Lesine Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lesine to preparat należący do hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Zawiera syntetyczne pochodne dwóch różnych żeńskich hormonów zatem jest tak zwanym preparatem złożonym. Jest dostępny wyłącznie na receptę .

Rozpocznij konsultacj─Ö z Lesine
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Lesine
Substancje czynne Drospirenonum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 3 mg + 0,03 mg (Tabletki powlekane)

Czym jest Lesine?

Lesine to jeden z wielu doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zawiera komponentę estrogenową i progestagenową, co czyni go preparatem złożonym o bardzo wysokiej skuteczności.

Opakowanie leku Lesine zawiera blistry obejmujące 21 tabletek z opisanymi skrótowo dniami tygodnia. Pacjentka powinna zatem przez 21 dni z rzędu przyjmować po jednej tabletce o stałej porze dnia, a następnie zrobić 7-dniową przerwę w podaży leku.

W przypadku leku Lesine nie stosuje się tak zwanych tabletek "placebo" w dni, w które wypada krwawienie miesięczne.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Lesine?

Lek Lesine kosztuje 32,99 zł w przypadku opakowania zawierającego 21 tabletek.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Jaki jest mechanizm działania leku Lesine?

Preparat leczniczy Lesine to dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne . Stosowanie leku ma na celu zapobieganie niepożądanej ciąży, co możliwe jest dzięki kilku mechanizmom- głównie poprzez hamowanie owulacji, a także zagęszczanie śluzu szyjki macicy, zmniejszenie perystaltyki jajowodów oraz zmianę właściwości błony śluzowej jamy macicy.

Jaki jest skład leku Lesine?

Lek Lesine zawiera dwie substancje czynne- 0,03mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu.

Na rdzeń tabletki składają się: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, kukurydziana, krospowidon, powidon K 30, polisorbat 80, magnezu stearynian

Otoczka tabletki zawiera: alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E172)

Lesine zawiera laktozę- jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjentki nietolerancję niektórych cukrów, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak stosowa─ç lek Lesine?

Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć zgodnie z aktualnym dniem tygodnia opisanym na blistrze leku. Następnie przesuwając się zgodnie z kierunkiem strzałki przyjmować codziennie przez 21 dni z rzędu jedną tabletkę leku, w razie potrzeby popijając niewielką ilością wody. Należy zadbać o to, aby przyjmować preparat o stałej godzinie każdego dnia, tak aby stężenie leku Lesine utrzymywało się na optymalnym poziomie.

Po przyjęciu ostatniej tabletki Lesine z danego blistra należy zrobić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu leku.

W 2. lub 3. dniu tak zwanego "tygodnia przerwy" powinno wystąpić krwawienie z odstawienia.

W 8. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki Lesine (czyli po 7-dniowej przerwie), należy rozpocząć kolejny blister, niezależnie od tego czy krwawienie ustało czy nie. Oznacza to, że należy rozpocząć każdy kolejny blister w tym samym dniu tygodnia, a krwawienie z odstawienia powinno występować w tych samych dniach każdego miesiąca.

Jeżeli pacjentka stosuje Lesine w powyższy sposób, jest chroniona przed ciążą w ciągu 7 dni, w których nie przyjmuje tabletek.

Jak dawkować lek Lesine u dorosłych?

Należy przyjmować tylko jedną tabletkę leku Lesine na dobę, o stałych porach, z kolejnością wskazaną na blistrze. Preparat leczniczy Lesine, w odróżnieniu od niektórych innych hormonalnych leków antykoncepcyjnych nie zawiera w blistrze tabletek placebo. Po wykorzystaniu wszystkich 21 tabletek należy odstawić lek na 7 dni, a po tej przerwie rozpocząć przyjmowanie preparatu zgodnie z powyższymi instrukcjami.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Lesine może być stosowany tylko u pacjentek po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Jeśli pacjentka jest niepełnoletnia, ale miesiączkuje i zachodzi potrzeba zastosowania leku, należy przyjmować Lesine jak u dorosłych.

Jak rozpocz─ů─ç przyjmowanie leku Lesine?

Jeśli pacjentka w poprzednim miesiącu nie używała żadnej hormonalnej metody antykoncepcji stosowanie leku Lesine należy rozpocząć w 1. dniu cyklu miesiączkowego, czyli w 1. dniu krwawienia. W takiej sytuacji pacjentka jest chroniona przed ciążą już od pierwszego dnia przyjmowania leku.

Jeśli przed planowanym rozpoczęciem przyjmowania leku Lesine, pacjentka stosowała inne złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, moment rozpoczęcia stosowania Lesine będzie się różnił, zależnie od wcześniej stosowanej metody. Jeśli pacjentka stosowała wcześniej inny doustny, złożony środek antykoncepcyjny, rozpoczęcie przyjmowanie leku Lesine powinno nastąpić po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej lub najpóźniej dzień po zwyczajowej przerwie lub przyjmowaniu tabletek placebo.

W przypadku stosowania wcześniej antykoncepcji hormonalnej opartej wyłącznie na progestagenach można przestawić się w dowolnym dniu z minitabletek zawierających progestagen (z implantu lub systemu domacicznego w dniu ich usunięcia, lub z postaci we wstrzyknięciach w dniu planowanego kolejnego wstrzyknięcia). Jednak we wszystkich przypadkach trzeba stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

W przypadku zmiany ze złożonego antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku chęci rozpoczęcia stosowania leku Lesine po poronieniu należy zasięgnąć porady lekarza i dostosować termin przyjęcia pierwszej tabletki do jego zaleceń.

Po porodzie można rozpocząć przyjmowanie leku Lesine od 21. do 28. dnia od dnia urodzenia dziecka. Jeśli pacjentka zacznie przyjmować produkt leczniczy później niż w 28. dniu, należy zastosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcyjne (np. prezerwatywę) przez pierwsze 7 dni przyjmowania leku.

Jeżeli, po urodzeniu dziecka, odbył się stosunek płciowy, przed (ponownym) rozpoczęciem stosowania Lesine, pacjentka powinna najpierw upewnić się, że nie jest w ciąży lub powinna zaczekać do następnego krwawienia miesiączkowego.

Jeżeli pacjentka nie jest pewna kiedy rozpocząć przyjmowanie środka, powinna zawsze poradzić się lekarza.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia tabletki?

Jeśli opóźnienie w zażyciu tabletki aktywnej jest krótsze niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna pozostaje zachowana. Tabletkę należy przyjąć tak szybko jak to możliwe, a następne przyjmować kolejne tabletki o zwykłej porze.

Jeśli doszło do opóźnienia przyjęcia leku o ponad 12 godzin ochrona przed niepożądaną ciążą może być zmniejszona i zależy od tego, ile tabletek zostało pominiętych oraz która tabletka z danego miesiąca nie została przyjęta.

Jeśli pominięto przyjęcie więcej niż jednej tabletki należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

W sytuacji gdy doszło do pominięcia tabletki w 1. tygodniu należy przyjąć lek tak szybko jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to, że trzeba przyjąć dwie tabletki na raz. Kolejne tabletki zaleca się przyjmować zgodnie z planem o zwykłej porze. W takim przypadku należy zastosować dodatkową formę zabezpieczenia przez kolejne 7 dni. Jeśli odbył się stosunek płciowy w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki, występuje prawdopodobieństwo ciąży. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

Pominięcie przyjęcia tabletki w tygodniu 2. nie wiąże się z zmniejszoną ochroną przed zapłodnieniem. W takiej sytuacji należy przyjąć tabletkę tak szybko jak to możliwe, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Nie należy przerywać stosowania tabletek i olejne tabletki stosować o zwykłej porze. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

W przypadku pominięcia tabletki w 3. tygodniu istnieją dwie możliwe ścieżki postępowania:

 • Przyjęcie pominiętej tabletki tak szybko jak to możliwe oraz przyjmowanie kolejnych tabletek o zwykłej porze. Zamiast okresu wolnego od tabletek, należy rozpocząć od razu przyjmowanie preparatu z następnego blistra. Miesiączka powinna wystąpić pod koniec drugiego blistra, ale możliwe jest także wystąpienie krótkiego plamienia śródcyklicznego.

 • Przerwanie przyjmowania tabletek z danego blistra i przejście do 7-dniowego okresu przerwy. Po wykonanej przerwie w podaży leku należy przejść do przyjmowania leku z nowego blistra.

Jeżeli postępuje się według jednego z tych dwóch zaleceń, ochrona przed ciążą będzie zachowana.

Jeżeli pacjentka zapomniała przyjąć którąkolwiek z tabletek w blistrze, a w pierwszym okresie bez tabletek nie wystąpiło krwawienie, może to oznaczać, że pacjentka jest w ciąży. W tym przypadku przed rozpoczęciem następnego blistra należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

W czasie stosowania leku Lesine, mogą wystąpić różne działania niepożądane.

Najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi są:

 • zaburzenia miesiączkowania, krwawienie międzymiesiączkowe, tkliwość piersi

 • nudności, ból brzucha

 • zwiększenie masy ciała

 • ból głowy

 • zakażenia grzybicze pochwy

Powyższe działania niepożądane mogą wstępować przejściowo i być bardziej nasilone na początku terapii.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Do niezbyt często występujących działań niepożądanych (u nie więcej niż 1 na 100 osób) należą:

 • obniżenie libido (zmiany popędu płciowego)

 • podwyższone lub niskie ciśnienie krwi

 • wymioty, biegunka

 • trądzik, świąd, utrata włosów

 • zatrzymanie płynów i zmiany masy ciała

Do rzadkich (poniżej 1 na 1000 osób), ale poważniejszych powikłań przyjmowania preparatu leczniczego Lesine należą:

 • reakcje alergiczne, objawy obrzęku naczynioruchowego

 • rumień guzowaty lub wielopostaciowy

 • zaburzenia słuchu

 • szkodliwe zakrzepy krwi naczyń żylnych lub tętniczych (np. zakrzepica w kończynie dolnej, zakrzepica w naczyniach krwionośnych płuc- zatorowość płucna, zawał serca, udar mózgu)

Jeśli powyższe działania niepożądane zostaną przez lekarza uznane za zagrażające zdrowiu lub ich nasilenie będzie powodowało dyskomfort pacjentki lekarz może zalecić zaprzestanie przyjmowania tabletek.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Lesine 3 mg 0,03 mg, tak jak każdy produkt leczniczy może powodować działania niepożądane.

Jeśli pacjentka podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych leku, powinna powiadomić o tym wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Nie występują doniesienia o ciężkich, szkodliwych powikłaniach przyjęcia zbyt wysokiej dawki Lesine.

W sytuacji zastosowania kilku tabletek na raz, mogą pojawić się wymioty, nudności lub krwawienie z pochwy (nawet u dziewcząt, które nie zaczęły jeszcze miesiączkować).

W każdej sytuacji przyjęcia zbyt wysokiej dawki leku lub przyjęcia leku przez dziecko, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować leku Lesine, jeśli występuje którykolwiek z wymienionych poniżej stanów. W takiej sytuacji należy bezwzględnie poinformować personel medyczny o swoim stanie zdrowia, a lekarz omówi z pacjentką inne możliwe metody antykoncepcji.

 • Wystąpienie (kiedykolwiek) zakrzepu krwi w naczyniach żylnych nóg (zakrzepica żył głębokich), w płucach (zatorowość płucna) lub zakrzep krwi w innych narządach.

 • Obecne zaburzenia krzepliwości krwi pod postacią niedoboru białka C lub S, niedoboru antytrombiny III, obecności czynnika V Leiden, przeciwciał antyfosfolipidowych lub pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego, po którym będzie pozostawać w unieruchomieniu

 • Jeśli występował kiedykolwiek w przeszłości zawał serca lub udar mózgu

 • Obecne lub przebyte objawy dusznicy bolesnej lub napadu niedokrwiennego mózgu

 • Ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, wysokie ciśnienie krwi, wysokie parametry gospodarki lipidowej (cholesterol, trójglicerydy)

 • Występowanie obecnie lub w przeszłości migreny z aurą

 • Występowanie obecnie lub w przeszłości chorób wątroby, w tym WZW typu C i stosowania leków zawierających ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dazabuwir, glekaprewir, pibrentaswir, sofosbuwir, welpataswir lub woksylaprewir

 • Kiedy u pacjentki występują zaburzenia czynności nerek (niewydolność nerek)

 • Występuje lub występował kiedykolwiek w przeszłości nowotwór wątroby, piersi lub narządów płciowych

 • Gdy występuje jakiekolwiek niewyjaśnione krwawienie z dróg rodnych

 • Uczulenie na etynyloestradiol lub drospirenon lub którykolwiek z pozostałych składników leku Lesine

W jakich sytuacjach nale┼╝y zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç?

Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, do których należy także Lesine jest związane ze zwiększeniem ryzyka powstawania zakrzepów krwi w porównaniu z pacjentami nie otrzymującymi takich preparatów. Z tego powodu bardzo ważne jest aby pacjentka przyjmująca preparaty hormonalne była wyczulona na wszystkie symptomy mogące korelować z powstawaniem zakrzepu. Powyższe działania niepożądane mogą wystąpić z największym prawdopodobieństwem w pierwszym roku stosowania leczenia.

Typowymi czynnikami dodatkowo zwiększającymi ogólne ryzyko zakrzepowo-zatorowe są na przykład: otyłość, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, długotrwałe unieruchomienie, dodatni wywiad rodzinny, wiek powyżej 35 lat, toczeń rumieniowaty układowy czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Jeżeli pacjentka zauważy objawy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, w której skład wchodzi zatorowość płucna oraz zakrzepica żył głębokich, powinna się zgłosić do lekarza. Objawy, na które należy zwrócić uwagę to np. obrzęk i ból kończyny dolnej, duszność, nagły napad kaszlu, ostry ból w klatce piersiowej.

Zakrzepica obejmująca naczynia tętnicze może objawiać się przemijającym niedokrwieniem mózgu (TIA), udarem mózgu lub zawałem serca.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia depresji lub pogorszenia stanu pacjenta już leczącego się z powodu tej choroby. W takim przypadku zawsze należy rozważyć dalsze korzyści z przyjmowania hormonów płciowych, ponieważ depresja jest często bagatelizowaną, a bardzo poważną chorobą.

Szczególną ostrożność podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej powinny zwrócić kobiety z wywiadem nieprawidłowych wartości glikemii na czczo, cholesterolu lub ciśnienia tętniczego. W takich przypadkach należy poinformować pacjentkę o konieczności wykonywania regularnych badań i kontrolowania stanu tych parametrów.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Zawsze należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych przez pacjentkę lekach przed rozpoczęciem terapii produktem leczniczym Lesine. Należy także wspomnieć o przyjmowaniu preparatu Lesine lekarzowi, który przepisuje nowy lek. W takiej sytuacji może zajść potrzeba wdrożenia dodatkowych środków antykoncepcyjnych dla uzyskania pełnej ochrony.

Preparatu leczniczego Lesine nie można łączyć z lekami stosowanymi w terapii zakażenia HIV lub WZW C (czyli z inhibitorami proteaz i odwrotnej transkryptazy). Lesine nie należy także przyjmować w towarzystwie leków zawierających cyklosporynę.

Tabletki antykoncepcyjne zawierające pochodne estrogenów i progesteronu wchodzą także w interakcję z lekami przeciwpadaczkowymi (np. fenytoina, barbiturany, karbamazepina) oraz przeciwgruźliczymi (np. ryfampicyna). Ta interakcja wynika z działania tych leków na wspólnych dla obu grup cytochrom P450, który odpowiada za metabolizm substancji czynnych w organizmie.

Przeciwwskazaniem do podaży Lesine 3 mg 0,03 mg jest także stosowanie leków ziołowych zawierających w składzie dziurawca zwyczajnego.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Lesine w ci─ů┼╝y?

Kobiety ciężarne bezwzględnie nie mogą przyjmować leku Lesine, ani innego złożonego hormonalnego produktu antykoncepcyjnego.

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania Lesine, powinna natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

W sytuacji, gdy pacjentka chce zajśc w ciążę może w każdym momencie przerwać stosowanie Lesine.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Lesine w okresie karmienia piersi─ů?

Zwykle nie zaleca się stosowania Lesine, gdy kobieta karmi piersią. Jeżeli pacjentka chce stosować środek antykoncepcyjny w okresie karmienia piersią, powinna skontaktować się ze swoim lekarzem w celu omówienia i wyboru najlepszego preparatu.

Czy stosowanie leku Lesine wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

Nie wykazano negatywnego wpływu leku na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi lub obsługiwanie maszyn.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Lesine

Substancja czynna: 0,03mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu

Wskazania: zapobieganie ciąży

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka na dobę o stałej porze przez 21 dni z rzędu, 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, ciężka choroba wątroby, nowotwory wątroby, nowotwory hormonozależne, nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku

Główne działania niepożądane: nudności, ból brzucha, wzrost masy ciała, bóle głowy, obniżenie nastroju, tkliwość i ból piersi, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna)

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Lesine, [online], [dostęp 11.09.2023] dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl%2Fapi%2Frpl%2Fmedicinal-products%2F22285%2Fleaflet&psig=AOvVaw1biFk839OfIAK-FD1wu5hu&ust=1690552155179937&opi=89978449


Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝