Polpril Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Polpril - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Polpril jest to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, chorobie nerek oraz w profilaktyce po ostrym zawale serca. Należy do grupy nazywanej inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACEI). 

Rozpocznij konsultacj─Ö z Polpril
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Polpril - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Polpril
Substancje czynne Ramiprilum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • kapsu┼éki twarde
 • Tabletki
Dawki
 • 10 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 2,5 mg (Tabletki)
 • 5 mg (Tabletki)
 • 10 mg (Tabletki)
 • 2,5 mg (kapsu┼éki twarde)
 • 5 mg (kapsu┼éki twarde)

Podstawowe informacje o leku Polpril

Substancja czynna: ramipryl

Wskazania: nadciśnienie tętnicze, leczenie objawowej niewydolności serca, profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego, nefroprotekcyjnie u osób z albuminurią

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: u osób nieobciążonych dawka początkowa wynosi 2,5 mg dawka, a dawka maksymalna 10 mg

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną, obrzęk naczynioworuchowy, znaczne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy nerkowej jedynej czynnej nerki, ciąża

Główne działania niepożądane: suchy, drażniący kaszel, zawroty głowy, zapalenie błony śluzowej żołądka, zaburzenia trawienia, ból głowy, podwyższone stężenie potasu we krwi, kurcze mięśni

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Polpril?

Lek Polpril kosztuje ok 14 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 kapsułek twardych w dawce 2,5 mg, ok 12 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 kapsułek twardych w dawce 5 mg oraz ok 22 zł za opakowanie zawierające 28 kapsułek twardych w dawcę 10 mg.


Preparat jest również dostępny w postaci tabletek w dawce 2,5mg, 5mg, 10mg i jego cena może wynosić odpowiednio: 6 zł, 11 zł, 21zł za opakowanie zawierające 28 sztuk tabletek.

Lek znajduje się na liście leków refundowanych i może być on bezpłatny dla seniorów oraz dzieci

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest Polpril?

Polpril to lek stosowany u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Wskazaniem do jego stosowania jest także leczenie objawowej niewydolności serca. Profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego to również jedno z jego zastosowań. Zmniejsza chorobowości i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów z: jawną chorobą układu sercowo-naczyniowego o etiologii miażdżycowej (choroba niedokrwienna serca, udar mózgu lub choroba naczyń obwodowych w wywiadzie) lub z cukrzycą i przynajmniej jednym sercowo naczyniowym czynnikiem ryzyka. Rampiryl ma także działanie nefroprotekcyjne. Hamuje białkomocz i postęp niewydolności nerek. Z tego powodu stosowany jest u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek na tle np. nefropatii cukrzycowej czy nadciśnieniowej.

Dodatkowo stosowany jest on w prewencji wtórnej u pacjentów po ostrym zawale serca. Odpowiada za zmniejszenie umieralności w ostrej fazie zawału u pacjentów z objawami klinicznymi niewydolności serca. Leczenie należy rozpocząć po upływie co najmniej 48 godzin od wystąpienia ostrego zawału serca.

Jaki jest mechanizm działania Polpril?

Rampiryl jest składnikiem aktywnym preparatu medycznego Polpril. Jego aktywny metabolit ramiprylat hamuje enzym zwany konwertazą angiotensyny. Enzym ten katalizuje w osoczu i tkankach konwersję angiotensyny I do czynnej substancji zwężającej naczynia - angiotensyny II, jak również rozpad bradykininy działającej naczyniorozkurczowo. Zmniejszone wytwarzanie angiotensyny II i zahamowanie rozpadu bradykininy prowadzi do rozkurczu naczyń. Angiotensyna II pobudza również uwalnianie aldosteronu, dlatego ramiprylat wywołuje zmniejszenie wydzielania aldosteronu. Działanie tego leku polega na hamowaniu układu renina angiotensyna aldosteron.

Jaki jest skład leku Polpril?

Substancją czynną zawartą w preparacie medycznym Polpril jest ramipryl. Lek ten należy do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE). Natomiast substancjami dodatkowymi znajdującymi się w nim są:

 • wodorowęglan sodu

 • laktoza jednowodna

 • kroskarmeloza sodowa

 • skrobia żelowana, kukurydziana

 • stearylofumaran sodu

 • tlenek żelaza żółty (E172) (tylko tabletki 2,5 mg i 5 mg)

 • tlenek żelaza czerwony (E172) (tylko tabletki 5 mg)

Jak stosowa─ç lek Polpril?

Lek Polpril należy zażywać doustnie, codziennie o stałej porze, połknąć popijając płynem. Może być on przyjmowany przed, w trakcie lub po posiłku, gdyż przyjmowanie pokarmów nie wpływa na jego biodostępność. Nie należy go żuć ani kruszyć.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawkowanie preparatu Polpril różni się w zależności od wskazań do jego przyjmowania.

 • nadciśnienie tętnicze

  Stosowanie leku należy rozpocząć od zalecanej dawki początkowej, która wynosi 2,5 mg raz na dobę. U pacjentów ze znaczną aktywacją układu renina-angiotensyna-aldosteron może dojść do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego po podaniu dawki początkowej. W tej grupie pacjentów zalecana dawka początkowa wynosi 1,25 mg. W razie potrzeby lub niezadawalającej kontroli ciśnienia tętniczego można zmodyfikować dawkę. Dawka może być podwajana w okresie od dwóch do czterech tygodni do osiągnięcia docelowych wartości ciśnienia tętniczego; maksymalna dawka ramiprylu wynosi 10 mg na dobę.

 • prewencja chorób układu sercowo naczyniowego

  Zalecana dawka początkowa wynosi 2,5 mg raz na dobę. Dawkę należy stopniowo zwiększać w zależności od tolerancji substancji czynnej przez pacjenta. Zaleca się podwojenie dawki po jednym do dwóch tygodni leczenia, a po kolejnych dwóch do trzech tygodniach zwiększenie do docelowej dawki podtrzymującej wynoszącej 10 mg ramiprylu raz na dobę.

 • leczenie chorób nerek- pacjenci z cukrzycą i mikroalbuminurą

  Zalecana dawka początkowa wynosi 1,25 mg raz na dobę. Dawkę należy stopniowo zwiększać w zależności od tolerancji substancji czynnej przez pacjenta. Zaleca się podwojenie dawki do 2,5 mg raz na dobę po dwóch tygodniach leczenia, a następnie do 5 mg po kolejnych dwóch tygodniach.

 • pacjenci z cukrzycą i przynajmniej jednym czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego

  Zalecana dawka początkowa ramiprylu wynosi 2,5 mg raz na dobę. Dawkę należy stopniowo zwiększać w zależności od tolerancji substancji czynnej przez pacjenta. Zaleca się podwojenie dawki do 5 mg raz na dobę po jednym do dwóch tygodniach leczenia, a następnie do 10 mg po kolejnych dwóch lub trzech tygodniach. Dawka docelowa wynosi 10 mg na dobę.

 • pacjenci z objawową niewydolnością serca

  Zalecana dawka początkowa ramiprylu wynosi 1,25 mg raz na dobę, u pacjentów, u których uzyskano stabilizację stanu klinicznego podczas stosowania diuretyków. Należy zwiększać dawkę ramiprylu, podwajając ją co jeden do dwóch tygodni, do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 10 mg. Zaleca się podawanie leku w dwóch dawkach podzielonych.

 • u pacjentów po ostrym zawale mięśnia sercowego z niewydolnością serca celem prewencji wtórnej

  U pacjentów w stanie stabilnym klinicznie i hemodynamicznie, po 48 godzinach od ostrego zawału mięśnia sercowego dawka początkowa wynosi 2,5 mg dwa razy na dobę przez trzy doby. Jeśli początkowa dawka 2,5 mg jest źle tolerowana, należy podawać 1,25 mg dwa razy na dobę przez dwie doby, przed zwiększeniem dawki do 2,5 mg, a następnie 5 mg dwa razy na dobę. Jeżeli nie można zwiększyć dawki do 2,5 mg dwa razy na dobę, leczenie należy przerwać. Dawkę dobową należy stopniowo zwiększać, podwajając ją co jeden do trzech dni, aż do osiągnięcia docelowej dawki podtrzymującej wynoszącej 5 mg dwa razy na dobę.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Według aktualnych danych nie ustalono jeszcze bezpieczeństwa i skuteczności stosowania ramiprylu u dzieci.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Maksymalna dawka dobowa preparatu Polpril wynosi 10 mg u pacjentów z prawidłową funkcją nerek i GFR>60 ml/min.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkę dobową należy ustalić na podstawie GFR. Jeśli GFR wynosi między 30-60ml/min, nie ma konieczności zmiany dawki początkowej (2,5 mg/dobę), natomiast maksymalna dawka dobowa zmniejsza się do 5 mg. Jednakże, jeżeli GFR wynosi 10-30 ml/min, dawka początkowa wynosi 1,25 mg na dobę, a maksymalna dawka dobowa wynosi 5 mg. U pacjentów chorujących na nadciśnienie tętnicze, którzy poddawani są dializoterapii: dawka początkowa ramiprylu wynosi 1,25 mg na dobę, a maksymalna dawka dobowa wynosi 5 mg. Należy podawać go kilka godzin po zakończeniu hemodializy.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, leczenie ramiprylem należy rozpoczynać tylko pod ścisłą kontrolą lekarską, a maksymalna dawka dobowa wynosi 2,5 mg ramiprylu.

U pacjentów w podeszłym wieku należy rozważyć zmniejszenie dawki początkowej do 1,25 mg.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Polpril?

Do często (>1/100 do Polpril należą:

 • zaburzenia układu oddechowego: suchy, drażniący kaszel, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok przynosowych, duszność

 • zaburzenia układu nerwowego: ból głowy, nieukładowe zawroty głowy

 • zaburzenia żołądka i jelit: zapalenie błony śluzowej żołądka, zaburzenia trawienia, dyskomfort w jamie brzusznej, niestrawność, biegunka, nudności, wymioty

 • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka, zwłaszcza plamisto-grudkowa

 • zaburzenia mięśniowoszkieletowe i tkanki łącznej: kurcze mięśni, ból mięśni

 • zaburzenia metabolizmu i odżywiania: podwyższone stężenie potasu we krwi

 • zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie, niedociśnienie ortostatyczne, omdlenie

 • zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: ból w klatce piersiowej, zmęczenie

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane produktu medycznego Polpril?

Do rzadziej występujących działań niepożądanych podczas stosowania preparatu Polpril należą:

 • zaburzenia serca: niedokrwienie mięśnia sercowego, w tym dławica piersiowa lub zawał mięśnia sercowego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, obrzęki obwodowe

 • zaburzenia krwi i układu chłonnego: eozynofilia, leukopenia, zmniejszenie liczby erytrocytów, zmniejszone stężenie hemoglobiny, zmniejszenie liczby płytek krwi

 • zaburzenia układu nerwowego: układowe zawroty głowy, parestezja, brak smaku, zaburzenia czucia smaku, zaburzenia równowagi, upośledzenie zdolności psychomotorycznych

 • zaburzenia ucha i błędnika: zaburzenia słuchu, szumy uszne

 • zaburzenia układu oddechowego: skurcz oskrzeli, w tym zaostrzenie objawów astmy, obrzęk błony śluzowej nosa

 • zaburzenia żołądka i jelit: zapalenie trzustki, podwyższenie aktywności enzymów trzustkowych, obrzęk naczynioruchowy jelita cienkiego, ból w nadbrzuszu, w tym zapalenie błony śluzowej żołądka, zaparcie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, aftowe zapalenie jamy ustnej

 • zaburzenia czynności nerek i dróg moczowych: ostra niewydolność nerek, wielomocz, nasilenie uprzednio istniejącego białkomoczu, zwiększenie stężenia mocznika we krwi, podwyższone stężenie kreatyniny we krwi

 • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: obrzęk naczynioruchowy, świąd, nadmierna potliwość złuszczające zapalenie skóry, pokrzywka, onycholiza, reakcje nadwrażliwości na światło

 • zaburzenia mięśniowoszkieletowe i tkanki łącznej: bóle stawów

 • zaburzenia metabolizmu i odżywiania: jadłowstręt, zmniejszenie apetytu, zmniejszenie stężenia sodu w surowicy

 • zaburzenia naczyniowe: nagłe zaczerwienienie, zwłaszcza twarzy, zwężenie naczyń, hipoperfuzja, zapalenie naczyń

 • zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: zwiększenie aktywności transaminaz i/lub stężenia bilirubiny sprzężonej, żółtaczka cholestatyczna, uszkodzenie hepatocytów, ostra niewydolność wątroby, cholestatyczne lub cytolityczne zapalenie wątroby

 • zaburzenia układu rozrodczego i piersi: przemijająca impotencja, zmniejszenie libido

 • zaburzenia psychiczne: obniżenie nastroju, zaburzenia lękowe, nerwowość, niepokój ruchowy, zaburzenia snu, w tym senność, stan splątania

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku Polpril?

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki ramiprylu mogą pojawić się takie objawy jak: nadmierne rozszerzenie obwodowego łożyska naczyniowego (może dojść do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego, a następnie wstrząsu), bradykardia, zaburzenia elektrolitowe oraz niewydolność nerek.

Pacjentów po przedawkowaniu leku Polpril należy uważnie monitorować oraz stosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Zlecanym postępowaniem jest detoksykacja (płukanie żołądka, podawanie środków adsorbujących) oraz leczenie mające na celu przywrócenie stanu stabilnego hemodynamicznie, w tym podawanie agonistów receptorów alfa-1 adrenergicznych lub angiotensyny II (angiotensynamidu).

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Polpril?

Przeciwskazaniami do stosowania preparatu Polpril są: nadwrażliwość na substancję czynną, na inny inhibitor ACE (enzymu konwertującego angiotensynę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, obrzęk naczynioworuchowy w wywiadzie, pozaustrojowe procedury lecznicze prowadzące do kontaktu krwi z powierzchniami o ujemnym ładunku elektrycznym, znaczne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy nerkowej jedynej czynnej nerki, drugi i trzeci trymestr ciąży. Nie zaleca się również stosowania go u pacjentów z niedociśnieniem lub w stanie niestabilnym hemodynamicznie. Do przeciwwskazań zaliczamy także jednoczesne stosowanie produktu leczniczego Polpril z produktami zawierającymi aliskiren jest przeciwwskazane u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek oraz jednoczesne stosowanie go z sakubitrylem z walsartanem.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

W trakcie badań klinicznych wykazano, iż podwójna blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) w wyniku jednoczesnego zastosowania inhibitorów ACE , antagonistów receptora angiotensyny II lub aliskirenu powoduje zwiększenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych, tj. niedociśnienie, hiperkaliemia oraz zaburzenia czynności nerek (w tym ostra niewydolność nerek). Przy czym jednoczesne stosowanie inhibitorów ACE i sakubitrylu z walsartanem jest przeciwwskazane, ponieważ zwiększa ryzyko obrzęku naczynioruchowego.

Zachowanie szczególnej ostrożności jest ważne, gdy pacjent stosuje leki moczopędne oszczędzające potas, leki zwiększające stężenie potasu, suplementy potasu lub substytuty soli zawierające potas, ponieważ mimo, że w trakcie leczenia ramiprylem stężenie potasu zazwyczaj utrzymuje się w normie, u niektórych pacjentów może pojawić się hiperkaliemia. Dlatego stosowanie dodatkowo tych preparatów może doprowadzić do znacznego zwiększenia potasu we krwi.

Hiperkaliemia może także wystąpić u pacjentów stosujących jednocześnie ramipryl z cyklosporyną lub heparyną. U takich pacjentów zaleca się kontrolowanie stężenia potasu w surowicy.

Przy jednoczesnym stosowaniu leków przeciwnadciśnieniowych (np. diuretyków) lub innych substancji mogących obniżać ciśnienie krwi (np. azotanów, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, leków znieczulających, ostre zatrucie alkoholem, baklofenu, alfuzosyny, doksazosyny, prazosyny, tamsulozyny, terazosyny) z ramiprylem należy uważać na zwiększone ryzyko niedociśnienia.U pacjentów leczonych lekami moczopędnymi, po włączeniu ramiprylu może wystąpić hipotonia. Jeśli jest to możliwe, leki moczopędne powinny być odstawione 2-3 dni przed rozpoczęciem leczenia ramiprylem.

Sympatykomimetyki zwężające naczynia krwionośne i inne substancje (np. izoproterenol, dobutamina, dopamina, epinefryna), mogą osłabiać przeciwnadciśnieniowe działanie produktu Polpril.

Allopurynol, leki immunosupresyjne, kortykosteroidy, prokainamid, cytostatyki i inne substancje mogące wpływać na morfologię krwi. Zwiększają ryzyko reakcji hematologicznych.

Stosowanie Polprilu z solami litu, może zmniejszać wydalanie litu z organizmu, zwiększając jego toksyczność. W takim przypadku należy regularnie kontrolować poziom litu we krwi.

U pacjentów z cukrzycą, leczonych lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną, Polpril może mieć działanie hipoglikemizujące.

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub kwasu acetylosalicylowego może osłabiać działanie przeciwnadciśnieniowe produktu Polpril oraz zwiększać ryzyko pogorszenia czynności nerek i hiperkaliemii.

Jednoczesne stosowanie inhibitorów ACE i racekadotrylu, inhibitorów mTOR (np. syrolimusu, ewerolimusu, temsyrolimusu) lub wildagliptyny może prowadzić do zwiększenia ryzyka obrzęku naczynioruchowego.

Czy mo┼╝na spo┼╝ywa─ç alkohol w trakcie stosowania preparatu Polpril?

Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków na nadciśnienie tętnicze, ponieważ może on pogłębić działanie hipotensyjne leku. Regularne spożywanie alkoholu podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, dlatego może on znosić działanie leków i powodować nieskuteczność terapii.

Czy mo┼╝na stosowa─ç preparat Polpril w ci─ů┼╝y?

Stosowanie preparatu medycznego Polpril nie jest wskazane w trakcie ciąży, w szczególności w jej pierwszym trymestrze. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze jest przeciwwskazane.

Aktualne dane dotyczące ryzyka działania teratogennego w przypadku narażenia na inhibitory ACE w pierwszym trymestrze ciąży nie są rozstrzygające, jednakże nie można wykluczyć takiego ryzyka. W przypadku pacjentek, u których kontynuacja leczenia za pomocą ACE inhibitorów nie jest konieczna, należy zmienić je na lek przeciwnadciśnieniowy z innej grupy o ustalonym profilu bezpieczeństwa stosowania w czasie ciąży.

Przyjmowanie ACE inhibitorów w trakcie drugiego i trzeciego trymestru jest powoduje toksyczne działanie na ludzki płód (pogorszenie czynności nerek, małowodzie, opóźnienie kostnienia czaszki) i noworodka (niewydolność nerek, niedociśnienie, hiperkaliemia).

Czy mo┼╝na stosowa─ç preparat Polpril w trakcie karmienia piersi─ů?

Stosowanie leku Polpril nie jest wskazane w okresie karmienia piersią, z powodu braku wystarczających danych dotyczących jego stosowania w tym czasie. Zaleca się podawanie innych leków, o lepiej określonym profilu bezpieczeństwa.

Czy mo┼╝na prowadzi─ç pojazdy mechaniczne w trakcie stosowania preparatu Polpril?

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia :

Charakterystyka Produktu Leczniczego Polpril, [dostęp online lipiec 2023], dostępny w internecie https://www.polfawarszawa.pl/products/chpl/smpc-polpril-tabl-2019-04pl.pdf

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝