Kiedy nale┼╝y przyj─ů─ç pomini─Öt─ů tabletk─Ö?

W momencie rozpoczęcia przyjmowania tabletek należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi pominięcia dawki. W przypadku pominięcia tabletki należy postępować zgodnie z określonym schematem:

 • pacjentka powinna przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko, jak to możliwe w ciągu 12 godzin- wtedy skuteczność antykoncepcji nie zostanie zmniejszona. Następne tabletki należy przyjmować o zwykłej porze.

 • jeśli (w przypadku pominięcia przyjęcia tabletki) minęło więcej niż 12 godzin- należy przyjąć tabletkę najszybciej jak to możliwe (nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie 2 tabletek), a następnie kontynuować stosowanie aktualnego blistra preparatu Cyprodiol. Tabletka przyjęta z opóźnieniem więcej niż 12 godzin nie ma gwarancji zapewnienia skutecznej ochrony antykoncepcyjnej, dlatego zaleca się dodatkową antykoncepcję mechaniczną przez kolejne 7 dni.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do najczęstszych działań niepożądanych u kobiet stosujących lek Cyprodiol należą:

 • nudności,

 • ból brzucha,

 • zwiększenie masy ciała,

 • zaburzenia układu nerwowego- ból głowy, depresyjny nastrój, zmiany nastroju,

 • zaburzenia układu rozrodczego- ból piersi, tkliwość piersi, krwawienie śródcykliczne.

  W przypadku wystąpienia niepokojących objawów niepożądanych nie należy kontynuować przyjmowania preparatu, lecz natychmiast skonsultować się z lekarzem. Lekarz prowadzący może w takiej sytuacji zalecić przerwanie przyjmowania tabletek lub całkowitą zmianę preparatu.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do rzadziej występujących działań niepożądanych zaliczyć można:

 • wystąpienie wymiotów lub ostrej biegunki,

 • podwyższenie ciśnienia krwi,

 • zatrzymanie płynów w organizmie,

 • migrena,

 • zmniejszenie lub zwiększenie libido,

 • powiększenie gruczołów sutkowych,

 • wysypka, pokrzywka, ostuda,

 • nietolerancja soczewek kontaktowych,

 • reakcje nadwrażliwości,

 • zmniejszenie masy ciała,

 • żylna choroba zakrzepowo- zatorowa,

 • wydzielina z gruczołów piersiowych,

 • zmiany w wydzielinie z pochwy,

 • rumień guzowaty,

 • rumień wielopostaciowy,

 • zwiększone ciśnienie krwi,

 • zaburzenia metabolizmu kwasu foliowego i tryptofanu,

 • w badaniach laboratoryjnych przyśpieszone opadanie krwinek (OB) bez objawów chorobowych.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

W dostępnych źródłach brak informacji na temat przedawkowania leku u kobiet stosujących lek. Można założyć, że objawy będą zbliżone do tych podczas przedawkowania złożonych środków antykoncepcyjnych- nudności, wymioty, niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt. W razie konieczności należy stosować leczenie objawowe, ponieważ nie istnieje odtrutka na lek Cyprodiol.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować produktu leczniczego Cyprodiol, jeśli występują reakcje nadwrażliwości na substancje czynne lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu oraz w przypadku:

 • gdy oznacza to jednoczesne przyjęcie produktów zawierających ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dasabuwir,

 • jeśli jednocześnie stosuje się inny środek antykoncepcyjny (np. złożone doustne środki antykoncepcyjne),

 • żylnej choroby zakrzepowo -zatorowej potwierdzonej w wywiadzie indywidualnym lub rodzinnym (rodzeństwo, rodzice),

 • jeśli występuje zakrzepica żylna obecnie lub w przeszłości (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna) lub choroby sprzyjające jej wystąpienie (zaburzenia krzepnięcia, migotanie przedsionków),

 • jeśli występuje zakrzepica tętnicza obecnie lub wystąpienie w przeszłości objawów zwiastunowych zakrzepicy (zawał serca) lub objawy prodromalne (dławica piersiowa, występowanie przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu),

 • jeśli u kobiet stosujących lek występuje dziedziczna lub nabyta predyspozycja do zakrzepicy żylnej, lub tętniczej (niedobór antytrombiny III, niedobór białka C, niedobór białka S, oporność na aktywowane białko C, hiperhomocysteinemia, przeciwciała antyfosfolipidowe),

 • udar mózgu aktualny lub przebyty,

 • obecność czynników ryzyka zakrzepicy żylnej lub tętniczej (cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia),

 • niedokrwistość sierpowatokrwinkowa,

 • obecne lub przebyte zapalenie trzustki z ciężką hipertriglicerydemią, zaburzenia metabolizmu lipidów,

 • ciężkie zaburzenia czynności wątroby obecnie lub w przeszłości, jeśli parametry czynności wątroby nie wróciły do normy (np. po wyleczeniu wirusowego zapalenia wątroby),

 • występowanie guzów wątroby (łagodnych, złośliwych) obecnie lub w przeszłości,

 • krwawienia z drug rodnych o nieustalonej przyczynie,

 • występowanie w przeszłości migreny z ogniskowymi objawami neurologicznymi,

 • palenia tytoniu,

 • planowania ciąży, ciąży, karmienia piersią,

 • gdy występują lub występowały w przeszłości współistniejące nowotwory zależne od hormonów płciowych.

Interakcje z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach oraz lekach, które pacjent planuje stosować, ponieważ preparat Cyprodiol wykazuje szereg interakcji. Należą do nich między innymi:

 • leki stosowane w leczeniu padaczki- pochodne hydantoiny, barbiturany, prymidon, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat, felbamat,

 • leki stosowane w leczeniu gruźlicy np. ryfampicyna,

 • leki stosowane w leczeniu infekcji wirusem HIV oraz wirusem zapalenia wątroby typu C (inhibitory proteazy),

 • leki stosowane w zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów np. etorykoksyb,

 • leki zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.

  Kobiety leczone wymienionymi wyżej grupami leków powinny stosować dodatkowe, barierowe metody antykoncepcji w trakcie trwania leczenia i przez 28 dni po jego zakończeniu.

Cyprodiol a alkohol

W dostępnych źródłach brak informacji na temat łączenia leku z alkoholem.

Cyprodiol a ci─ů┼╝a

Produkt leczniczy Cyprodiol jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku (tak samo jak, w przypadku innych złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych), należy go natychmiast odstawić. Wcześniejsze stosowanie leku nie stanowi podstawy do przerywania ciąży.

Cyprodiol a karmienie piersi─ů

Lek Cyprodiol jest przeciwwskazany podczas karmienia piersią z uwagi na octan cyproteronu i jego metabolity, któreprzenikają do kobiecego mleka. Składnikiem przenikającym do mleka jest również etynyloestradiol, który dodatkowo może zmniejszyć ilość i powodować zmianę składu mleka kobiecego.

Cyprodiol a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie wykazano, aby lek Cyprodiol wpływał w jakikolwiek sposób na prowadzenie pojazdów oraz obsługę maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego Cyprodiol [dost─Öp online stycze┼ä 2024], dost─Öpna w internecie: http://chpl.com.pl/#detail=10418653!76312609
 • Serwis Sunfarm, [online] [dost─Öp 06.01.2024] dost─Öpny w internecie: https://sunfarm.pl/library/2022/12/22/Cyprodiol_pil_2022-12_cv.pdf
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝