Yaz Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Yaz - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Yaz jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz drospirenonPozostałe składniki to: tabletki jasnoróżowe: rdzeń: laktoza, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, otoczka: hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172). Tabletki białe: Rdzeń: laktoza, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian Otoczka: hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E171).

Rozpocznij konsultacj─Ö z Yaz
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Yaz - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Yaz
Substancje czynne Ethinylestradiolum Drospirenonum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 0,02 mg + 3 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Yaz

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz drospirenon.

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo zatorowej (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległa operacja związana z długotrwającym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych); Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby

Główne działania niepożądane: nerwowość, podrażnienie oczu, ból głowy, nudności, trądzik ,migrena , wzrost masy ciała, zatrzymanie płynów, nieregularne krwawienia, brak miesiączki, skąpe miesiączki, zmiany libido, depresja, drażliwość, wymioty, nadciśnienie, reakcje nadwrażliwości

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Yaz - Cena, refundacja

Lek Yaz nie jest refundowany. Cena produktu zależy od opakowania.

  • Yaz (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 40 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Yaz

Czym jest Yaz?

Yaz to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny, który przeznaczony jest dla kobiet powyżej 18 roku życia. Nie jest on odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Substancjami czynnymi zawartymi w preparacie jest etynyloestradiol oraz drospirenon.

Należy pamiętać iż preparat Yaz podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Działanie antykoncepcyjne leku Yaz opiera się na współdziałaniu substancji czynnych z grupy estrogenów i gestagenów. Najważniejszym mechanizmem, który zapobiega zajściu w ciążę jest zahamowanie owulacji (jajeczkowania) - komórka jajowa nie dojrzewa i tym samym nie jest w stanie połączyć się z plemnikiem,

Dodatkowo preparat promuje wystąpienie zmian w obrębie błony śluzowej macicy, wskutek których macica nie jest przygotowana do ewentualnej implantacji zapłodnionego zarodka.

Jaki jest skład leku?

Opakowanie produktu Yaz zawiera 24 tabletki powlekane w kolorze jasnoróżowym - są to tabletki zawierające substancje czynne oraz 4 białe tabletki placebo.

Cena preparatu może różnić się w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi ok 40 zł za opakowanie zawierające 28 tabletek.

Każda tabletka leku Yaz w kolorze jasnoróżowym zawiera 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu. Tabletki białe to tabletki placebo, nie zawierają one substancji czynnych.

Wśród substancji pomocniczych wykorzystanych podczas produkcji preparatu wyróżniamy: laktozę, skrobię kukurydzianą, celulozę mikrokrystaliczną i magnezu stearynian.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jak przyjmować lek Yaz?

Preparat powinno przyjmować się każdego dnia, mniej więcej o tej samej porze, w kolejności wskazanej na opakowaniu - przez 24 dni tabletki jasnoróżowe, później przez 4 dni tabletki białe. Każde kolejne opakowanie rozpoczyna się dzień po przyjęciu ostatniej dawki z poprzedniego opakowania.

Krwawienie z odstawienia pojawia się zazwyczaj po 2-3 dniach od rozpoczęcia stosowania białych tabletek placebo. Nie należy się martwić jeśli krwawienie nie zakończy się do momentu, gdy konieczne jest rozpoczęcie kolejnego opakowania. Należy wtedy przyjąć pierwszą tabletkę zgodnie z harmonogramem.

Do zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej konieczne jest co najmniej 7 dniowe, nieprzerwane stosowanie leku. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinna przekraczać 4 dni.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki.

Jak rozpocząć przyjmowanie tabletek Yaz?

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie preparatu Yaz należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki).

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć stosowanie leku Yaz w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu Yaz w dowolnym dniu po przyjęciu tabletki poprzedniego preparatu, w dniu usunięcia systemu lub w dniu na który przypada kolejny zastrzyk. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jak stosować lek po poronieniu?

Jeśli pacjentka poroniła w pierwszym trymestrze ciąży, lek Yaz można zacząć przyjmować natychmiast, bez konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

Jeśli do poronienia doszło drugim trymestrze ciąży lub pacjentka jest po porodzie, lek można zacząć stosować po przerwie trwającej od 21 do 28 dni.

Opóźnianie miesiączki

Jeśli pacjentka podczas stosowania preparatu Yaz chce opóźnić moment planowego pojawienia się krwawienia z odstawienia, po przyjęciu 24 różowych tabletek z jednego opakowania powinna rozpocząć stosowanie różowych tabletek z kolejnego opakowania, z pominięciem tabletek białych.

Po zakończeniu przyjmowania tabletek różowych należy rozpocząć stosowanie tabletek białych, zgodnie z wcześniejszym harmonogramem.
Nie stwierdzono by taka modyfikacja była niebezpieczna dla zdrowia lub płodności, jednak nie jest ona zalecana. W czasie wydłużonego cyklu może dojść do pojawienia się krwawień śródcyklicznych lub plamień.

Pomini─Öcie dawki preparatu Yaz

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Yaz?

Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć jasnoróżową tabletkę, a od planowanego terminu minęło mniej niż 24 godziny, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, następną zastosować zgodnie z harmonogramem. W tym przypadku skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana.

Jeśli od planowanego przyjęcia jasnoróżowej tabletki minęło więcej niż 24 godziny, ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Jeśli do pomyłki doszło w pierwszym tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Ponadto przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkową, mechaniczną metodę antykoncepcji np. prezerwatywy.

Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w 2. tygodniu cyklu menstruacyjnego, to pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Potem kobieta powinna powrócić do normalnego przyjmowania tabletek o zwykłej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni przed zapomnieniem zachowała zalecane dawkowanie, nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji. Natomiast jeżeli nie przyjęto więcej niż 1 pigułki, to powinno się stosować dodatkową metodę, np. prezerwatywę.

Pominięcie dawki podczas 3. tygodnia cyklu powoduje, że skuteczność preparatu ulega znaczącemu zmniejszeniu z uwagi na zbliżającą się przerwę w stosowaniu. Aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia, pacjentka może przyjąć pominięta tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch na raz, i kontynuować terapię o normalnej porze, aż do wyczerpania tabletek aktywnych. Po ich zakończeniu opakowania powinna pominąć placebo i od razu rozpocząć nowy blister. Drugą opcją jest natychmiastowe przerwanie stosowania tabletek aktywnych i rozpoczęcie przyjmowania tabletek placebo, maksymalnie do 4 dni (wliczając dzień pomyłki). Następnie należy rozpocząć nowy blister i kontynuować terapię według dotychczasowego schematu. Jeśli tabletki nie były przyjmowane przez pacjentkę prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pomyłkę, kobieta powinna zastosować się do zaleceń z pierwszej z wymienionych opcji oraz stosować mechaniczne metody antykoncepcji przez kolejny tydzień.

Pominięcie białej tabletki placebo znajdującej się w ostatnim rzędzie blistra nie wpływa na ochronę antykoncepcyjną.

Co zrobić, jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów wchłanianie produktu Yaz może zostać zaburzone, co zwiększa ryzyko utraty ochrony antykoncepcyjnej. Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki zawierającej substancję czynną, należy przyjąć nową różową tabletkę tak szybko jak to możliwe.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Yaz

Jakie są najczęstsze działania niepożądane leku?

U kobiet przyjmujących preparat Yaz, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, najczęściej opisywano następujące działania niepożądane: zmiany nastroju, bóle głowy, nudności, ból piersi, plamienia, brak miesiączki.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Do rzadziej występujących działań niepożądanych leku Yaz należą: objawy depresji, a nawet depresja , nerwowość, zawroty głowy, migrena, żylaki, nadciśnienie tętnicze, ból brzucha, wymioty, niestrawność, biegunka, choroby skóry (trądzik, świąd, wysypka), ból pleców, grzybica pochwy, ból w miednicy, powiększenie piersi, bolesne miesiączkowanie, zmniejszenie libido, osłabienie, wzmożona potliwość, zwiększenie masy ciała, niedokrwistość, reakcje alergiczne, zaburzenia endokrynologiczne, zwiększenie apetytu, bezsenność, brak orgazmu, dreszcze, zapalenie spojówek, szybka akcja serca, zapalenie żył, przepuklina rozworu przełykowego, zaparcia, suchość w jamie ustnej, ból i zapalenie pęcherzyka żółciowego, łysienie, egzema, rumień guzowaty, nadmierne owłosienie, ból gardła, rozstępy na skórze, torbiele piersi, rozrost piersi, polip szyjki macicy, wypadanie włosów, torbiele jajnika, powiększenie macicy, rumień wielopostaciowy, nadwrażliwość. Stosowanie złożonych hormonalnych leków antykoncepcyjnych jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakrzepów krwi w żyłach (zakrzepica żylna).

Yaz a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych.

Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej preparat Yaz wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby.

Yaz a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Yaz, podobnie jak inne złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, niosą za sobą ryzyko wystąpienia tętniczych epizodów zakrzepowo-zatorowych np. udar mózgu, przemijający napad niedokrwienny (TIA), zawał serca.

W trakcie terapii istnieje również zagrożenie rozwoju żylnych powikłań zakrzepowo-zatorowych tj. zatorowość płucna lub zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, które objawiają się m.in. poprzez ból w klatce piersiowej, zawroty głowy.

Czy lek Yaz można przedawkować?

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Yaz. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy.

Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku Yaz, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Yaz?

Yaz nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Złożonych środków antykoncepcyjnych nie należy również stosować w przypadku: ciąży lub jej podejrzenia, wieku >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów, incydentów i czynników ryzyka żylnej i tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległa operacja związana z długotrwającym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych), wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nowotworu piersi, endometrium lub wątroby, niezdiagnozowanego krwawienia z dróg rodnych, powtarzających się migren, żółtaczki, zapalenia wątroby, nasilonej cukrzycy, porfirii, chorób nerek, depresji, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, padaczki, przewlekłych chorób zapalnych jelit, SLE, zespołu hemolityczno?mocznicowego.

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych.

Preparat Yaz zawiera laktozę, dlatego nie jest polecany do stosowania u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania preparatu Yaz może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.

Produkt leczniczy Yaz można zastosować po około 2 tygodniach po zakończeniu leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje.

Yaz a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na efektywność antykoncepcji hormonalnej. Zauważono jednak, że stan upojenia alkoholowego zwiększa ryzyko wystąpienia błędu podczas terapii np. opóźnienie lub pominięcie codziennej tabletki. Wymioty, do których predysponuje stan upojenia alkoholowego, mogą zmniejszać wchłanianie i tym samym skuteczność antykoncepcyjną leku.

Yaz a ciąża

Produkt Yaz nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania produktu, należy go jak najszybciej odstawić.

Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie ma również danych na temat kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży.

Yaz a karmienie piersią

Preparat Yaz może wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Yaz a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Yaz na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. Jeżeli konieczne jest wykonanie badania krwi, należy powiedzieć lekarzowi lub personelowi laboratorium, że stosuje się lek Yaz, ponieważ doustne leki antykoncepcyjne mogą wpływać na wyniki niektórych badań.

Yaz - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Leki, które zawierają te same substancje czynne co Yaz, to:
- Axia (dawkowanie 21+7),
- Axia Conti,
- Axia Plus (21+7),
- Daylette,
- Drosfemine,
- Drosfemine mini (21+7),
- Hastina 21,
- Hastina 21+7,
- Hastina 24+4,
- Lesinelle (21+7),
- Lesiplus,
- Mywy,
- Naraya (21+7),
- Naraya Plus,
- Sidretella 20 (21+7),
- Teenia (21+7),
- Varenelle (21+7),
- Vibin mini (21+7),
- Vixpo,
- Yasminelle (21+7).

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Yaz, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/18424/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝