Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Skąd Polacy czerpią wiedzę o lekach? Nowe badanie opinii

To nadal od lekarzy i farmaceutów Polacy czerpią wiedzę o lekach, ale na znaczeniu zyskuje także internet czy nowe technologie jak AI - wynika z nowego badania opinii. Blisko połowa badanych (49%) zawsze sprawdza informacje o przepisanych lekach. Co jeszcze wiemy z nowego badania? 

Potrzebujesz nowej e-recepty?
Otrzymaj konsultację z e-receptą online w kilka minut bez konieczności wizyty w przychodni!
Jak Polacy podejmują decyzje zdrowotne?  Badanie opinii Erecept.pl
Autor: Redakcja Erecept.pl
Dodano: 10.07.2025 8:50
Zaktualizowano: 10.07.2025 9:02

Bibliografia

  • Badanie zrealizowane przez Opinia24 dla Erecept.pl. Badanie opinii: Skąd Polacy czerpią wiedzę o lekach? Maj 2025. Badanie CAWI na ogólnopolskiej próbie 1000 dorosłych Polaków.
  • e-Recepta Express

    Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

    Antykoncepcja awaryjna

    Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

    Lekarz i farmaceuta autorytetem

    Badanie zostało przeprowadzone w maju 2025 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 dorosłych Polaków metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). Celem było poznanie zachowań pacjentów w zakresie korzystania z informacji o lekach.

    63% badanych przyznało, że czerpie wiedzę o lekach od lekarza podczas wizyty lub teleporady, a 54% od farmaceuty w aptece. Wysokie znaczenie zyskuje także wyszukiwarka internetowa (42%) oraz znajomi lub rodzina (34%). 27% procent tego rodzaju wiedzę zyskuje czytając portale zdrowotne, a 13% - fora internetowe lub grupy w mediach społecznościowych. Ciekawostką jest, że choć narzędzia sztucznej inteligencji są stosunkowo młode, to 7% respondentów z nich korzysta w tym celu (18% w wieku 18-24 lata, po 10% w wieku 25-34 lata i 35-44 lata czy 4% u seniorów w wieku 60+).


    Polacy czytają ulotki leków

    Większość respodentów (92%) sprawdza informację o przepisanych lekach. Blisko połowa badanych (49%) zawsze sprawdza informacje o przepisanych lekach, np. czytając ulotkę. Kolejne 43% robi to czasami. Tylko 7% respondentów nigdy tego nie robi, a 2% deklaruje, że nie chodzi do lekarza lub nie otrzymuje recept. Dane wskazują, że zdecydowana większość pacjentów interesuje się szczegółami terapii farmakologicznej.



    Źródła wiedzy o lekach - badanie Erecept.pl

    Ulotka i internet źródłem informacji o lekach

    Na pytanie “Gdzie najczęściej sprawdzasz informacje o lekach?” większość (59%) wskazała na ulotkę dołączoną do opakowania. Popularne są też wyszukiwarki
    internetowe (46%) oraz konsultacje z farmaceutą (40%) i lekarzem (39%). Rzadziej sięgano po portale zdrowotne (24%) czy media społecznościowe (9%).

    Narzędzia AI są wskazywane sporadycznie (6%). W tej odpowiedzi dominują młodzi dorośli (18-24 lata) - 17%. Dane pokazują, że dominują jeszcze tradycyjne i oficjalne źródła informacji.

    Sprawdzenie informacji o lekach - badanie erecept.pl

    Co ciekawe, seniorzy chętnie szukają tego rodzaju informacji w internecie - 39% za pomocą wyszukiwarek, 7% -na forach internetowych czy w grupach w mediach społecznościowych oraz 25% w portalach zdrowotnych.

    Opinia innych o leczeniu ma znaczenie - ale nie dla wszystkich

    Ponad jedna czwarta badanych (28%) nie korzysta z żadnych dodatkowych źródeł informacji przed podjęciem decyzji o leczeniu poza konsultacją z lekarzem. Wśród tych, którzy sięgają po inne źródła, najczęściej wskazywani są farmaceuci (28%) oraz wyszukiwarki internetowe (np. Google – 18%).

    Nieco rzadziej respondenci ufają opiniom rodziny i znajomych (16%), a tylko 6% deklaruje korzystanie z portali zdrowotnych. Zaledwie 2% badanych przyznaje się do sięgania po informacje z narzędzi AI, a 3% korzysta z forów internetowych lub grup w mediach społecznościowych.

    Choć kobiety i mężczyźni równie często konsultują się z farmaceutami (28%), to kobiety częściej niż mężczyźni polegają na rodzinie i znajomych (17% vs. 14%), natomiast mężczyźni częściej niż kobiety sięgają po narzędzia AI (3% vs. 1%) i rzadziej deklarują całkowity brak korzystania z innych źródeł (25% vs. 30%).

    Osoby w wieku 25–34 lata najczęściej korzystają z pomocy farmaceutów (35%) oraz wyszukiwarki (20%). Grupa 18–24 lata najczęściej ufa Google (28%) i rodzinie/znajomym (23%), a aż 7% z nich korzysta z forów i grup w mediach społecznościowych.

    Inni czytali również