Zulbex Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Zulbex E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Zulbex to produkt leczniczy stosowany w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego m.in. choroby refluksowej przełyku oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Zawiera substancję czynną rabeprazol sodowy w dawce 10 lub 20 mg, będący inhibitorem pompy protonowej komórek okładzinowych żołądka. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę (recepta online).

Rozpocznij konsultację z Zulbex
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Zulbex E recepta  recepta online z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024
Nazwa preparatu Zulbex
Substancje czynne Rabeprazolum natricum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki dojelitowe
Dawki
  • 10 mg (Tabletki dojelitowe)
  • 20 mg (Tabletki dojelitowe)

Podstawowe informacje o leku Zulbex

Substancja czynna: rabeprazol

Wskazania: leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku z nadżerkami lub wrzodami, leczenie czynnego owrzodzenia dwunastnicy, leczenie łagodnego owrzodzenia żołądka, długotrwałe leczenie choroby refluksowej przełyku, zespół Zollingera-Ellisona, eradykacja H. pylori u pacjentów z chorobą wrzodową w skojarzeniu z lekami przeciwbakteryjnymi

Zastosowanie: doustne, rano przed pierwszym posiłkiem

Dawkowanie: od 20 mg do 120 mg na dobę (w zależności od wskazania)

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną leku, inne benzoimidazole lub którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża, karmienie piersią, wiek poniżej 18. roku życia, zmiany nowotworowe

Główne działania niepożądane: bóle głowy, bóle brzucha, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wzdęcia, wysypka, kaszel, zapalenie gardła, bezsenność, łagodne polipy żołądka, ból pleców

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Zulbex?

Cena preparatu Zulbex jest uzależniona od dawki rabeprazolu w tabletce. W zależności od dawki, ceny preparatu wynoszą:

  • Zulbex 10 mg, 28 tabletek dojelitowych — cena wynosi ok. 31 zł;

  • Zulbex 20 mg, 28 tabletek dojelitowych — cena wynosi ok. 36 zł.

Jak działa lek Zulbex?

Lek Zulbex zawiera rabeprazol, będący selektywnym inhibitorem pompy protonowej, enzymu znajdującego się w komórkach okładzinowych żołądka.

Komórki okładzinowe mają za zadanie wytwarzać kwasu solny w żołądku, co jest kluczowe dla utrzymania kwaśnego środowiska (pH w przybliżeniu 1,5-2), niezbędnego do prawidłowego przebiegu trawienia. Dodatkowo kwas solny zapobiega namnażaniu się bakterii, które dostają się do żołądka razem z pożywieniem.

Działanie rabeprazolu polega na hamowaniu aktywności pompy protonowej (ATP-aza H+/K+),
co skutkuje znacznym zmniejszeniem produkcji kwasu solnego w żołądku. To z kolei prowadzi do podwyższenia pH oraz łagodzenia objawów takich jak zgaga, czyli piekące uczucie za mostkiem,
oraz regurgitacje, czyli uczucie odbijania ze zwracaniem treści żołądkowej do przełyku.

Skład leku Zulbex

Tabletki dojelitowe Zulbex zawierają 10 mg lub 20 mg substancji czynnej rabeprazolu sodowego co odpowiada 9,42 mg lub 18,85 mg rabeprazolu. Oprócz tego tabletki leku Zulbex zawierają także substancje pomocnicze, którymi są:

  • mannitol (E 421),

  • tlenek magnezu,

  • hydroksypropyloceluloza,

  • hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona,

  • stearynian magnezu,

  • etyloceluloza,

  • ftalan hypromelozy,

  • diacetylowany monogliceryd,

  • talk,

  • dwutlenek tytanu (E171),

  • tlenek żelaza czerwony (E172),

  • tlenek żelaza żółty (E172).

Skutki uboczne leku Zulbex

Najczęstsze skutki uboczne

Lek Zulbex, podobnie jak inne leki, może powodować skutki uboczne, jednak nie występują one u każdego pacjenta. Częste działania niepożądane, które zgłaszają pacjenci to:

  • częste zakażenia takie jak infekcje gardła;

  • bóle głowy i zawroty głowy,

  • bezsenność,

  • kaszel,

  • zapalenie gardła,

  • zapalenie błony śluzowej nosa (katar),

  • bóle brzucha,

  • zaparcia,

  • zatwardzenie, wzdęcia i wiatry,

  • bóle pleców.

Rzadziej występujące skutki uboczne

Z kolei do działań niepożądanych rzadziej zgłaszanych przez pacjentów należą: zapalenie oskrzeli, złamania kości biodrowej, zakażenie dróg moczowych, ból w klatce piersiowej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie błony śluzowej żołądka, cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek (choroba tkanki łącznej nerek), ciężkie złuszczanie skóry, pęcherze skórne, owrzodzenie jamy ustnej, zapalenie wątroby, zmiany w liczbie leukocytów mogące powodować częste zakażenia, małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi) powodująca łatwiejsze krwawienie, reakcje alergiczne, zaczerwienienie skóry, bóle mięśni, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, obejmować nagły obrzęk twarzy, suchość w jamie ustnej.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku

Nie jest zalecane stosowanie leku Zulbex u dzieci, ponieważ brak jest doświadczeń w stosowaniu wspomnianego preparatu w tej grupie wiekowej.

Rabeprazol tak jak inne leki hamujące wytwarzanie kwasu solnego w żołądku może zmniejszać wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego. Dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z czynnikami ryzyka niedoboru witaminy B12.

Stosowanie inhibitorów pompy protonowej, jakim jest rabeprazol może zwiększać ryzyko zakażenia bakteriami takimi jak Salmonella, Campylobacter czy Clostridium.

W związku z tym, że rabeprazol powoduje długotrwałe zahamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, podawanie jednoczasowe leków stosowanych w leczeniu zakażeń grzybiczych (np. ketokonazol, itrakonazol) może prowadzić do obniżenia osoczowego stężenia wspomnianych leków przeciwgrzybiczych.

Nie jest zalecane podawanie jednoczasowe rabeprazolu z atazanawirem (stosowany w leczeniu zakażenia HIV).

U osób przyjmujących rabeprazol może jako działanie niepożądane wystąpić ostre cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek. Może ono prowadzić do niewydolności nerek, dlatego w przypadku podejrzenia cewkowo-śródmiąższowego zapalenia nerek należy niezwłocznie przerwać stosowanie rabeprazolu i włączyć leczenie.

Jednoczesne stosowanie inhibitorów pompy protonowej z metotreksatem może spowodować zwiększenie jego stężenia w surowicy krwi i wydłużać działanie, co zwiększa ryzyko zatrucia metotreksatem. Dlatego u części pacjentów należy rozważyć odstawienie dużych dawek metotreksatu.

Dla kogo jest lek Zulbex?

Lek Zulbex przeznaczony jest do stosowania przede wszystkim w czynnym owrzodzeniu dwunastnicy oraz łagodnym owrzodzeniu żołądka. Ponadto stosowany jest także w:

  • leczeniu objawowym choroby refluksowej przełyku z wrzodami lub nadżerkami,

  • leczeniu objawowym umiarkowanej do bardzo ciężkiej choroby refluksowej przełyku (objawowy GORD),

  • długotrwałym leczeniu choroby refluksowej przełyku,

  • Zespole Zollingera-Ellisona (rzadką chorobą polegającą na nadmiernym wydzielaniu kwasu solnego),

  • eradykacji H. pylori u pacjentów z chorobą wrzodową w skojarzeniu z odpowiednimi lekami przeciwbakteryjnymi.

Dawkowanie

Zalecana dawka w leczeniu owrzodzenia dwunastnicy i łagodnego owrzodzenia żołądka wynosi 20 mg raz na dobę w godzinach porannych. W przypadku owrzodzenia dwunastnicy wyleczenie następuje zazwyczaj w ciągu 4 tygodni (niektóre osoby wymagają dodatkowych 4 tygodni leczenia), a z kolei w łagodnym owrzodzeniu żołądka wyleczenie następuje zazwyczaj po 6 tygodniach (niektóre osoby wymagają dodatkowych 6 tygodni leczenia).

W chorobie refluksowej przełyku z jednocześnie występującymi nadżerkami lub wrzodami zalecana dawka do stosowania wynosi 20 mg raz na dobę przez 4 do 8 tygodni. Długotrwałe leczenie choroby refluksowej przełyku wymaga zastosowania dawki 10 lub 20 mg na dobę w zależności od reakcji pacjenta na leczenie. Ponadto także leczenie objawowe umiarkowanej lub ciężkiej choroby refluksowej przełyku wymaga zastosowania dawki 10 mg na dobę.

W Zespole Zollingera-Ellisona (którego przyczyną jest guz nowotwory produkujący hormon gastrynę — pobudzający wydzielanie kwasu w żołądku) dawka początkowa wynosi 60 mg na dobę. Dawkę można zwiększyć do 120 mg na dobę w zależności od tego, jak pacjent zareaguje na leczenie. Może być konieczne zastosowanie dawki 120 mg w postaci dwóch dawek podzielonych po 60 mg.

W leczeniu zakażenia H. pylori (eradykacja) stosowany jest następujący schemat leczenia (trwający 7 dni): 20 mg rabeprazolu dwa razy na dobę + 500 mg klarytromycyny dwa razy na dobę + 1 g amoksycyliny dwa razy na dobę.

Zulbex a ciąża

Nie istnieją dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania rabeprazolu przez kobiety w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały, by rabeprazol miał negatywny wpływ płodność oraz na płód, mimo niewielkiego przechodzenia przez łożysko. Jednak rabeprazol jest lekiem przeciwwskazanym do stosowania przez kobiety w ciąży.

Zulbex a karmienie piersią

Brak jest dostępnych danych dotyczących przenikania rabeprazolu sodowego mleka kobiet w czasie karmienia piersią. Nie były także prowadzone badania u kobiet w okresie laktacji. Jednak udowodniono przenikanie rabeprazolu do mleka samicy szczura. Dlatego nie należy stosować leku Zulbex w okresie karmienia piersią.

Zulbex a prowadzenie pojazdów

Prawdopodobieństwo, aby lek Zulbex zaburzał zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn jest małe. Jednak przyjmowanie leku Zulbex może powodować senność i w przypadku jej wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Zulbex a alkohol

Nie zbadano interakcji rabeprazolu z alkoholem, jednak tak jak w przypadku stosowania innych leków jednoczesne spożywanie alkoholu nie jest zalecane.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Zulbex [dostęp online luty 2024], dostępna pod adresem internetowym: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/23487/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali również