Betaloc ZOK 50 E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 13.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Betaloc ZOK 50 E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Betalok ZOK 50 jest preparatem (w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu) stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak choroba niedokrwienna serca, czynnościowe zaburzenia pracy serca czy przewlekła niewydolność serca. Ile kosztuje? Czy jest refundowany? Jak działa? Jakie są wskazania do stosowania leku?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Betaloc ZOK 50

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Betaloc ZOK 50
Substancje czynne Metoprololi succinas
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu
Dawki
 • 47,5 mg (Tabletki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Betaloc ZOK 50

Substancja czynna: metoprolol (w postaci bursztynianu)

Wskazania: nadciśnienie tętnicze, objawowa przewlekła niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, profilaktyka migreny, czynnościowe zaburzenia serca i kołatanie serca, zapobieganie ponownego zawału mięśnia sercowego

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 50-200 mg

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (metoprolol) bądź którąkolwiek substancję pomocniczą, kwasica metaboliczna, zespół chorego węzła zatokowego, niewyrównana niewydolność serca, podejrzenie świeżego zawału mięśnia sercowego, nieleczony guz chromochłonny nadnerczy, blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia, ciężkie zaburzenia krążenia w tętnicach obwodowych

Główne działania niepożądane: bradykardia (zmniejszenie częstotliwości rytmu serca), niskie ciśnienie tętnicze, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, uczucie zimna w rękach i stopach, kołatanie serca


e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Betaloc ZOK 50?

Aktualnie preparat nie jest objęty refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W aptekach znajdziemy opakowanie zawierające 28 tabletek o przedłużonym uwalnianiu.

 • Betaloc ZOK 50 (47,5 mg bursztynianu metoprololu, 28 tabletek o przedłużonym uwalnianiu) - cena ok. 20 zł

Cena podana jest jedynie orientacyjna i może zostać zmieniona w przyszłości.

Czym jest preparat Betaloc ZOK 50?

Betaloc ZOK 50 to lek m.in. obniżający ciśnienie tętnicze, ale stosowany także w leczeniu przewlekłej niewydolności serca, dławicy piersiowej oraz zaburzeniach rytmu serca. Zawiera w swoim składzie substancję czynną: metoprolol w postaci bursztynianu w dawce 47,5 mg (dawka ta odpowiada 50 mg winianu metoprololu). Jest to preparat dostępny wyłącznie na receptę (e-recepta).

Mechanizm działania

Substancją czynną preparatu Betaloc ZOK 50 jest metoprolol (bursztynian), będący wybiórczym blokerem receptorów β1 adrenergicznych, znajdujących się głównie w mięśniu sercowym. Działa on inotropowo ujemnie, czyli obniża kurczliwość mięśnia sercowego, jednocześnie zmniejszając siłę skurczu mięśnia sercowego i chronotropowo ujemnie, powodując zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (zwolnienie rytmu serca). Efektem jego działania jest także spadek zapotrzebowania serca na tlen (co zwiększa tolerancję wysiłku fizycznego w dławicy piersiowej i zmniejsza częstość epizodów bólowych) oraz zmniejszenie pojemności minutowej, wskutek czego następuje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Wpływ metoprololu na receptory β2 adrenergiczne (obecne w mięśniówce oskrzeli) jest niewielki.

Skład leku

Tabletki Betaloc ZOK 50 oprócz tego, że zawierają substancję czynną, czyli metoprolol, mają też w swoim składzie wiele substancji pomocniczych:

 • Etyloceluloza;

 • Hydroksypropyloceluloza;

 • Celuloza mikrokrystaliczna;

 • Parafina;

 • Makrogol 6000;

 • Krzemionka koloidalna;

 • Stearylofumaran sodu;

 • Hypromeloza;

 • Dwutlenek tytanu (E171).

Jak stosowa─ç lek Betaloc ZOK 50?

Lek należy stosować doustnie, raz na dobę. Można go przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłku.

Jak dawkować lek u dorosłych?

W leczeniu łagodnego lub umiarkowanego nadciśnienia tętniczego rekomendowana dawka to 50 mg raz na dobę. W przypadku braku reakcji pacjenta na dawkę 50 mg lekarz może zwiększyć dawkę leku do 100-200 mg raz na dobę bądź podać inny lek obniżający ciśnienie tętnicze.

Pacjenci, których głównym schorzeniem jest choroba niedokrwienna serca i związane z tym objawy dławicowe rozpoczynają dawkowanie preparatu od 100 do 200 mg raz na dobę. Jeżeli nastąpi taka konieczność, lek można podawać z innymi lekami przeciwdławicowymi.

Dawka w leczeniu przewlekłej niewydolności serca jest dostosowywana indywidualnie do pacjenta. Dawka początkowa, która jest zalecana podczas pierwszych dwóch tygodni leczenia to 1 tabletka 25 mg raz na dobę. U osób z niewydolnością serca w skali NYHA II przez pierwsze dwa tygodnie terapii rekomendowana dawka to 25 mg raz na dobę. Następnie można ją zwiększyć do 50 mg na dobę.

W przypadku pacjentów z bardziej nasiloną niewydolnością serca (w skali NYHA III-IV), zalecane jest, by rozpoczynali terapię, przyjmując tylko 12,5 mg raz na dobę przez pierwszy tydzień, w drugim tygodniu 25 mg raz na dobę, a następnie co dwa tygodnie należy podwajać dawkę, aż do osiągnięcia dawki maksymalnej produktu, która wynosi 200 mg raz na dobę. Przy długotrwałym leczeniu należy kontynuować przyjmowanie 200 mg raz dziennie (lub maksymalnej dawki tolerowanej przez pacjenta). Warto również regularnie monitorować tolerancję leku przez pacjenta podczas stosowania każdej dawki.

U osób chorujących na zaburzenia rytmu serca zalecana dawka to 100-200 mg raz na dobę.

W zapobieganiu wystąpienia nagłego zgonu sercowego bądź ponownego zawału mięśnia sercowego, a także w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań zawału mięśnia sercowego u pacjentów po przebytej ostrej fazie zawału serca zalecana dawka podtrzymująca to 200 mg raz na dobę.

Czynnościowe zaburzenia pracy serca z kołataniem serca wymagają przyjmowania dawki 100 mg raz na dobę. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, lekarz może zwiększyć dawkę do 200 mg na dobę.

W Profilaktyce migreny rekomendowana dawka to 100-200 mg raz na dobę.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym w wieku 6 lat i powyżej rozpoczynają leczenie od dawki 0,5 mg/kg m.c. na dobę. Dawka podawana w miligramach powinna być jak najbardziej zbliżona do tej przeliczonej na podstawie mg/kg m.c.

W sytuacji, gdy pacjent nie reaguje na leczenie wspomnianą wcześniej dawką, lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do 1 mg/kg m.c. na dobę (nie większej niż 50 mg na dobę).

Jeżeli brak jest klinicznej reakcji na leczenie dawką 1 mg/kg m.c. na dobę, lekarz może zalecić dalsze zwiększanie dawki do 2 mg/kg m.c. na dobę. Brak jest badań, które dotyczą stosowania dawek leku większych niż 200 mg na dobę u dzieci i młodzieży.

Nie zostały także przeprowadzone badania na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci poniżej 6. roku życia. Zatem nie należy stosować preparatu Betaloc ZOK 50 w tej grupie wiekowej.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Lek Betaloc ZOK 50 jak każdy taki preparat może powodować działania niepożądane. Do najczęstszych należą:

 • bradykardia (zmniejszenie częstotliwości rytmu serca);

 • niskie ciśnienie tętnicze;

 • kołatanie serca;

 • zawroty głowy;

 • uczucie zimna w rękach i stopach;

 • uczucie zmęczenia;

 • nudności lub wymioty;

 • ból brzucha;

 • zmiany ciśnienia tętniczego związane ze zmianą pozycji ciała.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Skutki uboczne, które rzadziej dotykają pacjentów to:

 • zaburzenia czynności wątroby, w tym zapalenie wątroby;

 • zaburzenia widzenia;

 • wypadanie włosów;

 • małopłytkowość;

 • gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego;

 • zwiększenie masy ciała;

 • skurcz oskrzeli;

 • zaburzenia smaku;

 • zaburzenia pamięci;

 • zaburzenia koncentracji;

 • nasilenie istniejącej niewydolności serca;

 • zgorzel z wcześniej istniejącymi ciężkimi zaburzeniami krążenia obwodowego.

O wszystkich działaniach niepożądanych pacjent powinien poinformować swojego lekarza prowadzącego, który może zmniejszyć dawkę leku lub zalecić pacjentowi, aby stopniowo zaprzestać podawania leku.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak nale┼╝y odstawia─ç lek?

Lek powinien być odstawiany stopniowo, dawka leku powinna być zmniejszana przez minimum 2 tygodnie. Nagłe zaprzestanie leczenia, szczególnie w przypadku pacjentów z grupy dużego ryzyka może doprowadzić do zaostrzenia objawów przewlekłej niewydolności serca, a także zwiększenia ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego czy nagłego zgonu.

Objawy przedawkowania

W wyniku przedawkowania metoprololu objawy, jakich może doświadczyć pacjent to niedociśnienie tętnicze, niewydolność serca, bradykardia (zmniejszenia częstotliwości rytmu serca), bradyarytmie (zaburzenia rytmu serca z obniżoną akcją serca), zaburzenia przewodzenia w sercu, skurcz oskrzeli.

W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania powinna zostać pacjentowi zapewniona niezbędna i szybka pomoc lekarska.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Lek nie może być stosowany u osób z nadwrażliwością na substancję czynną (metoprolol), inną substancję z grupy β-adrenolityków (β-blokerów) bądź na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Innymi przeciwwskazaniami są niewyrównana niewydolność serca, blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia (chyba że pacjent ma wszczepiony rozrusznik serca), zespół chorego węzła zatokowego (chyba że pacjent ma wszczepiony rozrusznik serca), wstrząs kardiogenny, objawowa bradykardia zatokowa, podejrzenie świeżego zawału mięśnia sercowego (jeśli akcja serca

Kolejne przeciwwskazania to nieleczony guz chromochłonny nadnerczy, ciężkie zaburzenia krążenia w tętnicach obwodowych czy kwasica metaboliczna.

Należy także pamiętać o stanach, w których powinno się zachować szczególną ostrożność w trakcie stosowania leku. Są to m.in. zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia czynności nerek, niewydolność serca (w skali NYHA IV), łuszczyca, nadczynność tarczycy, blok przedsionkowo-komorowy I stopnia. Ponadto wszelkie planowane zabiegi chirurgiczne w znieczuleniu ogólnym również wymagają zachowania ostrożności.

Interakcje z innymi lekami

Induktory i inhibitory enzymu CYP2D6 cytochromu P450 mogą mieć wpływ na poziom metoprololu we krwi. Stężenie metoprololu może być podwyższone, jeżeli jednocześnie stosowane są leki przeciwarytmiczne, leki przeciwhistaminowe, antagoniści receptorów histaminowych typu 2, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne oraz leki przeciwzapalne z grupy inhibitorów enzymu COX-2.

Wymagana jest uważna kontrola leczenia pacjentów przyjmujących jednocześnie inne β-adrenolityki (np. jako krople do oczu) oraz inhibitory MAO.

Przyjmowanie β-blokerów w skojarzeniu z glikozydami naparstnicy może wydłużać czas przewodzenia przedsionkowo-komorowego i skutkować wystąpieniem bradykardii.

Stosowanie ryfampicyny (stosowanej w leczeniu zakażeń prątkami) może nasilać metabolizm metoprololu i przez to zmniejszać jego stężenie w osoczu.

Jednoczesne stosowanie metoprololu i antagonistów wapnia z grupy niedihydropirydynowych blokerów kanału wapniowego (werapamil, diltiazem) może nasilać działanie inotropowe i chronotropowe ujemne. Nie zaleca się podawania werapamilu drogą dożylną podczas leczenia β-adrenolitykami.

Anestetyki wziewne nasilają depresyjny wpływ β-blokerów takich jak metoprolol na serca.

Pacjent leczony metoprololem lub innymi β-blokerami może wymagać odpowiedniego dostosowania dawki doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Podawanie jednoczasowe indometacyny oraz innych leków hamujących syntezę prostaglandyn może spowodować osłabienie działania metoprololu obniżającego ciśnienie tętnicze.

Podanie opioidowych leków przeciwbólowych takich jak np. morfina może doprowadzić do jeszcze większego zmniejszenia częstotliwości rytmu serca (bradykardii).

Betaloc ZOK 50 a ci─ů┼╝a i karmienie piersi─ů

β-adrenolityki (którym jest metoprolol) obniżają perfuzję (zmniejszają ukrwienie) łożyska, a to skutkuje opóźnieniem wzrostu macicy, obumarciem płodu, poronieniem i przedwczesnym porodem.
β-adrenolityki przyjmowane przez kobiety w ciąży lub okresie karmienia piersią mogą powodować bradykardię u płodu, noworodka bądź dziecka karmionego piersią.

Zatem nie należy przyjmować metoprololu podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczne, a korzyści z farmakoterapii przewyższają ryzyko wystąpienia powikłań u płodu lub dziecka.

Betaloc ZOK 50 a alkohol

Metoprolol może wydłużać oraz nasilać działanie alkoholu. Dlatego spożywanie alkoholu nie jest zalecane podczas leczenia.

Betaloc ZOK 50 a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych?

Zanim pacjent przystąpi do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn powinien poznać indywidualną reakcję swojego organizmu na preparat Betaloc ZOK 50. Wynika to z występowania po zażyciu leku przez niektórych pacjentów zawrotów głowy lub zmęczenia, które mogą zaburzać sprawność psychofizyczną.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Betaloc ZOK 50 [dostęp online styczeń 2024], dostępna pod adresem internetowym:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/7778/characteristic

Indeks lek├│w mp.pl [dost─Öp online luty 2024], dost─Öpny pod adresem internetowym:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=4375

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Amlozek - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Amlozek - E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Amlozek jest jednym z dost─Öpnych na rynku preparat├│w, stosowanych w leczeniu wysokiego ci┼Ťnienia t─Ötniczego oraz objaw├│w stabilnej d┼éawicy piersiowej (m.in. b├│lu w klatce piersiowej).

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Metocard ZK E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Metocard ZK E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Metocard ZK zawiera metoprolol, kt├│ry ma dzia┼éanie beta-adrenolityczne. Jest stosowany w terapii nadci┼Ťnienia te╠Ętniczego, d┼éawicy piersiowej, zaburzeniach rytmu serca, profilaktyce zgonu z przyczyn sercowych i ponownego zawa┼éu serca po przebytej ostrej fazie zawa┼éu mie╠Ę┼Ťnia sercowego, ko┼éataniu serca spowodowanego czynno┼Ťciowymi zaburzeniami pracy serca, profilaktyce migreny, stabilnej objawowej niewydolno┼Ťci serca.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
13.02.2024
Co-Valsacor - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Co-Valsacor - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat Co-Valsacor to popularny, z┼éo┼╝ony lek obni┼╝aj─ůcy ci┼Ťnienie t─Ötnicze krwi. Jego substancjami czynnymi s─ů walsartan i hydrochlorotiazyd - leki przeciwnadci┼Ťnieniowe o r├│┼╝nych mechanizmach dzia┼éania. Takie leczenie skojarzone mo┼╝e okaza─ç si─Ö skuteczne, je┼Ťli wyst─Öpuje nadci┼Ťnienie t─Ötnicze, kt├│rego nie udaje si─Ö kontrolowa─ç podaniem pojedynczego leku. Co-Valsacor jest dost─Öpny w wielu dawkach oraz w opakowaniach r├│┼╝nej wielko┼Ťci.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
15.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!