Euthyrox N 112 mcg E - recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 25.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Euthyrox N 112 mcg E  recepta  recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Substancją czynną leku Euthyrox N 112 μg jest lewotyroksyna, czyli syntetyczny hormon tarczycy o działaniu identycznym jak naturalny hormon produkowany przez organizm.

Ze względu na powszechność występowania schorzeń gruczołu tarczowego, lek ten wykorzystywany jest z dużą częstotliwością i warto znać jego właściwości.

Rozpocznij konsultacj臋 z Euthyrox N 112 mcg

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Euthyrox N 112 mcg
Substancje czynne Levothyroxinum natricum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki
Dawki
 • 112 mcg (Tabletki)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Euthyrox N 112 mcg

Substancja czynna: lewotyroksyna

Wskazania: wole obojętne, zapobieganie nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, niedoczynność tarczycy, rak tarczycy, nadczynność tarczycy

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: w zależności od diagnozy, od 25 do 300 µg na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na lewotyroksynę lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w preparacie, nieleczona niedoczynność tarczycy, nieleczona niedoczynność przysadki, nieleczona nadczynność tarczycy

Główne działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości i objawy nadczynności tarczycy w przypadku przedawkowania leku

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Euthyrox N 112 mcg?

Lek Euthyrox N 112 mcg (50 tabletek) jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 10 zł, z refundacją ok. 5 zł.


Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest lek Euthyrox N 112 mcg?

Euthyrox N 112 mcg to preparat, którego substancją czynną jest lewotyroksyna, czyli syntetyczny hormon tarczycy przeznaczony do leczenia licznych schorzeń takich jak:

 • wole obojętne - u pacjentów z przeciwwskazaniami do stosowania jodu

 • stan po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego - terapia substytucyjna w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy

 • niedoczynność tarczycy - terapia substytucyjna

 • rak tarczycy- terapia supresyjna

 • nadczynność tarczycy - suplementacja skojarzona z lekami przeciwtarczycowymi

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku Euthyrox N 112 mcg?

Lewotyroksyna stosowana w odpowiednich dawkach nie ma toksycznego ani teratogennego wpływu na płód i może być bezpiecznie stosowana u kobiet ciężarnych.

W okresie ciąży kobiety często mają zwiększone zapotrzebowanie na hormony tarczycy. Kobiety ciężarne powinny kontrolować TSH w każdym trymestrze ciąży, ponieważ zaburzenia w gospodarce hormonalnej tarczycy: niewyrównana niedoczynność lub nadczynność tarczycy mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.

W leczeniu nadczynności tarczycy kobiet ciężarnych nie należy stosować preparatu Euthyrox w połączeniu z lekami przeciwtarczycowymi, gdyż lewotyroksyna może zwiększać zapotrzebowanie na leki przeciwtarczycowe, które w przeciwieństwie do lewotyroksyny w dużym stopniu przenikają przez łożysko i mogą indukować niedoczynność tarczycy u płodu.

Jaki jest sk艂ad leku Euthyrox N 112 mcg?

Oprócz substancji czynnej - lewotyroksyny sodowej w dawce 112 mikrogramów, lek Euthyrox N 112 mcg zawiera również szereg substancji pomocniczych, między innymi: skrobię kukurydzianą, bezwodny kwas cytrynowy, żelatynę, kroskarmelozę sodową, stearynian magnezu oraz mannitol.

Lek ten dostępny jest wyłącznie na receptę (recepta online).

Jak stosowa膰 lek Euthyrox N 112 mcg?

Lek Euthyrox N 112 mcg przeznaczony jest do stosowania doustnego. Całą dobową dawkę należy przyjąć rano, na czczo, pół godziny przed planowanym posiłkiem, popijając ją niewielką ilością wody.

Leczenie rozpoczyna się od małych dawek, które zwiększane stopniowo co 2-4 tygodnie, aż do uzyskania pełnej dawki. Ustalanie dawki powinno się zawsze odbywać pod kontrolą lekarza, a zalecana dawka leku jest zależna od wskazania, w którym lek ma być stosowany.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Dawkowanie leku zależy od diagnozy postawionej przez lekarza. Sugerowane dobowe dawki leku to:

 • wole obojętne: 75-200 µg

 • stan po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego: 75 – 200 µg

 • niedoczynność tarczycy: 25-200 µg

 • nadczynność tarczycy: 50-100 µg

 • rak tarczycy: 150-300 µg

Należy pamiętać, że dawka leku powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta na podstawie jego objawów klinicznych oraz wyników badań laboratoryjnych. Powinno się regularnie kontrolować poziom hormonu tyreotropowego (TSH) w celu monitorowania skuteczności leczenia i stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Dzieci to szczególna grupa pacjentów, a dawka lewotyroksyny powinna być odpowiednio dostosowana do ich wieku i zapotrzebowania. W przypadku niedoczynności tarczycy u dzieci sugerowana dawka wynosi od 12,5 do 150 µg/m² pc.

W przypadku wrodzonej niedoczynności tarczycy, która u nadal rozwijających się dzieci jest bardzo groźna i może prowadzić do wielu powikłań, bardzo ważna jest szybka terapia substytucyjna. Zalecana dobowa dawka dla noworodków i niemowląt cierpiących na wrodzoną niedoczynność tarczycy wynosi od 10 mikrogramów do 15 mikrogramów na kilogram masy ciała przez pierwsze 3 miesiące leczenia.

Podanie leku niemowlętom powinno odbywać się na podobnych zasadach do tych, obowiązujących pacjentów dorosłych: należy podać pełną dawkę jednorazowo, co najmniej 30 minut przed planowanym śniadaniem. Tabletkę można rozpuścić w niewielkiej ilości wody i podawać tę zawiesinę z dodatkową, niewielką ilością płynu.

Jaka jest dawka maksymalna produktu Euthyrox N 112 mcg?

Producent nie określił jasno maksymalnej bezpiecznej dawki leku Euthyrox N 112 mcg. Sugerowana dawka zależy przede wszystkim od indywidualnego zapotrzebowania pacjenta, tolerancji leku oraz jego metabolizmu. Ważne jest, aby stosować Euthyrox zgodnie z zaleceniami lekarza.

Najwyższe dawki leku stosuje się w raku tarczycy i wynoszą one do 300 µg na dobę.

Co zrobi膰 w przypadku pomini臋cia dawki preparatu Euthyrox N 112 mcg?

Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki preparatu Euthyrox. Następną tabletkę należy przyjąć kolejnego dnia rano w zwykle stosowanej dawce.

W razie wątpliwości warto zgłosić się do lekarza lub farmaceuty.

Jakie s膮 najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane leku Euthyrox N 112 mcg?

Ze względu na fakt, że lek działa jak hormony tarczycy występujące naturalnie w organizmie, stosowanie preparatu Euthyrox w odpowiednio dobranej do pacjenta dawce zazwyczaj nie wiąże się z występowaniem działań niepożądanych.

W przypadku przekroczenia odpowiedniej dawki lub zbyt szybkiego zwiększania dawkowania na początku leczenia, u pacjenta mogą pojawić się objawy nadczynności tarczycy, czyli: zaburzenia rytmu serca, dolegliwości dławicowe, ból głowy, osłabienie mięśni, kurcze mięśni, uderzenia gorąca, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, drżenia, niepokój ruchowy, bezsenność, nadmierne pocenie się, zmniejszenie masy ciała, biegunka.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy zmniejszyć dawkę dobową lub odstawić lek na kilka dni, a leczenie można wznowić dopiero po ustaniu działań niepożądanych.

Ponadto, w trakcie leczenia preparatem Euthyrox N 112 mcg zdarzają się czasem reakcje nadwrażliwości na produkt, np.: wysypka, pokrzywka, reakcje związane z układem oddechowym oraz obrzęk naczynioruchowy.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 objawy przedawkowania leku Euthyrox N 112 mcg?

Objawy przedawkowania preparatu Euthyrox wynikają ze zbyt dużego stężenia hormonów tarczycy i objawiają się jak nadczynność tarczycy, czyli jako ostre przyspieszenie metabolizmu. Do najczęstszych objawów przedawkowania leku Euthyrox N 112 mcg należą: zaburzenia rytmu serca, dolegliwości dławicowe, ból głowy, osłabienie mięśni, kurcze mięśni, uderzenia gorąca, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, drżenia, niepokój ruchowy, bezsenność, nadmierne pocenie się, zmniejszenie masy ciała, biegunka.

W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania należy przerwać przyjmowanie leku i przeprowadzić kontrolne badania laboratoryjne oraz zgłosić się do lekarza.

Niektóre objawy przedawkowania można leczyć blokerami receptorów beta-adrenergicznych, a w przypadku ostrego zatrucia przydatna może okazać się plazmafereza.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie powinno się stosować leku Euthyrox N 112 mcg, jeżeli pacjent wykazuje nadwrażliwość na substancję czynną - lewotyroksynę lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w preparacie, a także w przypadku nieleczonej niedoczynności tarczycy, nieleczonej niedoczynności przysadki oraz nieleczonej nadczynności tarczycy.

Co więcej, leczenia nie powinno się zaczynać świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego, w czasie zapalenia mięśnia sercowego oraz w czasie ostrego zapalenia wszystkich warstw serca.

Interakcje preparatu Euthyrox N 112 mcg z innymi lekami

Preparat Euthyrox n 112 mcg wchodzi w liczne interakcje lekowe, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i poinformować lekarza prowadzącego, jeżeli pacjent stosuje:

 • leki przeciwcukrzycowe: lewotyroksyna może zmniejszać ich działanie

 • pochodne kumaryny: lewotyroksyna wypiera leki przeciwzakrzepowe z białek, co nasila ich działanie i zwiększa ryzyko krwawień

 • fenytoinę: wypiera lewotyroksynę z połączeń z białkami i może powodować zwiększone stężenie fT4 i fT3 i zwiększone działanie leku Euthyrox. Dodatkowo przyspiesza ona wątrobowy metabolizm lewotyroksyny.

 • cholestyraminę i kolestypol: hamują wchłanianie lewotyroksyny. Lek Euthyrox należy stosować 4-5 godzin przed przyjęciem tych preparatów.

 • glin, żelazo, sole wapnia: mogą osłabiać działanie lewotyroksyny, więc należy stosować je conajmniej 2 godziny po zażyciu Euthyroxu

 • leki zobojętniające np. IPP : zwiększają pH soku żołądkowego i mogą zmniejszać wchłanianie lewotyroksyny

 • orlistat: zmniejsza wchłanianie jodu i/lub lewotyroksyny, powodując pogorszenie kontroli niedoczynności tarczycy

 • sewelamer: zmniejsza wchłanianie lewotyroksyny

 • inhibitory kinazy tyrozynowej (imatynib, sunitynib): mogą zmniejszać skuteczność lewotyroksyny

 • propylotiouracyl, glikokortykosteroidy, leki blokujące receptory beta-adrenolityczne, amiodaron i środki kontrastowe zawierające jod: hamują obwodową konwersję T4 do T3

 • sertralina, chlorochina/proguanil: zmniejszają skuteczność lewotyroksyny

 • barbiturany, karbamazepina, leki zawierające ziele dziurawca zwyczajnego: pobudzają enzymy wątrobowe i prowadzą do zmniejszenia stężenia hormonów tarczycy

 • salicylany, dikumarol, furosemid, klofibrat: wypierają lewotyroksynę sodową z połączeń z białkami, powodując zwiększone stężenie fT4 i zwiększone działanie leku

 • estrogeny, m. in. antykoncepcja hormonalna i hormonalna terapia zastępcza: mogą powodować zwiększone zapotrzebowanie na lewotyroksynę

Czy mo偶na pi膰 alkohol stosuj膮c lek Euthyrox N 112 mcg?

Lek Euthyrox nie wchodzi w istotne interakcje z alkoholem, jednak należy pamiętać, że nie zaleca się łączenia alkoholu z żadnymi lekami.

Czy mo偶na stosowa膰 lek Euthyrox N 112 mcg w ci膮偶y?

Lewotyroksyna stosowana w odpowiednich dawkach nie ma toksycznego ani teratogennego wpływu na płód i może być bezpiecznie stosowana u kobiet ciężarnych.

W okresie ciąży kobiety często mają zwiększone zapotrzebowanie na hormony tarczycy. Kobiety ciężarne powinny kontrolować TSH w każdym trymestrze ciąży, ponieważ zaburzenia w gospodarce hormonalnej tarczycy: niewyrównana niedoczynność lub nadczynność tarczycy mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.

W leczeniu nadczynności tarczycy kobiet ciężarnych nie należy stosować preparatu Euthyrox w połączeniu z lekami przeciwtarczycowymi, gdyż lewotyroksyna może zwiększać zapotrzebowanie na leki przeciwtarczycowe, które w przeciwieństwie do lewotyroksyny w dużym stopniu przenikają przez łożysko i mogą indukować niedoczynność tarczycy u płodu.

Czy mo偶na stosowa膰 lek Euthyrox N 112 mcg w trakcie karmienia piersi膮?

Lewotyroksyna przenika do mleka kobiecego, lecz w przypadku stosowania leku w odpowiedniej dawce, stężenie preparatu w mleku kobiety są za niskie, aby wywołać nadczynność tarczycy lub zahamowanie sekrecji TSH u dziecka.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania leku Euthyrox N 112 mcg u kobiet karmiących piersią.

Czy lek Euthyrox ma wp艂yw na prowadzenie pojazd贸w mechanicznych?

Jeżeli lek Euthyrox N 112 mcg stosowany jest w odpowiedniej dawce, to wywiera działanie bardzo zbliżone do endogennych hormonów występujących u zdrowych ludzi.

Spodziewa się zatem, że lek ten nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, jednak ze względu na brak badań klinicznych w tym zakresie, należy zachować szczególną ostrożność prowadząc pojazdy i przede wszystkim stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dost臋p 27.12.2023], dost臋pna w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/21347/characteristic

Serwis MP, [online] [dost臋p 28.12.2023] dost臋pny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/58291,Euthyrox-N-125-tabletki

Serwis Indeks lek贸w MP, [online] [dost臋p 12.02.2024] dost臋pny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=10566

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Encorton - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Encorton - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Encorton jest lekiem sterydowym o silnym dzia艂aniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, maj膮cym zastosowanie w licznych jednostkach chorobowych. Co zawiera lek Encorton? W jakim celu si臋 go stosuje?

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
15.02.2024
Euthyrox N 88 mcg - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Euthyrox N 88 mcg - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Euthyrox N 88 mcg to lek, kt贸ry odgrywa kluczow膮 rol臋 w leczeniu zaburze艅 tarczycy. Ten farmaceutyczny preparat zawiera syntetyczn膮 lewotyroksyn臋, kt贸ra jest substytutem naturalnie wyst臋puj膮cego hormonu tarczycy.聽

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
25.03.2024
Letrox 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Letrox 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Niedoczynno艣膰 tarczycy聽to stan, w kt贸rym tarczyca nie produkuje wystarczaj膮cej ilo艣ci hormon贸w. Mo偶e to prowadzi膰 do szeregu objaw贸w, takich jak聽zm臋czenie,聽przyrost masy cia艂a, problemy z koncentracj膮, depresja, zaburzenia nastroju oraz problemy z uk艂adem pokarmowym. Letrox 50 dzia艂a jako聽zamiennik naturalnych hormon贸w tarczycy, przywracaj膮c r贸wnowag臋 hormonaln膮.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
18.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!