Glucophage 850 mg Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Glucophage 850 mg- E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Glucophage 850 mg to lek doustny stosowany w terapii cukrzycy typu 2, zawierający metforminę jako substancję czynną. Lek obniża poziom glukozy we krwi na czczo i po posiłkach, nie wywołując przy tym stanu hipoglikemii, ponieważ nie pobudza wydzielania insuliny. Glucophage 850 mg jest dostępny jedynie na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Glucophage 850 mg
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Glucophage 850 mg E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024
Nazwa preparatu Glucophage 850 mg
Substancje czynne Metformini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 850 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Glucophage 850 mg

Substancja czynna: metformina

Wskazania: cukrzyca typu 2

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka w trakcie bądź po posiłku

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku, kwasica metaboliczna, stan przedśpiączkowy w cukrzycy, ciężka niewydolność nerek, choroby mogące prowadzić do niedotlenienia tkanek, niewydolność wątroby, ostre zatrucie alkoholem, alkoholizm

Główne działania niepożądane: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Glucophage 850 mg?

Lek Glucophage 850 mg jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od opakowania:

 • 30 tabletek — ok. 8 zł, z refundacją ok. 5 zł;
 • 60 tabletek — ok. 14 zł, z refundacją ok. 4 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest lek Glucophage?

Glucophage to doustny lek przeciwcukrzycowy. Substancją czynną jest metformina, która obniża stężenie glukozy na czczo i po posiłkach bez wpływu na wydzielanie insuliny. Glucophage jest wskazany w terapii cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, u których mimo ściśle przestrzeganej diety i aktywności fizycznej nie doszło do uzyskania prawidłowego stężenia glukozy.

U dorosłych pacjentów lek Glucophage można stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną. U pacjentów z cukrzycą typu 2 i nadwagą leczonych metforminą, stosowaną jako lek pierwszego rzutu w razie nieskuteczności diety, wykazano zmniejszenie powikłań cukrzycy.

Natomiast u dzieci w wieku od 10 lat i młodzieży lek Glucophage może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną.

Jaki jest skład leku Glucophage?

Jedna tabletka powlekana zawiera 850 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 662,9 mg metforminy oraz substancje pomocnicze takie jak:

 • rdzeń tabletki: powidon K 30, magnezu stearynian,

 • otoczka tabletki: hypromeloza.

Jaki jest mechanizm działania leku Glucophage?

Metformina należy do grupy leków przeciwcukrzycowych zwanych pochodnymi biguanidów. Jej działanie polega na obniżaniu poziomu glukozy we krwi, zarówno na czczo, jak i po posiłkach. W przeciwieństwie do niektórych innych leków metformina nie stymuluje wydzielania insuliny, w związku z czym nie powoduje hipoglikemii.

Metformina zmniejsza podwyższone podstawowe stężenie insuliny, a w leczeniu skojarzonym z tym hormonem zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę.

Metformina wykazuje działanie przeciwcukrzycowe poprzez różne mechanizmy:

 • zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie,

 • ułatwia obwodowy wychwyt i wykorzystanie glukozy, częściowo poprzez zwiększenie działania insuliny,

 • zmienia obrót glukozy w jelitach: wychwyt z krążenia jest zwiększony, a wchłanianie z pożywienia jest zmniejszone. Dodatkowe mechanizmy przypisywane jelitom obejmują zwiększenie uwalniania glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) i zmniejszenie resorpcji kwasów żółciowych.

Dodatkowo metformina zmienia mikrobiom jelitowy i może poprawić profil lipidowy u osób z hiperlipidemią.

Jak stosowa─ç lek Glucophage?

Lek Glucophage jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Jak dawkować lek Glucophage u dorosłych?

W monoterapii i w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi

Przeważnie rozpoczyna się od dawki początkowej wynoszącej 500 mg lub 850 mg metforminy chlorowodorku, podawanej 2 lub 3 razy dziennie, w trakcie lub po posiłkach.

Po upływie 10-15 dni konieczne jest dostosowanie ilości podawanego leku, uwzględniając poziom glukozy we krwi. Stopniowe zwiększanie dawki może korzystnie wpłynąć na tolerancję leku w przewodzie pokarmowym.

Jeśli planowana jest zmiana z innego doustnego leku przeciwcukrzycowego, konieczne jest przerwanie stosowania dotychczasowego preparatu i rozpoczęcie metforminy w ilościach podanych wcześniej.

W skojarzeniu z insuliną

Metforminę i insulinę można łączyć w celu poprawy kontroli poziomu glukozy we krwi. Zazwyczaj rozpoczyna się od dawki początkowej metforminy chlorowodorku wynoszącej 500 mg lub 850 mg, podawanej 2 lub 3 razy na dobę, a następnie dostosowuje się dawkę insuliny na podstawie monitorowania wyników pomiarów poziomu glukozy we krwi.

Pacjenci w podeszłym wieku

Z uwagi na potencjalne ryzyko zaburzeń czynności nerek u pacjentów w podeszłym wieku, dawkę metforminy powinno się dostosować do wyników badań czynności nerek. W trakcie terapii konieczne jest regularna kontrola czynności nerek.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Należy przeprowadzić pomiar wskaźnika filtracji kłębuszkowej (GFR) przed rozpoczęciem leczenia zawierającym metforminę, a następnie powtarzać tę ocenę co najmniej raz w roku. W przypadku pacjentów narażonych na zwiększone ryzyko dalszych pogorszeń funkcji nerek, zwłaszcza u osób starszych, konieczna jest częstsze monitorowanie czynności nerek, na przykład co 3-6 miesięcy.

 • GFR 60-89 ml/min - można rozważyć zmniejszenie dawki w reakcji na pogarszającą się czynność nerek,

 • GRFR 30-59 ml/min - przed rozważeniem rozpoczęcia leczenia metforminą należy przeanalizować czynniki mogące zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej,

 • GFR

Jak dawkowa─ç lek Glucophage u dzieci?

Lek Glucophage może być przyjmowany przez dzieci w wieku od 10 lat i przez młodzież.

Przeważnie, w początkowym etapie leczenia, stosuje się dawkę 500 mg lub 850 mg chlorowodorku metforminy raz na dobę, przyjmowaną w trakcie lub po posiłku.

Po około 10-15 dniach konieczne jest dostosowanie dawki na podstawie wartości stężenia glukozy we krwi. Stopniowe zwiększanie dawki może poprawić tolerancję leku w przewodzie pokarmowym.

Jaka jest dawka maksymalna leku Glucophage?

Maksymalna zalecana dawka metforminy chlorowodorku u dorosłych wynosi 3 g na dobę, przyjmowana w 3 podzielonych dawkach.

U dzieci maksymalna zalecana dawka metforminy chlorowodorku to 2 g na dobę, przyjmowana w 2 lub 3 podzielonych dawkach.

Jak objawia si─Ö przedawkowanie leku Glucophage?

Nie zaobserwowano epizodów hipoglikemii przy stosowaniu metforminy chlorowodorku w ilościach do 85 g, jednakże w tych sytuacjach występowała kwasica mleczanowa.

Kwasica mleczanowa stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia i wymaga hospitalizacji. Skutecznym sposobem eliminacji mleczanów i metforminy z organizmu jest zastosowanie hemodializy.

Jakie najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane wywo┼éuje lek Glucophage?

W okresie początkowym leczenia często obserwuje się następujące działania niepożądane: nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha i utratę apetytu, które w większości przypadków ustępują samoistnie.

Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, zaleca się przyjmowanie metforminy w 2 lub 3 podzielonych dawkach na dobę i stopniowe zwiększanie ilości leku.

Jakie rzadsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane wywo┼éuje lek Glucophage?

Glucophage może powodować działania niepożądane rzadsze, ale wciąż częste, takie jak zmniejszenie lub niedobór witaminy B12 i zaburzenia smaku.

Do bardzo rzadkich działań niepożądanych pojawiających się w trakcie leczenia metforminą należą kwasica mleczanowa, nieprawidłowe wyniki badań wskazujące na rozwinięcie zaburzeń czynności wątroby lub zapalenia wątroby ustępujące po odstawieniu metforminy czy reakcje skórne a wśród nich rumień, świąd skóry, pokrzywka.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Glucophage?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Glucophage?

Do przeciwwskazań do przyjmowania leku Glucophage zalicza się:

 • nadwrażliwość na substancję czynną leku (metforminę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,

 • każdy rodzaj ostrej kwasicy metabolicznej (takiej jak kwasica mleczanowa, cukrzycowa kwasica ketonowa),

 • stan przedśpiączkowy w cukrzycy,

 • ciężka niewydolność nerek (GFR

 • ostre stany chorobowe wiążące się z ryzykiem zaburzeń czynności nerek, takie jak odwodnienie, ciężkie zakażenie, wstrząs,

 • choroby mogące być przyczyną niedotlenienia tkanek (szczególnie choroby o ostrym przebiegu lub zaostrzenie chorób przewlekłych), takie jak niewyrównana niewydolność serca, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, wstrząs,

 • niewydolność wątroby, ostre zatrucie alkoholem, alkoholizm.

Jakie s─ů interakcje leku Glucophage z innymi lekami?

Skojarzone stosowanie metforminy i środków kontrastowych zawierających jod powoduje zwiększone ryzyko zaburzeń czynności nerek. W związku z tym przyjmowanie leku Glucophage musi zostać przerwane przed badaniem lub podczas badania obrazowego.

Nie można wznawiać stosowania metforminy przez co najmniej 48 godzin po badaniu, po czym można wrócić do jej podawania po ponownej ocenie czynności nerek i stwierdzeniu, że jest ona stabilna.

Niektóre leki mogą wpływać negatywnie na funkcję nerek, co zwiększa ryzyko kwasicy mleczanowej. Przykłady takich leków obejmują niesteroidowe leki przeciwzapalne (w tym selektywne inhibitory cyklooksygenazy 2), inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II i leki moczopędne, zwłaszcza pętlowe. Jeśli konieczne jest rozpoczęcie stosowania tych leków jednocześnie z metforminą, należy ścisle monitorować funkcję nerek.

Stężenie glukozy powinno być częściej kontrolowane podczas stosowania produktów leczniczych o wewnętrznej aktywności hiperglikemicznej (do takich substancji należą między innymi glikokortykosteroidy i sympatykomimetyki). Częstsza kontrola stężenia glukozy we krwi jest szczególnie ważna na początku terapii. Jeśli zajdzie taka potrzeba, w trakcie leczenia produktem hiperglikemizującym lub po jego odstawieniu, dawkę leku należy ustalić ponownie, zmodyfikować.

Metformina zawarta w leku Glucophage jest substratem nośników kationu organicznego OCT1 i OCT2. Skojarzone przyjmowanie metforminy z:

 • inhibitorami OCT1 (takim jak werapamil) może zmniejszyć efektywność metforminy,

 • induktorami OCT1 (takim jak ryfampicyna) może zwiększyć wchłanianie z przewodu pokarmowego i skuteczność metforminy,

 • inhibitorami OCT2 (takimi jak cymetydyna, dolutegrawir, ranolazyna, trimetoprim, wandetanib, izawukonazol) może zmniejszyć wydalanie metforminy przez nerki i prowadzić do wyższego stężenia metforminy w osoczu,

 • inhibitorami OCT1 i OCT2 (takimi jak kryzotynib, olaparyb) może wpłynąć na efektywność i wydalanie przez nerki metforminy.

Zaleca się ostrożność, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, ponieważ stosowanie tych leków jednocześnie z metforminą może wpłynąć na poziom metforminy w krążeniu. Rozważenie dostosowania dawki metforminy jest wskazane, gdyż inhibitory lub induktory OCT mogą mieć wpływ na efektywność metforminy.

Czy podczas stosowania leku Glucophage mo┼╝na spo┼╝ywa─ç alkohol?

Alkohol podczas przyjmowania leku Glucophage jest odradzany, ponieważ spożycie alkoholu może zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej, zwłaszcza w przypadku głodzenia, niedożywienia lub zaburzeń czynności wątroby.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Glucophage w trakcie ci─ů┼╝y?

Niekontrolowana hiperglikemia przed planowaną ciążą i w trakcie jej trwania zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, utraty ciąży, nadciśnienia indukowanego ciążą, stanu przedrzucawkowego oraz śmiertelności okołoporodowej. Istotne jest utrzymanie poziomu glukozy we krwi na jak najbliższym normy poziomie przez cały okres ciąży, aby zminimalizować potencjalne niepożądane skutki hiperglikemii zarówno dla matki, jak i dziecka.

Metformina przekracza barierę łożyskową, osiągając poziomy stężenia u płodu, które mogą równać się tym obecnym u ciężarnej.

Duża ilość danych dotyczących kobiet w ciąży nie wskazuje na zwiększone ryzyko wad wrodzonych ani toksyczności dla płodu/noworodka po ekspozycji na metforminę w fazie prekoncepcyjnej i (lub) w trakcie ciąży.

Istnieją ograniczone i niejednoznaczne dowody dotyczące wpływu metforminy na długoterminowe rezultaty związane z masą ciała dzieci, które były narażone na nią w okresie życia płodowego. Wydaje się, że metformina nie ma wpływu na rozwój motoryczny i społeczny u dzieci w wieku do 4 lat, które były eksponowane na metforminę w okresie życia płodowego, choć informacje dotyczące długoterminowych rezultatów są ograniczone.

Jeżeli jest to klinicznie uzasadnione, stosowanie metforminy w okresie ciąży oraz przed planowaniem ciąży może stanowić uzupełnienie terapii insuliną lub być alternatywą dla niej.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Glucophage w trakcie karmienia piersi─ů?

Substancja czynna leku Glucophage, metformina, przenika do mleka ludzkiego. U noworodków/niemowląt karmionych piersią nie zaobserwowano jednak żadnych działań niepożądanych. Jednakże ze względu na dostępność jedynie ograniczonych danych, nie zaleca się karmienia piersią w trakcie terapii metforminą.

Decyzję o tym, czy przerwać karmienie piersią, należy podjąć po rozważeniu korzyści wynikających z karmienia piersią i potencjalnego ryzyka występowania działań niepożądanych u dziecka.

Czy stosowanie leku Glucophage wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

Metformina, zawarta w preparacie Glucophage, stosowana jako jedyny lek przeciwcukrzycowy, nie indukuje hipoglikemii, co z kolei oznacza, że nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.

Warto pamiętać o możliwości wystąpienia hipoglikemii, gdy metformina jest stosowana jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak pochodne sulfonylomocznika, insulina lub meglitynidy.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do żadnych roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego Glucophage 850 mg, [dost─Öp online grudzie┼ä 2023], dost─Öpna w internecie https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22923/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝