Hydroxyzine Orion - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 13.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Hydroxyzine Orion  E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Lek Hydroxyzine Orion jest to lek stosowany w objawowym leczeniu lęku u dorosłych, ale także w objawowym leczeniu świądu i pokrzywki. Jaki jest skład leku Hydroxyzine Orion? Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Rozpocznij konsultacj臋 z Hydroxyzine Orion

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Hydroxyzine Orion
Substancje czynne Hydroxyzini hydrochloridum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 10 mg (Tabletki powlekane)
 • 25 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Hydroxyzine Orion

Substancja czynna: chlorowodorek hydroksyzyny

Wskazania: objawowe leczenie świądu i pokrzywki, objawowe leczenie lęku

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: dostosowane do potrzeb indywidualnych

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną, porfiria, ciąża, karmienie piersią, wydłużenie odstępu QT

Główne działania niepożądane: senność, sedacja, zawroty głowy, złe samopoczucie, obrzęki

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Hydroxyzine Orion?

Jedno opakowanie leku Hydroxyzine Orion kosztuje od ośmiu do dziesięciu złotych. Niestety lek ten nie jest obecnie refundowany i jest dostępny jedynie na receptę.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Jak dzia艂a lek Hydroxyzine Orion?

Chlorowodorek hydroksyzyny, aktywny składnik leku Hydroxyzine Orion, nie wpływa bezpośrednio na korę mózgową, lecz działa poprzez hamowanie aktywności w niektórych obszarach podkorowych ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Farmakodynamika i skuteczność kliniczna leku obejmują silne działanie przeciwhistaminowe i rozszerzające oskrzela, potwierdzone doświadczalnie i klinicznie. Lek ten wykazuje również działanie przeciwwymiotne i w większości przypadków, łagodne działanie przeciwwydzielnicze na kwas żołądkowy. Jest skuteczny w zmniejszaniu świądu w różnych chorobach skóry, takich jak pokrzywka, wyprysk i zapalenie skóry.

W przypadku niewydolności wątroby, efekt przeciwhistaminowy pojedynczej dawki może utrzymywać się do 96 godzin. Badania EEG wykazały działanie anksjolityczno-sedacyjne (zmniejszające lęk i uspokajające) leku. U pacjentów z zaburzeniami lękowymi zaobserwowano zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz poprawę jakości snu, bez zaburzeń pamięci ani objawów odstawienia po 4 tygodniach leczenia.

Działanie przeciwhistaminowe rozpoczyna się około godziny po podaniu doustnym, a efekt sedacyjny pojawia się w ciągu 30-45 minut od zażycia tabletki. Chlorowodorek hydroksyzyny wykazuje także działanie spazmolityczne (rozluźniające mięśnie gładkie) i sympatykolityczne (hamujące działanie układu współczulnego), ma słabe powinowactwo do receptorów muskarynowych oraz łagodne działanie przeciwbólowe.

Sk艂ad leku Hydroxyzine Orion

Lek Hydroxyzine Orion składa się z substancji czynnej, jaką jest chlorowodorek hydroksyzyny oraz z substancji, które budują rdzeń tabletki i jej otoczkę.

Na rdzeń tabletki składają się: laktoza jednowodna, fosforan wapnia, skrobia kukurydziana żelowana laurylosiarczan sodu, krzemionka bezwodna koloidalna, magnezu stearynian, a na jej otoczkę: dwutlenek tytanu (E 171), hypromeloza 5 mPas i makrogol 400.

Skutki uboczne leku Hydroxyzine Orion

Najczęstszym działaniem niepożądanym leków przeciwhistaminowych, w tym hydroksyzyny, jest wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Symptomy mogą się wahać od lekkiej senności do głębokiego snu, obejmując zmęczenie, zawroty głowy i zaburzenia koordynacji.

W rzadkich przypadkach, zwłaszcza u dzieci i osób starszych, może dojść do paradoksalnego pobudzenia, szczególnie po przyjęciu dużych dawek. Efekty uspokajające często maleją po kilku dniach leczenia.

Inne powszechne działania niepożądane to:

 • splątanie

 • nudności

 • złe samopoczucie, gorączka

 • niedociśnienie tętnicze

Jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w leczeniu przeciwpsychotycznym może to prowadzić do wydłużenia odstępu QT oraz zwiększać ryzyko zaburzeń rytmu serca. W trakcie stosowania tych leków odnotowano przypadki nagłego zgonu, który mógł być związany z problemami kardiologicznymi.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku Hydroxyzine Orion

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku Hydroxyzine Orion u pacjentów z podwyższonym ryzykiem drgawek, zwłaszcza u młodszych dzieci, które są bardziej podatne na działania niepożądane ze strony OUN, oraz u osób starszych.

Lek ten może również powodować wydłużenie odstępu QT i zaburzenia rytmu serca. W przypadku wystąpienia objawów sercowych, leczenie hydroksyzyną należy przerwać i skontaktować się z lekarzem.

Hydroksyzyna wykazuje działanie przeciwcholinergiczne (blokuje działanie acetylocholiny), dlatego wymaga ostrożności u pacjentów z jaskrą, zatrzymaniem moczu, osłabioną perystaltyką przewodu pokarmowego, nużliwością mięśni i otępieniem.

U osób w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, należy rozważyć zmniejszenie dawki. Lek może powodować suchość w jamie ustnej, dlatego zaleca się dbałość o higienę jamy ustnej.

Przy stosowaniu hydroksyzyny unikać należy alkoholu oraz przerwać leczenie przynajmniej 5 dni przed wykonaniem testów alergicznych, aby uniknąć wpływu na wyniki.

Lek zawiera laktozę, więc nie jest zalecany dla pacjentów z nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub złym wchłanianiem glukozy-galaktozy. Produkt jest uznawany za wolny od sodu.

Jeśli chory ze stwierdzoną chorobą układu krążenia stosuje leki przeciwarytmiczne klasy IA (np. chinidyna) lub III (np. amiodaron) wraz z hydroksyzyną to może dojść do zaburzeń rytmu serca. Taka sama sytuacja dotyczy preparatów stosowanych w leczeniu depresji (np. cytalopram), leczeniu zespołu jelita drażliwego, leczeniu zaburzeń żołądka i innych chorób układu pokarmowego (np. prukalopryd), a także w leczeniu niektórymi antybiotykami i (np. erytromycyna).

Nie zaleca równoczesnego stosowania Hydroxyzine Orion z betahistyną (stosowaną w leczeniu napadów drgawkowych) i inhibitorami cholinesterazy (leczenie choroby Alzheimera).

W takich przypadkach zaleca się zastosowanie alternatywnych leków.

Dla kogo jest lek Hydroxyzine Orion?

Lek Hydroxyzine Orion stosowany jest zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Hydroxyzine Orion jest stosowany w leczeniu stanów lękowych, w tym nerwic oraz do łagodzenia objawów związanych z przewlekłym stresem. Może być również używany jako środek uspokajający przed i po ogólnym znieczuleniu.

Lek ten jest stosowany także w leczeniu świądu spowodowanego różnymi schorzeniami skórnymi jak pokrzywka czy atopowe zapalenie skóry. Może być również wykorzystywany do łagodzenia niepokoju u dzieci.

Lek ten nie jest zalecany dla dzieci poniżej sześciu miesięcy życia. Wszystkie zastosowania powinny być ustalane i nadzorowane przez lekarza, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu leku u dzieci.

Dawkowanie

Dawkowanie leku Hydroxyzine Orion powinno być dostosowane indywidualnie do potrzeb pacjenta, przy czym zaleca się stosowanie najmniejszej dawki, która jest skuteczna. Długość kuracji powinna być również jak najkrótsza.

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, rozłożenie dziennej dawki na 2-3 mniejsze porcje może być korzystne.

U osób starszych zaleca się rozpocząć przyjmowanie leku od połowy zalecanej dawki.

W przypadku, gdy pacjent planuje przyjmować dawkę mniejsza niż 10 mg, lub gdy pacjent ma trudności z połykaniem tabletki, zaleca się wykorzystanie innych dostępnych dawek i postaci farmaceutycznych zawierających hydroksyzynę, ponieważ tabletek 10 mg nie można dzielić na równe części.

Leczenie farmakologiczne lęku i niepokoju powinno być zawsze traktowane jako terapia wspomagająca i, o ile to możliwe, rozpoczynane, prowadzone i kończące się pod opieką tego samego lekarza.

Hydroxyzine Orion a ci膮偶a

Lek Hydroxyzine Orion jest przeciwwskazany podczas ciąży.

Hydroksyzyna przechodzi przez barierę łożyskową, osiągając w organizmie płodu wyższe stężenia niż u matki. U noworodków, których matki przyjmowały hydroksyzynę w czasie ciąży lub porodu, zaobserwowano następujące objawy zaraz po narodzeniu lub kilka godzin później: hipotonia, zaburzenia motoryczne, w tym zaburzenia pozapiramidowe, ruchy kloniczne, depresja ośrodkowego układu nerwowego, niedotlenienie noworodka lub zatrzymanie moczu.

Dlatego w czasie ciąży należy przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem w celu jego zamiany na inny.

Hydroxyzine Orion a prowadzenie pojazd贸w

Hydroksyzyna może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń. Pacjenci powinni być poinformowani, że ich umiejętność wykonywania zadań wymagających skupienia i koordynacji ruchowej, takich jak prowadzenie pojazdów czy obsługa maszyn, może być osłabiona.

Hydroxyzine Orion a alkohol

Połączenie hydroksyzyny, składnika aktywnego leku Hydroxyzine Orion, z alkoholem jest niezalecane. Hydroksyzyna jest lekiem przeciwhistaminowym, który ma właściwości uspokajające i przeciwlękowe, a także może wywoływać senność. Alkohol, który również działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, może nasilać te efekty.

Możliwość wystąpienia innych skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy, problemy z koncentracją, i trudności z jasnym myśleniem, jest większa przy równoczesnym spożyciu alkoholu i hydroksyzyny.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Bibliografia

Rejestry Medyczne, [online], [stycze艅 2024], dost臋pny w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/35649/characteristic

Orion Pharma Poland, [online], [stycze艅 2024], dost臋pny w Internecie:

https://orionpharma.info.pl/media/asset/7a1c15b0b7555a7c88eb9d87a46c3140d945fbd06884dfc9dfbe14da9bfed30c.pdf

Inni czytali r贸wnie偶

Metody antykoncepcji dla kobiet - kt贸r膮 wybra膰?
Metody antykoncepcji dla kobiet - kt贸r膮 wybra膰?

Niekt贸re schorzenia lub indywidualne uwarunkowania s膮 przeciwwskazaniem do stosowania cz臋艣ci preparat贸w, dlatego najwa偶niejsze jest, by wybra膰 bezpieczn膮 metod臋 antykoncepcji!

Artyku艂
27.03.2024
Co obni偶a skuteczno艣膰 pigu艂ek antykoncepcyjnych? Jak zwi臋kszy膰 skuteczno艣膰 tabletek?
Co obni偶a skuteczno艣膰 pigu艂ek antykoncepcyjnych? Jak zwi臋kszy膰 skuteczno艣膰 tabletek?

Tabletki antykoncepcyjne (dost臋pne na recept臋, w tym聽recepta online) nale偶膮 do najskuteczniejszych metod zapobiegania ci膮偶y, je艣li tylko stosuje si臋 je odpowiednio. Jak zwi臋kszy膰 skuteczno艣膰 tabletek antykoncepcyjnych? Co os艂abia skuteczno艣膰 tabletek antykoncepcyjnych i jakich zachowa艅 unika膰?

Artyku艂
27.03.2024
Tr膮dzik piorunuj膮cy - jak wygl膮da, czemu powstaje i jak go leczy膰?
Tr膮dzik piorunuj膮cy - jak wygl膮da, czemu powstaje i jak go leczy膰?

Tr膮dzik piorunuj膮cy to najci臋偶sza odmiana tr膮dziku pospolitego, w kt贸rej poza wyst臋powaniem charakterystycznych zmian sk贸rnych obecne s膮 r贸wnie偶 objawy og贸lne. Jest chorob膮 o gwa艂townym przebiegu, wyst臋puj膮c膮 bardzo rzadko i niemal wy艂膮cznie u nastoletnich ch艂opc贸w. Jakie s膮 przyczyny tego schorzenia? Jakie metody stosuje si臋 w leczeniu tr膮dziku piorunuj膮cego?

Artyku艂
12.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!