Yaz – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 26.01.2022

Yaz – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Yaz jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz drospirenon

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Yaz

Yaz to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny, który przeznaczony jest dla kobiet powyżej 18 roku życia. Nie jest on odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Cena preparatu Yaz może się różnić w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi ok 40 zł za opakowanie zawierające 28 tabletek. 

Należy pamiętać iż preparat Yaz podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Przed użyciem produktu należy wykonać badania krwi oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Mechanizm działania 

Działanie antykoncepcyjne leku związane jest z wieloma mechanizmami, z których najważniejszym jest zahamowanie owulacji oraz zmiany w obrębie endometrium. 

Skład leku 

Każda tabletka leku Yaz w kolorze jasnoróżowym zawiera 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu. Tabletki białe to tabletki placebo, zawierające jedynie substancje pomocnicze m.in. laktozę. 

Jak przyjmować lek Yaz?

Preparat powinno przyjmować się codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu. Każde kolejne opakowanie powinno się rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej dawki z poprzedniego opakowania. Krwawienie z odstawienia zazwyczaj rozpoczyna się po 2-3 dniach po rozpoczęciu stosowania białych tabletek placebo i może nie zakończyć się do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania. Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki.

Jak rozpocząć przyjmowanie tabletek Yaz?

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie preparatu Yaz należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć stosowanie leku Yaz w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra. Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu Yaz w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciem tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną. 

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Yaz można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej. Lek należy zacząć przyjmować w okresie od 21 do 28 dnia w przypadku, gdy pacjentka poroniła w drugim trymestrze ciąży lub jest po porodzie. 

Opóźnianie miesiączki

W przypadku stosowania preparatu Yaz możliwe jest opóźnienie wystąpienia krwawienia z odstawienia. W tym celu pacjentka powinna rozpocząć stosowanie tabletek z nowego opakowania dzień po przyjęciu ostatniej różowej tabletki. W czasie wydłużonego cyklu może dojść do pojawienia się krwawień śródcyklicznych lub plamień. Do standardowego dawkowania preparatu Yaz należy wrócić po przyjęciu ostatniej tabletki placebo.

Pominięcie dawki preparatu Yaz 

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Yaz?

W razie opóźnienia w przyjęciu tabletki jasnoróżowej, mniejszego niż 24 godziny, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. W tym przypadku skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Jeśli od przyjęcia jakiejkolwiek jasnoróżowej tabletki minęło więcej niż 24 godziny, ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Białe tabletki placebo znajdujące się w ostatnim rzędzie blistra mogą zostać pominięte. 

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Yaz może być zmniejszone i konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Jeśli doszło do wymiotów w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki zawierającej substancję czynną, należy zastosować nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe. 

Możliwe działania niepożądane preparatu Yaz

Jakie są działania niepożądane podczas stosowania leku Yaz?

U kobiet przyjmujących preparat Yaz, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, opisywano następujące działania niepożądane: zmiany nastroju, bóle głowy, nudności, ból piersi, plamienia, brak miesiączki, depresja, nerwowość, zawroty głowy, migrena, żylaki, nadciśnienie tętnicze, bóle brzucha, wymioty, niestrawność, biegunka, trądzik, świąd, wysypka, ból pleców, grzybica pochwy, ból w miednicy, powiększenie piersi, bolesne miesiączkowanie, zmniejszenie libido, osłabienie, wzmożona potliwość, zwiększenie masy ciała, niedokrwistość, reakcje alergiczne, zaburzenia endokrynologiczne, zwiększenie apetytu, bezsenność, brak orgazmu, dreszcze, zapalenie spojówek, szybka akcja serca, zapalenie żył, przepuklina rozworu przełykowego, zaparcia, suchość w jamie ustnej, ból i zapalenie pęcherzyka żółciowego, łysienie, egzema, rumień guzowaty, nadmierne owłosienie, rozstępy na skórze, torbiele piersi, rozrost piersi, nowotwór piersi, polip szyjki macicy, torbiele jajnika, powiększenie macicy, rumień wielopostaciowy, nadwrażliwość. 

Yaz a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych. Zaobserwowano również występowanie nowotworów łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej preparat Yaz wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby. 

Czy lek Yaz można przedawkować?

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Yaz. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku Yaz, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe. 

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Jakie są przeciwskazania do stosowania leku Yaz?

Istnieje szereg schorzeń, w przypadku których nie należy stosować złożonych środków antykoncepcyjnych. Należą do nich:  stwierdzenie lub podejrzenie ciąży, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, planowana operacja (na co najmniej 4 tygodnie wcześniej), długotrwałe unieruchomienie, migreny, żółtaczka, zapalenie wątroby, nasilona cukrzyca, porfiria, choroby nerek, depresja, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, padaczka, przewlekłe choroby zapalne jelit, toczeń, zespół hemolityczno – mocznicowy, wrodzone lub nabyte predyspozycje do zakrzepicy tętnic oraz żył (niedobór antytrombiny III, niedobór białka C lub S), hiperhomocysteinemia, krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii, nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję znajdującą się w wyrobie medycznym Yaz, wystąpienie lub podejrzenie wystąpienia złośliwych nowotworów zależnych od steroidowych hormonów płciowych.

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych

Preparat Yaz zawiera laktozę, dlatego nie jest polecany do stosowania u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. 

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania preparatu Yaz może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir. Produkt leczniczy Yaz można zastosować po około 2 tygodniach po zakończeniu leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje. 

Yaz a ciąża  

Produkt Yaz nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciąże w trakcie stosowania produktu, należy go jak najszybciej odstawić. Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę, ani kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży. 

Yaz a karmienie piersią

Preparat Yaz może wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi. 

Yaz a prowadzenie pojazdów 

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Yaz na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne, nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów. 

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu Yaz.  

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń. W razie wątpliwości dotyczących przyjmowanych leków należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy rozpoczynać przyjmowania jakiegokolwiek produktu medycznego bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Podsumowanie informacji dotyczących leku Yaz

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz drospirenon

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo zatorowej (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległa operacja związana z długotrwającym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych); Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby  

Główne działania niepożądane: Bóle głowy, nerwowość, podrażnienie oczu, nudności, trądzik, migrena, wzrost masy ciała, zatrzymanie płynów, nieregularne krwawienia, brak miesiączki, skąpe miesiączki, zmiany libido, depresja, drażliwość, wymioty, nadciśnienie, reakcje nadwrażliwości

Inni czytali również