Betaserc - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 24.01.2023

Betaserc   informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Betaserc

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Betaserc 24 mg zawiera betahistynę jako substancję aktywną. Na co działa Betaserc i jak go stosować? Jakie są działania niepożądane?

Spis treści

Czym jest lek Betaserc?

Betaserc jest lekiem z 24 mg chlorowodorku betahistyny. Występuje w postaci białych tabletek, których dzielenie nie pozwala na równomierne podzielenie dawki substancji aktywnej.

Lek Betaserc jest wykorzystywany w leczeniu choroby Meniere'a. Jest to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zawrotów głowy, pacjentom dokuczają także szumy uszne oraz postępująca utrata słuchu. Betaserc jest także pomocny w leczeniu zawrotów głowy wynikających z zaburzeń funkcjonowania przedsionka usznego.

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Mechanizm działania leku Betaserc

Sposób działania betahistyny nie jest do końca wyjaśniony. Wiadomo, że lek wpływa na układ histaminowy, zwiększając obrót i uwalnianie histaminy. Ponadto Betaserc poprawia przepływ krwi w okolicy ślimaka oraz innych struktur mózgowia. W przypadku uszkodzenia nerwu przedsionkowego zaobserwowano szybszą poprawę u pacjentów przyjmujących betahistynę. Betahistyna wpływa również na na generowanie impulsów w jądrach przedsionkowych.

Skład leku

Poza 24 mg betahistyny lek Betaserc zawiera celulozę mikrokrystaliczną, mannitol, krzemionkę koloidalną, kwas cytrynowy i talk.

Jak dawkować lek Betaserc u dorosłych?

Typowa dawka leku Betaserc dla pacjenta dorosłego to dwie tabletki dziennie, tzn. dwa razy 24 mg w równych odstępach czasowych.

Choroby wątroby i nerek najpewniej nie powodują konieczności zmiany dawki leku Betaserc.

Jak dawkować lek u dzieci?

Ze względu na brak badań dotyczących stosowania leku Betaserc u dzieci i młodzieży poniżej 18 r.ż. nie należy go stosować w tych grupach wiekowych.

Najczęstsze działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych należą objawy ze strony przewodu pokarmowego - nudności, zaburzenia trawienia. Mogą także występować bóle głowy.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Betaserc może powodować działania niepożądane o nieznanej częstości występowania - łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. bóle żołądka), skórne reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy i inne związane z zaburzeniami skóry i tkanki podskórnej.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku? 

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Do wystąpienia objawów przedawkowania takich jak nudności, bóle brzucha dochodziło w przypadku przyjęcia dawki do 640 mg. Spożycie większych dawek (zamierzone przedawkowanie) wywoływało powikłania płucne, sercowe, drgawki.

Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku Betaserc jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku oraz guz chromochłonny nadnerczy.

Pacjenci z astmą i chorobą wrzodową powinni zachowywać szczególną ostrożność w trakcie stosowania leku Betaserc.

Interakcje z innymi lekami

Nie przeprowadzono odpowiednich badań celem określenia interakcji w przypadku podawania leku Betaserc razem z innymi lekami. Dane z badań przeprowadzonych in vitro należy zachowywać ostrożność podczas jednoczesnego stosowania Betaserc i leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO).

Biorąc pod uwagę mechanizm działania betahistyny interakcje z lekami przeciwhistaminowymi mogą wzajemnie wpływać na skuteczność preparatów.

Betaserc a ciąża

Nie ma wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku w trakcie ciąży.

Betaserc a karmienie piersią

Według badań betahistyna przenika do do mleka samic szczurów, natomiast nie określono, czy taki proces zachodzi u ludzi. W przeprowadzonych badaniach wpływ na młode występował tylko w przypadku podawania dużych dawek leków. Nie przeprowadzono stosownych badań na ludziach.

Betaserc a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Przypuszczalnie betahistyna ma bardzo mały lub nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Należy jednak zachować szczególną ostrożność biorąc pod uwagę przyczyny, dla których lek jest stosowany.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. 

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Betaserc

Substancja czynna: betahistyna

Wskazania: choroba Meniere'a, zawroty głowy pochodzenia przedsionkowego

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jedna tabletka dwa razy dziennie

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję leku, guz chromochłonny nadnerczy

Główne działania niepożądane: łagodne dolegliwości żołądkowo jelitowe

Betaserc

Inni czytali również

Rigevidon – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Rigevidon – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Rigevidon to preparat złożony zawierający estrogen i progestagen, który stosowany jest w celach antykoncepcyjnych wśród kobiet. Należy do grupy tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.02.2023
Ginoring – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Ginoring – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Ginoring jest hormonalnym, złożonym środkiem antykoncepcyjnym w postaci dopochwowego systemu terapeutycznego. Do substancji czynnych zawartych w produkcie należą: etonogestrel i etynyloestradiol.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Tabletki antykoncepcyjne bez recepty. Czy to możliwe? Poznaj odpowiedź!
Tabletki antykoncepcyjne bez recepty. Czy to możliwe? Poznaj odpowiedź!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to często wybierana metoda antykoncepcji. Taka sytuacja nie powinna nikogo dziwić, gdyż faktycznie pigułki antykoncepcyjne należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Czy jednak, aby otrzymać w aptece hormonalne leki antykoncepcyjne, zawsze trzeba odbyć wcześniejszą konsultację z lekarzem ginekologiem i otrzymać stosowną receptę? Sprawdź, co na popularny ostatnio temat, jakim jest antykoncepcja bez recepty, udało nam się ustalić.

Artykuł
30.03.2023
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!