Qlaira Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Qlaira - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Qlaira to doustny, hormonalny preparat antykoncepcyjny, stosowany również do leczenia silnego krwawienia menstruacyjnego bez organicznych zmian patologicznych. 
Rozpocznij konsultacj─Ö z Qlaira
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Qlaira - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Qlaira
Substancje czynne Estradioli valeras Dienogestum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 3 mg (tabletka ciemno┼╝├│┼éta); 2 mg + 2 mg (tabletka czerwona); 2 mg + 3 mg (tabletka jasno┼╝├│┼éta); 1 mg (tabletka ciemnoczerwona) (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Qlaira

Substancja czynna: Walerian estradiolu oraz dienogest

Wskazania: Ochrona przed ciążą; Leczenie silnego krwawienia menstruacyjnego bez zmian patologicznych o charakterze organicznym

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej; Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby; Niezdiagnozowane krwawienie z pochwy

Główne działania niepożądane: trądzik, wzrost masy ciała, bolesne miesiączkowanie, brak miesiączki, krwawienia śródcykliczne, bolesność piersi, ból głowy, ból brzucha, nudności.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Qlaira - Cena, refundacja

Lek Qlaira nie jest objęty refundacją. Koszt preparatu różni się w zależności od rodzaju opakowania.

  • Qlaira ( tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 54 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Qlaira

Czym jest Qlaira ?

Qlaira jest doustnym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym, przeznaczonym dla kobiet w wieku rozrodczym, zawierającym dwie substancje czynne - walerian estradiolu oraz dienogest. Lek stosowany jest celem ochrony przed zajściem w ciążę oraz leczenia silnego krwawienia menstruacyjnego bez zmian patologicznych o charakterze organicznym.

Qlaira nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Do ochrony należy stosować dodatkowe barierowe środki antykoncepcyjne np. prezerwatywy.

Należy pamiętać, że żadna z metod antykoncepcji nie jest w stanie zapewnić 100% skuteczności. Ryzyko zajścia w ciążę zwiększa się wraz z każdą samodzielną modyfikacją schematu terapii.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Działanie antykoncepcyjne preparatu Qlaira możliwe jest dzięki obecności substancji estrogenowej (walerian estradiolu) i gestagenowej (dienogest). Lek chroni przed zajściem w ciążę głównie poprzez hamowanie owulacji, wywoływanie zmian w błonie śluzowej macicy oraz zagęszczanie śluzu szyjkowego.

Qlaira jest lekiem wielofazowym, co znaczy, że poszczególne tabletki zawierają różne stężenia substancji czynnych. Wraz z czasem trwania cyklu w tabletkach powlekanych Qlaira znajduje się coraz mniej estrogenu, zwiększa się natomiast stężenie progestagenu. Umożliwia to zastosowanie preparatu w celu leczenia nasilonych krwawień miesięcznych bez organicznych zmian patologicznych.

Jaki jest skład leku?

Opakowanie preparatu Qlaira składa się z 28 tabletek powlekanych w różnych kolorach. Tabletki powlekane ciemnożółte (2 sztuki) zawierają walerian estradiolu w dawce 3 mg, tabletki jasnoczerwone (5 sztuk) zawierają 2 mg walerianu estradiolu oraz dienogest w dawce 2 mg, jasnożółte tabletki (17 sztuk) zawierają 2 mg walerianu estradiolu i 3 mg dienogestu, ciemnoczerwone tabletki (2 sztuki) zawierają tylko walerian estradiolu w dawce 1 mg, ostatecznie tabletki białe (2 sztuki) nie zawierają żadnych substancji czynnych. Wszystkie tabletki przyjmują kształt dwuwypukły i są oznaczone odpowiednimi literami.

Do substancji pomocniczych użytych przy produkcji należą m.in.: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K25, magnezu stearynian.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jak stosować lek?

Preparat Qlaira stosuje się doustnie, popijając niewielką ilością wody, razem z posiłkiem lub niezależnie od niego. Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej godzinie, zgodnie z kolejnością na opakowaniu.

Jeden blister przeznaczony jest na 28 dni, po przyjęciu ostatniej tabletki nie przewiduje się przerwy, należy od razu rozpocząć nowe opakowanie. Krwawienie z odstawienia powinno pojawić się podczas przyjmowania ostatnich - białych tabletek placebo z blistra, a u niektórych kobiet po przyjęciu pierwszych - ciemnożółtych tabletek z nowego opakowania.

Antykoncepcja hormonalna za pomocą produktu Qlaira może być kontynuowana tak długo, jak nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentki. Podczas terapii konieczna jest coroczna konsultacja ginekologiczna.

Jak rozpocząć stosowanie preparatu?

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Qlaira pacjentka powinna odbyć konsultację z lekarzem ginekologiem, aby ocenić indywidualne ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Jeśli pacjentka w poprzednim cyklu menstruacyjnym nie stosowała antykoncepcji hormonalnej, terapię za pomocą Qlaira należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu (pierwszego dnia miesiączki). Pacjentka jest w tym przypadku natychmiast chroniona przed zajściem w ciążę.

Jeśli pacjentka do tej pory stosowała inny złożony produkt antykoncepcyjny (np. dwuskładnikowe tabletki, system dopochwowy lub plaster), pierwszą tabletkę Qlaira należy połknąć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej dotychczasowego preparatu lub w dniu usunięcia systemu.

Jeśli pacjentka stosowała dotychczas antykoncepcję jednoskładnikową (minitabletki, zastrzyk lub implant), terapię lekiem Qlaira można rozpocząć w dowolnym dniu stosowania minitabletek, w dzień usunięcia systemu lub w dzień, gdy powinien zostać wykonany następny zastrzyk. W każdym z tych przypadków przez pierwsze 9 dni terapii konieczne jest korzystanie z dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.

Jak stosować lek po poronieniu?

W przypadku poronienia w pierwszym trymestrze ciąży, kobieta może rozpocząć stosowanie produktu leczniczego Qlaira natychmiast po zakończeniu ciąży.

W przypadku poronienia w drugim trymestrze ciąży lub porodu, pierwszą tabletkę Qlaira najlepiej przyjąć między 21. a 28. dniem od zakończenia ciąży. Jeśli pacjentka chciałaby rozpocząć antykoncepcję w późniejszym terminie, przez pierwsze 9 dni terapii powinna dodatkowo stosować prezerwatywy.

Co zrobić, jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku ciężkich zaburzeń żołądkowo-jelitowych (biegunka, wymioty), istnieje ryzyko ograniczenia wchłaniania substancji czynnych i tym samym skuteczności antykoncepcji. Jeśli do takiego incydentu dojdzie w ciągu 4 godzin od przyjęcia tabletki Qlaira, należy jak najszybciej przyjąć taką samą tabletkę z innego opakowania.

Pomini─Öcie dawki preparatu Qlaira

Jeśli pacjentka zapomniała o tabletce zawierającej substancje czynne, jednak opóźnienie jest krótsze niż 12 godzin, pominiętą dawkę należy przyjąć tak szybko jak jest to możliwe. Dalej kontynuuje się zgodnie z harmonogramem. W tym przypadku ochrona przed ciążą nie ulega zmniejszeniu.

Jeśli natomiast pacjentka przypomniała sobie o tabletce zawierającej substancje czynne po czasie dłuższym niż 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna mogła ulec zmniejszeniu. Postępowanie zależne jest od momentu cyklu, w którym doszło do pomyłki.

Jeśli pomyłka dotyczy 1-17 dnia cyklu miesiączkowego, należy przyjąć pominiętą dawkę tak szybko jak to możliwe, nawet jeżeli oznacza to spożycie dwóch tabletek na raz. Dalej kontynuuje się zgodnie z harmonogramem. Przez kolejne 9 dni terapii zaleca się korzystanie z dodatkowej metody antykoncepcji.

Jeśli pomyłka dotyczy 18-24 dnia cyklu miesiączkowego, należy wyrzucić pozostałe tabletki z blistra i natychmiast przyjąć pierwszą tabletkę z nowego blistra. Następnie tabletki należy przyjmować zgodnie z harmonogramem. Przez kolejne 9 dni konieczne jest korzystanie z dodatkowej metody antykoncepcji.

Jeśli pomyłka dotyczy 25-26 dnia cyklu miesiączkowego, należy przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko jak to możliwe, dalej kontynuować zgodnie z harmonogramem. W tym przypadku nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji.

Pominięcie białych tabletek placebo stosowanych w 27 i 28 dniu cyklu miesiączkowego nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji. Pominiętą dawkę Qlaira można wyrzucić.

Jeśli po błędzie w terapii w spodziewanym terminie nie pojawi się krwawienie z odstawienia, należy wykluczyć ewentualną ciążę. Wraz z ilością pominiętych tabletek Qlaira rośnie ryzyko zajścia w ciążę.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Qlaira

Jakie są możliwe działania niepożądane?

Podczas terapii za pomocą Qlaira pacjentki najczęściej skarżą się na działania niepożądane tj.: trądzik, zwiększenie masy ciała, zaburzenia miesiączkowania (bolesne miesiączkowanie, brak miesiączki, krwawienia śródcykliczne), bolesność piersi, ból głowy, ból brzucha oraz nudności.

Do niezbyt często obserwowanych działań niepożądanych należą zakażenia pochwy i sromu, zakażenia grzybicze, w tym kandydoza, ból podczas stosunku seksualnego, upławy z pochwy, suchość sromu i pochwy, łagodne zmiany w obrębie piersi (dysplazja włóknistotorbielowata), torbiele jajników, mięśniaki macicy, depresja i ogólne obniżenie nastroju, wahania nastroju, bezsenność, obniżone libido, uderzenia gorąca, zawroty głowy, zmęczenie, obrzęki, wzrost ciśnienia tętniczego, biegunka, wymioty, łysienie, nadpotliwość, świąd i wysypka.

Do rzadko obserwowanych działań niepożądanych Qlaira zaliczamy schorzenia tj.: zakażenie dróg moczowych, zapalenie bakteryjne pochwy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, wydzielina z piersi, mlekotok, zaburzenia lękowe, pobudzenie psychoruchowe, koszmary senne, uczucie napięcia, agresja, zaburzenia uwagi, parestezje, zaparcia, suchość w jamie ustnej, niestrawność, refluks, zapalenie pęcherzyka żółciowego, hipetriglicerydemia i ostre zapalenie trzustki, zmiany skórne (opryszczka, łupież pstry, reakcje alergiczne, zapalenie skóry, nadmierne owłosienie, świerzbiączka, zaburzenia pigmentacji, łojotok), bóle mięśni.

Stosowanie produktu Qlaira może mieć wpływ na wyniki niektórych badań laboratoryjnych np. parametry biochemiczne wątroby, tarczycy, nerek i nadnerczy, profil lipidowy, glikemia, a także wskaźniki krzepnięcia i fibrynolizy. Mimo zmian spowodowanych przez lek, wartości zwykle pozostają w granicach wartości prawidłowych.

Qlaira a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna tj. Qlaira zwiększa ryzyko wystąpienia żylnych epizodów zakrzepowo-zatorowych (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych). Incydenty te mogą być śmiertelne w 1-2% przypadków. Warto jednak wspomnieć, że ryzyko tworzenia się zakrzepów w żyłach podczas stosowania antykoncepcji jest wciąż niższe niż to prezentowane podczas ciąży.

Do dodatkowych czynników zwiększających indywidualne ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej należą: nadwaga (BMI>30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, operacja w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałe unieruchomienie, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi (np. mutacja V Leiden), stany przebiegające z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy.

Podczas stosowania złożonej antykoncepcji hormonalnej zwiększa się również ryzyko tętniczych epizodów zakrzepowo-zatorowych (zawał serca, udar niedokrwienny mózgu). Do indywidualnych, dodatkowych czynników ryzyka należą tu: wiek >35 roku życia, palenie papierosów, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca, wady serca, migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy, hiperhomocysteinemia.

Qlaira a nowotwory

Według badań długotrwałe stosowanie złożonej hormonalnej antykoncepcji może zwiększać ryzyko występowania raka szyjki macicy. Nie wiadomo jednak jaki wpływ na te dane mają indywidualne zachowania seksualne i narażenie na zakażenie wirusem HPV.

Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna zwiększa również ryzyko rozwoju raka piersi. Ryzyko to normalizuje się w ciągu 10 lat od zaprzestania terapii.

Podczas długotrwałej terapii obserwuje się także wzrost częstotliwości zachorowania na łagodne nowotwory wątroby. Rzadko obserwuje się nowotwory złośliwe.

Przedawkowanie leku

Najczęściej zgłaszanymi objawami w przypadku przedawkowania są nudności, wymioty i niewielkie krwawienie z pochwy. Brak jest doniesień na temat ciężkich szkodliwych następstw. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w Qlaira, w razie przedawkowania stosuje się leczenie objawowe.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Qlaira?

Qlaira nie jest zalecana u osób poniżej 18. roku życia ani u kobiet po menopauzie. Preparatu nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik.

Wśród przeciwwskazań do przyjmowania Qlaira wyróżniamy również schorzenia i stany tj.: ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w przeszłości lub wysokie indywidualne ryzyko jej rozwoju, tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa w przeszłości lub wysokie indywidualne ryzyko jej rozwoju, migrena z ogniskowymi objawami niedokrwiennymi, zapalenie trzustki, niezdiagnozowane krwawienia z pochwy, przewlekłe zaburzenia czynności wątroby, podejrzenie lub obecność nowotworów złośliwych zależnych od hormonów płciowych (piersi, trzonu macicy) lub wątroby.

Z uwagi na wyższe ryzyko rozwoju tętniczych powikłań zakrzepowo-zatorowych dwuskładnikowe preparaty antykoncepcyjne przeciwwskazane są u kobiet >35 r.ż., zwłaszcza palących papierosy.

Interakcje z innymi lekami

Produkt leczniczy Qlaira wchodzi w interakcje z różnymi substancjami czynnymi. Jednoczesna terapia za pomocą leków indukujących enzymy mikrosomalne może doprowadzić do krwawienia śródcyklicznego i obniżenia działania antykoncepcyjnego.

Leki takie jak barbiturany, karbamazepina, fenytoina, prymidon, ryfampicyna, leki przeciwwirusowe stosowane w terapii HIV i HCV oraz ziele dziurawca zwyczajnego obniżają ochronę antykoncepcyjną.

Qlaira a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpłynął na skuteczność Qlaira. Stan upojenia alkoholowego sprzyja jednak błędom w terapii oraz wystąpieniu wymiotów.

Qlaira a ciąża

Qlaira przeciwwskazana jest u pacjentek w ciąży. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas terapii, należy jak najszybciej odstawić lek. Nie udowodniono, by substancje hormonalne negatywnie wpływały na rozwój dzieci matek, które stosowały antykoncepcję przed ciążą lub nieświadomie podczas pierwszych tygodni ciąży.

Qlaira a karmienie piersią

Aktywne metabolity leku mogą przenikać do mleka, z tego powodu karmienie piersią nie jest zalecane podczas stosowania preparatu Qlaira.

Qlaira a prowadzenie pojazdów

Nie zaobserwowano negatywnego wpływu produktu Qlaira na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn. Przed rozpoczęciem wykonywania tych czynności należy jednak zapoznać się z indywidualną reakcją na lek.

Przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Qlaira, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/21721/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝