Rupafin 10 mg - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 17.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Rupafin 10 mg - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Rupafin to lek przeciwhistaminowy stosowany w celu złagodzenia objawów związanych ze stanami alergicznymi np. pokrzywką lub alergicznym nieżytem nosa. Substancją czynną leku rupafin jest rupatadyna. Dostępny jest w postaci roztworu doustnego oraz tabletek.

Rozpocznij konsultacj臋 z Rupafin 10 mg

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Rupafin 10 mg
Substancje czynne Rupatadinum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Tabletki
Dawki
  • 10 mg (Tabletki)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Rupafin

Substancja czynna: rupatadyna

Wskazania: łagodzenie objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki takie jak obrzęk skóry, swędzenie oczu itd.

Zastosowanie: doustnie

Dawkowanie: u dorosłych i młodzieży powyżej 12 r.ż. 10 mg raz na dobę; u młodszych dzieci zależnie od masy ciała - 5 ml lub 2,5 ml roztworu.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie; jednoczesne stosowanie preparatu będącego silnym inhibitorem izoenzymu CYP3A4

Główne działania niepożądane: senność, ból i zawroty głowy, zmęczenie i suchość w jamie ustnej.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Rupafin?

Lek Rupafin 10 mg kosztuje 18,00 złotych za 15 tabletek i 32,50 złotych za 30 tabletek.

Lek nie podlega refundacji.

Czym jest Rupafin?

Substancja czynna leku rupafin - rupatadyna, to lek przeciwhistaminowy II generacji. Występuje w formie rupatadyny fumaranu.

Rupafin stosowany jest jako leczenie objawowe w stanach alergicznych takich jak katar sienny czyli alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i pokrzywka alergiczna. Łagodzi objawy takie jak zaczerwienienie i obrzęk skóry, świąd oczu i nosa, obrzęk błony śluzowej nosa.

Lek Rupafin występuje w formie tabletek i roztworu do stosowania doustnego. Tabletki są okrągłe, koloru jasnołososiowego oraz zawierają 10 mg substancji czynnej. Roztwór doustny Rupafin jest klarowny i żółty, a stężenie rupatadyny wynosi 1 mg/ml.

Mechanizm dzia艂ania

Rupatadyna zawarta w preparacie Rupafin to selektywny i długodziałający bloker receptorów H1 dla histaminy. Histamina uwalniana w dużych ilościach w stanach alergicznych bierze udział w powstawaniu stanów zapalnych. Histamina po pobudzeniu receptora H1 rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa ich przepuszczalność powodując powstanie obrzęku, zaczerwienienia i pojawienie się świądu czy bólu.

Rupatadyna oraz jej aktywny metabolit - desloratadyna, blokując receptor H1, ogranicza efekt histaminy na organizm. Dzięki temu działa przeciwalergicznie poprzez łagodzenie odczynów skórnych - wysypek i pokrzywek oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń błon śluzowych zmniejszając ich obrzęk. Leki przeciwhistaminowe zmniejszą również stan zapalny poprzez hamowanie uwalniania histaminy z komórek tucznych i cytokin prozapalnych.

Rupatadyna to lek przeciwhistaminowy II. generacji. W porównaniu do leków przeciwhistaminowych I. generacji (np. prometazyna) jest bardziej selektywny w stosunku do obwodowych receptorów H1 - zwykle nie powoduje senności i nie ma działania uspokajającego, ponieważ nie przechodzi do ośrodkowego układu nerwowego.

Sk艂ad leku Rupafin

Czynny składnik leku Rupafin - niezależnie od jego postaci to rupatadyny fumaran. Każda tabletka preparatu Rupafin zawiera go 10 mg, a w każdym mililitrze roztworu doustnego znajduje się 1 mg rupatadyny.

Substancje pomocnicze zawarte w tabletkach Rupafin 10 mg to skrobia żelowana kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), magnezu stearynian oraz laktoza jednowodna.

W roztworze doustnym Rupafin jako substancje pomocnicze znajdują się: glikol propylenowy (E 1520), kwas cytrynowy bezwodny, disodu fosforan bezwodny, sacharyna sodowa, sacharoza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), żółcień chinolinowa (E 104), aromat bananowy oraz woda oczyszczona.

Jak stosowa膰 lek?

Lek Rupafin w obu formach jest wskazany do stosowania doustnego.

Tabletki Rupafin 10 mg są wskazane dla dorosłych i młodzieży po 12 roku życia, a roztwór dla młodszych dzieci - od 2 do 11 r.ż..

Obie formy preparatu leczniczego Rupafin, niezależnie od dawek, są lekami dostępnymi na receptę. Należy je przyjmować według zaleceń lekarza. Lek należy przechowywać w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

U dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat zaleca się stosować lek w postaci tabletek. W tej grupie wiekowej zalecane jest dawkowanie - 1 tabletka (10 mg) raz na dobę. Nie ma przeciwwskazań by przyjąć preparat wraz z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Dla dzieci w wieku od 2 do 11 lat zalecany jest Rupafin w postaci roztworu doustnego, a jego dawkowanie zależy od masy ciała dziecka. Jeśli dziecko waży 25 kg lub więcej należy stosować 5 ml roztworu (5 mg substancji czynnej) raz na dobę. Jeśli masa ciała dziecka jest większa lub równa 10 kg, ale mniejsza niż 25 kg należy stosować 2,5 ml roztworu raz na dobę. Można przyjmować roztwór doustny Rupafin z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Dawka maksymalna produktu

Dawka maksymalna leku jest trudna do dokładnego określenia, ze względu na ograniczenie dostępnych danych. Ewentualne modyfikacje dawkowania powinny odbywać się po konsultacji lekarskiej.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane

Mimo, że lek Rupafin, jako preparat przeciwhistaminowy II generacji powoduje mniej działań niepożądanych w porównaniu do leków poprzedniej generacji, jednak tak jak każdy preparat leczniczy może powodować skutki uboczne.

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należy senność, ból głowy, zmęczenie, astenia, suchość w jamie ustnej oraz zawroty głowy.

Rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane

Rzadziej, stosowanie preparatu Rupafin powoduje suchość błony śluzowej nosa i gardła, kaszel, zwiększone pragnienie i łaknienie, zapalenie i ból gardła, ból brzucha, wysypkę oraz nieprawidłowe wyniki parametrów wątrobowych.

Bardzo rzadko, podczas stosowania leku Rupafin dochodziło do wystąpienia zaburzeń rytmu serca np. tachykardii czy uczucia kołatania serca. Reakcje związane z nadwrażliwością na substancje zawarte w leku występują również bardzo rzadko.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Nie zgłoszono dotychczas żadnego przypadku przedawkowania leku Rupafin. Po przyjęciu kilkakrotnie większych dawek niż zalecane najczęściej występującym działaniem niepożądanym była senność, a leczenie w takim wypadku powinno być objawowe.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Najważniejszym i podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Rupafin jest nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu lub rupatadynę.

Należy zwrócić uwagę, że lek zawiera laktozę, przez co nie zaleca się stosować tego preparatu u osób, u których zdiagnozowano nietolerancję niektórych cukrów, np. u pacjentów z niedoborem laktazy.

Nie zaleca się stosowania preparatu Rupafin u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub zaburzeniami czynności wątroby, ze względu na brak doświadczenia klinicznego leczenia rupatadyną w tej grupie chorych.

U osób, u których zdiagnozowano wydłużony odstęp QT w EKG, niewyrównaną hipokaliemię oraz u osób z predyspozycją do zaburzeń rytmu, czyli gdy zdiagnozowano schorzenia takie jak klinicznie istotna bradykardia i ostre niedokrwienie mięśnia sercowego, należy ostrożnie stosować preparaty z rupatadyną.

Zachowania ostrożności podczas leczenia preparatami zawierającymi rupatadynę wymaga także grupa osób w podeszłym wieku.

Interakcje z innymi lekami

Rupatadyna - substancja czynna leku Rupafin jest głównie metabolizowana przez cytochrom CYP 3A4. Leki hamujące, pobudzające czy metabolizowane przez ten sam izoenzym mogą wchodzić w interakcję z rupatadyną.

Nie należy stosować leku Rupafin z silnymi inhibitorami izoenzymu CYP 3A4, ponieważ znacznie zwiększy to ekspozycję organizmu na rupatadynę i może powodować działania niepożądane. Takimi inhibitorami są między innymi leki zawierające ketokonazol, itrakonazol, klarytromycynę. Należy zachować ostrożność podczas równoczesnego stosowania preparatów z rupatadyną i słabszych inhibitorów CYP3A4 np. erytromycyny.

Z uwagi na interakcję na poziomie metabolicznym nie należy stosować leku Rupafin równocześnie z sokiem grejpfrutowym.

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu rupatadyny ze statynami - lekami stosowanymi w leczeniu wysokiego stężenia cholesterolu . Podczas stosowania rupatadyny zgłaszano podwyższenie poziomu fosfokinazy kreatynowej, które może być nasilone, jeśli połączy się je z działaniem statyn.

Rupafin a alkohol

Stosowanie zalecanych dawek preparatu Rupafin, czyli nie więcej niż 10 mg na dobę, razem z alkoholem nie powodowało znaczących różnic w stanie psychoruchowym w porównaniu do przyjęcia samego alkoholu. Dawka większa niż zalecana - 20 mg przyjęta razem z alkoholem nasilała zaburzenia spowodowane alkoholem.

Rupafin a ci膮偶a

Dane na temat wpływu rupatadyny na ciążę są ograniczone, ale z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika brak szkodliwego wpływu rupatadyny na przebieg ciąży i rozwój płodu. W celu zachowania ostrożności nie zaleca sięjednak stosować preparatów zawierających rupatadynę w okresie ciąży.

Rupafin a karmienie piersi膮

Nie wiadomo, czy rupatadyna i jej metabolity przenikają do mleka kobiecego. Biorąc pod uwagę ryzyko dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki należy podjąć decyzję o nie przyjmowaniu rupatadyny lub przerwaniu karmienia piersią.

Rupafin a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Stosowanie leku Rupafin w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien zaburzać sprawności psychomotorycznej. Przed prowadzeniem pojazdów należy się jednak upewnić, że nie występują indywidualne reakcje pacjenta na lek zaburzające te zdolności.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna, [online], [16.02.2024], dost臋pna pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/81920,Rupafin-10-mg-tabletki

Portal Rejestry medyczne, [online], [02.2024], dost臋pny w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/18236/characteristic

Portal Rejestry medyczne, [online], [02.2024], dost臋pny w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28198/characteristic

Inni czytali r贸wnie偶

Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Hasco - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Hasco jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji przeznaczonym do objawowego leczenia l臋ku u os贸b doros艂ych, objawowego leczenia 艣wi膮du i premedykacji przed operacjami. Jest to preparat dost臋pny na recept臋.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
16.04.2024
Xyzal E recepta  recepta online z konsultacj膮 | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Xyzal E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Xyzal, to lek o dzia艂aniu przeciwalergicznym, kt贸rego substancj膮 czynn膮 jest lewocytyryzna.聽Preparat Xyzal stosuje si臋 w niwelowaniu objaw贸w reakcji alergicznych takie jak przewlek艂e zapalenie b艂ony 艣luzowej nosa oraz reakcji sk贸rnych typu 鈥瀙okrzywka鈥.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
13.02.2024
Hydroxyzinum Espefa - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Espefa - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Espefa jest produktem leczniczym, kt贸ry dost臋pny jest wy艂膮cznie na podstawie聽recepty. Zawiera substancj臋 czynn膮 o nazwie聽chlorowodorek hydroksyzyny. Lek ten przejawia r贸偶norodne w艂a艣ciwo艣ci, w tym przede wszystkim dzia艂anie przeciwhistaminowe. Cena produktu wynosi oko艂o聽8-12 z艂otych.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
25.03.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!