Jodek potasu - kiedy i po co stosować. Dawkowanie przy zagrożeniu promieniowaniem.
Jodek potasu - przed czym chroni i w jaki sposób?
Profilaktyczne podanie jodku potasu przed spodziewanym narażeniem na radiojod zmniejsza stopień wchłaniania toksycznej substancji. Działanie jest specyficzne i ograniczone - jodek potasu chroni tarczycę, ale nie zabezpiecza przed innymi skutkami ekspozycji na promieniowanie.
Przyjęcie jodku potasu spodowoduje zablokowanie wchłaniania jodu radioaktywnego, gdyż stężenie jodu we krwi będzie już zbyt wysokie. Taki mechanizm nosi nazwę zjawiska Wolffa-Chaikoffa. Czasowo może doprowadzić ono do niedoczynności tarczycy na skutek zmniejszenia naturalnej produkcji hormonów tarczycy.
Profilaktyczne przyjęcie jodku potasu prowadzi również do rozcieńczenia radioaktywnego jodu jodem nieradioaktywnym i tym samym zmniejszenia wychwytu radiojodu z krwi przez tarczycę.
Jodek potasu zajmuje też receptory odpowiedzialne za wychwyt jodu z krwi, co powoduje, że radiojod nie może się do nich przyłączyć i zostać zmagazynowany przez tarczycę.
Czy warto stosować jodek potasu "na zapas"?
Jodek potasu to substancja wywierająca wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wielokrotne powtarzanie dawek może prowadzić do poważnych działań niepożądanych tj. m.in. nadczynność tarczycy, wymioty, biegunka, wysypka. Jest to szczególnie niebezpieczne dla pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia, u których zaburzenia funkcji tarczycy mogą skutkować m.in. zaburzeniami rytmu serca. Prowadzenie zdrowego trybu życia będzie dużo korzystniejsze niż przyjmowanie jodku potasu na własną rękę.
Ze względów bezpieczeństwa preparatów jodu nie należy przyjmować "na zapas", a jedynie w konkretnych wskazaniach. Jodek potasu należy przyjąć lub podać bliskim na kilka-kilkanaście godzin przed dotarciem skażonego powietrza do otoczenia pacjenta.
Dawkowanie jodku potasu przy zagrożeniu promieniowaniem
Zgodnie z wytycznymi WHO, skuteczna blokada wychwytu radiojodu przez tarczycę zachodzi przy przyjęciu 100 mg stabilnego jodu, co odpowiada 130 mg jodku potasu. Dawki dla dzieci powinny być odpowiednio mniejsze.
Uważa się jednak, że potencjalne korzyści z przyjęcia jodku potasu są mniejsze od ryzyka wystąpienia komplikacji u osób powyżej ok. 60 roku życia, gdyż rak tarczycy jest powikłaniem występującym z opóźnieniem.
Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią również powinny przyjąć dawkę profilaktyczną w przypadku zagrożenia promieniowaniem, ponieważ radioaktywny jod przenika zarówno przez łożyska, jak i do pokarmu.
W przypadku dalszego narażenia na promieniowanie dopuszczalne jest przyjęcie kolejnej dawki jodku potasu po kilku dniach. Wszystkie te działania powinny być podejmowane zgodnie z komunikatami odpowiednich służb.
Jodek potasu w Polsce - gdzie dostanę ten lek?
Jodek potasu w postaci tabletek czy płynu Lugola jest dostępny w polskich w aptekach.
Aktualnie do wielu punktów w Polsce (w samym województwie mazowieckim powstało 1648 takich placówek) dystrybuowane są preparaty jodku potasu. Jeśli zajdzie taka konieczność będą one wydawane mieszkańcom kraju w szybkim tempie.
Dzięki odpowiednim stacjom pomiarowym Państwowa Agencja Atomistyki monitoruje poziom promieniowania jonizującego w Polsce, co pozwala na szybkie wykrycie niebezpiecznych izotopów i podjęcie odpowiednich działań. Na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna dostępna jest mapa z aktualnymi danymi pomiarowymi.