Wybór metody antykoncepcji hormonalnej
Aktualnie kobiety mogą wybierać spośród różnorodnych form antykoncepcji. Nawet w obrębie doustnej antykoncepcji można przebierać wśród licznych preparatów antykoncepcyjnych. Dobór odpowiedniej metody antykoncepcji, oczywiście w porozumieniu z lekarzem, wpływa pozytywnie na komfort życia i zdrowie pacjentki.
Mając na względzie możliwe skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, przed wyborem preparatu i rozpoczęciem stosowania antykoncepcji należy wziąć pod uwagę predyspozycje do wystąpienia działań niepożądanych i innych przeciwwskazań. Każda forma antykoncepcji hormonalnej ma określone przeciwwskazania, o które warto zapytać lekarza ginekologa lub przeczytać ulotkę danego preparatu.
Podczas doboru antykoncepcji ważna jest obecność ewentualnych przeciwwskazań oraz skuteczność preparatu, równie istotne są jednak osobiste preferencje pacjentki. Jeśli pacjentka twierdzi, że zdarza jej się zapomnieć o codziennym braniu leków, warto zastanowić się nad parenteralną formą zapobiegania ciąży. Tak samo w przypadku, kiedy kobieta zgłasza stosunkowo częste zaburzenia jelitowo-żołądkowe - w przypadku wymiotów skuteczność doustnej antykoncepcji może być zmniejszona.
By zapewnić skuteczność antykoncepcji, potrzebna jest regularność w jej stosowaniu. Jednakże prędzej czy później prawie każda kobieta stosująca doustną antykoncepcję hormonalną zapomni o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej. Takie sytuacje się zdarzają! Na szczęście w ulotce każdego preparatu antykoncepcyjnego dostępne są instrukcje co robić w takim przypadku.
Wiek pacjentki, palenie papierosów oraz wcześniejsze ciąże również mają wpływ na wybór metody antykoncepcji hormonalnej.
Ważna jest też kwestia najbliższych planów prokreacyjnych. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność wraca do naturalnego stanu stosunkowo szybko, już w pierwszych 1-3 miesiącach po zakończeniu terapii. Z kolei w przypadku zastrzyków hormonalnych okres ten może trwać nawet rok. Jeśli pacjentka planuje posiadanie potomstwa w najbliższej przyszłości, nie zaproponujemy jej również długotrwałych metod antykoncepcji tj. wkładka domaciczna czy implant. Oczywiście oba te wyroby medyczne można usunąć w dowolnym momencie, jeśli pacjentka zmieni zdanie co do chęci posiadania potomstwa.
Antykoncepcja hormonalna działa ogólnoustrojowo, z tego względu należy zwrócić uwagę na obecność odchyleń nie tylko w układzie rozrodczym kobiety, ale także w innych układach. Przy wyborze metody antykoncepcji trudności mogą sprawiać stany takie jak nadciśnienie tętnicze, choroby przewodu pokarmowego czy obecny rak piersi.
Należy pamiętać, że żaden rodzaj antykoncepcji hormonalnej nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W tym celu należy stosować antykoncepcję mechaniczną w postaci prezerwatywy.