Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Leki przeciwzakrzepowe na receptę i bez recepty. Poradnik 2024

Leki przeciwzakrzepowe są stosowane w profilaktyce i leczeniu zakrzepicy żylnej oraz zatorowości płucnej, a także w innych stanach zwiększonego ryzyka zakrzepów. W zależności od rodzaju i nasilenia choroby, dostępne są zarówno na receptę, jak i bez recepty, obejmując różne klasy leków, takie jak warfaryna, heparyny drobnocząsteczkowe, oraz leki nowej generacji jak dabigatran i rywaroksaban.

Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, E-receptę, E-zwolnienie.
Leki przeciwzakrzepowe na receptę i bez recepty  Poradnik 2024
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.09.2024

Leki przeciwzakrzepowe na receptę

Zakrzepica żylna to sytuacja, w której naczynia krwionośne są niedrożne w wyniku powstałego zakrzepu. Do czynników ryzyka, które mogą spowodować zaburzenia krzepliwości krwi należy np. przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Najskuteczniejsze w leczeniu i profilaktyce zakrzepicy są preparaty na rozrzedzenie krwi na receptę, m.in.:

  • Warfin (warfaryna) ok. 20-30 PLN za opakowanie 100 tabletek (5 mg),
  • Pradaxa (dabigatran) ok. 150-300 PLN za opakowanie 60 kapsułek (150 mg),
  • Xarelto (rywaroksaban) ok. 300-400 PLN za opakowanie 28 tabletek (20 mg),
  • Eliquis (apiksaban) ok. 250-350 PLN za opakowanie 60 tabletek (5 mg),
  • Clexane (enoksaparyna) ok. 100-200 PLN za opakowanie 10 ampułkostrzykawek (40 mg/0,4 ml),
  • Fragmin (dalteparyna) ok. 200-300 PLN za opakowanie 10 ampułkostrzykawek (5000 j.m./0,2 ml).

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Leki przeciwzakrzepowe bez recepty

W Polsce dostępne są również leki przeciwzakrzepowe, które można kupić bez recepty. Należą do nich głównie preparaty zawierające niskie dawki substancji przeciwzakrzepowych, takie jak aspiryna (kwas acetylosalicylowy). Poniżej znajdują się przykłady takich leków oraz ich orientacyjne ceny:

  • Acard (kwas acetylosalicylowy) ok. 10-15 PLN za opakowanie 30 tabletek,
  • Polocard (kwas acetylosalicylowy) ok. 10-20 PLN za opakowanie 30 tabletek,
  • Aspirin Cardio (kwas acetylosalicylowy) ok. 15-25 PLN za opakowanie 28 tabletek,
  • Cardiopirin (kwas acetylosalicylowy) ok. 10-20 PLN za opakowanie 30 tabletek,
  • Thrombo ASS (kwas acetylosalicylowy) ok 15-20 PLN za opakowanie 30 tabletek.

Poradnik 2024: jak i kiedy stosować leki przeciwzakrzepowe?

Kiedy stosuje się leki przeciwzakrzepowe?

  • Profilaktyka: u osób z wysokim ryzykiem zakrzepicy, np. po operacjach, przy migotaniu przedsionków, z historią zakrzepów.
  • Leczenie: w przypadku zdiagnozowanej zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej, zawału serca lub udaru mózgu.

Jak stosować leki przeciwzakrzepowe?

1. Przestrzegaj zaleceń lekarza. Zawsze stosuj się do wskazówek dotyczących dawki i częstości przyjmowania leku.
2. Regularne monitorowanie. W przypadku warfaryny, regularnie sprawdzaj poziom INR, aby upewnić się, że jest w odpowiednim zakresie terapeutycznym.
3. Unikaj nagłych zmian diety. Zwłaszcza w przypadku antagonistów witaminy K, ponieważ witamina K wpływa na działanie tych leków.
4. Unikaj interakcji z innymi lekami. Skonsultuj się z lekarzem włączeniem nowych leków, w tym suplementów diety.
5. Informuj o stosowaniu antykoagulantów. Poinformuj lekarzy, w tym dentystów, że przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe przed zabiegami.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

W przypadku wystąpienia następujących objawów zaleca się skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym:

  • nasilone krwawienia- krwawienie z nosa, dziąseł, długotrwałe krwawienie z ran, krew w moczu lub stolcu;
  • nagłe bóle głowy lub zawroty głowy;
  • wyjątkowo duże lub nietypowe siniaki i wybroczyny na skórze;
  • trudności w oddychaniu lub ból w klatce piersiowej.

Dobre leki przeciwzakrzepowe

Wybór najlepszego leku przeciwzakrzepowego zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, rodzaj choroby, ryzyko krwawień, inne przyjmowane leki oraz indywidualne reakcje na terapię. Do najczęściej stosowanych i uważanych za skuteczne należą antagonisty witaminy K, heparyny drobnocząsteczkowe i kwas acetylosalicylowy.

Bezpieczne leki przeciwzakrzepowe

Leki przeciwzakrzepowe przed wprowadzeniem na rynek przechodzą przez testy potwierdzające ich bezpieczeństwo. Należy jednak, stosując je, zachować ostrożność i przestrzegać zaleceń lekarza ze względu na ryzyko niekontrolowanych krwawień.

Leki przeciwzakrzepowe nowej generacji

Doustne leki przeciwzakrzepowe nowej generacji szybciej osiągają maksymalne stężenie w osoczu. Wiąże się to z szybszym czasem działania. Należą do nich m.in. Telexer czy Daxanlo, będące odpowiednikami leku Pradaxa.

Miód a leki przeciwzakrzepowe

Miód zawiera enzymy, które mogą wpływać na proces krzepnięcia i homeostazę krwi. Może więc być stosowany pomocniczo u pacjentów z podwyższonym ryzykiem zakrzepicy, jednak w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych zaleca się konsultację lekarską przed spożyciem miodu, aby nie doprowadzić do krwawień.

Magnez a leki przeciwzakrzepowe

W oparciu o badania ustalono, że magnez ma minimalny wpływ na krzepnięcie, co jest mało prawdopodobne, aby miało znaczenie kliniczne.

Przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się jednak kontakt z lekarzem.

Leki przeciwzakrzepowe na żylaki

Niektóre leki na żylaki, takie jak warfaryna, rywaroksaban czy apiksaban, mogą być jednocześnie stosowane jako leki zmniejszające ryzyko zakrzepicy.

Sok z granatu a leki przeciwzakrzepowe

Sok z granatu ma podobne właściwości do antykoagulantów, czyli leków przeciwzakrzepowych. Może więc wpływać na ich działanie, dlatego przed wypiciem soku z granatu należy skonsultować się z lekarzem, a ponadto nigdy nie popijać lekarstw sokiem.

Leki przeciwzakrzepowe a alkohol

Leków przeciwzakrzepowych nie wolno łączyć z alkoholem. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu może prowadzić do spotęgowania działania leku, a to grozi poważnymi i groźnymi w skutkach krwawieniami wewnętrznymi.

Leki przeciwzakrzepowe a opalanie

Po większości leków przeciwzakrzepowych nie ma konieczności unikania słońca. Szczegółowych informacji należy szukać w ulotce dołączonej do opakowania.

Płatki owsiane a leki przeciwzakrzepowe

Płatki owsiane zawierają duże ilości błonnika, a ten z kolei zaburza wchłanianie lekarstw. Należy zrezygnować z płatków owsianych lub odczekać co najmniej godzinę pomiędzy ich zjedzeniem a zażyciem leku.

Leki przeciwzakrzepowe a krwawienia

Pacjenci przyjmujący antykoagulanty mogą skarżyć się na zwiększoną podatność na siniaki, a także przedłużone krwawienia z nosa lub przy skaleczeniach. Możliwy jest również skutek uboczny w postaci ciężkich krwawień, wymagających interwencji medycznej, jednak nowoczesne leki mają to ryzyko znacznie zmniejszone. O każdym krwawieniu, za wyjątkiem drobnych nieznacznych krwawień ze skaleczeń, należy poinformować swojego lekarza.

Siemię lniane a leki przeciwzakrzepowe

Należy unikać łączenia siemienia lnianego z lekami przeciwzakrzepowymi, ze względu na podobne działanie i idące za tym ryzyko krwawień.

Paracetamol a leki przeciwzakrzepowe

Paracetamol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryn. Łączenie ich jest zatem niewskazane.

Kwasy omega-3 a leki przeciwzakrzepowe

Kwasy omega-3 mają działanie przeciwzakrzepowe, dlatego ich jednoczesne przyjmowanie z preparatami wpływającymi na krzepliwość krwi może zwiększać ryzyko niekontrolowanego krwawienia. Przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.

Skrzyp polny a leki przeciwzakrzepowe

Skrzyp polny zawiera związki mogące wpływać na krzepliwość krwi. Nie należy bez konsultacji z lekarzem rozpoczynać suplementacji skrzypem polnym.

Czarny bez a leki przeciwzakrzepowe

Przed rozpoczęciem stosowania czarnego bzu należy skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ryzyko interakcji z konkretnym preparatem.

Leki przeciwzakrzepowe a anemia

Leki przeciwzakrzepowe same w sobie nie wywołują anemii. Mogą jednak zwiększyć podatność na krwawienia, a to z kolei grozi rozwinięciem niedokrwistości.

Kawa a leki przeciwzakrzepowe

Kawa zmniejsza przyswajalność lekarstw. Nie należy popijać ich kawą, a najlepiej odczekać co najmniej 2-3 godziny między zażyciem leku a wypiciem kawy.

Grejpfrut a leki przeciwzakrzepowe

Grejpfruty hamują aktywność enzymów wątrobowych, które uczestniczą w metabolizowany substancji leczniczych. Należy zachować ostrożność przy spożywaniu grejpfrutów i zażywaniu lekarstw, w tym antykoagulantów.

Potas a leki przeciwzakrzepowe

Potas można łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi tylko pod ścisłą kontrolą lekarza i monitorując parametry laboratoryjne (krzepliwość krwi i poziom potasu).

Kwas hialuronowy a leki przeciwzakrzepowe

Ze względu na bardzo duże ryzyko powstawania krwiaków, zabiegi medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego są przeciwwskazane u osób stosujących leki przeciwzakrzepowe. Jeśli lekarz wyrazi zgodę można odstawić lek na 24h przed zabiegiem.

Czosnek a leki przeciwzakrzepowe

Czosnek posiada właściwości przeciwzakrzepowe. Ze względu na ryzyko krwawień odradza się jego łączenie z antykoagulantami.

Leki przeciwzakrzepowe po ablacji

Po udanym zabiegu ablacji należy jeszcze co najmniej 3 miesiące (lub dłużej jeśli tak zaleci lekarz) przyjmować brane dotychczas leki przeciwzakrzepowe. Sam zabieg ablacji nie eliminuje ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej.

Gastroskopia a leki przeciwzakrzepowe

Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych może zwiększać ryzyko krwawienia podczas zabiegu. Może więc zajść konieczność odstawienia preparatów na kilka dni przed zabiegiem, jednak decyzję taką należy podjąć wspólnie z lekarzem.

Leki przeciwzakrzepowe po operacji

Po większości operacji zaleca się wykonywanie iniekcji przeciwzakrzepowych przez czas od 10 do 14 dni. Czas ten może ulec przedłużeniu do kilku tygodni w przypadku wyjątkowo zaawansowanych operacji.

Leki przeciwzakrzepowe a tatuaż

Zabiegi tatuażu wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry. Może w trakcie jego trwania dojść do krwawienia. Choć do tej pory nie przeprowadzono badania oceny ryzyka krwawień groźnych dla zdrowia podczas tatuażu u osób leczących się przeciwzakrzepowo, zaleca się odczekanie z tatuażem do czasu zakończenia leczenia. Niektóre studia mogą również wymagać pisemnej zgody lekarza.

Truskawki a leki przeciwzakrzepowe

Truskawek nie należy łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi. Mogą one nasilać objawy niepożądane.

Leki przeciwzakrzepowe a wypadanie włosów

Wypadanie włosów może być jednym z działań niepożądanych preparatów przeciwzakrzepowych.

Olej CBD a leki przeciwzakrzepowe

Olej CBD może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi i zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań w postaci krwawienia. Bez konsultacji z lekarzem nie należy rozpoczynać suplementacji olejem CBD.

Borówka amerykańska a leki przeciwzakrzepowe

Borówka amerykańska zawiera witaminę K, która działa przeciwstawnie do leków przeciwzakrzepowych może zwiększać ryzyko zakrzepicy. Nie należy spożywać tego owocu w czasie trwania leczenia przeciwzakrzepowego.

Żelazo a leki przeciwzakrzepowe

Żelazo ma wpływ na wchłanianie niektórych leków. Przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.

Rumianek a leki przeciwzakrzepowe

Rumianek nasila działanie rozrzedzające krew i w związku z tym nie należy łączyć go z antykoagulantami.

Witamina K a leki przeciwzakrzepowe

Witamina K działa przeciwstawnie do antykoagulantów. Nie można stosować jej równocześnie z nimi.

Melisa a leki przeciwzakrzepowe

Przy piciu melisy i zażywaniu leków przeciwzakrzepowych należy zachować ostrożność. Melisa może potęgować działanie leku.

Rutinoscorbin a leki przeciwzakrzepowe

Witamina C, będąca składnikiem aktywnym Rutinoscorbinu, może wzmagać działanie kumarynowych leków przeciwzakrzepowych. Przed zastosowaniem preparatu Rutinoscorbin zaleca jest konsultacja lekarska.

Melatonina a leki przeciwzakrzepowe

Melatonina może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Nie należy łączyć ich bez zapytania lekarza prowadzącego.

Żurawina a leki przeciwzakrzepowe

Żurawina zawiera polifenole działające przeciwpłytkowo, a więc nie zaleca się stosowania jej łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi.

Imbir a leki przeciwzakrzepowe

Imbir wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe i łączenie go z preparatami o podobnych właściwościach może zwiększać ryzyko krwawień.

Kolonoskopia a leki przeciwzakrzepowe

Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia krwawienia podczas kolonoskopii u pacjenta leczącego się przeciwzakrzepowo. Może być konieczne odstawienie antykoagulantów na kilka dni przed zabiegiem, jednak musi zdecydować o tym lekarz.

Leki przeciwzakrzepowe a ciśnienie krwi

Leki przeciwzakrzepowe mogą mieć jedynie pośredni wpływ na ciśnienie, m.in. poprzez zmniejszenie obciążenia serca.

Olej lniany a leki przeciwzakrzepowe

Olej lniany zwiększa ryzyko krwawień i siniaków u osób leczących się przeciwzakrzepowo.

Ocet jabłkowy a leki przeciwzakrzepowe

Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia krwawienia podczas kolonoskopii u pacjenta leczącego się przeciwzakrzepowo. Może być konieczne odstawienie antykoagulantów na kilka dni przed zabiegiem, jednak musi zdecydować o tym lekarz.

Biopsja tarczycy a leki przeciwzakrzepowe

Stosowanie antykoagulantów może zwiększyć ryzyko krwiaków podczas biopsji. Należy poinformować osobę wykonującą zabieg o rodzaju przyjmowanych leków.

Leki przeciwzakrzepowe a miesiączka

Miesiączka podczas stosowania antykoagulantów może być bardziej obfita i trwać dłużej niż zwykle.

Leki przeciwzakrzepowe refundowane

Niektóre leki na zakrzepicę, m.in. Eliquis, są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Awokado a leki przeciwzakrzepowe

Awokado zawiera duże ilości witaminy K, więc nie należy spożywać go, jeśli leczysz się przeciwzakrzepowo.

Pokrzywa a leki przeciwzakrzepowe

Pokrzywa wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe, więc bez konsultacji z lekarzem nie należy łączyć jej z antykoagulantami.

Kozieradka a leki przeciwzakrzepowe

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leków przeciwzakrzepowych i kozieradki.

Berberyna a leki przeciwzakrzepowe

Berberyny ze względu na jej działanie przeciwzakrzepowe nie należy łączyć z antykoagulantami.

Jagody goji a leki przeciwzakrzepowe

Leki przeciwzakrzepowe same w sobie nie wywołują anemii. Mogą jednak zwiększyć podatność na krwawienia, a to z kolei grozi rozwinięciem niedokrwistości.

Apap a leki przeciwzakrzepowe

Apap jako lek na bazie paracetamolu nie powinien być łączony z preparatami przeciwzakrzepowymi ze względu na możliwe interakcje.

Botoks a leki przeciwzakrzepowe

Przed planowanym zabiegiem botoksu istnieje konieczność odstawienia na 2 dni preparatów przeciwzakrzepowych. Nie należy jednak robić tego samodzielnie, lecz planując zabieg skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Kolagen a leki przeciwzakrzepowe

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu kolagenu. Najlepiej zachować 2-3 dni odstępu od leków przeciwzakrzepowych lub zapytać swojego lekarza.

Nimesil a leki przeciwzakrzepowe

Nimesil nasila działanie leków przeciwzakrzepowych. Bez konsultacji z lekarzem nie wolno łączyć tych preparatów.

Leki przeciwzakrzepowe a szczepienie przeciw COVID

Szczepienie na COVID nie jest zabiegiem wysokiego ryzyka przy leczeniu przeciwzakrzepowym. Może dojść do krwawienia w miejscu wkłucia, dlatego należy poinformować osobę wykonującą iniekcję o przyjmowanych lekach.

Cytryna a leki przeciwzakrzepowe

Borówka amerykańska zawiera witaminę K, która działa przeciwstawnie do leków przeciwzakrzepowych może zwiększać ryzyko zakrzepicy. Nie należy spożywać tego owocu w czasie trwania leczenia przeciwzakrzepowego.

Leki przeciwzakrzepowe a tran

Tranu nie można łączyć z antykoagulantami ze względu na działające dodatkowo przeciwzakrzepowo kwasy Omega-3.

Leki przeciwzakrzepowe a hemoroidy

Antykoagulanty mogą zwiększyć krwawienie z hemoroidów. Wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi.

Leki przeciwzakrzepowe a witamina K2

Witaminy K2 nie można zażywać w przypadku przyjmowania leków z grupy antagonistów witaminy K.

Leki przeciwzakrzepowe a morfologia

Nie należy rezygnować z żadnych dawek leków przeciwzakrzepowych przed badaniem. Takie postępowanie mogłoby zafałszować obraz prawidłowości stosowanego leczenia.

Leki przeciwzakrzepowe a cukrzyca

Cukrzyca zwiększa ryzyko incydentów zakrzepowo-zatorowych. Najpowszechniej stosowanym u diabetyków lekiem przeciwpłytkowym jest kwas acetylosalicylowy.

FAQ Leki przeciwzakrzepowe

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego każde unieruchomienie kończyn dolnych powinno pociągać za sobą zlecenie pacjentowi profilaktyki przeciwzakrzepowej.

Antykoagulanty powinny być stosowane tak długo jak zachodzi konieczność unieruchomienia kończyny.

Leki przeciwzakrzepowe są najskuteczniejsze gdy przyjmuje się je wieczorem.

Bibliografia

  • https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/zakrzepica---co-mozna-zrobic-aby-jej-zapobiec---sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz
  • https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/28649
  • Inni czytali również