Citabax 10 - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 12.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Citabax 10  E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Citabax 10 to lek, którego substancją czynną jest citalopram, należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jest to lek zaliczany do grupy leków przeciwdepresyjnych, stosowany w leczeniu depresji oraz zespołu lęku napadowego. Aby otrzymać preparat w aptece, należy okazać ważną receptę .

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Citabax 10

Substancja czynna: citalopram

Wskazania: leczenie depresji , leczenie zespołu lęku napadowego;

Zastosowanie: doustne;

Dawkowanie: w zależności od wskazania od 10 mg na dobę, maksymalna dawka wynosi 60 mg;

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, jednoczesne stosowanie z inhibitorami monoaminooksydazy;

Główne działania niepożądane: senność lub bezsenność, suchość błon śluzowych jamy ustnej, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, nasilone pocenie się, nudności i zwiększone pocenie się;

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Citabax 10?

Lek Citabax 10 kosztuje ok. 14 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 tabletek.

Lek dostępny jest wyłącznie na receptę .

Jak dzia艂a lek Citabax 10?

Substancja czynną leku Citabax jest citalopram, który jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny. W konsekwencji w ośrodkowym układzie nerwowym dochodzi do zwiększenia aktywności serotoniny, co wykazuje działanie przeciwdepresyjne.

Citalopram nie wykazuje działania wychwytu zwrotnego innych mediatorów niż serotonina, a także nie wykazuje powinowactwa (lub wykazuje bardzo słabe) do innych niż serotoninowe receptorów.

Innym ważnym mechanizmem działania tego leku jest skrócenie fazy snu REM i wydłużenie fazy wolnofalowej.

Sk艂ad leku聽Citabax 10

Jedna tabletka powlekana leku Citabax 10 zawiera 12,50 mg cytalopramu bromowodorku, co odpowiada 10 mg citalopramu (Citalopramum).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg laktozy jednowodnej i 0,277 mg glikolu propylenowego.

Skutki uboczne leku Citabax 10

Tak jak każdy lek, Citabax 10 może również wywoływać działanie niepożądane. Do najczęściej występujących zalicza się:

 • senność

 • bezsenność;

 • suchość błon śluzowych jamy ustnej;

 • nudności;

 • nasilone pocenie się;

 • zapalenie błony śluzowej nosa;

 • zmniejszenie łaknienia i zmniejszenie masy ciała;

 • zwiększone wydzielanie śliny;

 • zwiększenie łaknienia;

 • pobudzenie;

 • zmniejszenie popędu płciowego;

 • niepokój;

 • nerwowość;

 • stany splątania;

 • zaburzenia orgazmu

 • nietypowe sny;

 • odczucie nierównego bicia serca;

 • drżenie, parestezje (zaburzenia czucia);

 • zawroty głowy;

 • zaburzenia widzenia;

 • zaburzenia koncentracji uwagi, szumu uszne, ziewanie;

 • biegunka, wymioty;

 • zaparcia;

 • świąd, bóle mięśni i stawów;

 • impotencja ;

 • zaburzenia wytrysku;

 • niezdolność do wytrysku, zmęczenie.

Rzadziej mogą wystąpić skutki uboczne takie jak: hiponatremia (zmniejszenie stężenia sodu we krwi), napady drgawkowe grand mal, dyskineza, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia smaku, krwotoki, zapalenie wątroby, zwiększone ryzyko złamań kości.

Jeśli występują niepokojące nas objawy w trakcie stosowania leku citabax należy poinformować lekarza lub farmaceutę.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku聽Citabax 10

Należy mieć na uwadze, że na początku terapii lekiem Citabax 10 ryzyko samobójstwa może zwiększać się, u pacjentów zmagających się z ciężką depresją. Poprawa może nastąpić dopiero po upływie kilku tygodni od rozpoczęcia stosowania leku citabax (najczęściej po 1-2 tygodniach ) dlatego do tego czasu należy ściśle obserwować pacjentów.

W przypadku innych zaburzeń w których również stosuje się lek zawierający citalopram może również dochodzić do zwiększenia ryzyka zachowań samobójczych i zaburzeń depresyjnych.

Jeśli u pacjenta wystąpił epizod zaburzeń rytmu serca lub gdy pacjent ma wrodzone zaburzenia rytmu serca należy poinformować lekarza przed rozpoczęciem terapii.

W trakcie leczenia, w szczególności na początku terapii i po zmianie dawki, należy ściśle obserwować pacjentów, szczególnie z grupy podwyższonego ryzyka. W przypadku niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Interakcje z innymi lekami

Tak jak każdy lek citalopram może wchodzić w interakcje z innymi substancjami. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Citabax należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety.

Podczas stosowania leku należy zachować czujność stosując równocześnie takie leki jak:

 • Inhibitory MAO- W trakcie jednoczesnego stosowania cytalopramu i inhibitorów MAO mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, włącznie z zespołem serotoninowym. Po odstawieniu inhibitora monoaminooksydazy konieczne jest odczekanie 14 dni przed włączeniem cytalopramu. W przeciwnej sytuacji, po zakończeniu przyjmowania leku Citabax musi upłynąć 1 tydzień zanimzastosuje się jakikolwiek inhibitor MAO;

 • Leki wydłużające odstęp QT, takie jak leki przeciwarytmiczne i niektóre antybiotyki, niektóre leki przeciwhistaminowe;

 • Pimozyd- skojarzone stosowanie zwiększa ryzyko wydłużenia odstępu QT;

 • Selegilina (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona) - Może być stosowana ostrożnie, ale dawki powyżej 10 mg/dobę są przeciwwskazane.

 • Leki serotoninergiczne- ostrożność przy łączeniu z litem, tryptofanem, tramadolem, lub sumatryptanem.

 • Ziele dziurawca -interakcje z SSRI mogą powodować nasilenie działań niepożądanych;

 • Leki przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (np.ibuprofen i diklofenak, stosowane jako leki przeciwbólowe), kwas acetylosalicylowy, niektóre leki przeciwpsychotyczne, fenotiazyny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoku. Jeśli w przeszłości występowały zaburzenia krzepnięcia krwi należy poinformować lekarza.

Dla kogo jest lek聽 Citabax 10?

Lek Citabax 10 jest wskazany w leczeniu depresji i w profilaktyce nawracających zaburzeń depresyjnych oraz w leczeniu zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii.

Nie zaleca się stosowania leku citabax w leczeniu depresji u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia

Dawkowanie leku Citabax 10

Dawkowanie leku Citabax 10 zależy od wskazania i powinno być indywidualnie dobrane przez lekarza podczas konsultacji.

Leczenie ciężkich zaburzeń depresyjnych

W przypadku ciężkich zaburzeń depresyjnych dawkowanie u dorosłych wynosi 20 mg na dobę. W zależności od tolerancji pacjenta, dawkę można zwiększyć, maksymalnie do 40 mg na dobę. Zazwyczaj poprawa następuje po tygodniu leczenia, jednak może być widoczna dopiero od drugiego tygodnia leczenia. Pacjentów zmagających się z depresją należy leczyć wystarczająco długo, przez co najmniej 6 miesięcy, aby mieć pewność, że objawy ustąpiły.

Leczenie zaburzenia lękowego z napadami lęku

W trakcie pierwszego tygodnia terapii zaleca się podawanie pojedynczej dawki doustnej 10 mg na dobę, a następnie zwiększenie dawki dobowej do 20 mg. Dawkę leku można zwiększyć maksymalnie do 40 mg na dobę, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.

W przypadku dobierania odpowiedniego dawkowania dla osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat), zaleca się stosowanie do połowy dawki zalecanej, np. 10-20 mg na dobę. Zalecana dawka maksymalna to 20 mg na dobę.

Citabax 10 a ci膮偶a

Należy pamiętać, że żaden lek nie powinien być stosowany w ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować leku citabax bez zgody lekarza.

Dostępne dane sugerują, że citalopram nie wpływa na deformację płodu lub noworodka. W przypadku noworodka można spodziewać się działań niepożądanych zwłaszcza, gdy kobieta stosowała preparat pod koniec ciąży. Należą do nich zaburzenia oddychania, sinica, bezdechy, napady drgawkowe, wahania ciepłoty ciała, trudności w karmieniu, wymioty, obniżone stężenie glukozy we krwi, zwiększone lub zmniejszone napięcie mięśniowe, wygórowane odruchy, drżenia, drażliwość, letarg, nieustający płacz, senność i trudności w zasypianiu.

Jeśli pacjentka przyjmuje lek citabax pod koniec ciąży, powinna o tym poinformować lekarza oraz położną ze względu na możliwe zwiększenie ryzyka krwawienia, zwłaszcza jeśli w wywiadzie stwierdzono u pacjentki zaburzenia krzepnięcia krwi.

Karmienie piersią

Ze względu na to, że citalopram przenika do pokarmu kobiecego, pacjentki stosujące citabax powinny zachować ostrożność w trakcie stosowania, jednak dotychczas nie obserwowano istotnego wpływu leku na dzieci karmione piersią.

Citabax 10 a prowadzenie pojazd贸w

W trakcie stosowania preparatu istnieje możliwość, że osoba przyjmująca lek może mieć zaburzoną zdolność szybkiego reagowania, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Citabax 10 a alkohol

W trakcie stosowania leku citabax nie zaleca się picia alkoholu.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/59078,Citabax-20-tabletki-powlekane

Charakterystyka Produktu Leczniczego [dostęp marzec 2024]:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12866/characteristic

Inni czytali r贸wnie偶

Przepuklina kr臋gos艂upa - objawy i leczenie. Czy przepuklina kr臋gos艂upa jest gro藕na?
Przepuklina kr臋gos艂upa - objawy i leczenie. Czy przepuklina kr臋gos艂upa jest gro藕na?

Przepuklina kr臋gos艂upa聽to termin odnosz膮cy si臋 do聽choroby kr膮偶ka mi臋dzykr臋gowego聽i jest jednym z najcz臋stszych schorze艅 kr臋gos艂upa, dotykaj膮cym miliony ludzi na ca艂ym 艣wiecie. Fragment聽j膮dra mia偶d偶ystego聽dysku przemieszcza si臋 poza swoje naturalne po艂o偶enie, powoduj膮c聽ucisk na s膮siaduj膮ce struktury nerwowe聽kr臋gos艂upa, wywo艂uj膮c r贸偶nego rodzaju objawy. Wp艂ywa to na nasz膮 zdolno艣膰 do wykonywania codziennych czynno艣ci, takich jak chodzenie, siedzenie czy podnoszenie przedmiot贸w,聽powoduj膮c b贸l聽plec贸w, dr臋twienie, os艂abienie mi臋艣ni, a nawet zaburzenia czucia.

Artyku艂
27.03.2024
Syndi-35 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Syndi-35 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek聽Syndi-35聽to hormonalny preparat antykoncepcyjny stosowany w leczeniu聽chor贸b sk贸ry聽takich jak tr膮dzik, nadmierne ow艂osienie i bardzo t艂usta sk贸ra u kobiet w wieku rozrodczym.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
17.02.2024
Co warto wiedzie膰 o antykoncepcji dla par homoseksualnych?
Co warto wiedzie膰 o antykoncepcji dla par homoseksualnych?

Cz臋sto spo艂eczno艣膰 LGBTQ+ jest wykluczana z dyskusji na temat metod zapobiegania ci膮偶y. Najnowsze badania ukazuj膮, 偶e pocz臋cie dziecka jest mo偶liwe nawet u os贸b, kt贸re dokona艂y tranzycji p艂ci. Dodatkowo nale偶y pami臋ta膰, 偶e antykoncepcja nie ma na celu tylko zapobieganie ci膮偶y. Jest to r贸wnie偶 skuteczna metoda ochrony przed chorobami przenoszonymi drog膮 p艂ciow膮. Jakie opcje antykoncepcji s膮 najlepsze dla par homoseksualnych?

Artyku艂
02.01.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!