Jak działa antykoncepcja hormonalna?
Preparaty dwuskładnikowe składają się z dwóch rodzajów żeńskich hormonów płciowych. Hormony zawarte w nich to estrogen i progestagen (syntetyczny progesteron). Ten rodzaj doustnej antykoncepcji hormonalnej działa poprzez hamowanie jajeczkowania oraz powoduje zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, przez co staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Pigułki hormonalne wywołują też zmiany w błonie śluzowej wnętrza macicy, prowadząc do jej ścieńczenia.
W skład preparatów jednoskładnikowych wchodzą jedynie gestageny. Chronią one przed zajściem w ciążę poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz wpływ na endometrium, ale nie zawsze prowadzą do zahamowania owulacji. To powoduje, że podczas terapii może pojawić się nieregularne krwawienie i plamienie z dróg rodnych.
Estrogeny mają fizjologiczny wpływ na organizm kobiety, spełniając w nim wiele istotnych funkcji, w zależności od fazy cyklu. Należą do nich: kształtowanie i rozwój cech płciowych, regulacja cyklu miesiączkowego, wpływ na gospodarkę lipidową i wapniową, zwiększona przyswajalność białek oraz produkcja białek endogennych, zwiększona krzepliwość krwi.
Wprowadzenie do organizmu syntetycznych hormonów płciowych może powodować skutki uboczne takie jak: zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów i zatorów, nadmierny przerost błony śluzowej macicy, obrzęki, nadmierne zatrzymanie wody i jonów Na+, przyrost masy ciała, powiększenie piersi, zaburzenia funkcji wątroby, kamica dróg żółciowych, żółtaczka, bóle głowy, nudności, wymioty, złe samopoczucie. Mogą też mieć związek ze zmniejszeniem metabolizmu tkanki tłuszczowej.
Fizjologiczne funkcje progesteronu są również zależne od fazy cyklu. Do jego najważniejszych funkcji należy oddziaływanie na narząd rodny tj. ułatwianie owulacji, rozwój endometrium, hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium pod wpływem działania estrogenów, cykliczne zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy. Poza tym jest niezbędnym hormonem do utrzymania ciąży przez cały okres jej trwania. Jego inne metaboliczne efekty to podwyższanie temperatury ciała, stymulacja oddychania, obniżanie stężenia aminokwasów w surowicy krwi, normalizacja poziomu glukozy w surowicy krwi, działanie przeciwandrogenne.
W trakcie przyjmowania pigułek hormonalnych zawierających jedynie gestageny może dochodzić do odwodnienia, w skutek czego poprzez niedostarczenie wystarczającej ilości płynów, organizm zacznie magazynować w nim wodę, tworząc obrzęki, a co za tym idzie - wzrost wagi.