Zulbex E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 01.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Zulbex E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Zulbex to produkt leczniczy stosowany w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego m.in. choroby refluksowej przełyku oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Zawiera substancję czynną rabeprazol sodowy w dawce 10 lub 20 mg, będący inhibitorem pompy protonowej komórek okładzinowych żołądka. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę (recepta online).

Rozpocznij konsultacj臋 z Zulbex

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Zulbex
Substancje czynne Rabeprazolum natricum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki dojelitowe
Dawki
 • 10 mg (Tabletki dojelitowe)
 • 20 mg (Tabletki dojelitowe)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Zulbex

Substancja czynna: rabeprazol

Wskazania: leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku z nadżerkami lub wrzodami, leczenie czynnego owrzodzenia dwunastnicy, leczenie łagodnego owrzodzenia żołądka, długotrwałe leczenie choroby refluksowej przełyku, zespół Zollingera-Ellisona, eradykacja H. pylori u pacjentów z chorobą wrzodową w skojarzeniu z lekami przeciwbakteryjnymi

Zastosowanie: doustne, rano przed pierwszym posiłkiem

Dawkowanie: od 20 mg do 120 mg na dobę (w zależności od wskazania)

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną leku, inne benzoimidazole lub którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża, karmienie piersią, wiek poniżej 18. roku życia, zmiany nowotworowe

Główne działania niepożądane: bóle głowy, bóle brzucha, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wzdęcia, wysypka, kaszel, zapalenie gardła, bezsenność, łagodne polipy żołądka, ból pleców

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Zulbex?

Cena preparatu Zulbex jest uzależniona od dawki rabeprazolu w tabletce. W zależności od dawki, ceny preparatu wynoszą:

 • Zulbex 10 mg, 28 tabletek dojelitowych — cena wynosi ok. 31 zł;

 • Zulbex 20 mg, 28 tabletek dojelitowych — cena wynosi ok. 36 zł.

Jak dzia艂a lek Zulbex?

Lek Zulbex zawiera rabeprazol, będący selektywnym inhibitorem pompy protonowej, enzymu znajdującego się w komórkach okładzinowych żołądka.

Komórki okładzinowe mają za zadanie wytwarzać kwasu solny w żołądku, co jest kluczowe dla utrzymania kwaśnego środowiska (pH w przybliżeniu 1,5-2), niezbędnego do prawidłowego przebiegu trawienia. Dodatkowo kwas solny zapobiega namnażaniu się bakterii, które dostają się do żołądka razem z pożywieniem.

Działanie rabeprazolu polega na hamowaniu aktywności pompy protonowej (ATP-aza H+/K+),
co skutkuje znacznym zmniejszeniem produkcji kwasu solnego w żołądku. To z kolei prowadzi do podwyższenia pH oraz łagodzenia objawów takich jak zgaga, czyli piekące uczucie za mostkiem,
oraz regurgitacje, czyli uczucie odbijania ze zwracaniem treści żołądkowej do przełyku.

Sk艂ad leku Zulbex

Tabletki dojelitowe Zulbex zawierają 10 mg lub 20 mg substancji czynnej rabeprazolu sodowego co odpowiada 9,42 mg lub 18,85 mg rabeprazolu. Oprócz tego tabletki leku Zulbex zawierają także substancje pomocnicze, którymi są:

 • mannitol (E 421),

 • tlenek magnezu,

 • hydroksypropyloceluloza,

 • hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona,

 • stearynian magnezu,

 • etyloceluloza,

 • ftalan hypromelozy,

 • diacetylowany monogliceryd,

 • talk,

 • dwutlenek tytanu (E171),

 • tlenek żelaza czerwony (E172),

 • tlenek żelaza żółty (E172).

Skutki uboczne leku Zulbex

Najczęstsze skutki uboczne

Lek Zulbex, podobnie jak inne leki, może powodować skutki uboczne, jednak nie występują one u każdego pacjenta. Częste działania niepożądane, które zgłaszają pacjenci to:

 • częste zakażenia takie jak infekcje gardła;

 • bóle głowy i zawroty głowy,

 • bezsenność,

 • kaszel,

 • zapalenie gardła,

 • zapalenie błony śluzowej nosa (katar),

 • bóle brzucha,

 • zaparcia,

 • zatwardzenie, wzdęcia i wiatry,

 • bóle pleców.

Rzadziej występujące skutki uboczne

Z kolei do działań niepożądanych rzadziej zgłaszanych przez pacjentów należą: zapalenie oskrzeli, złamania kości biodrowej, zakażenie dróg moczowych, ból w klatce piersiowej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie błony śluzowej żołądka, cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek (choroba tkanki łącznej nerek), ciężkie złuszczanie skóry, pęcherze skórne, owrzodzenie jamy ustnej, zapalenie wątroby, zmiany w liczbie leukocytów mogące powodować częste zakażenia, małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi) powodująca łatwiejsze krwawienie, reakcje alergiczne, zaczerwienienie skóry, bóle mięśni, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, obejmować nagły obrzęk twarzy, suchość w jamie ustnej.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku

Nie jest zalecane stosowanie leku Zulbex u dzieci, ponieważ brak jest doświadczeń w stosowaniu wspomnianego preparatu w tej grupie wiekowej.

Rabeprazol tak jak inne leki hamujące wytwarzanie kwasu solnego w żołądku może zmniejszać wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego. Dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów z czynnikami ryzyka niedoboru witaminy B12.

Stosowanie inhibitorów pompy protonowej, jakim jest rabeprazol może zwiększać ryzyko zakażenia bakteriami takimi jak Salmonella, Campylobacter czy Clostridium.

W związku z tym, że rabeprazol powoduje długotrwałe zahamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, podawanie jednoczasowe leków stosowanych w leczeniu zakażeń grzybiczych (np. ketokonazol, itrakonazol) może prowadzić do obniżenia osoczowego stężenia wspomnianych leków przeciwgrzybiczych.

Nie jest zalecane podawanie jednoczasowe rabeprazolu z atazanawirem (stosowany w leczeniu zakażenia HIV).

U osób przyjmujących rabeprazol może jako działanie niepożądane wystąpić ostre cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek. Może ono prowadzić do niewydolności nerek, dlatego w przypadku podejrzenia cewkowo-śródmiąższowego zapalenia nerek należy niezwłocznie przerwać stosowanie rabeprazolu i włączyć leczenie.

Jednoczesne stosowanie inhibitorów pompy protonowej z metotreksatem może spowodować zwiększenie jego stężenia w surowicy krwi i wydłużać działanie, co zwiększa ryzyko zatrucia metotreksatem. Dlatego u części pacjentów należy rozważyć odstawienie dużych dawek metotreksatu.

Dla kogo jest lek Zulbex?

Lek Zulbex przeznaczony jest do stosowania przede wszystkim w czynnym owrzodzeniu dwunastnicy oraz łagodnym owrzodzeniu żołądka. Ponadto stosowany jest także w:

 • leczeniu objawowym choroby refluksowej przełyku z wrzodami lub nadżerkami,

 • leczeniu objawowym umiarkowanej do bardzo ciężkiej choroby refluksowej przełyku (objawowy GORD),

 • długotrwałym leczeniu choroby refluksowej przełyku,

 • Zespole Zollingera-Ellisona (rzadką chorobą polegającą na nadmiernym wydzielaniu kwasu solnego),

 • eradykacji H. pylori u pacjentów z chorobą wrzodową w skojarzeniu z odpowiednimi lekami przeciwbakteryjnymi.

Dawkowanie

Zalecana dawka w leczeniu owrzodzenia dwunastnicy i łagodnego owrzodzenia żołądka wynosi 20 mg raz na dobę w godzinach porannych. W przypadku owrzodzenia dwunastnicy wyleczenie następuje zazwyczaj w ciągu 4 tygodni (niektóre osoby wymagają dodatkowych 4 tygodni leczenia), a z kolei w łagodnym owrzodzeniu żołądka wyleczenie następuje zazwyczaj po 6 tygodniach (niektóre osoby wymagają dodatkowych 6 tygodni leczenia).

W chorobie refluksowej przełyku z jednocześnie występującymi nadżerkami lub wrzodami zalecana dawka do stosowania wynosi 20 mg raz na dobę przez 4 do 8 tygodni. Długotrwałe leczenie choroby refluksowej przełyku wymaga zastosowania dawki 10 lub 20 mg na dobę w zależności od reakcji pacjenta na leczenie. Ponadto także leczenie objawowe umiarkowanej lub ciężkiej choroby refluksowej przełyku wymaga zastosowania dawki 10 mg na dobę.

W Zespole Zollingera-Ellisona (którego przyczyną jest guz nowotwory produkujący hormon gastrynę — pobudzający wydzielanie kwasu w żołądku) dawka początkowa wynosi 60 mg na dobę. Dawkę można zwiększyć do 120 mg na dobę w zależności od tego, jak pacjent zareaguje na leczenie. Może być konieczne zastosowanie dawki 120 mg w postaci dwóch dawek podzielonych po 60 mg.

W leczeniu zakażenia H. pylori (eradykacja) stosowany jest następujący schemat leczenia (trwający 7 dni): 20 mg rabeprazolu dwa razy na dobę + 500 mg klarytromycyny dwa razy na dobę + 1 g amoksycyliny dwa razy na dobę.

Zulbex a ci膮偶a

Nie istnieją dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania rabeprazolu przez kobiety w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały, by rabeprazol miał negatywny wpływ płodność oraz na płód, mimo niewielkiego przechodzenia przez łożysko. Jednak rabeprazol jest lekiem przeciwwskazanym do stosowania przez kobiety w ciąży.

Zulbex a karmienie piersi膮

Brak jest dostępnych danych dotyczących przenikania rabeprazolu sodowego mleka kobiet w czasie karmienia piersią. Nie były także prowadzone badania u kobiet w okresie laktacji. Jednak udowodniono przenikanie rabeprazolu do mleka samicy szczura. Dlatego nie należy stosować leku Zulbex w okresie karmienia piersią.

Zulbex a prowadzenie pojazd贸w

Prawdopodobieństwo, aby lek Zulbex zaburzał zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn jest małe. Jednak przyjmowanie leku Zulbex może powodować senność i w przypadku jej wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Zulbex a alkohol

Nie zbadano interakcji rabeprazolu z alkoholem, jednak tak jak w przypadku stosowania innych leków jednoczesne spożywanie alkoholu nie jest zalecane.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Zulbex [dost臋p online luty 2024], dost臋pna pod adresem internetowym:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/23487/characteristic

Indeks lek贸w portalu Medycyna Praktyczna [dost臋p online luty 2024], dost臋pny pod adresem internetowym:

https://indeks.mp.pl/leki/subst.html?id=3616&phrase=Zulbex

Inni czytali r贸wnie偶

Debridat E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania
Debridat E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Debridat聽stosowany jest leczeniu schorze艅 przewodu pokarmowego.聽Preparat ten dost臋pny jest jedynie na recept臋 .

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
19.03.2024
Duspatalin retard E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania
Duspatalin retard E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Duspatalin retard to doustny preparat stosowany w leczeniu b贸l贸w brzucha wywo艂anych skurczem mi臋艣ni g艂adkich jelit oraz zaburze艅 czynno艣ciowych jelit w zespole jelita dra偶liwego.Lek dost臋pny jest wy艂膮cznie na recept臋.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
25.02.2024
Przyczyny chor贸b w膮troby - jakie s膮 i jak ich unika膰?
Przyczyny chor贸b w膮troby - jakie s膮 i jak ich unika膰?

Choroby w膮troby s膮 powa偶nymi dolegliwo艣ciami, kt贸re mog膮 istotnie wp艂yn膮膰 na procesy zachodz膮ce w organizmie cz艂owieka. Uszkodzenie struktury w膮troby, znane jako marsko艣膰 w膮troby, mo偶e by膰 wywo艂ane przez wirusowe zapalenie w膮troby typu B lub C, a tak偶e przez niealkoholowe lub alkoholowe st艂uszczenie w膮troby.Opr贸cz tego istnieje kilka innych czynnik贸w ryzyka, takich jak nara偶enie na toksyny, dieta obfita w t艂uszcze nasycone, dziedziczne sk艂onno艣ci genetyczne, zaburzenia autoimmunologiczne oraz nadmiar 偶elaza.

Artyku艂
04.01.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!