Co zrobić przy bólu karku i szyi?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Co zrobić przy bólu karku i szyi?

Ból szyi to częsty powód zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od czasu trwania może mieć charakter ostry (trwający do 6 tygodni) lub przewlekły (minimum 6 miesięcy). Przyczyną bólu karku może być zwyrodnienie kręgów szyjnych, zwiększone napięcie mięśni szyi, a także zła pozycja ciała np. podczas snu.

Pacjenci zgłaszają się z bólem szyi i karku w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który po wstępnym badaniu może skierować pacjenta do neurologa, ortopedy lub neurochirurga.

Spis treści

Rodzaje bólu szyi i karku

Ból szyi z przodu

Ból szyi z przodu może mieć wiele przyczyn i jest to dolegliwość spowodowana różnymi czynnikami.

Wśród przyczyn tego bólu szyi możemy wyróżnić m.in. stany zapalne gardła czy krtani. Także zapalenie ucha może wywoływać ostry ból szyi. Będzie to wtedy ból promieniujący, kłujący i o ostrym charakterze. Warto też wspomnieć o ostrym zapaleniu tarczycy, które także może wywoływać uczucie bólu szyi z przodu.

Ból szyi po bokach

Bóle szyi zarówno po lewej, jak i po prawej stronie mogą wynikać ze zwiększonego napięcia mięśni szyi, ucisku na nerwy szyjne czy nieprawidłowej pozycji głowy.

Wśród przyczyn bólu szyi z lewej strony możemy wyróżnić:

 • przeciążenie mięśni szyi wynikające z nierównomiernego obciążenia ramion (noszenie torby lub plecaka na lewym ramieniu);

 • naderwanie mięśnia czworobocznego lewego;

 • zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa;

 • fibromialgia;

 • rwa barkowa po stronie lewej;

 • stan zapalny w obrębie dziąseł i zębów po lewej stronie;

 • stres.

Podobnie przyczyny bólu szyi z prawej strony mogą wynikać z takich sytuacji czy procesów jak:

 • przeciążenie mięśni szyi wynikające z nierównomiernego obciążenia ramion (noszenie torby lub plecaka, ale tym razem na prawym ramieniu);

 • naderwanie mięśnia czworobocznego prawego;

 • stres;

 • rwa barkowa po stronie prawej;

 • stan zapalny w obrębie zębów i dziąseł po prawej stronie;

 • fibromialgia;

 • zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Ból barku i jego wpływ na szyję

Ból barku może promieniować i stanowić istotną przyczynę bólu szyi. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w przebiegu rwy barkowej, będącej skutkiem rozwoju dyskopatii szyjnej.

W tym wypadku ból szyi ma charakter palący, piekący i narasta podczas ruchu. Zdarza się, że pacjenci, chcąc łagodzić ból barku, zmieniają postawę ciała, powodując zwiększone napięcie mięśni szyi. Efektem tego może być jeszcze większe nasilenie bólu szyi.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Przyczyny i objawy bólu

Ogólne przyczyny bólu

Ból szyi i karku może mieć różne przyczyny. Do najczęściej występujących dolegliwości bólowych należą:

 • zwiększone napięcie mięśniowe wynikające m.in. ze złej postawy ciała, niewłaściwej pozycji ciała podczas snu, niewygodnej pozycji leżącej, a także związane ze stresem;

 • zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa;

 • przepukliny krążków międzykręgowych;

 • przewlekłe zmiany o charakterze zapalnym (np. reumatoidalne zapalenie stawów);

 • infekcje (gardła, ucha, krtani).

Ból szyi może być także związany z urazem np. w wyniku wypadku komunikacyjnego czy osteoporozy (złamanie osteoporotyczne).

Należy pamiętać, że ból szyi może dotyczyć pacjentów z chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic czy polimialgia reumatyczna.

Co ciekawe, przyczyny bólu szyi mogą także mieć swoje źródło w ośrodkowym układzie nerwowym. Do takich należą: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień nadtwardówkowy czy krwotok podpajęczynówkowy.

Objawy towarzyszące

Ból szyi może mieć także objawy towarzyszące. Do najczęstszych należą:

 • nasilenie bólu przy skręcaniu głowy;

 • ograniczenie ruchomości szyi;

 • ból promieniujący do ramion lub pleców;

 • mrowienie kończyn górnych;

 • sztywność szyi;

 • napięciowe bóle głowy;

 • uczucie odrętwienia.

Zobacz także: Ból pleców - przyczyny i leczenie. Jak utrzymać zdrowy kręgosłup?


Specyfika bólu szyi u dzieci

Ból szyi u dzieci może wynikać z rozwoju stanu zapalnego i infekcji np. ucha, a także gardła, czy migdałków, którym towarzyszyć mogą trudności w przełykaniu.

Często obserwuje się u dzieci ból szyi związany z długotrwałym siedzeniem przy komputerze (ból pojawia się jako efekt zwiększonego napięcia mięśni szyi), a także tzw. "text neck syndrome", czyli ból szyi związany z długotrwałym korzystaniem z telefonu komórkowego i przez to większego obciążenia, jaki głowa wywiera na szyję.

Ponadto choroby układu oddechowego takie jak zapalenie krtani, zapalenie tchawicy czy szeroko rozumiane wady postawy mogą stanowić przyczyny bólu szyi u dzieci.

Szczególną uwagę rodzice powinni zwrócić na współwystępowanie takich objawów jak sztywność karku, gorączka, zaburzenia świadomości, duszność czy niedawny uraz. Wymagają one pilnej konsultacji z lekarzem.

Zobacz także: Ból ucha u dziecka - co to oznacza? Przyczyny, objawy, leczenie


Kiedy ból szyi wymaga wizyty u specjalisty?

Utrzymywanie się dolegliwości bólowych szyi przez dłuższy czas może wymagać konsultacji u specjalisty (konsultacja online). Lekarz w pierwszej kolejności zleca wykonanie RTG, a razie występowania dodatkowych objawów może skierować pacjenta na rezonans magnetyczny.

Bólom szyi mogą towarzyszyć objawy alarmujące tzw. czerwone flagi, które wymagają pilnej diagnostyki i skierowania do specjalisty. Należą do nich: znaczny uraz w ostatnim czasie, RZS w wywiadzie, objawy oponowe (np. sztywność karku), gorączka, objawy neurologiczne, uczucie rozrywania w obrębie szyi, towarzyszący ból w klatce piersiowej oraz duszność.

Diagnostyka i leczenie

Leczenie farmakologiczne i nieinwazyjne

Doraźne leczenie bólu szyi jest oparte na dostępnych bez recepty lekach z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, działających hamująco na stan zapalny. Wspomniane leki przeciwbólowe będą szczególnie pomocne przy małych urazach czy zwiększonym napięciu mięśni szyi. Silny ból może wymagać zastosowania leków na receptę (recepta online) i konsultacji ze specjalistą.

Popularne są także plastry rozgrzewające, rozluźniające mięśnie i poprawiające ich ukrwienie. Powinny one przynieść ulgę pacjentowi w krótkim czasie.

Przy bólach wynikających ze złej postawy ciała zalecane jest wykonywanie ćwiczeń, które pozwalają rozluźnić mięśnie.

Czy sztywność karku może być objawem poważniejszych schorzeń?

Sztywność karku może również wskazywać na występowanie u pacjenta zagrażających zdrowiu lub życiu schorzeń, szczególnie jeśli dodatkowo pojawiają się dolegliwości neurologiczne (np. zaburzenia świadomości czy zaburzenia widzenia).

Należy tu wspomnieć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, które u ok 30% pacjentów objawia się sztywnością karku. Może być ono spowodowane infekcją wirusową (przebieg łagodny) lub bakteryjną (przebieg ciężki, zagrażający życiu). Podejrzenie u pacjenta tego schorzenia wymaga leczenia szpitalnego.

Oprócz tego sztywność karku może wskazywać na wzrost ciśnienia śródczaszkowego występującego w krwawieniach wewnątrzczaszkowych. Są to stany zagrażające życiu, wymagające pilnego skierowania pacjenta na oddział ratunkowy, celem diagnostyki metodami obrazowymi (tomografia komputerowa), a następnie leczenia neurologicznego lub neurochirurgicznego.


Porady i techniki łagodzenia bólu

Domowe sposoby na ból szyi i karku

Istnieją pewne domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort związany z bólem szyi i karku. Do takich metod należą:

 • stosowanie zimnych okładów w celu zmniejszenie obrzęku i złagodzenia bólu oraz ciepłych okładów, aby rozluźnić napięte mięśnie szyi;

 • wykonywanie ćwiczeń (np. unoszenie ramion, obracanie głowy i jej delikatne nachylanie);

 • masaż mięśni szyi i karku;

 • dbanie o prawidłową pozycję podczas snu i ewentualne dobranie odpowiedniej poduszki, która nie zwiększa napięcia mięśni szyi;

 • unikanie utrzymywania głowy w nieprawidłowej pozycji.

Jak rozluźnić mięśnie karku i szyi?

Znane są różne sposoby na rozluźnienie mięśni szyi i karku. Jednym z nich jest masaż polegający na uciskaniu i rozcieraniu mięśni szyi przez kilkanaście minut w ciągu dnia. Pomocna może być także gorąca kąpiel. Warto wtedy skierować strumień wody na mięśnie karku i szyi w celu złagodzenia napięcia mięśniowego.

Nie należy zapomnieć o ćwiczeniach rozciągających polegających na nachylaniu głowy do przodu i do tyłu, a także przechylaniu jej na boki.

Bibliografia

Serwis mp.pl, Medycyna Rodzinna, Ból szyi - wstępna ocena i postępowanie [dostęp online styczeń 2024], dostępny w internecie pod adresem:

https://www.mp.pl/medycynarodzinna/wytyczne/280782,bol-szyi-wstepna-ocena-i-postepowanie

Serwis mp.pl, Medycyna Rodzinna, Podejście do bólu szyi [dostęp online styczeń 2024], dostępny w internecie pod adresem:

https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/125249,podejscie-do-bolu-szyi

Neck pain and headache: Pathophysiology, treatments and future directions [dostęp online styczeń 2024], dostępny w internecie pod adresem:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37394323/

Epidemiology, Diagnosis and Treatment of Neck Pain [dostęp online styczeń 2024], dostępny w internecie pod adresem:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25659245/

Jak rozpoznać rwę barkową czy ona sama minie? Jak długo trwa rwa ramienna i kiedy zgłosić się do lekarza [dostęp online styczeń 2024], dostępny w internecie pod adresem:

https://www.ortopedio.pl/schorzenia-narzadu-ruchu/Jak-rozpoznac-rwe-barkowa-czy-ona-sama-minie-Jak-dlugo-trwa-rwa-ramienna-i-kiedy-zglosic-sie-do-lekarza/

Inni czytali również

Co zrobić, kiedy nie mam recepty na lek?
Co zrobić, kiedy nie mam recepty na lek?

W przypadkach zagrożenia zdrowia i życia, gdy pacjent nie posiada recepty na niezbędne leki, farmaceuta może wystawić receptę na potrzebny produkt leczniczy. W poniższym artykule omówimy, czym jest recepta farmaceutyczna i w jakich sytuacjach można z niej skorzystać.

Artykuł
27.03.2024
Nimesil a Ketonal  jak działają te leki? Różnice podobieństwa dostępność
Nimesil a Ketonal - jak działają te leki? Różnice, podobieństwa, dostępność

Nimesil i Ketonal to produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancje należące do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Najpowszechniejsze wskazania do stosowania wspomnianych leków to ostry ból o różnym pochodzeniu, a także bóle menstruacyjne. Ketonal w zależności od postaci i dawki substancji czynnej jest dostępny bez recepty lub na receptę. Natomiast Nimesil jest dostępny wyłącznie na receptę. To co łączy oba preparaty to przede wszystkim substancje czynne, które należą do tej samej grupy leków, czyli NLPZ. Ponadto jeden i drugi jest stosowany w leczeniu ostrego bólu różnego pochodzenia oraz bolesnego miesiączkowania. Natomiast to co różni te preparaty to dostępność bez recepty. Preparaty Nimesil są wyłącznie na receptę, natomiast pod nazwą Ketonal są zarówno preparaty na receptę jak i bez recepty. Dodatkowo, nimesulid można stosować od 12. roku życia, a ketoprofen od 15. roku życia.

Charakterystyka produktów leczniczych
12.04.2024
Ból jąder  choroby przyczyny objawy leczenie
Ból jąder - choroby, przyczyny, objawy, leczenie

Dolegliwości związane z męskimi narządami płciowymi do niedawna stanowiły temat tabu. Na szczęście zwiększająca się świadomość społeczna sprawiła, że mężczyźni coraz bardziej interesują się swoim zdrowiem i coraz chętniej zgłaszają się do lekarza z "męskimi problemami".Jednym z najczęściej wymienianych wśród nich jest ból jąder. Jego potencjalnych przyczyn jest wiele, a duża część z nich ma łagodny charakter. Istnieją jednak też poważne schorzenia stanowiące zagrożenie dla zdrowia, które objawiają się uczuciem dyskomfortu właśnie w tej okolicy. Jak rozpoznać stany bólowe wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej?

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!