Evra - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Evra - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

EVRA jest złożonym preparatem antykoncepcyjnym, który w swoim składzie zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol oraz norelgestromin. Produkt występuje w postaci plastrów do przyklejenia na skórę. 

Rozpocznij konsultacj─Ö z Evra

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Evra
Substancje czynne Ethinylestradiolum Norelgestrominum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • System transdermalny, plaster
Dawki
  • 6 mg + 600 mcg, (203 mcg + 33,9 mcg)/24 h (System transdermalny, plaster)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku EVRA

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz norelgestromin

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Plaster do stosowania miejscowego na skórę

Dawkowanie: 1 plaster na tydzień przez 3 tygodnie, następnie 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo zatorowej (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległa operacja związana z długotrwającym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych); Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby.

Główne działania niepożądane: Miejscowe odczyny alergiczne, podrażnienie, ból głowy, tkliwość piersi, nudności, bóle brzucha, biegunka, wzrost masy ciała, zawroty głowy, zmiany nastroju , zmiany libido, zaburzenia cyklu miesiączkowego, ryzyko żylnej i tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Na platformie Erecept, oprócz recepty online na plastry antykoncepcyjne Evra, można również otrzymać receptę na Ellaone, a także receptę na Escapelle.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Evra - Cena, refundacja

Lek Evra nie podlega refundacji. Cena preparatu jest zależna od opakowania.

  • Evra (6 mg + 600 mcg/24 h system transdermalny, plaster 3 szt.) - cena wynosi ok. 54 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest lek Evra?

Plastry antykoncepcyjne EVRA to dwuskładnikowy preparat antykoncepcyjny w postaci systemu transdermalnego (plastra), który po przyklejeniu do skóry powoli uwalnia substancje czynne. To jedyny tego typu produkt na rynku polskim. Do substancji aktywnych preparatu EVRA należy etynyloestradiol oraz norelgestromin.

Lek jest przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym. Bezpieczeństwo oraz skuteczność preparatu określono dla pacjentek w wieku powyżej 18 roku życia. Nie jest on odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki oraz po menopauzie.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Działanie antykoncepcyjne preparatu EVRA opiera się na hamującym wpływie na przysadkę dostarczanych z zewnątrz substancji z grupy estrogenów - etynyloestradiol oraz gestagenów - norelgestromin. Zablokowanie wydzielania gonadotropin przez przysadkę uniemożliwia zajście owulacji (jajeczkowania) i tym samym zapłodnienia komórki jajowej.

Lek działa również poprzez wywoływanie zmian w błonie śluzowej macicy, dzięki którym utrudniona jest ewentualna implantacja zapłodnionego zarodka. Powoduje również zagęszczanie śluzu szyjkowego, co utrudnia transport plemników do jamy macicy.

Plastry antykoncepcyjne Evra dostępne są wyłącznie na receptę. Na platformie Erecept recepta online nawet w 15 minut.

Jaki jest skład leku?

Plastry antykoncepcyjne EVRA to system transdermalny typu matrycowego, składający się z trzech warstw. Zewnętrzna powierzchnia plastra ma cielisty kolor i wytłoczony napis "EVRA 150/20". Wewnętrzna powierzchnia plastra pokryta jest klejem.

W opakowaniu znajdują się 3 sztuki plastrów antykoncepcyjnych, które zapewniają skuteczność antykoncepcyjną podczas jednego cyklu miesiączkowego, trwającego 28 dni. Cena preparatu może różnić się w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi około 50 zł.

Jeden system transdermalny zawiera 6 mg norelgestrominu (Norelgestrominum) oraz 600 mikrogramów etynyloestradiolu (Ethinylestradiolum). W ciągu doby system uwalnia 150 mikrogramów norelgestrominu i 20 mikrogramów etynyloestradiolu.

Do substancji pomocniczych wykorzystanych przy produkcji preparatu należą m.in.: polietylen, poliester, klej poliizobutylenowo-polibutenowy, krospowidon, mleczan laurylowy.

Gdzie przyklei─ç plaster antykoncepcyjny Evra?

Plaster należy przykleić na suchą, czystą, nieowłosioną i niepodrażnioną skórę w okolicy brzucha, pośladków, zewnętrznej części ramienia czy górnej części tułowia, w miejscu gdzie odzież nie będzie ocierała się o plaster. Plaster należy mocno docisnąć dłonią do skóry, by dobrze przylegał wzdłuż krawędzi.

Dozwolone jest przyklejanie jednorazowo wyłącznie jednego plastra na skórę. By uniknąć podrażnienia skóry, należy unikać przyklejania plastra w to samo miejsce.

Gdzie nie naklejać plastra Evra?

Plastra nie należy przyklejać na piersi oraz skórę podrażnioną. Na skórę, do której ma być przyklejony plaster nie należy stosować żadnych kosmetyków, kremów, olejów czy pudrów, ponieważ zmniejsza to przyczepność kleju.

Jak stosowa─ç plastry antykoncepcyjne?

Pierwszy plaster przykleja się pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Po upływie 7 dni (ósmego dnia cyklu) należy usunąć stary przyklejony plaster i przykleić nowy plaster na inną okolicę ciała. Po upływie kolejnych 7 dni (piętnastego dnia cyklu) należy powtórzyć proces.

Po zdjęciu 3. plastra (dwudziestego drugiego dnia cyklu) następuje przerwa od stosowania produktu, która powinna trwać 7 dni. Po upływie tego czasu należy rozpocząć nowe opakowanie produktu Evra.

Zazwyczaj około 2-3 dni od zdjęcia ostatniego plastra pojawia się krwawienie z odstawienia, podobne do krwawienia miesięcznego. Niekiedy zdarza się, że krwawienie wciąż jest aktywne w dniu, gdy należy już przykleić nowy plaster. Jest to całkowicie normalne, nie wpływa to na dalszy harmonogram leczenia.

Jeśli pacjentka chce uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zdjęciu 3. plastra (w 22. dniu cyklu) należy przykleić 1. plaster z nowego opakowania, z pominięciem 7 dniowej przerwy, aby zachować skuteczność działania plastra. Dalej antykoncepcję należy kontynuować zgodnie z harmonogramem. Podczas wydłużonego cyklu miesięcznego może pojawić się śródcykliczne krwawienie lub plamienie z pochwy.

By przesunąć termin zmiany plastra na inny dzień tygodnia, należy skrócić najbliższą przerwę między kolejnymi opakowaniami produktu EVRA o dowolną liczbę dni. Przerwy tej nie można natomiast wydłużyć. Trzeba zaznaczyć, że im krótszy będzie okres przerwy w przyjmowaniu preparatu, tym większa szansa, że pojawi się krwawienie międzymiesiączkowe lub plamienie z pochwy.

Należy mieć na uwadze, że u kobiet o masie ciała powyżej 90 kg, z uwagi na grubszą warstwę podskórnej tkanki tłuszczowej skuteczność antykoncepcji plastra EVRA może być zmniejszona.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. Podczas terapii istnieje konieczność corocznej konsultacji u lekarza ginekologa i wykonania badania ginekologicznego z przezpochwowym USG, cytologii, badania piersi i pomiaru ciśnienia tętniczego.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie systemu transdermalnego EVRA?

Decyzję o podjęciu leczenia złożonymi środkami antykoncepcyjnymi podejmuje lekarz na podstawie indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego (np. wiek >35 r.ż., duża nadwaga - BMI >30, palenie papierosów, choroba zatorowo-zakrzepowa w najbliższej rodzinie, trombofilie, dłuższe unieruchomienie, poród w okresie ostatnich kilku tygodni, dyslipidemie, cukrzyca, uszkodzenia zastawek serca oraz zaburzenia rytmu serca).

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie preparatu należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka przyjmowała doustne złożone leki antykoncepcyjne lub system dopochwowy stosowanie produktu należy rozpocząć pierwszego dnia krwawienia z odstawienia. Jeśli produkt zacznie się stosować po pierwszym dniu trwania krwawienia z odstawienia, należy przez pierwsze 7 dni leczenia stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Jeśli dochodzi do zmiany z preparatu zawierającego wyłącznie progestageny postępowanie jest uzależnione od postaci leku:

- w przypadku implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka powinna rozpocząć stosowanie plastrów w dniu usunięcia implantu

- w przypadku tabletek „minipill”, pacjentka może rozpocząć stosowanie plastrów w dowolnym dniu

- w przypadku zastrzyków antykoncepcyjnych, pacjentka powinna rozpocząć stosowanie plastrów w dniu, w którym przypadałoby kolejne wstrzyknięcie.

Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jak stosowa─ç lek po poronieniu?

Po poronieniu przed 20. tygodniem ciąży, plastry antykoncepcyjne można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

Jeśli poronienie wystąpiło w 20. tygodniu ciąży lub później, stosowanie leku EVRA można rozpocząć w 21 dniu od dnia poronienia lub w pierwszym dniu pierwszego krwawienia miesiączkowego, w zależności od tego, która z tych sytuacji nastąpi wcześniej.

Co zrobi─ç, je┼Ťli zapomnia┼éam naklei─ç plaster antykoncepcyjny w terminie?

Jeśli przerwa w stosowaniu preparatu trwa dłużej niż 7 dni, należy natychmiast założyć plaster z nowego opakowania. W takiej sytuacji dochodzi do modyfikacji harmonogramu leczenia - dzień przyklejenia plastra staje się nowym pierwszym dniem cyklu miesięcznego. Przez pierwsze 7 dni należy stosować metody antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatywę.

Jeśli pacjentka zapomniała zmienić plaster antykoncepcyjny w połowie cyklu, lecz od planowanego terminu zmiany minęło mniej niż 48 godzin, należy jak najszybciej przykleić nowy plaster. Nie ma tu konieczności modyfikacji harmonogramu leczenia - następny plaster przyklejamy we wcześniej ustalonym dniu. Nie ma tu również konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.

Jeśli pacjentka zapomniała zmienić plaster w połowie cyklu, jednak od planowanego terminu zmiany minęło więcej niż 48 godzin, należy jak najszybciej przykleić nowy plaster. Zmienia się tu harmonogram leczenia - dzień przyklejenia plastra staje się nowym pierwszym dniem cyklu miesięcznego. Przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji.

Jeśli pacjentka zapomniała zdjąć ostatni plaster w cyklu (w dwudziestym drugim dniu), należy usunąć go ze skóry jak najszybciej, a kolejny założyć według normalnego schematu. Nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji, aby uniknąć możliwości zajścia w ciążę.

Co zrobi─ç, je┼Ťli plaster antykoncepcyjny si─Ö odklei┼é?

Podczas terapii zaleca się codzienną kontrolę obecności plastra, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym, kąpieli oraz innych czynnościach, które sprzyjają odklejeniu się produktu.

Jeśli plaster odkleił się (nawet brzegi plastra), jednak nie minęło więcej niż 24 godziny od ustania kontaktu ze skórą, należy ponownie nakleić ten sam plaster lub jeśli to niemożliwe - kolejny z opakowania. Nie ma tu konieczności modyfikacji harmonogramu leczenia - plaster należy zmienić w ustalonym wcześniej dniu cyklu. Nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji.

Jeśli od ustania kontaktu plastra ze skórą minęły więcej niż 24 godziny lub czas nieokreślony, należy natychmiast założyć nowy plaster, a ten dzień traktować jak 1. dzień cyklu miesięcznego. Przez 7 kolejnych dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku EVRA

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania produktu leczniczego EVRA są: obrzęk i tkliwość piersi, bóle głowy, zmiany skórne w miejscu przyklejenia plastra (odczyn alergiczny, podrażnienie, wysypka) oraz nudności.

Do częstych działań niepożądanych złożonej antykoncepcji należą: objawy grypopodobne, zmęczenie, bóle mięśni i pleców, zawroty głowy i bóle głowy o charakterze migrenowym, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność, biegunki, wymioty), wzrost masy ciała, trądzik, zmienność nastroju, a nawet depresja, zaburzenia cyklu miesiączkowego, bolesne miesiączkowanie, grzybicze zapalenie pochwy i sromu, zakażenia dróg moczowych.

Do rzadziej obserwowanych działań niepożądanych podczas stosowania produktu EVRA należą: wzrost łaknienia, jadłowstręt, uderzenia gorąca, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego, osłabienie, omdlenia, parestezje (nieprawidłowe odczuwanie bodźców), niedoczulica, drgawki, żylaki odbytu, choroby zębów, zapalenia dziąseł, niedokrwistość, skurcze kończyn dolnych, zaburzenia funkcji ścięgien, bóle stawów, torbiele jajników, spadek libido, bolesne stosunki płciowe, krwotoki z dróg rodnych, zmiany skórne (odbarwienie, suchość, wyprysk, wykwity pęcherzowe, rak szyjki macicy, pokrzywka, nasilone pocenie się, łysienie, reakcja nadwrażliwości na światło, sucha skóra) żylaki, łojotokowe zapalenie skóry, mięśniak macicy, zatorowość płucna, zapalenie spojówek, nieprawidłowe widzenie czy uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.

Plastry antykoncepcyjne EVRA a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Wykazano, że stosowanie produktu EVRA (lub innych złożonych, dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych) zwiększa ryzyko wystąpienia żylnych incydentów zakrzepowo-zatorowych (zatorowości płucnej i zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych) oraz tętniczych chorób zakrzepowo-zatorowych (udar niedokrwienny mózgu, przemijający napad niedokrwienny mózgu, zawał serca).

Ryzyko zakrzepowe podczas stosowania złożonej antykoncepcji jest jednak mniejsze niż to, które pojawia się podczas ciąży.

Największe ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi obserwuje się w pierwszym roku stosowania dwuskładnikowej, hormonalnej antykoncepcji.

Plastry antykoncepcyjne EVRA a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano częstsze występowanie raka szyjki macicy u kobiet stosujących złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają bezpośrednio leki. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) pozostaje główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet stosujących dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej plastry antykoncepcyjne EVRA wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku EVRA?

W przypadku zastosowania większej ilości plastrów antykoncepcyjnych EVRA niż jest to zalecane istnieje ryzyko pojawienia się objawów przedawkowania substancji czynnych. Przedawkowanie może skutkować pojawieniem się nudności, wymiotów czy krwawienia z dróg rodnych.

W takim wypadku należy usunąć system transdermalny tak szybko jak to możliwe, następnie zastosować leczenie objawowe. Nie istnieje swoista odtrutka na substancje czynne zawarte w preparacie EVRA.

Jakie s─ů przeciwskazania do stosowania produktu EVRA?

Plastry antykoncepcyjne EVRA przeciwwskazane są w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Leku nie można stosować w przypadku aktualnego lub przebytego incydentu zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, zakrzepica żylna, a także obecności czynników ryzyka wystąpienia żylnej lub tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej (niedobór antytrombiny III, niedobór białka C lub S, planowana operacja, długotrwałe unieruchomienie, zakrzepica w rodzinie, otyłość) oraz po przebytym tętniczym incydencie zakrzepowo-zatorowym np. udar niedokrwienny, TIA, zawał serca lub przy ryzyku jego wystąpienia (hiperhomocysteinemia, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia, nikotynizm, otyłość).

Wśród przeciwwskazań do stosowania produktu EVRA wyróżniamy również: ciążę lub jej podejrzenie, krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii, obecność złośliwych nowotworów zależnych od steroidowych hormonów płciowych, migreny, padaczkę, depresję, żółtaczkę, zapalenie wątroby, rak wątroby, porfirię, choroby nerek, zespół hemolityczno-mocznicowy, przewlekłe choroby zapalne jelit, toczeń rumieniowaty układowy (SLE), ostre zapalenie trzustki.

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych.

Ze względu na wyższe ryzyko ciężkich zaburzeń sercowo-naczyniowych złożone środki antykoncepcyjne przeciwwskazane są także u kobiet >35 roku życia, szczególnie palących papierosy.

Interakcje z innymi lekami

Z uwagi na ryzyko pojawienia się interakcji produktu EVRA z innymi preparatami, nie należy stosować równocześnie następujących leków: gryzeofulwiny, nefinawiru, rytonawiru, newirapiny, karbamazepiny, octanu eslikarbazepiny, felbamatu, fenytoiny, fenobarbitalu, prymidonu, ryfampicyny, bosnetanu oraz produktów zawierających dziurawiec zwyczajny.

Jeśli istnieje konieczność równoczesnego stosowania preparatu EVRA oraz antybiotyków tj. ampicylina czy tetracykliny, lub innych ww, wyżej leków, w tym okresie zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.

Plastry antykoncepcyjne EVRA a alkohol

Nie wykazano dotychczas, by alkohol miał negatywny wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednakże upojenie alkoholowe zwiększa ryzyko wystąpienia błędu podczas leczenia antykoncepcyjnego.

Plastry antykoncepcyjne EVRA a ci─ů┼╝a

Plastry antykoncepcyjne EVRA przeciwwskazane są w okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania antykoncepcji, należy jak najszybciej zaprzestać używania plastrów antykoncepcyjnych.

Dotychczasowe badania nie wskazują, żeby istniało ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodów matek, które stosowały dwuskładnikową antykoncepcję przed zajściem w ciążę. Nie ma również doniesień na temat teratogennego wpływu leku hormonalnego na płody matek, które nieumyślnie stosowały antykoncepcję w pierwszych tygodniach ciąży.

Plastry antykoncepcyjne EVRA a karmienie piersi─ů

Substancje czynne zawarte w preparacie EVRA mogą mieć negatywny wpływ na ilość i jakość pokarmu kobiecego. Z tego względu antykoncepcja hormonalna za pomocą systemu transdermalnego przeciwwskazana jest do czasu odstawienia dziecka od piersi.

Plastry antykoncepcyjne EVRA a prowadzenie pojazd├│w

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu produktu EVRA na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego EVRA [online], [dostęp 11.10.2023]: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2007/2007012518928/anx_18928_pl.pdf

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Jak d┼éugo mo┼╝na stosowa─ç antykoncepcj─Ö hormonaln─ů?
Jak d┼éugo mo┼╝na stosowa─ç antykoncepcj─Ö hormonaln─ů?

D┼éugotrwa┼ée stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest uznawane za bezpieczne w wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w. Nale┼╝y jednak mie─ç ┼Ťwiadomo┼Ť─ç jakie zmiany zachodz─ů w organizmie pod wp┼éywem kuracji i jakie s─ů jej mo┼╝liwe skutki uboczne.

Artykuł
19.12.2023
Levomine - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Levomine - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wyr├│b medyczny Levomine to z┼éo┼╝ony doustny ┼Ťrodek antykoncepcyjny. Preparat wp┼éywa na zahamowanie owulacji oraz zmian─Ö konsystencji ┼Ťluzu szyjkowego, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny. Ryzyko zaj┼Ťcia w ci─ů┼╝─Ö podczas prawid┼éowego stosowania leku Levomine jest bardzo ma┼ée.┬á

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Co warto wiedzie─ç o antykoncepcji dla par staraj─ůcych si─Ö o dziecko?
Co warto wiedzie─ç o antykoncepcji dla par staraj─ůcych si─Ö o dziecko?

W obecnych czasach bardzo wiele Polek w wieku rozrodczym stosuje antykoncepcj─Ö w celu zapobiegania nieplanowanej ci─ů┼╝y. Co w przypadku, gdy nadejdzie moment, kiedy kobieta poczuje si─Ö gotowa, aby za┼éo┼╝y─ç rodzin─Ö?┬áIstniej─ů pewne mity i niepewno┼Ťci zwi─ůzane z wp┼éywem antykoncepcji na p┼éodno┼Ť─ç kobiety po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. W tym artykule postaramy si─Ö rozwia─ç wszelkie w─ůtpliwo┼Ťci dotycz─ůce wp┼éywu r├│┼╝nych metod antykoncepcji hormonalnej na przysz┼é─ů p┼éodno┼Ť─ç pacjentek.Antykoncepcja hormonalna dost─Öpna jest tylko na recept─Ö (recepta online).

Artykuł
23.12.2023
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!