Betaserc Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Betaserc - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Betaserc 24 mg zawiera betahistynę jako substancję aktywną. Na co działa Betaserc i jak go stosować? Jakie są działania niepożądane?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Betaserc
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Betaserc - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Betaserc
Substancje czynne Betahistini dihydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki
Dawki
  • 24 mg (Tabletki)
  • 8 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Betaserc

Substancja czynna: betahistyna

Wskazania: choroba Meniere'a, zawroty głowy pochodzenia przedsionkowego

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jedna tabletka dwa razy dziennie

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję leku, guz chromochłonny nadnerczy

Główne działania niepożądane: łagodne dolegliwości żołądkowo jelitowe

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Betaserc?

Lek Betaserc w dawce 24 mg kosztuje od 51,90 zł do 90,50 zł w zależności od ilości tabletek w opakowaniu, a w dawce 8 mg kosztuje od 28,50 zł do 63,50 zł.

Lek nie podlega refundacji.

Czym jest lek Betaserc?

Betaserc jest lekiem z 24 mg chlorowodorku betahistyny. Występuje w postaci białych tabletek, których dzielenie nie pozwala na równomierne podzielenie dawki substancji aktywnej.

Lek Betaserc jest wykorzystywany w leczeniu choroby Meniere'a. Jest to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zawrotów głowy, pacjentom dokuczają także szumy uszne oraz postępująca utrata słuchu. Betaserc jest także pomocny w leczeniu zawrotów głowy wynikających z zaburzeń funkcjonowania przedsionka usznego.

Mechanizm działania leku Betaserc

Sposób działania betahistyny nie jest do końca wyjaśniony. Wiadomo, że lek wpływa na układ histaminowy, zwiększając obrót i uwalnianie histaminy. Ponadto Betaserc poprawia przepływ krwi w okolicy ślimaka oraz innych struktur mózgowia. W przypadku uszkodzenia nerwu przedsionkowego zaobserwowano szybszą poprawę u pacjentów przyjmujących betahistynę. Betahistyna wpływa również na na generowanie impulsów w jądrach przedsionkowych.

Skład leku

Poza 24 mg betahistyny lek Betaserc zawiera celulozę mikrokrystaliczną, mannitol, krzemionkę koloidalną, kwas cytrynowy i talk.

Jak dawkować lek Betaserc u dorosłych?

Typowa dawka leku Betaserc dla pacjenta dorosłego to dwie tabletki dziennie, tzn. dwa razy 24 mg w równych odstępach czasowych.

Choroby wątroby i nerek najpewniej nie powodują konieczności zmiany dawki leku Betaserc.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Ze względu na brak badań dotyczących stosowania leku Betaserc u dzieci i młodzieży poniżej 18 r.ż. nie należy go stosować w tych grupach wiekowych.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do najczęstszych działań niepożądanych należą objawy ze strony przewodu pokarmowego - nudności, zaburzenia trawienia. Mogą także występować bóle głowy.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Betaserc może powodować działania niepożądane o nieznanej częstości występowania - łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. bóle żołądka), skórne reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy i inne związane z zaburzeniami skóry i tkanki podskórnej.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Do wystąpienia objawów przedawkowania takich jak nudności, bóle brzucha dochodziło w przypadku przyjęcia dawki do 640 mg. Spożycie większych dawek (zamierzone przedawkowanie) wywoływało powikłania płucne, sercowe, drgawki.

Jakie s─ů przeciwwskazania do przyjmowania leku?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku Betaserc jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku oraz guz chromochłonny nadnerczy.

Pacjenci z astmą i chorobą wrzodową powinni zachowywać szczególną ostrożność w trakcie stosowania leku Betaserc.

Interakcje z innymi lekami

Nie przeprowadzono odpowiednich badań celem określenia interakcji w przypadku podawania leku Betaserc razem z innymi lekami. Dane z badań przeprowadzonych in vitro należy zachowywać ostrożność podczas jednoczesnego stosowania Betaserc i leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO).

Biorąc pod uwagę mechanizm działania betahistyny interakcje z lekami przeciwhistaminowymi mogą wzajemnie wpływać na skuteczność preparatów.

Betaserc a ci─ů┼╝a

Nie ma wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku w trakcie ciąży.

Betaserc a karmienie piersi─ů

Według badań betahistyna przenika do do mleka samic szczurów, natomiast nie określono, czy taki proces zachodzi u ludzi. W przeprowadzonych badaniach wpływ na młode występował tylko w przypadku podawania dużych dawek leków. Nie przeprowadzono stosownych badań na ludziach.

Betaserc a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Przypuszczalnie betahistyna ma bardzo mały lub nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Należy jednak zachować szczególną ostrożność biorąc pod uwagę przyczyny, dla których lek jest stosowany.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego, [online], dost─Öpna w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/14554/characteristic
  • Inni czytali r├│wnie┼╝