Tertens-AM - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 13.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Tertens AM  E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Lek Tertens-AM to preparat złożony, którego stosowanie jest wskazane w przypadku występowania samoistnego nadciśnienia tętniczego. W jego składzie obecnie są dwie substancje czynne obniżające ciśnienie krwi - indapamid oraz amlodypina.

Produkt ten jest zalecany dla pacjentów, którzy stosowali do tej pory zarówno indapamid, jak i amlodypinę, w tych samych dawkach, ale w dwóch różnych preparatach. Nie jest jednak rekomendowane rozpoczynanie leczenia nadciśnienia tętniczego od leku złożonego.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Tertens-AM

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Tertens-AM
Substancje czynne Indapamidum Amlodipinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
Dawki
 • 1,5 mg + 10 mg (Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu)
 • 1,5 mg + 5 mg (Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Tertens-AM

Substancja czynna: Indapamid i Bezylan amlodypiny.

Wskazania: Nadciśnienie tętnicze samoistne u pacjentów, którzy stosują indapamid i amlodypinę w tych samych dawkach, ale w oddzielnych preparatach.

Zastosowanie: Doustne.

Dawkowanie: Jedna tabletka raz na dobę, najlepiej rano.

Główne przeciwwskazania: Reakcje nadwrażliwości na którąkolwiek z substancji czynnych, ich pochodne lub składniki pomocnicze zawarte w preparacie; Ciężka niewydolność nerek, encefalopatia wątrobowa, ciężkie zaburzenie czynności wątroby, hipokaliemia, ciężkie niedociśnienie tętnicze, wstrząs, zwężenie drogi odpływu z lewej komory serca, hemodynamicznie niestabilna niewydolność serca po przebyciu ostrego zawału serca.

Główne działania niepożądane: Zmniejszenie stężenia potasu we krwi, senność, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, ból głowy, zaburzenia widzenia (np. podwójne widzenie), kołatanie serca, nagłe zaczerwienienie (szczególnie w obrębie twarzy), duszność, ból brzucha, nudności, niestrawność, zmiana rytmu wypróżnień, biegunka, zaparcia, wysypka plamisto-grudkowa, obrzęk w okolicy kostek, kurcze mięśni, obrzęk, zmęczenie i astenia.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Tertens-AM?

Cena leku Tertens-AM różni się w zależności od dawki:

 • 10 mg amlodypiny, 1,5 mg indapamidu (30 tabletek); ok. 15 zł;

 • 5 mg amlodypiny, 1,5 mg indapamidu (30 tabletek); ok 14 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Lek dostępny jest tylko na receptę.

Czym jest Tertens-AM?

Preparat Tertens-AM to złożony lek wskazany w przypadku nadciśnienia tętniczego , zawierający bloker kanału wapniowego z grupy pochodnych dihydropirydynowych - amlodypinę - oraz substancję moczopędną - indapamid.

Produkt ten jest zalecany dla osób, które już używają obu składników aktywnych, ale w formie oddzielnych leków. W takim przypadku lek łączony stanowi wygodną alternatywę. Nie zaleca się natomiast włączania Tertens-AM w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób do tej pory zdrowych.

Ten lek oferowany jest w aptekach w dwóch wariantach dawkowania, różniących się ilością amlodypiny. W każdej wersji znajduje się 1,5 mg indapamidu, natomiast zawartość amlodypiny wynosi albo 5 mg, albo 10 mg.

Lek Tertens-AM jest dostępny wyłącznie na receptę, więc przed jego zastosowaniem wymagana jest konsultacja z lekarzem. Specjalista oceni, czy lek jest odpowiedni dla pacjenta, dostosuje terapię do obecnego stanu zdrowia oraz udzieli informacji o sposobie stosowania leku i możliwych skutkach ubocznych.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Tertens-AM działa na kilka sposobów, co wynika z zawartości dwóch różnych składników aktywnych pochodzących z odmiennych grup farmakologicznych. Współczesna terapia nadciśnienia tętniczego polega głównie na zastosowaniu kombinacji kilku leków, z których każdy oddziałuje na organizm w inny sposób, przyczyniając się do obniżenia wartości ciśnienia tętniczego.

Pierwszy ze składników aktywnych leku, indapamid, jest lekiem moczopędnym (diuretykiem) z grupy tiazydopodobnych, którego podstawową funkcją jest zwiększenie eliminacji wody i elektrolitów przez nerki.

Indapamid działa poprzez ograniczenie wchłaniania zwrotnego jonów sodu i chloru w dystalnych kanalikach nerkowych, co prowadzi do wzmożonego wydalania wraz z moczem wody, sodu, chloru, a w mniejszym zakresie również potasu.

Co więcej, indapamid wykazuje właściwości wazodylatacyjne, czyli rozszerza naczynia krwionośne, co bezpośrednio powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Działanie to jest szczególnie korzystne dla osób obciążonych nadciśnieniem tętniczym samoistnym, ponieważ pozwala na obniżenie oporu naczyniowego i tym samym zmniejszenie obciążenia mięśnia sercowego.

Natomiast amlodypina jest blokerem kanałów wapniowych należącym do grupy pochodnych dihydropirydynowych. Oznacza to, że jej głównym mechanizmem działania jest blokowanie specjalnych kanałów wapniowych typu L w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych oraz w obrębie komórek mięśnia sercowego.

Blokując kanały wapniowe, amlodypina zmniejsza dopływ jonów wapnia do wnętrza komórek, co skutkuje rozkurczem mięśni gładkich naczyń krwionośnych. W efekcie lek ten powoduje rozszerzenie naczyń, zmniejszając opór naczyniowy oraz obciążenie pracy serca.

Amlodypina jest skuteczna nie tylko w leczeniu nadciśnienia tętniczego, ale również w przypadku osób z dławicą piersiową, gdyż poprawia dopływ krwi do serca. Jako bloker kanałów wapniowych, stabilizuje także komórki sercowe, co może przynieść korzyści w różnych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego.

Za sprawą zróżnicowanego działania dwóch składników aktywnych, pochodzących z różnych kategorii farmaceutycznych, Tertens-AM skutecznie redukuje wartości ciśnienia tętniczego, eliminując potrzebę przyjmowania dwóch oddzielnych tabletek.

Jaki jest skład leku?

Lek Tertens-AM prezentuje się w formie białych lub różowych tabletek okrągłych, powlekanych, dwuwarstwowych, o średnicy 9 mm, z logo producenta na jednej stronie, o zmodyfikowanym uwalnianiu.

W ofercie medycznej dostępne są dwa rodzaje dawkowania preparatu Tertens-AM, różniące się zawartością składników aktywnych:

 • każda tabletka zawiera 1,5 mg indapamidu i 5 mg amlodypiny;

 • każda tabletka zawiera 1,5 mg indapamidu i 10 mg amlodypiny.

Poza substancjami czynnymi wymienionymi powyżej produkt zawiera także substancje pomocnicze, do których należą: hypromeloza 4000 mPas, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, dwuwodny wodorofosforan wapnia, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, kukurydziana skrobia żelowana.

Ponadto, otoczka tabletki zawiera takie składniki jak: glicerol, hypromeloza 6 mPas, czerwony tlenek żelaza (E172), makrogol 6000, stearynian magnezu oraz dwutlenek tytanu (E171).

Należy podkreślić, że stwierdzona w przeszłości reakcja nadwrażliwości na jakąkolwiek substancję zawartą w składzie produktu stanowi przeciwwskazanie do rozpoczynania terapii lekiem Tertens-AM.

Co więcej, jeśli uczulenie pojawi się po raz pierwszy podczas stosowania preparatu przeciwnadciśnieniowego, niezwłocznie należy przerwać zażywanie leku Tertens-AM.

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku?

Tertens-AM jest dedykowany osobom cierpiącym na samoistne nadciśnienie tętnicze, które dotychczas stosowały indapamid i amlodypinę w formie osobnych tabletek.

Preparat jest przeznaczony dla tych pacjentów, którzy osiągnęli stabilizację wartości ciśnienia tętniczego przyjmując indapamid oraz amlodypinę i mogą skorzystać z uproszczenia schematu leczenia poprzez przyjmowanie jednej tabletki zawierającej obie substancje czynne.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Według zaleceń powinno się przyjmować jedną tabletkę Tertens-AM codziennie. Zalecane jest zażycie leku rano, połknięcie tabletki w całości, nie rozgryzając jej, i popicie wodą.

Warto zaznaczyć, że stosowanie leku złożonego nie jest rekomedowane na początkowym etapie terapii nadciśnienia tętniczego. W przypadku potrzeby modyfikacji dawek leków, dawkowanie każdej z substancji czynnych powinno być ustalane oddzielnie.

W przypadku pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek nie jest konieczne dostosowanie dawek. Niemniej jednak ciężkie schorzenia nerek z klirensem kreatyniny poniżej 30 ml/min stanowią przeciwwskazanie do rozpoczęcia leczenia.

Z kolei dla osób z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby nie zostały określone zalecenia dotyczące dawkowania amlodypiny, dlatego terapię przeciwnadciśnieniową należy rozpocząć od najmniejszej możliwej dawki tej substancji.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa i efektywności stosowania leku Tertens-AM wśród dzieci i młodzieży, w związku z czym brak jest ustalonych zasad dawkowania dla tych grup wiekowych.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania preparatu Tertens-AM tak jak w przypadku każdego innego leku dostępnego na rynku farmaceutycznym. Nie oznacza to jednak, że każdy pacjent będzie doświadczał tych skutków ubocznych.

Objawy, które są zgłaszane często, to znaczy u więcej niż 1 na 100 osób, obejmują:

 • zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia);

 • senność i zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego;

 • ból głowy;

 • zaburzenia widzenia, w tym podwójne widzenie;

 • uczucie kołatania serca i duszność;

 • zaczerwienienie twarzy i wysypka plamkowo-grudkowa;

 • ból brzucha, nudności, niestrawność, zmiana rytmu wypróżnień, biegunka i zaparcia;

 • obrzęki w okolicy kostek, kurcze mięśni;

 • nadmierne zmęczenie, astenia.

Natomiast działania niepożądane występujące u więcej niż 1 na 1000 osób obejmują:

 • zapalenie błony śluzowej nosa;

 • obniżenie stężenia sodu we krwi oraz odwodnienie (m.in. zmniejszenie objętości wewnątrznaczyniowej);

 • bezsenność, zmieniony nastrój (m.in. objawy lękowe), depresja;

 • drżenie, zaburzenia smaku, omdlenia, niedoczulica, parestezje, uczucie drętwienia;

 • szumy uszne;

 • zaburzenia rytmu serca, w tym spowolniona lub przyspieszona akcja komór, migotanie przedsionków;

 • niedociśnienie tętnicze;

 • kaszel, wymioty, suchość śluzówek jamy ustnej;

 • problemy skórne: plamica, łysienie, odbarwienie skóry, wzmożona potliwość, świąd, wysypka, pokrzywka;

 • bóle stawów i mięśni, ból pleców;

 • zaburzenia oddawania moczu, np. pobudki w nocy lub częstomocz;

 • złe samopoczucie, zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała.

Należy podkreślić, że ze względu na możliwe zaburzenia elektrolitowe wywołane przyjmowaniem leku Tertens-AM należy kontrolować stężenie potasu we krwi.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Do skutków ubocznych leku, które pojawiają się u mniej niż 1 na 1000 osób, zaliczamy:

 • obniżenie stężenia chloru i magnezu we krwi;

 • splątanie;

 • zaburzenia hematologiczne: zmniejszenie liczby krwinek białych, zmniejszenie liczby płytek krwi, znaczne zmniejszenie liczby granulocytów, niedokrwistość aplastyczna lub hemolityczna;

 • nadwrażliwość układu odpornościowego;

 • zwiększenie stężenia glukozy i potasu we krwi;

 • wzmożone napięcie mięśniowe, neuropatia obwodowa;

 • zawał mięśnia sercowego, zapalenie naczyń krwionośnych;

 • zapalenie trzustki, zapalenie żołądka, rozrost dziąseł;

 • zaburzenia czynności wątroby i żółtaczka;

 • obrzęk naczynioruchowy, zwężenie dróg oddechowych i ciężkie reakcje skórne, nadwrażliwość na światło;

 • ryzyko zwiększenia stężenia kreatyniny i niewydolność nerek;

 • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Produkt leczniczy Tertens-AM może również powodować działania niepożądane, których częstość występowania nie została określona w badaniach. Należą do nich:

 • zaburzenia czynności mózgu i układu nerwowego;

 • zaburzenia widzenia takie jak krótkowzroczność, jaskra, wysięk naczyniówkowy, zamazany obraz;

 • osłabienie mięśni, rabdomioliza;

 • zmiany odstępu QT w EKG;

 • zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi.

Jeśli w trakcie przyjmowania preparatu zauważyłeś u siebie wyżej wymienione symptomy lub inne niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Nie wykonano dokładnych badań na temat skutków przyjęcia dawki leku Tertens-AM przekraczającej zalecaną, jednak dysponujemy informacjami o skutkach przedawkowania każdej z substancji czynnych z osobna.

Symptomy ostrego zatrucia indapamidem głównie dotyczą poziomu elektrolitów, mogąc prowadzić do zmniejszenia stężenia sodu i potasu we krwi. Dodatkowo, mogą wystąpić takie objawy jak nudności, wymioty, niedociśnienie, skurcze mięśniowe, zawroty głowy, senność oraz stan splątania.

Leczenie przedawkowania diuretyku obejmuje w pierwszej kolejności pozbycie się z organizmu połkniętej substancji np. poprzez płukanie żołądka lub zastosowanie węgla aktywowanego. Co więcej, należy monitorować stężenie potasu i innych kluczowych elektrolitów.

Z kolei przyjęcie zbyt wysokiej dawki amlodypiny może skutkować znacznym rozszerzeniem naczyń krwionośnych i odruchową tachykardią, prowadzącymi do niebezpiecznego obniżenia ciśnienia tętniczego i potencjalnego wstrząsu.

W takiej sytuacji postępowanie obejmuje wsparcie funkcji układu sercowo-naczyniowego. Możliwe jest zastosowanie płukania żołądka oraz podanie węgla aktywowanego.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Jeżeli przed stosowaniem leku Tertens-AM u pacjenta wystąpiła nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą obecną w jego składzie nie należy przyjmować tabletek.

Wśród innych przeciwwskazań do stosowania preparatu wyróżniamy:

 • ciężką niewydolność nerek z klirensem kreatyniny

 • ciężkie zaburzenia czynności wątroby, w tym zapalenie wątroby i encefalopatia wątrobowa;

 • zbyt niski poziom potasu we krwi;

 • ciężkie niedociśnienie tętnicze i wstrząs;

 • zwężenie drogi odpływu z lewej komory serca np. stenoza zastawki aortalnej;

 • hemodynamicznie niestabilna niewydolność serca po przebyciu ostrego zawału serca.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Tertens-AM wymagana jest konsultacja z lekarzem. Specjalista oceni, czy obecny stan zdrowia pacjenta nie stanowi przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii i poinformuje jakie możliwe działania niepożądane mogą wystąpić.

Czy przyjmuj─ůc Tertens-AM mo┼╝na pi─ç alkohol?

Ze względu na brak przeprowadzonych badań, nie dysponujemy szczegółowymi danymi dotyczącymi oddziaływania alkoholu na działanie leku Tertens-AM. Niemniej jednak odradza się spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania jakichkolwiek leków.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Tertens-AM w ci─ů┼╝y oraz w okresie karmienia piersi─ů?

W oparciu o informacje dotyczące poszczególnych składników aktywnych zawartych w leku złożonym Tertens-AM, odradza się jego przyjmowanie zarówno w okresie ciąży, jak i podczas karmienia piersią.

Przewlekłe narażenie na leki tiazydopodobne, takie jak indapamid, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, może prowadzić do ograniczenia przepływu krwi przez łożysko, co może skutkować niedotlenieniem płodu i opóźnieniem jego wzrostu. Wpływ amlodypiny na przebieg ciąży natomiast nie został jednoznacznie określony.

Ponadto, zarówno indapamid jak i amlodypina mogą przechodzić do mleka matki. Leki tiazydopodobne mają zdolność do zmniejszania lub nawet zatrzymywania laktacji. Nie można więc wykluczyć potencjalnego ryzyka dla noworodków i niemowląt karmionych piersią.

Czy Tertens-AM wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Należy zwrócić uwagę, że Tertens-AM może wywierać niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Stosowanie indapamidu, szczególnie na wstępnym etapie terapii, może prowadzić do objawów związanych z obniżeniem ciśnienia krwi, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.

Natomiast podczas stosowania amlodypiny odnotowano zmniejszenie zdolności reakcji, dlatego zaleca się ostrożność, zwłaszcza na początku leczenia. Pacjenci mogą doświadczać zawrotów głowy, bólów głowy, zmęczenia oraz nudności.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Tertens-AM 1,5 mg + 5 mg i Tertens-AM 1,5 mg + 10 mg, [online], [dost─Öp 28.12.2023], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/30538/characteristic

Serwis Indeks lek├│w mp.pl, [online], [dost─Öp 12.02.2024 r.], dost─Öpny pod adresem:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=13085

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Metocard ZK E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Metocard ZK E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Metocard ZK zawiera metoprolol, kt├│ry ma dzia┼éanie beta-adrenolityczne. Jest stosowany w terapii nadci┼Ťnienia te╠Ętniczego, d┼éawicy piersiowej, zaburzeniach rytmu serca, profilaktyce zgonu z przyczyn sercowych i ponownego zawa┼éu serca po przebytej ostrej fazie zawa┼éu mie╠Ę┼Ťnia sercowego, ko┼éataniu serca spowodowanego czynno┼Ťciowymi zaburzeniami pracy serca, profilaktyce migreny, stabilnej objawowej niewydolno┼Ťci serca.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
13.02.2024
Concor Cor 2,5 E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Concor Cor 2,5 E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Concor Cor 2,5 to preparat stosowany w┬áleczeniu przewlek┼éej niewydolno┼Ťci serca┬áz zaburzon─ů czynno┼Ťci─ů skurczow─ů lewej komory. W zale┼╝no┼Ťci od dawki mo┼╝e by─ç on r├│wnie┼╝ u┼╝ywany w leczeniu nadci┼Ťnienia t─Ötniczego oraz d┼éawicy piersiowej. Substancj─ů czynn─ů zawart─ů w leku jest Bisoprolol, nale┼╝─ůcy do grupy beta bloker├│w.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
13.02.2024
Amlozek - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Amlozek - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Amlozek jest jednym z dost─Öpnych na rynku preparat├│w, stosowanych w leczeniu wysokiego ci┼Ťnienia t─Ötniczego oraz objaw├│w stabilnej d┼éawicy piersiowej (m.in. b├│lu w klatce piersiowej).

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!