Prokit - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 17.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Prokit - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Prokit jest produktem leczniczym zaliczanym do grupy leków prokinetycznych, stosowanych w przypadku występowania objawów powolnego opróżniania żołądka. Wpływa on na szybkość przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy poprzez pobudzanie ruchów perystaltycznych. Jak należy stosować Prokit? Dla kogo jest on lekiem bezpiecznym? Z jakimi objawami niepożądanymi można spotkać się podczas jego stosowania?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Prokit

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Prokit
Substancje czynne Itopridi hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 50 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Czym jest Prokit?

Prokit jest produktem leczniczym na receptę w postaci białych tabletek powlekanych. Na rynku dostępne są opakowania zawierające 90 tabletek z linią podziału, która umożliwia ich rozkruszenie w celu ułatwienia ich połknięcia.

Substancją czynną leku Prokit jest chlorowodorek itoprydu, stosowany w celu przyspieszenia perystaltyki przewodu pokarmowego, co powoduje przyspieszone opróżnianie żołądka. Produkt leczniczy Prokit jest stosowany w leczeniu objawów wynikających z czynnościowej, niezwiązanej z chorobą wrzodową niestrawności, takich jak:

-uczucie wzdęcia brzucha,

-uczucie nadmiernej pełności w żołądku,

-ból i dyskomfort w nadbrzuszu,

-zgaga,

-brak łaknienia,

-nudności i wymioty.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Prokit?

Lek Prokit kosztuje 29,99 zł w przypadku opakowania zawierającego 40 tabletek w dawcę 50 mg.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Jaki jest mechanizm działania leku Prokit?

Itopryd pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego na drodze kilku mechanizmów. Pierwszym z nich jest jego działanie antagonistyczne wobec receptorów dopaminowych D2. Drugim- hamowanie enzymu acetylocholinesterazy, odpowiedzialnego za rozkład acetylocholiny, która jest neuroprzekaźnikiem obecnym w części zakończeń nerwowych znajdujących się w ścianie przewodu pokarmowego. Hamowanie działania rozkładającego ją enzymu prowadzi do zwiększenia ilości acetylocholiny w złączach nerwowo-mięśniowych, co przekłada się na prawidłowy pasaż treści w przewodzie pokarmowym. Trzecim działaniem itoprydu jest stymulacja uwalniania acetylocholiny.

Poprzez swoje oddziaływanie na receptory dopaminowe D2, itopryd wykazuje również działanie przeciwwymiotne.

Działanie itoprydu jest wysoce specyficzne i dotyczy górnego odcinka przewodu pokarmowego. Przyczynia się on do przyspieszonego opróżniania żołądka z treści pokarmowej.

Jaki jest skład leku Prokit?

Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg chlorowodorku itoprydu.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą żelowaną, kroskarmelozę skrobiową, krzemionkę koloidalną bezwodną oraz stearynian magnezu.

W skład otoczki wchodzą natomiast alkohol poliwinylowy częściowo zhydrolizowany, dwutlenek tytanu, makrogol 3350 oraz talk.

Jak stosowa─ç lek Prokit?

Lek Prokit jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować przed posiłkiem, popijając je odpowiednią ilością wody.

W przypadku występowania problemów z połykaniem, tabletkę Prokit można rozkruszyć przed połknięciem, dzieląc ją w miejscu widocznej na tabletce linii podziału.

Jak dawkować lek Prokit u dorosłych?

Zalecana dawka leku Prokit wynosi 150 mg na dobę, tj. 1 tabletka 3 razy dziennie.

Dokładne dawkowanie leku Prokit oraz czas jego stosowania zależy od stanu klinicznego pacjenta. Czas trwania leczenia nie powinien jednak przekroczyć okresu 8 tygodni.

Lek Prokit należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.


Jak dawkowa─ç lek Prokit u dzieci?

Ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa leku oraz jego skuteczności u dzieci w wieku poniżej 16 lat, nie zaleca się jego stosowania w tej grupie wiekowej.

Jaka jest dawka maksymalna leku Prokit?

Literatura nie określa dawki maksymalnej produktu leczniczego Prokit.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Prokit?

Podczas stosowania preparatu Prokit mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

-biegunka

-zaparcie

-nadmierne wydzielanie śliny

-ból i zawroty głowy

-wysypka, rumień, świąd

-zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny

-ból w klatce piersiowej lub ból pleców

-leukopenia i trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi)

W trakcie leczenia należy regularnie monitorować parametry hematologiczne, szczególnie liczbę białych krwinek oraz płytek krwi. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości w tym zakresie należy przerwać stosowanie leku Prokit.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Prokit?

W trakcie przyjmowania leku Prokit może dojść do zwiększenia stężenia hormonu prolaktyny we krwi. W przypadku wystąpienia mlekotoku, należy przerwać stosowanie tego leku.

Do rzadkich zgłaszanych przez pacjentów działań niepożądanych zaliczane są również zawroty głowy i zmęczenie. Z tego względu należy wykluczyć osłabienia koncentracji uwagi, które mogą pojawić się podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Inne rzadziej występujące skutki uboczne obserwowane podczas przyjmowania leku Prokit to: drżenie, nudności, żółtaczka, powiększenie piersi u mężczyzn, reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne, zaburzenia snu .

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku Prokit?

Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Prokit u ludzi.

W przypadku przyjęcia nadmiernej dawki leku należy zastosować standardowe postępowanie w postaci płukania żołądka oraz leczenia objawowego.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Prokit?

Nie należy stosować preparatu leczniczego Prokit w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na substancję czynną lub jakąkolwiek zawartą w nim substancję pomocniczą.

Lek zawiera laktozę, nie może więc być stosowany przez pacjentów z nietolerancję galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Preparat Prokit nie powinien być stosowany również w przypadku, kiedy przyspieszone opróżnianie żołądka spowodowane jego stosowaniem może być szkodliwe, np. u pacjentów z krwawieniem z przewodu pokarmowego, z perforacją lub niedrożnością mechaniczną.

Itopryd jest metabolizowany przez wątrobę, a produkty jego przemiany są wydalane głównie przez nerki. Z tego powodu należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku Prokit u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Jeśli podczas terapii wystąpią działania niepożądane, takie jak zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, należy przerwać przyjmowanie leku lub zmniejszyć jego dawkę.

Czy lek Prokit wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Itopryd zawarty w preparacie leczniczym Prokit wpływa na motorykę przewodu pokarmowego, przez co może wpływać jednocześnie na wchłanianie innych leków przyjmowanych doustnie. Należy zwrócić uwagę szczególnie na leki o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnej (leki zawierające w nazwie "SR").

Substancje antycholinergiczne (obecne np. w niektórych lekach stosowanych w terapii POChP lub leczeniu astmy) mogą zmniejszać działanie preparatu leczniczego Prokit.

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Prokit należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przewlekle lekach.

Czy mo┼╝na pi─ç alkohol podczas stosowania leku Prokit?

Podczas stosowania leku Prokit nie należy spożywać alkoholu.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Prokit w okresie ci─ů┼╝y?

Dotychczas nie określono bezpieczeństwa stosowania leku Prokit w okresie ciąży. Z tego względu może on być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem w przypadku, kiedy korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Prokit w okresie karmienia piersi─ů?

Brak jest badań na temat przenikania itoprydu do mleka matki w okresie karmienia piersią. Ze względu na możliwość wystąpienia objawów niepożądanych u niemowląt należy zachować ostrożność i razem z lekarzem prowadzącym podjąć decyzję, czy przerwać stosowanie leku Prokit, czy karmienie piersią, biorąc pod uwagę wpływ tego produktu leczniczego na stan zdrowia matki.

Czy lek Prokit wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

W badaniach nie wykazano bezpośredniego wpływu produktu na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Należy zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych takich jak zawroty głowy, które mogą wpływać na osłabienie koncentracji uwagi podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Prokit 50 mg

Substancja czynna: chlorowodorek itoprydu.

Wskazania: leczenie objawów żołądkowo-jelitowych niestrawności, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, nadmiernej pełności w żołądku, a także ból w podbrzuszu, zgaga, brak łaknienia, nudności i wymioty.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 150 mg, tj. 1 tabletka 3 razy na dobę, przed posiłkiem, nie dłużej niż 8 tygodni.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną bądź na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, krwawienie z przewodu pokarmowego, perforacja, niedrożność mechaniczna, nietolerancja galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Główne działania niepożądane: biegunka, zaparcie, ból brzucha, nadmierne wydzielanie śliny, leukopenia, trombocytopenia, ból i zawroty głowy, drażliwość, wysypka, rumień, zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny, ból w klatce piersiowej.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Prokit, dostępna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/30715/characteristic

Remedium [dostęp online luty 2024]:

https://remedium.md/wyszukiwarka-lekow/leki/prokit-23031382


Inni czytali r├│wnie┼╝

Debridat E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Debridat E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Debridat stosowany jest leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego. Preparat ten dostępny jest jedynie na receptę .

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
19.03.2024
Bactrim - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Bactrim - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Bactrim to antybiotyk o działaniu bakteriobójczym. Jego główne wskazania to zakażenia dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego i zakażenia przewodu pokarmowego.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.03.2024
Duspatalin retard E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Duspatalin retard E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Duspatalin retard to doustny preparat stosowany w leczeniu b├│l├│w brzucha wywo┼éanych skurczem mi─Ö┼Ťni g┼éadkich jelit oraz zaburze┼ä czynno┼Ťciowych jelit w zespole jelita dra┼╝liwego.Lek dost─Öpny jest wy┼é─ůcznie na recept─Ö.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!